• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinkovic problemi vezani za mehaniku (getribu i sl.)...

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
a,oprosti,daj mi molim te jos sam reci dal mogu tak radit s njim jos neko vrijeme il bi mogo napravit nekvo vece sranje?
slagat cu to svakako,a i pogledat cu to u prijasnjim postovima

Moja preporuka čim prije otvaraj mjenjač traktora, jer budeš napravio takvo sranje da se zmrzneš. Ako pukne ključ ili ostaneš kompletno bez brzina najmanji je problem,
ali ako se zdrobi donja priramida onda je malo skup sport...
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
mislim da bi pomogla i sama diht-masa, netreba mijenjat brtvu. Ispustiš ulje, lagano ga odtegneš i razdvojiš na nekih 5-10mm, namažeš brtvu s diht masom i pritegneš nazad.

Moglo bi se i tako rješit ali malo je opasno ako ispadne iz lagera koja osovina, pa onda ono guranje na silu nazad. Dobro, da se razdvoji za nekih 5 mm onda nemože ispast a 10...? Ako guraš silom nazad (neki čak sa vijcima stežu) i da nije sve na svome mjestu desi se da se slomi kučište oko lagera.

Ja bi ga svejedno razdvojijo na spoju sredina- poklopac menjača. To su ti 4 vijka, čitaj malo posla. Onda odviješ poklopac iz menjača za tih nekoliko mm, kolko ti treba da očistiš i namažeš masu. Uguraš poklopac nazad sa rukom i mora ič gladko. Zašarafiš, vratiš drugu polovinu traktora...

Može se desit da se kod rastavljanja za tih nekaj mm pocepa dihtunga. E onda napraviš kako treba. Poskidaš dole poklopac, očistiš kako treba, razmastiš, nov dihtung kojeg možeš i silikonirat, sastaviš nazad i 100% dobro obavljen posao.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
E onda napraviš kako treba. Poskidaš dole poklopac, očistiš kako treba, razmastiš, nov dihtung kojeg možeš i silikonirat, sastaviš nazad i 100% dobro obavljen posao.
Još promjeniš dva semeringa i to je to.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
zasto bi sipao netko ulje na odusak...?

a zasto bi se mucio kroz onu rupicu na rukavcu, pa cekaj dok ulje prodje kroz jos manju rupicu unutar rukavca i jos manje kroz lezaj diferencijala.....puno je lakse izvalit to sto ti zoves odusak (obican supalj cep) i imas rupcagu za kamenja nasut

ako curi gdje je oznaceno brojem 1 (na mjestu matice 22) onda ne gine skidanje dekla mjenjaca.....razdvajanje traktora
99% pusta na nekom od semeringa, ako pusta samo na sem. vratila pogonskog onda samo semering ako na sem. izlaznog vratila onda dodajem jos oba lezaja (NJ 2205 i 6205) na izlaznom vratilu

eh jos predlazem da prije bilo kakvog skidanja provjeris spojnicu na crijevu hidraulike.....jer jos nikad nisam vidio da pusta tu na spoju ako puste semerinzi....a mozda su matice otpustene
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Moze li netko uciniti uslugu?
Na mojem tv18 ('75god) prijasnji vlasnik dosta je toga "kemijao" i prepravljao a ja bi volio kad vec nesto mijenjam ili popravljam da napravim onako kako je bilo izvorno. Dakle sajla kvacila mi je riknula sto nije ni cudo jer je na oba kraja bila nekako skrpana "luster klemama". Htio bi napravit novu (prijatelj bi mi napravio-zapresao krajeve). Vidim da je na papucici kvacila u originalu sajla bila drugacije rjesena a ova sadasnja je spojena na neku naknadno navarenu maticu, a i onaj kraj na vilici mi sumnjivo izleda. Molio bi nekog ako moze poslikat na svojem tomi da vidim kak to treba izgledat, spoj sajle na papucici i spoj na vilici. Unaprijed hvala
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Moze li netko uciniti uslugu?
Na mojem tv18 ('75god) prijasnji vlasnik dosta je toga "kemijao" i prepravljao a ja bi volio kad vec nesto mijenjam ili popravljam da napravim onako kako je bilo izvorno. Dakle sajla kvacila mi je riknula sto nije ni cudo jer je na oba kraja bila nekako skrpana "luster klemama". Htio bi napravit novu (prijatelj bi mi napravio-zapresao krajeve). Vidim da je na papucici kvacila u originalu sajla bila drugacije rjesena a ova sadasnja je spojena na neku naknadno navarenu maticu, a i onaj kraj na vilici mi sumnjivo izleda. Molio bi nekog ako moze poslikat na svojem tomi da vidim kak to treba izgledat, spoj sajle na papucici i spoj na vilici. Unaprijed hvala

Daj vi uslikajte kako je to prepraveno kod vas...mozda prethodni vlasnik dobro prepravio,ali treba novu sajlu. TV-PE-18 zna da kine sajle za kvacilo, kad sam ga ja imao skoro svaka godina novu sajlu, zbog to sto papuca za kvacilo previtkuva sajlu, i tacno tamu sajla strada,tvornicka mana kaj toj tip. Ako je prepraveno kao kod serije 400,500,700 ili 800 sajla dugo ce trajati.

Evo nasao sam ti slika kako je tvornicko resenije

Na onaj deo gde sam obelezao najcesto se kine sajla...
 
Posljednje uređivanje:

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Hvala na brzom odgovoru, sad mi je jasnije o cem se radi i lako je moguce da prepravka ima smisla, pogotovo zato jer poznajem prijasnjeg vlasnika koji je pravi majstor improvizacije samo sto te njegove vratolomije uvijek lice na djela Grunfa iz Alana Forda al u principu sve uvijek dobro funkcionira. Slikat cu to moje iako vec je rastavljeno, skinuo sam papucicz kvacila da ju malo uredim. Ona strana sajle koja ide na vilicu malo mi je veca nepoznanica, sumnjam da je najbolje rjesenje luster klema a opet nemoze se stavit zapresana glavica kad ju se onda nemoze provuc kroz rupe (vilica i dio na bloku mjenjaca)
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Na jedna strana je luster klema, i kod mene na TV821 na ona strana kod vilica je takva klema i nikad nisam imao problemi.
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Ako je tako onda i nemoram komplicirat da mi prijatelj zaprešava krajeve na novoj sajli. Imam jednu sajlu od auta koja mi odgovara po dužini, samo joj je na jednom kraju puko "oko" s kojim se pričvršćivala, to ću odrezat i stavit natrag tu luster klemu na strani gdje je vilica. Usput sad sam vidio na ovoj gore fotografiji da poluga od kočnica ima osigurač a kod mene tog pa me to čudilo al sad vidim da meni očito nedostaje taj gornji dio dio koji ima rupu za osigurač.
 

nsamanic

Član
Tu od
8 Ožu 2010
Poruka
57
kvačilo na TV-521

naime, pošto mi je bilo dosta tvrdo kvačilo, promijenio sam korpu, potisni i lamelu, te sajlu!!
mislio sam da je sa tim problem riješen ali kvačilo je i dalje dosta tvrdo!!

dragi forumaši ako je imao netko slična iskustva molio bi pomoć

unaprijed zahvalan...
 

darkohittner

Član
Tu od
5 Srp 2009
Poruka
203
naime, pošto mi je bilo dosta tvrdo kvačilo, promijenio sam korpu, potisni i lamelu, te sajlu!!
mislio sam da je sa tim problem riješen ali kvačilo je i dalje dosta tvrdo!!

dragi forumaši ako je imao netko slična iskustva molio bi pomoć

unaprijed zahvalan...
prvo i najosnovnije za taj motor koji ti imaš treba ti korpa sa manje opruga cirka 6 moja ima 9 ali ide lagano sajla ti može biti zaprašena ili prežabljena ,savijena previše ,kopaj malo po njemu slikaj mi sve od sajle do korpe sastavljeno i rastavljeno prolistaj po forumu dosta to često pitanje postavlja .....
 

nsamanic

Član
Tu od
8 Ožu 2010
Poruka
57
prvo i najosnovnije za taj motor koji ti imaš treba ti korpa sa manje opruga cirka 6 moja ima 9 ali ide lagano sajla ti može biti zaprašena ili prežabljena ,savijena previše ,kopaj malo po njemu slikaj mi sve od sajle do korpe sastavljeno i rastavljeno prolistaj po forumu dosta to često pitanje postavlja .....

probao sam već svašta, čak sam i dole na papuči selio ležište sajle tako da bude veća poluga, toliko mi je kvačilo bilo tvrdo da mi se nožica iskrivila, pa san morao sve razmontirat i poravnat i tako više puta!!
dok sam imao to sve rastavljeno unutra kod lamele sve ide ko podmazano...
više nemam ideja šta napravit
 
S

staffmen

Guest
zasto ponovno otvaras novu temu?!
otvorio si i za malce sad i za kuplung.
imas temu TV i tamo pitaj.

Kaj cemo sada za svaki dio od necega stavljatt novu temu?


meni ne smeta al ti govorim za tvoje dobro.
cemu imat problema sa adminima.:?


Pozdrav!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,790
Problem sa kardanom na TV-u 419

Kao što sam napisao u temi predstavljanje Imam TV-a 419 iz 1981 god. Imam za njega frezu sa kojom sam nema dugo frezao nešto u vrtu i već pri samom kraju posla osjetio sam da nešto nije u redu jer je počelo neko čudno struganje ispod sjedala odnosno u zadnjem djelu traktora. Odmah sam ugasio kardan i pokušao ručno okrenut kardan preko freze no više se nije dalo pomaknut ni lijevo ni desno.
Danas sam skinuo frezu i ponovo ukopčao kardan al traktor jednostavno crkne kad pustim kvačilo. Šta se tiče same vožnje traktora tu nema problema sve brzine rade najnormalnije.
Molim za neke savjete i sugestije po tom pitanju.
Hvala!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,790
kaj da raskopam, samo zadnji dio ili i getribu naprijed?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
kaj da raskopam, samo zadnji dio ili i getribu naprijed?

paaaa motor...:madmana: valjda taj dio gdje se cuje

prije nego bilo sta otvoris doooobro provjeri gdje se cuje ili eventualno gdje zapinje

prvo provjeri jesu li kardani citavi

evo slike slomljenok krsta kardana, na prvi pogled izgleda normalno

dsc06470z.jpg


dsc06469a.jpg


traktor na ravno, osiguraj da se ne krece, izbaci reduktor i mjenjac, zatim iskljuci jednu ručicu (onu naprijed lijevo) pa drugu (gdje biras broj obrtaja), pa probaj rukom okretati donji kardan...isprobaj sve moguce kombinacije ali rukom

provjeri dali pusta ulje iz prednjeg kraja......na donjem kardanu
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,790
bilo se čulo struganje iz zadnjeg kraja, sad se više ne čuje ništa kad ga nemogu uopće pokrenut. Ručno ga nisam ni pokušavao okrenut probat ću večeras kad se vratim sa posla, mada ne vjerujem da će biti pomaka. Jedino neznam gdje da ga rastavljam dal na sredini na pregibu ili otraga na onom deklu gdje je spojen na zadnji diferencijal?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,790
eto konačno danas rastavio traktor na pola i kvar na sreću nije strašan, raspali se ona dva ležaja na osovini iza križa kardana i zacvikali. Probao sam ručno okrenut kardan i vrti se bez ikakvih problema.
Sutra ak stignem kupim ta dva ležaja i eventualno sponu volana jer ima lufta i traktor ide natrag na slaganje i do jeseni na odmor.
 

isalopek

Aktivni član
Tu od
15 Ruj 2010
Poruka
526
Ulje...opet..milijunti put

Dakle evo mene opet s novim upitom
Curi ulje (nadam se zadnji put) opet iz prednje getribe ali na spoju s mašinom (i to cca pol litre/sat-dva rada. Curi iz one jedne rupice koja se nalazi na getribi. Sad neznam dal da rastavljam traktor na tom spoju s motorom ili da rastavljam getribu na deklu pa da tamo mijenjam (pretpostavljam semering)
Svaka pomoć je dobrodošla i nadam se da Vas ne zamaram sa stalnim upitima. Slike govore više od riječi:

imag0074t.jpg


imag0075l.jpg


imag0076f.jpg


imag0078l.jpg


Hvala svima unaprijed

Lp

Igor
 

Najnoviji postovi

Na vrh