• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sjetva KUKURUZA 2014.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
Žutilo kod kuruza ove godine kod nas je na većem broju parcela, ali ne od vlage već od nestručnog rukovanja sredstvom za prskanje,kod mene hvala bogu nije žut,a nije zato što se držim uputa kod špricanja, i ne pojačavam dozu,ove godine su ti što im je kukuruz žut pojačavali doze zato što im je kukuruz bio puno u travi jer nisu mogli ranije u njive,,a i dosta su i kiše gnojiva isprale pa bi bilo preporučiljivo u kultivaciji dodati dušika malo više,pa čak i prihranu preko lista
 

zetorcrystal

Aktivni član
Tu od
23 Lis 2013
Poruka
272
Spricam ju ko i svake godine,nista vece doze..a kultivirana je kanom,kakv prihranu preporucujete preko lista?bojim se da se ne osusi kukuruz
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Najjeftinija ti je prihrana ureom preko lista, doze su 0,3 do 6% uree. Kako je kukuruz već nečim oštećen možda bi bilo uzeti koncentraciju od 2 do 3% uree ako je već pred zatvaranjem redova ili ih je gotovo zatvorio. Imaš i skupljih sredstava gdje je litra od 40 do 60 kn a koristi se nekoliko litara na hektar, a 3% urea ti je oko 25 kn za hektar.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Šta sa kukuruzom kojeg je oštetio grad, kako mu pomoći?
Ovdje u apoteci mi predlažu mikrobiološko đubrivo: "Multiblum" u kombinaciji sa još jednim sredstvom: "Morske alge"... Ima li špricanje tim sredstvima protiv stresa ikakvog efekta ili je to samo bacanje para?
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
El ima tko steta od sovica pozemljusa??isao sad mjesimicno u korekciju kad ono na mjestim se susi kokuruz visine oko 40 cm. I ja iscupam jednog a iz korjena viri gusjenica sovice??..pa to nam se nikad nije dogadalo.negdje navalili fazani,negdje zicnjaci sad jos I taj vrag!:(devil): nagodinu po OBAVEZNO stavljam neki insekticid!jer steta je na mjestima jakkkooooo velika!a nevrijedi sad presaditi,prekasno je..:mad::
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Ista stvar sa sovicama, kukuruz do koljena a nagnut. Kada sam ga otrgnuo niti jednog korjenčića, samo se držao na onom zračnom korjenu. To sam iza uskrsa špricao dursbanom, ali vjerovatno silne kiše isprale. I još nešto, em ti kukuruze u kojima za Petrovo krekeču žabe, a imam i toga.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Vi što imate problema sa sovicama, šta vam je bila predkultura na tim njivama? Ima li ona kakve veze s pojavom sovica?
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Kaj da bi sadili kaj drugega osim kukuruz. Soju, krmni grašak, tritikal?
Ak gledate godine 2012,13 i izgleda 14 su dobar pokazatelj da se treba prilagodit.
Gledam susjede kod mene, rade tak kak je i njihov otac, ni jedne izmjene u tehnologiji kamoli u promjeni kultura.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Meni je lani sovica napravila puno štete. Špricao sa Fastakom, mislim da je najjeftinija verzija, ali mora se po noči špricati jer tada izlazi van iz zemlje
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ali ovo je sovica kaj zgrize Korjen i velika kukuruza se posuši.
Ja sam tretirao sjeme i opet se to dešava.
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
kod mene je kukuruz sto sampresijao 7 listova i super raste ali nemalsav je ljubicast zbog cega je da li neko zna
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Problem sa sovicama, žičnjacima i drugim zemljišnim štetnicima u mnogim dijelovima Hrvatske biti će sve veći. Mnogo je zapuštenih parcela i gamad se ima gdje razmnožavati. Sve su to gusjenice nekih leptira koji kada spolno dozore polažu jajašca u zemlju i razvijaju se te gusjenice, a lakše im je polagati jajašca u obrađeno i meko nego u tvrdu ledinu. Prave oni štetu i na žitaricama samo što se na 500 biljaka po kvadratnom metru to ne vidi tako kao u kukuruzu gdje je 5 do 7 biljaka na kvadratnom metru.

Imam jedno pitanje. Da li je tko uspio otrovati kukuruz dursbanom i taskom, motivelom i sličnim sredstvima i što je bilo na kraju? Ja sam uspio na jednom komadu i listovi su uvinuti kao sabljasti, a stabljika kraća.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
kod mene kukuruz pustio metlicu,visina mu je sad oko 2metra..nije da se hvalim ali ove godine mi je se ranija sjetva 2.4 pokazala odlično
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
Ja vise neznam ni sam jel je bolja ranija sjetva ili kasnija ili neka treca..
Evo, ljudi koji su sijali oko 1.4. tu kod nas, nemaju nista bolji kukuruz od mene koji sam sijao 25.4. Sve je to relativno i ovisi o puno toga..
Ja cu se uvijek drzati da posijem od 15. do 20. 4. pa kako mu Bog da.. To nije ni pre rano ni pre kasno..
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Imam jedno pitanje. Da li je tko uspio otrovati kukuruz dursbanom i taskom, motivelom i sličnim sredstvima i što je bilo na kraju? Ja sam uspio na jednom komadu i listovi su uvinuti kao sabljasti, a stabljika kraća.
Ja sam se dvoumio, pisao sam o tome, ali nitko s foruma a niti proizvođačkih kuća nije imao pojma, koje su negativne posljedice s primjenom dursbana i kod mene trawela, jer za Trawel i neke slične na bazi rimsulfurona, stoji da se nesmije primjeniti nakon primjene insekticida na bazi klorpirifosa. A zašto???, dali smeta kukuruzu? smanjuje učinkovitost insketicida ili herbicida?? nitko nezna..Ja sam eksperimetirao i na tih pola jutra imam najljepši kukuruz..1 slika od 08.6. zatim slika od danas, i međaši..desno presijavao drugi put. i lijevo..potanjurao, ali još nije posijao.
 

Prilozi

  • WP_20140608_004.jpg
    WP_20140608_004.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 109
  • WP_20140627_004.jpg
    WP_20140627_004.jpg
    80.9 KB · Pregleda: 106
  • WP_20140627_008.jpg
    WP_20140627_008.jpg
    78.2 KB · Pregleda: 106
  • WP_20140627_010.jpg
    WP_20140627_010.jpg
    66.1 KB · Pregleda: 110

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
ja sam se dvoumio, pisao sam o tome, ali nitko s foruma a niti proizvođačkih kuća nije imao pojma, koje su negativne posljedice s primjenom dursbana i kod mene trawela, jer za trawel i neke slične na bazi rimsulfurona, stoji da se nesmije primjeniti nakon primjene insekticida na bazi klorpirifosa. A zašto???, dali smeta kukuruzu? Smanjuje učinkovitost insketicida ili herbicida?? Nitko nezna..ja sam eksperimetirao i na tih pola jutra imam najljepši kukuruz..1 slika od 08.6. Zatim slika od danas, i međaši..desno presijavao drugi put. I lijevo..potanjurao, ali još nije posijao.

de živimo ,možda baš zato ,,,,
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Gdje god je sovica ,obavezno bar dva put na istu parcelu sijati žito treče opet može kukuruz ,,često i je razlog nekog susjeda koji ostavi kukuruzište ,i onda je to živi rasadnik .Poslje skidanja žita dobra bi bila i zelena gnojidba ,osobito ubacit biljku koja sovici ne odgovara ,,
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh