• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SIJAČICE ZA KUKURUZ

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
to nije to grah treba ici na kucice tj po vise zrna na odredeni razmak ako sijem kako kazes koliko mi sjemena treba? vise nego sto cu ubrati
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,804
to nije to grah treba ici na kucice tj po vise zrna na odredeni razmak ako sijem kako kazes koliko mi sjemena treba? vise nego sto cu ubrati

Grijesis, grah se bas sije na najgusci sklop znam dobro da smo nekad sa OLTovom mehanickom sijali i da mora izaci oko 120-150kg sjemena po jutru, nikakvo kucicanje.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
to nije to grah treba ici na kucice tj po vise zrna na odredeni razmak ako sijem kako kazes koliko mi sjemena treba? vise nego sto cu ubrati
u jednom mom postu imaš sliku sijačice gdje su ugrađene cijevi kroz koje možeš puštat sve zrnato(koštice,grah...) ali rukom, ti si pitao za pneumatsku a ona sije zrno po zrno, a o količini koliko ti zrna treba a koliko ćeš ubrati, uzmi kalkulator jer si ovo napisao glupost(za hektar ti treba npr.100000 zrna, a ubrat ćeš najmanje 1 miljun zrna.
 
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
u jednom mom postu imaš sliku sijačice gdje su ugrađene cijevi kroz koje možeš puštat sve zrnato(koštice,grah...) ali rukom, ti si pitao za pneumatsku a ona sije zrno po zrno, a o količini koliko ti zrna treba a koliko ćeš ubrati, uzmi kalkulator jer si ovo napisao glupost(za hektar ti treba npr.100000 zrna, a ubrat ćeš najmanje 1 miljun zrna.

Nije glupost jer racunaj ti malo kako bi bilo da se tako sije grah. to tako ne ide mogao si jednostavno reci da ne moze a ne da ga sijem kao soju gusto
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ima već negdje nešto napisano o tome.....za sjetvu graha, ja sam probao i pneumatskom i mehaničkom.....
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Nije glupost jer racunaj ti malo kako bi bilo da se tako sije grah. to tako ne ide mogao si jednostavno reci da ne moze a ne da ga sijem kao soju gusto
eh dečko teško se s tobom dogovorit,ako sam rekao da može onda je to tako, ja sam rekao da se sije s sijačim pločama za kukuruz, a ne za soju koje imaju dva reda rupa, tako da izračunaš ako je razmak kukuruza 20 cm i potrošiš 70000 zrna,za grah složiš na 10 cm, i potrošiš 140000 zrna na hektar, a za tvoje kučice potrošit ćeš više zrna.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kučice su prošlost.......tako se sije samo ručno, ako imaš malo za sijanje......

ako se sije sa sijačicom, onda ide po jedno zrno na određen razmak.....razmak u redu, uvjetovan je razmakom redova.......znači, ako ideš na 70cm razmak redova, onda razmak u redu treba biti 5cm, ako ideš na 50cm, onda razmak u redu je 7cm.......

pneumatskom sam sijao sa pločama za soju, sa 120 rupa, tj. 2x60.....nije baš najbolje rješenje......treba biti jedan red od 60 rupa i onda bi bilo dobro......

ove godine sam sa mehaničkom olt, i bolje se pokazalo......sa prorezanim pločama od 14mm (crne ploče), i prijenos 20/8......i odlično je posijano, samo se treba polako voziti, jer se ploče brzo vrte, da nebi došlo do loma zrna, jer grah se jako lako lomi......
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
kučice su prošlost.......tako se sije samo ručno, ako imaš malo za sijanje......

ako se sije sa sijačicom, onda ide po jedno zrno na određen razmak.....razmak u redu, uvjetovan je razmakom redova.......znači, ako ideš na 70cm razmak redova, onda razmak u redu treba biti 5cm, ako ideš na 50cm, onda razmak u redu je 7cm.......

pneumatskom sam sijao sa pločama za soju, sa 120 rupa, tj. 2x60.....nije baš najbolje rješenje......treba biti jedan red od 60 rupa i onda bi bilo dobro......

ove godine sam sa mehaničkom olt, i bolje se pokazalo......sa prorezanim pločama od 14mm (crne ploče), i prijenos 20/8......i odlično je posijano, samo se treba polako voziti, jer se ploče brzo vrte, da nebi došlo do loma zrna, jer grah se jako lako lomi......

ja kad sijem grah (grah i kuruzu smješam zajedno), lanac stavim na najmanji zupčanik da baca gušče, veče pločice i deri. ono šta je višak, posječe se kad se okopava grah, i to je to... neznam zaš svi prave nekakav bauk od tog posla i rade razne nadogradnje po sijačici...
 
I

ihorzic

Guest
da tako me je moj čaća pokojni učio na isti način ali ja ga baš i ne slušam pa ima preinaka
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
kučice su prošlost.......tako se sije samo ručno, ako imaš malo za sijanje......

ako se sije sa sijačicom, onda ide po jedno zrno na određen razmak.....razmak u redu, uvjetovan je razmakom redova.......znači, ako ideš na 70cm razmak redova, onda razmak u redu treba biti 5cm, ako ideš na 50cm, onda razmak u redu je 7cm.......

pneumatskom sam sijao sa pločama za soju, sa 120 rupa, tj. 2x60.....nije baš najbolje rješenje......treba biti jedan red od 60 rupa i onda bi bilo dobro......

ove godine sam sa mehaničkom olt, i bolje se pokazalo......sa prorezanim pločama od 14mm (crne ploče), i prijenos 20/8......i odlično je posijano, samo se treba polako voziti, jer se ploče brzo vrte, da nebi došlo do loma zrna, jer grah se jako lako lomi......

Daj mi reci jesi li mozda na izbijačima skratil vrhove ili ne? Ja sam probal na te crne šajbe ali je lomilo pa smo nazadnje sa burazom 700čhv-a posadili na ručno puštanje kroz sijačicu!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
nisam dirao izbacivače.....i zadovoljan sam učinjenim poslom......pogotovo sada dobro vidim kako je posijano kada ga treba brati i koliko ima razmaka jedan od drugog, te koliko ima mahuna po stabljici.......ima ih dosta, što bi značilo da je pravilan razmak......prošle godine je na nekim djelovima sijačica kupila zrno i onda izbacila veću količinu zrna, te je na stabljici u toj gustini bilo 1, 2 ili 3 mahune.......sada ih ima 10-15, pa čak i preko 15 na nekima.....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
nisam dirao izbacivače.....i zadovoljan sam učinjenim poslom......pogotovo sada dobro vidim kako je posijano kada ga treba brati i koliko ima razmaka jedan od drugog, te koliko ima mahuna po stabljici.......ima ih dosta, što bi značilo da je pravilan razmak......prošle godine je na nekim djelovima sijačica kupila zrno i onda izbacila veću količinu zrna, te je na stabljici u toj gustini bilo 1, 2 ili 3 mahune.......sada ih ima 10-15, pa čak i preko 15 na nekima.....

Ma ja sam stavil prije toga nove izbijače i imaju dosta špičaste vrhove pa mi je svako 2-3 sjeme puklo tak da smo se odlučili na ručno, ali druge godine namjeravam odrezati vrhove da love zrno tek tolko da ga dotaknu kad ga izbija! Osim normalno ako ne dobimo na lotu pa kupim pneumatsku!:finga::rolfer::lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Nemožem da nađem slike na računaru od novig sistema čistača za OLT sijačicu , mogu se lako napraviti a u Rumi na vašaru se prodaju za 10-12e po bateriji

Po meni mnogo bolje izgledaju od starog tipa , oni koji su probali hvale


EDIT
evo kako izgleda , našao sam sliku na netu
rucnaizradarucnaizrada.jpg
[/IMG]
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene se događao na jednoj bateriji jedan problem......da se grah podvlačio pod ploču, te tako blokirao bateriju......a sa druge 3 nije bilo problema......pa ću to riješiti za slijedeću godinu......
 
B

bumbarum

Guest
sijačice za kukuruz

Pozdrav!!Jel mi može neko reć šta se u proteklih 10 godina promjenilo na sijačicama za kukuruz, kakve su bile prije a kakve su sad???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,218
Pozdrav!!Jel mi može neko reć šta se u proteklih 10 godina promjenilo na sijačicama za kukuruz, kakve su bile prije a kakve su sad???

Prije su bile nove, a sad su 10 godina starije, potrošene i rđave :weedman:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Nemožem da nađem slike na računaru od novig sistema čistača za OLT sijačicu , mogu se lako napraviti a u Rumi na vašaru se prodaju za 10-12e po bateriji

Po meni mnogo bolje izgledaju od starog tipa , oni koji su probali hvale


EDIT
evo kako izgleda , našao sam sliku na netu
rucnaizradarucnaizrada.jpg
[/IMG]

Gdje ima za kupiti dijelove za tu sijačicu?..Trebalo bi mi skidače s kučištem za zrna
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Gdje ima za kupiti dijelove za tu sijačicu?..Trebalo bi mi skidače s kučištem za zrna

pa to imaš u svakom dućanu sa traktorskim djelovima, dođe ti nekih 20-ak kn komplet
 

Najnoviji postovi

Na vrh