• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Drago mi je sto ste probali tako da zasusujete, puno uspjeha i dalje:)
Do sad su se sve telile po danu i to prije podne. Nadam se da će tako biti i dalje. Hvala puno na savjetima!! :(clap):

ma kakva ograda sve bi one to razruslile ima tu obliznja suma planina jastrebac kad bih ih ostavio na 5minuta mislim da bi ih na kraju dana pronasao na vrh planine :) :)
Ništa one neće srušiti!! Jednom kad se nauče na ogradu ne provaljuju više. A nauče se vrlo brzo i pamte jako dugo, više i ne prilaze ogradi.
I ja sam tako razmišljao, "gdje će jedna žica da zadrži krave kad ne mogu 4 bodljikave!?" Međutim ne provaljuju, ni krave ni junice, jedno vrijeme sam čak i bika puštao sa njima u pašnjak i nije bilo nikakvih problema, i ne pomišljaju da provale.
Da ne skrećem puno sa teme, više o el. pastirima imaš OVDJE pa malo "prelistaj" temu.

"ta sprava" se nije za butove,vec se stisce za kukove tj zdjelicu...i dosta to dobro funkcionira...imam ju ja doma..cijena je oko 1000kn kod nas..


O čemu ti to, kakva sprava!? :icon_scratch: Citiraj post na koji se odnosi tvoja poruka.
 
Posljednje uređivanje:

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ovu spravu za dizanje sam vidjela, neki veterinari su kad smo bili u Austriji kupili, kazu da dobro funkcionise, i nije ni malo meka, nego cvrsta robusna moze podici kravu ali je poenta koliko sam ja shvatila da joj se ovo stavlja na zadnji kraj, stegne joj buteve. Medjutim ja sam za dizanje koristila sve i svasta ali nista toliko efikasno. Pravila sam godinama greske. Sada imam porodiliste gdje su one slobodne i mislim da je to najbolje rjesenje, lako se dizu i prije teljenja i poslije takodje. Mislim da je najveci problem pred i u samo teljenje kad se one onako teske dizu i lijezu i tu najcesce dolazi do proklizavanja i do povreda. Meni je trenutno u porodilistu jedna holandjanka koja treba da teli 7 tele. Od kad je tamo dize se kao junica. Najgore je kad dodje do momenta kad treba da koristis kravu a ti veterinarima das cetvrtinu njene vrijednosti, a ona nakon toga nije nigdje ni blizu da se isplati drzat, niti si taj da je maknes. Ali za tu laktaciju i ako ustane mozes reci zdravo zarado. Nastranu mucenje oko muze. I jos nesto sam probala kod jedne prvotelke koja se povrijedila prilikom teljenja, kad smo je digli po preporuci jednog starog veterinara uzela sam cetku i toplu vodu i masirala time zadnje noge da rastrne i to se pokazalo jako dobro.

Ipak koliko god da imate prostora preporuka svim, prostora koliko god da ima dosta slame ili starog sijena i da je pustena da ustaje i lijeze kako joj odgovara.
sprava iz ovog posta:)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
E sad je već jasnije o čemu pišeš. :(clap):
A vjerovatno je i Ljiljanakn mislila na kukove samo se krivo izrazila. :)
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
oki hvala cowboy pokusacu u dvoristu prvo pa ako upse onda cu primeniti u praksi :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Tako je najbolje, za početak prvo ogradi manji prostor da se krave nauče na ogradu. Pazi samo da im nije premalen prostor, ako se budu tu gurale onda će vjerovatno provaliti ogradu. Najbolje ti je da ogradiš jedan dio pašnjaka i tu ih pustiš, možeš za početak na štriku (konopu) polako privoditi jednu po jednu do ograde. Tako će je bolje vidjeti, upoznati i zapamtiti, kasnije onda više obraća pažnje na ogradu pa se neće desiti da je provali zato što nije ni obratila pažnju na žicu. Ja na takav način učim junice koje prvi put idu vani i ni jedna kasnije ne provaljuje.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Do sad su se sve telile po danu i to prije podne. Nadam se da će tako biti i dalje. Hvala puno na savjetima!! :(clap):


Ništa one neće srušiti!! Jednom kad se nauče na ogradu ne provaljuju više. A nauče se vrlo brzo i pamte jako dugo, više i ne prilaze ogradi.
I ja sam tako razmišljao, "gdje će jedna žica da zadrži krave kad ne mogu 4 bodljikave!?" Međutim ne provaljuju, ni krave ni junice, jedno vrijeme sam čak i bika puštao sa njima u pašnjak i nije bilo nikakvih problema, i ne pomišljaju da provale.
Da ne skrećem puno sa teme, više o el. pastirima imaš OVDJE pa malo "prelistaj" temu.



O čemu ti to, kakva sprava!? :icon_scratch: Citiraj post na koji se odnosi tvoja poruka.

Tacno je za cobanicu, ja je takodje godinama koristim, nekad i ne ukljucim struju, a vjerujte da na nekim mjestima ponekad stavim samo kanap od baliranja te cim ga vide stanu.
S njom se definitivno iskoristi pasnjak na pravi nacin ako im se popusta - pomjera jer tako se ispaseno sacuva da raste druga trava i tako u krug, Samo je bitno da se prvi put pripaze da svaka krava ili junica po jednom probaju jer nekad znaju nekad grudima probiju i obore kolce. Kada jednom proba nece nikad Vise. Nije ni cudo, meni se desilo da neoprezno preskacuci zicu "udari" struja ne da nije prijatno nego svaki zivac protrese. Jako korisna sprava.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
e da to je prvi najveci problem sto grudima probiju kolac...mada stavi se zica sa ove strane nesto metalno omota oko kolca i tome se moze stati u kraj,ali kod mene ima i drugi problem onaj najgori-covek! ljubomora ...da ne nabrajam...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ja sam ga postavio i mogu reč da je vrhunska stvar. Ne trebam uopče više palit struju. Stavio sam jednu žicu na 90 cm visine i več su se ufurale da popasu do žice super. Jedino ne bi preporučio da sa štrikom se vode krave do žice bez obzira što to preporučuju. Vodio sam kravu do žice i kad ju je lupilo jako se preplašila i počela bježat od mene , jer je misla da sam ju ja i onda je probila bježeći od mene. Onda sam junicu vodio. Ona mi je ko kučni ljubimac nikad nije bila na štriku. Isto ko i krava preplašila se i počela bježat od mene i probila van. E s njom je bilo zanimljivo. Više nejde k meni jer me se bojala. Ženi je dopustila da dođe do nje, ali kad sam ja krenuo onda gas. 2 sata samo ju spremali. Najbolje je ako ima puno krava da pusti dvije i kad ju strese ona skoči nazad, pa bude druga isto i u prvom danu budu naučile za cjeli život. I tako svaki dan još puštaj po jednu-dvije da se nauče. Ako pustiš sve mogo bi nastat stampedo, jer kad dve poblesave i druge se preplaše i reagiraju. Ako budeš imao koju pametnu da skoči naprijed nisi imao sreče, ali bar tebe se ne budu bojale i povezivale sa time. Kod mene ove koje sam samo pustio među ove iskusne uz njih su se odma i oslobodile straha kad ju lupi i vide od drugih pa za 1 sat več pase do žice. I tako kroz par dana naučiš sve i budeš vidio da uopče ne treba palit pastira.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Jučer se junica sama otelila,samo 3 dana preko termina,super mirna i nema nekih većih problema oko mužnje,što bi rekli da ne ureknem
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kad se krava oteli, koliko je normalno ili preporučljivo da se NE osjemenjava...ja sam uvjek prakticirao oko mjesec i pol ili 40-tak dana...međutim tu jedan jači farmer kod mene kaže da baš osjemanjava kravu unutar tih 40 dan (kad krava bude za osjemenjavanje)...kao navodno veći je postotak da ostane steona...tako on to uvjek.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
mozes osjemeniti i prije tih 45 dana,ali sve ti to ovisi o stanju na jajniku i stanju maternice...ako je sve ok i ako se krava potjera mozes osjemenit...
nekad se dogodi da se nepotjera ni 60 dan sama,a imao sam par slucaja da su ostale brede i na 24 danu od telenja..rijetki su takvi slucajevi ali dogodi se...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Idealno bi bilo izmedju 70 i 90 dana nakon teljenja,prije nikako nebi bilo pozeljno a visokomlijecne moze i kasnije....E sad pitanje zasto?pa mislim da bi svaki imalo ozbiljniji stocar trebao znat!
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Meni se sinoc telila junica. Torzija materice. Ne da smo se namaltretirali i mi i veterinar a o njoj da ne pricamo. Nije je trebalo silom leci radi valjanja vec je sama legla. Ustala je poslije vadjenja teleta. Pomuzla je. Jutros takodje, medjutim nece ni da jede ni da pije, ne preziva. Pokrivena je antibioticima. Temperature nema. Burag joj jednostavno ne radi. Bojim se da nije doslo do dislokacije sirista. Balegala je medjutim nijesmo primijetili da je mokrila pa smo je malo nadrazili te se izmokrila. Valjda ce joj biti sad lakse. Vidjecu ujutru.
Ko ih nema nema ni briga,ni problema.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
zna li neko kako da nadjem sve vase poticaje i kako naci Vas agrobudzet za 2013. godinu.
Cujem da su nezadovoljni poljoprivrednici kod vas blokirali neke saobracajnice da bi natjerali ministra za sastanak. Samo naprijed.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Kad se krava oteli, koliko je normalno ili preporučljivo da se NE osjemenjava...ja sam uvjek prakticirao oko mjesec i pol ili 40-tak dana...međutim tu jedan jači farmer kod mene kaže da baš osjemanjava kravu unutar tih 40 dan (kad krava bude za osjemenjavanje)...kao navodno veći je postotak da ostane steona...tako on to uvjek.

Prije je bila o tom pitanju 'dogma' da bi krava sa visokom proizvodnjom trebala da se semeni kasnije kako bi se mogao iskoristit sav njen potencijal.

Sad se prakticira neke normalne periode, znači oko jedne godine između telenja. Jer se laktacija 'vuče' do kraja i krave se presušuju sa preko 20 litara po danu.

To traži više pažnje i praćenja krave poslije telenja.
Nekako se koristi period od 6 tjedana u kom bi trebala krava da se prvi put tjera, a sjemeni se u slijedećem ciklusu.

Inače kad je u stadu malo više krava, za praćenje reprodukcije je vrlo praktičan 'uređaj' tabla, koja se pomakne svaki dan i pokazuje nama operacije, koje trebamo danas obavit s pojedinim kravama, kako i krave, koje su na nekom od polja reprodukcije u 'kašnjenju'.

20575863.jpg
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
idealno bi bilo izmedju 70 i 90 dana nakon teljenja,prije nikako nebi bilo pozeljno a visokomlijecne moze i kasnije....e sad pitanje zasto?pa mislim da bi svaki imalo ozbiljniji stocar trebao znat!

ja sam inžinjer stočarstva i neznam pa ako bi bio voljan objasni mi

zadovoljavajuca koncepcija kod holsteina je 30% pa ti objasni koliko bi po te bi moglo biti međutelidbeno razdoblje
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ja sam inžinjer stočarstva i neznam pa ako bi bio voljan objasni mi

zadovoljavajuca koncepcija kod holsteina je 30% pa ti objasni koliko bi po te bi moglo biti međutelidbeno razdoblje

objasnim ti ja, htjel ti je reči da ako osjemeniš sa 70 dana a slučajno ne ostane steona pregon je sa 90, 91 dan i tad dobivaš 1 telenje godišnje
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nije to tako jednostavno , i kuzim da je steta vrhunsku kravu rano osjemenit pa ju moraš zasušit sa 260 dl i dok doji još 30l
ali neostane ona odma drugi put nevidi se estrus svaki put itd
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Fizioloski gledano,ukoliko je krava spremna za proizvodnju vecih kolicina mlijeka u laktaciji,spolni nagon ce se javljati kasnije.Sto je veca proizvodnja mlijeka, krava ostaje teze steona.Ukoliko krava bude ranije oplodjena poslije teljenja,onda laktacija naglo opadne.Ako racunamo da je laktacija najburnija u 2.mjesecu(kod krava slbo pripremljenih na laktaciju u trecem),znaci iskoristavamo najintezivniji dio laktacije od 100 dana.Iz tih razloga praksa je usvojila pravilo da krave od kojih se zele vece kolicine mlijeka,ne treba osijemenjivati pri prvoj pojavi spolnog zara koji se moze javiti 3tj. poslije poroda,vec osijmenjivanje treba obaviti kad laktacija prijedje svoju kulminaciji...Ranija oplodnja krava, ispod 60 dana nakonporoda, nije dobra jer dovodi do cescih abortusa,zaostajanja posteljice i tezeg zasusivanja krava....
 

Najnoviji postovi

Na vrh