• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TORPEDO

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ne, na klip koji je u cilindru

Dal si mi ideju, sutra to bude igralo.

gle, sim gumicu probati metnuti (utor, zelena iscrtkana)

24c5nh4.jpg


Sumnjam da vrh (polirani dio cca 5 mm širine) propušta ulje prema ovoj rupi iza zelene iscrtkane, i tu gubi tlak kroz rupu. Glupo mi je to što su dozvolili da nepovratni ventil nije jedini koji je na udaru na kanalu do cilindra, nego ovako postoji mogućnost rasipanja izuzev nepovratnog v.

Jel se sjećaš možda, dali je klipić odozgo šupalj (plava strelica) ?
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Do rastavljanja prije par dana, vrlo često, recimo s plugom 250kg, svakih 10tak sekundi je u vožnji poskočio. S time da su prazne poluge (kad je motor ugašen) pale iz max. gornjeg položaja u donji za cca 8 sati. Uz to, kad je motor bio ugašen, staneš na poluge hidraulika i čuješ kako svake 2sek "tok"-"tok"-"tok" zvuk poluge "tonu" pod nogama.

Sada nakon rastavljanja, nisam probao voziti ništa ne hidrauliku, osim što iz max. gornjeg položaja, s ugašenim motorom, za 24h padnu na pola visine. Dakle osjetno sporije padaju, te kad stojiš na polugama ne osjetiš i ne čuješ da tonu (propadaju). Uz to što stoje dva čovjeka (200kg) pa ne propadaju, kao prije kada je i jedan čovjek (100kg) bez problema mogao ubrzati spuštanje poluga.

U donjim pozicijama padaju sporije, recimo da to ne možeš dočekati (3dana) da s pola visine padnu na početnu visinu, pretpostavljam da je zbog položaja polužja i spona unutar kućišta hidraulika, manji moment klipnjače na klip, pa je i manji povratni tlak ulja prema nepovratnom ventilu.

Međutim, kažem, i dalje, nakon 24h s praznim polugama (štanga je između, koja spaja poluge, 20tak kg) padnu za određenu vrijednost.

Sad mi ostaje, isprobati voziti neki priključak da vidim intenzitet poskakivanja. Kemijati oko blindanja po razvodniku, da vidim gubi li tlak onaj klipić, eventualno probati rastaviti sigurnosni ventil, a najlakše s obzirom da je za sada gubitak tlaka mali, probati s 20w50 uljem, možda pokrije zračnosti koje predstavljaju probleme.
 
Posljednje uređivanje:

lord daxx

Novi član
Tu od
15 Pro 2010
Poruka
14
Meni je curilo ulje, na dosjedu cijevi koja spaja regulator i klip, kod regulatora i kroz vijak te iste cijevi
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Meni je curilo ulje, na dosjedu cijevi koja spaja regulator i klip, kod regulatora i kroz vijak te iste cijevi

Jasno, no, ta cijev služi za... na kraju cilindra, je ventil koji sprječava da klip ne izađe iz cilindra, tako što, kada klip dođe do max. položaja djeluje na ventil koji preko te cijevi napravi premosnicu iz regulatora, pada tlak i klip ne prelazi izvan dopuštenog hoda.

Taj ventil je u eventualnoj upotrebi samo u slučaju kada je klip u GMT, a to je u slučaju kada su poluge hidraulika max. podignute.

Poznajem je TD-u hidraulik detaljno, no to je tehnički. U slučaju kada je u pitanju neka kemija, valja čuti mišljenja drugih. Najlakše je dati 1500kn za novi regulator, no kad bi našao samo klipić to bi bil posel, a sve sam sigurniji da on igra igru.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Dobro si ga zagrijao .
Propuštanje tj propadanje i poskakivanje moraš gledati kao dva odvojena problema .

Pod uvjetom da sustav dopunjavanja tj. održavanja visine radi kako treba .
Nekako razmišljam da je problem histereza dofilavanja cilindraako priključak poskakuje .
Probaj ako je to moguče namjerno negdje olabaviti spoj da jače propada , i onda promatraj kaj se dešava oko poskakivanja .
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Dobro si ga zagrijao .
Propuštanje tj propadanje i poskakivanje moraš gledati kao dva odvojena problema .

Pod uvjetom da sustav dopunjavanja tj. održavanja visine radi kako treba .
Nekako razmišljam da je problem histereza dofilavanja cilindraako priključak poskakuje .
Probaj ako je to moguče namjerno negdje olabaviti spoj da jače propada , i onda promatraj kaj se dešava oko poskakivanja .

?

Poskakivanje je posljedica propuštanja. Pisal sam o tome, nisi čital redom, tu, prva slika i tekst iznad http://poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=951382&postcount=2274

Hm, imam materijala za kemijati, ali nemam prostora. Kad je sve zbijeno u kućište i mora biti za minimalni rad, a nije baš jednostavno da 5 puta u danu vadim glavni regulacioni van, pa probam bez ove gumice, ili staviti onu, ili izbaciti nešto, da ga isprovociram i vidim gdje ga žulja.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
?

.
Zagrijao u smislu zagrijao stolicu


Pretpostavljam da ne bi smjelo biti poskakivanja .
Odnosno da mehanika venila tako fino napravljena da vetil stalno nadopunjava cilindar bez obzira koliko i gdje propušta a s ciljem da održavao zadanu visinu poluga .
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Do rastavljanja prije par dana, vrlo često, recimo s plugom 250kg, svakih 10tak sekundi je u vožnji poskočio. S time da su prazne poluge (kad je motor ugašen) pale iz max. gornjeg položaja u donji za cca 8 sati. Uz to, kad je motor bio ugašen, staneš na poluge hidraulika i čuješ kako svake 2sek "tok"-"tok"-"tok" zvuk poluge "tonu" pod nogama.

Sada nakon rastavljanja, nisam probao voziti ništa ne hidrauliku, osim što iz max. gornjeg položaja, s ugašenim motorom, za 24h padnu na pola visine. Dakle osjetno sporije padaju, te kad stojiš na polugama ne osjetiš i ne čuješ da tonu (propadaju). Uz to što stoje dva čovjeka (200kg) pa ne propadaju, kao prije kada je i jedan čovjek (100kg) bez problema mogao ubrzati spuštanje poluga.

U donjim pozicijama padaju sporije, recimo da to ne možeš dočekati (3dana) da s pola visine padnu na početnu visinu, pretpostavljam da je zbog položaja polužja i spona unutar kućišta hidraulika, manji moment klipnjače na klip, pa je i manji povratni tlak ulja prema nepovratnom ventilu.

Međutim, kažem, i dalje, nakon 24h s praznim polugama (štanga je između, koja spaja poluge, 20tak kg) padnu za određenu vrijednost.

Sad mi ostaje, isprobati voziti neki priključak da vidim intenzitet poskakivanja. Kemijati oko blindanja po razvodniku, da vidim gubi li tlak onaj klipić, eventualno probati rastaviti sigurnosni ventil, a najlakše s obzirom da je za sada gubitak tlaka mali, probati s 20w50 uljem, možda pokrije zračnosti koje predstavljaju probleme.

Meni se počeo javljati identičan problem na Štoreu, zasad ga ignoriram, ali dobro se uputiti:icon_mrgreen: Sigurno je da nešto propušta i da održavanje visine radi dobro. Nemam problema s podizanjem priključaka, hidraulika ima snage. Može li stvar biti u naknadno ugrađenom kiper ventilu? Poskakivanje je primjetnije-češće kad je traktor vruć, vjerojatno zbog rjeđeg ulja.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Dal si mi ideju, sutra to bude igralo.

gle, sim gumicu probati metnuti (utor, zelena iscrtkana)

24c5nh4.jpg


Sumnjam da vrh (polirani dio cca 5 mm širine) propušta ulje prema ovoj rupi iza zelene iscrtkane, i tu gubi tlak kroz rupu. Glupo mi je to što su dozvolili da nepovratni ventil nije jedini koji je na udaru na kanalu do cilindra, nego ovako postoji mogućnost rasipanja izuzev nepovratnog v.

Jel se sjećaš možda, dali je klipić odozgo šupalj (plava strelica) ?



klipić je šupalj....

najveći problem kod hidraulike torpedove je pumpa hidraulike tj. njena kvaliteta koja uz kvalitetu ulja čini čuda (al u kontra smjeru)... traktor radi i ulje se zagrije...imaš teret na hidrauliku i u cilindru hidraulika je veći tlak kojeg pumpa može postizat jedino na većem broju okretaja, i tu dolazi do pregrijavanja ulja kojeg ima u cijelom sistemu svega 12-13 litara..... (ugradnjom pomoćnih cilindara se može taj tlak u cilindru smanjiti)

za trajnost hidraulike bilo bi najbolje prvo ugraditi pomoćne cilindre a potom (ako je potrebno) mjenjati gumice, mandžetu i ostalo

sve u svemu ako traktor radi godišnje po 1000 i više rs...pumpa hidraulike izdrži godinu dvije (može i dulje ali nije to to)
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Originalna pumpa je bila 20 godina, i 2500 rh (malo ali je tako) bez problema, Prva Petoletka. Onda je propustio semering i digla je razinu ulja u karteru motora. Stavljena je dobro čuvana konzervirana, originalna pumpa, Prva Petoletka, ali volumena 19 cm3, umjesto tadašnjih 11 cm3. Pumpa je beba, stara godinu dana, i 200 rh, priključcima se igra, hidraulika radi, jedino je problem, gubitak tlaka u cilindru kad je motor ugašen.

Iako znam nekoliko primjeraka (TD)koji su original pumpu imali preko 10 000 rh, ali nemaju servo volan.

preko 85 % kvarova u hidraulici posljedica je ulja. Svjestan sam da u tih 20 godina koliko je bila prva pumpa, nikad nije bilo promijenjeno ulje niti filtar. A bilo je raznih mikseva, tj. ulje se zagadilo raznim vrstama ulja koje koriste u hidraulici strojevi drugih proizvođača (kiper prikolice, kombajn..).

Slažem se, da sam u mogućnosti od hidraulika bi napravio čudo, no nisam, tj. nemam računa stavljati pomoćne cilindre na TD 45, za plug od 250 kg ili max 400 kg tereta koji nosi 5-8 % godišnje od 300 rh koje napravi.
 
Posljednje uređivanje:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Zagrijao u smislu zagrijao stolicu


Pretpostavljam da ne bi smjelo biti poskakivanja .
Odnosno da mehanika venila tako fino napravljena da vetil stalno nadopunjava cilindar bez obzira koliko i gdje propušta a s ciljem da održavao zadanu visinu poluga .

Kad je TD u pitanju, vrijeme nije problem.

Nego, jok. Kad traktor radi u leru, nema poskakivanja, poskakivanje se događa u transportu na punom gasu, kada i mali potisak na ventil da se nadoknadi izgubljena visina zbog gubitka tlaka u cilindru, baci priključak u zrak (jaka pumpa, visok broj okretaja), zato poskoči, a ne zbog problema u dopunjavanju ulja u cilindar.

Nikad ne možeš biti siguran da je gumica oko nepovratnog ventila dobro sjela u kućištu, kad je to lutrija za postaviti, i ne možeš biti siguran u kvalitetu gumice. Kad bi to eliminirao, a zbog sigurnosti u svoj rad, sve sam sigurniji da je gumica dobro, jedini krivac za propuštanje je klipić o kojem sam pisao. Zašto? Kada bi bilo nemoguće postaviti glavni reg. ventil u kućište bez da gumica dobro ne brtvi, tada ni novi ventil ne bi brtvio, a desi se iz iskustva (i muha veli da s novim hidraulik drži) da zamjena glavnog. reg. vent. riješi problem, onda je problem samo u klipiću, ostali dijelovi ventila nemaju veze s držanjem tlaka u cilindru, oni su samo razvod i tlačna strana, ne protupovratna. Vjerojatno se potroši cementirani dio ili klipića ili cilindra klipića (provrt u kojem se klipić nalazi) i tu gubi tlak. Nema drugdje gdje, osim relano na sigurnosnom ventilu, ali njega ni muha nije mjenjao a zamjenom glavnog reg. ventila je sve bilo ok.

Tu istrošenost klipića bi moglo nadoknaditi ulje gradacijske viskoznosti SAE 20W50, ali imam neke druge brige, pa se ne mogu odlučiti za njega.

Da mi je naći novi klipić pa ubaciti, njega mogu bez da rastavljam hidrauliku.

@ molim moderatora da spoji ove dvije poruke, da ne izgleda ovako, kad već ne mogu sam izbrisati pa staviti sve u jednu. hvala.
 
Posljednje uređivanje:

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Originalna pumpa je bila 20 godina, i 2500rh (malo ali je tako) bez problema, Prva Petoletka. Onda je propustio semering i digla je razinu ulja u karteru motora. Stavljena je dobro čuvana konzervirana, originalna pumpa, Prva Petoletka, ali volumena 19cm 3, umjesto tadašnjih 11cm3. Pumpa je beba, stara godinu dana, i 200 rh, priključcima se igra, hidraulika radi, jedino je problem, gubitak tlaka u cilindru kad je motor ugašen.

Iako znam nekoliko primjeraka (TD)koji su original pumpu imali preko 10 000rh, ali nemaju servo volan.

preko 85% kvarova u hidraulici posljedica je ulja. Svjestan sam da u tih 20 godina koliko je bila prva pumpa, nikad nije bilo promijenjeno ulje niti filtar. A bilo je raznih mikseva, tj. ulje se zagadilo raznim vrstama ulja koje koriste u hidraulici strojevi drugih proizvođača (kiper prikolice, kombajn..).

Slažem se, da sam u mogućnosti od hidraulika bi napravio čudo, no nisam, tj. nemam računa stavljati pomoćne cilindre na TD 45, za plug od 250kg ili max 400kg tereta koji nosi 5-8% godišnje od 300rh koje napravi.

pomoćni cilinar( cilindri) znači manji tlak u cilindru pod teretom, a to znači i manje propuštanje ulja a to je manje popuštanje poluga
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Sve je to meni jasno, razumijemo se po tom pitanju, ali to je TD45, za te rh, i za taj posao nemam računa praviti oslonce vanjskog cilindra, vod, i kupovati cilindar. S time da je sustav s više dijelova nepouzdaniji, a ja trebam pouzdanost. Uz to, kako pada tlak u cilindru unutar kućišta padao bi u i vanjskom cilindru. Da slažem se, manji bi bio tlak, ne 175 bar, nego 150 bar, ali bi padao, zato što se taj isti vanjski cilindar napaja preko istog sustava koji gubi tlak i do sada.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Sve je to meni jasno, razumijemo se po tom pitanju, ali to je TD45, za te rh, i za taj posao nemam računa praviti oslonce vanjskog cilindra, vod, i kupovati cilindar. S time da je sustav s više dijelova nepouzdaniji, a ja trebam pouzdanost. Uz to, kako pada tlak u cilindru unutar kućišta padao bi u i vanjskom cilindru. Da slažem se, manji bi bio tlak, ne 175 bar, nego 150 bar, ali bi padao, zato što se taj isti vanjski cilindar napaja preko istog sustava koji gubi tlak i do sada.

jel imaš torpedov priručnik za popravak hidraulike... pogledaj tam šta piše za popuštanje poluga koliko i u kojem vremenu smije popustit
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Zanimljiv slucaj.Mene interesuje da li poluge poskakuju samo kad vozis prikljucak ili poskakuju i kad pdignes prikljucak na mjestu sa upaljenim motorom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zovi i pitaj imaju sve i rade prema uzorku.
hidraulika@hidraulika-kutina.hr
044 684773
044 680877


Tvornica hidrauličkih i pneumatskih uređaja i komponenti utemeljena je 1972. godine kao Prvomajska TSD Kutina. Pod nazivom Hidraulika Kutina posluje od 1994. godine. Više od 35 godina iskustva u proizvodnji strojnih dijelova, hidrauličkih i pneumatskih komponenti garancija su visoke kvalitete te prepoznatljiv brand proizvoda za traktore, kombajne, viljuškare i razne dizalice (UP lift 5 – 50 m) primjenjive u industriji, poljoprivredi, šumarstvu i komunalnoj djelatnosti.

Tvrtka izvozi oko 90 % svoje proizvodnje i to širom Europe i Sjeverne Afrike.

Proizvodnja hidrauličkih komponenti, po originalnoj dokumentaciji, sastoji se od upravljačke hidraulike koju čine razvodnici, tlačni ventili i regulatori protoka, te od izvršne hidraulike i hidrauličkih cilindara (plungera, jednoradnih, dvoradnih pa sve do specijalnih izvedbi.

Uz servis hidrauličkih komponenti tvrtka proizvodi i različite pozicije iz područja traktorskih dijelova i općeg strojarstva.

Također jedan dio proizvodnje obuhvaća montaža hidrauličkih uređaja zajedno sa dodatnim operacijama: honovanjem i lepovanjem.

Svi uređaji propisno se označuju i ispituju prema traženim karakteristikama uređaja.

Takvim pristupom osigurana je kvaliteta svih proizvoda a time i sigurno mjesto na tržištu.
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Situacija je ovakva,namontirao nove dizne majstor kaze da uopce nisu bili ulosci njegovi nego neki bezveze,sad traktor ne dimi nimalo,ali sam probao dignuti cjepac i ne moze ga dignut bez gasa kad pustim gas pomalo ga spusta
Je li to moze biti zbog gumica?
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
pumpa, gumica pored reglažnog ventila, gumica u reglažnom ventilu, reglažni ventil, sigurnosni ventil, mandžeta.....i on MORA radit
 

Najnoviji postovi

Na vrh