• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spremanje sijena i trave

fila55

Član
Tu od
2 Stu 2016
Poruka
82
Slazem se u potpunosti, treba ici naprijed u svakom slucaju ali nazalost to nas vodi u propast kako mi se cini,prije je bilo puno vise gospodarstava sa manjim brojem krava- tipa 5 do 6 grla, toga danas nazalost nema zbog niske cijene mlijeka..a i samim time interes za bavljenjem tim poslom je nula.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
Kriza u kojem smislu?
Poskupljivanja strojeva svega.
Matrijala i tako trebao sam za strojeve gradit nastašnicu.
S 35000 kn je na 60000 kn.
Ljepo odustao.
Strojevi poskupili.
A cijena proizvoda pada.
Biće gadno.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Izumire neprofitabilna poljoprivreda...
I napredak u poljoprivredu je moguc samo kroz tehniku...
Tehnika sada s napretkom poljoprivrede nema veze, već država koja ne štiti svog poljoprivrednika.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,232
Tehnika sada s napretkom poljoprivrede nema veze, već država koja ne štiti svog poljoprivrednika.
Drzava ne bi trebala nikog stiti... Ocito ne razumijes da je potrebo po jedinici povrsine proizvesti vise kvalitetnih proizvoda i dobra, ne mozemo konkurirati kolicinom ali mozemo kvalitetom, kako bi se ostvario profit. Australija je ukinula poticaje i prepustila cijelokupnu poljoprivredu trzistu i poljoprivreda nikad jaca... znam farmere koji s 50 krava su odlicni i super zaradjuju i znam ih koji sa 60,70 jedva prezivljavalju. Bavim se ovcarstvom i dok nisam forsirao kvalitetu nisam bio uspjesan... a kvaliteta znaci dobra hrana, sjeno kukuruz i jecam i stalna briga o ovcama da su u top formi i janjci su odlicni.. i nemam dosta da pokrijem svi koji hoceju janje.
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,137
Kad smo kod toga najbolju janjetinu sam jeo u Loviću od pramenke.
Do sada aam svakakvu probao ali ovo je bilo vrh.
I čovjek da preživi peče ih inače nema zarade.
Puno je tu posla.
Cijene su loše a matrijal skup.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Razmisli malo o kvaliteti .
Drzava ne bi trebala nikog stiti... Ocito ne razumijes da je potrebo po jedinici povrsine proizvesti vise kvalitetnih proizvoda i dobra, ne mozemo konkurirati kolicinom ali mozemo kvalitetom, kako bi se ostvario profit. Australija je ukinula poticaje i prepustila cijelokupnu poljoprivredu trzistu i poljoprivreda nikad jaca... znam farmere koji s 50 krava su odlicni i super zaradjuju i znam ih koji sa 60,70 jedva prezivljavalju. Bavim se ovcarstvom i dok nisam forsirao kvalitetu nisam bio uspjesan... a kvaliteta znaci dobra hrana, sjeno kukuruz i jecam i stalna briga o ovcama da su u top formi i janjci su odlicni.. i nemam dosta da pokrijem svi koji hoceju janje.
Neznam baš da je to kvalitetna ishrana.Kukuruz,jecam proizvedes bez pesticida? Uostalom najbolja janjetina je pramenka a tu nema kilaze ni zarade.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,232
Pramenka je najlosija janjetina, mesa nigdje a same kosti. Ona je dobra za otoke i krska podrucja jer tu moze preziviti, malo treba i malo daje. Najbolja je janjetina do dva mjeseca starosti... i cca 23/25 kg zive vage, sve preko janje sazrijeva i hormoni pocinju raditi.... i nije to to.

Zasto pises da razmislim o kvaliteti?

Valjda znam kaj proizvedem, koju hranu. Sjeno mi je vrhunsko, jer travnjake odrzavam i gnjojim stajskim gnjojem i trave su mi na brijegu, ne na ravnici, planinsko sjeno, samo cajevi. Nema rose, i po noci se susi... 10x kvalitetnije od sijena u ravnici. Cim se zbalira odma se posprema, bale ne ostaju preko noci ili po nekoliko mjeseci. U kukuruzu samo koristim pesticid protiv trave. A u jecmu ni to, samo stajsko u jesen i prihrana kanom. jer su mladi janjci osjetljivi. Znam o cemu pricam jer kad sam hranio nekvalitetnom hranom, bilo sjeno, otava, bilo da kukuruz nije dobro osusen ili je jecam pun pesticida a to je bilo sve kada sam kupovao hranu, imao sam velike gubitke, cca 30 do 40 krepanih janjaca u turnusu. Zato znam o cemu pricam, kada pricam o kvaliteti hrane jer sam to najvise osjeti na svojoj kozi. Godisnje prodam 300 komada pa je i to neka brojka koja govori o kvaliteti...ali to sam samo ja, drugi rade kako hoce, meni se moj recept pokazao uspjesnim, viditi cemo dokle ce ici...
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,266
Kao što bi rekli filmadžije,,, pala prva klapa,,,
tako i kod mene danas ,, prvo baliranje ove godine,,,, išlo je sve ok,, al sam čuo neke ružne zvuke,,,
ispostavilo se iz desnog kotača,, oba ležaja vrisnula,, sat vremena dangube,, al planirano se odradilo:ppozdrav:
IMG_20210616_183512.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh