• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Planiram frezat i za kukuruz

Ma to bu dugo trajalo i presitno ti bude sigurno,tanjurace su zakon,al na jesen treba izorat!
Ubit ces motor i lamele ak bus stalno frezl vece povrsine,a tanjuracom brze lakse i bolje za kukuruz jecam psenicu....
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma to bu dugo trajalo i presitno ti bude sigurno,tanjurace su zakon,al na jesen treba izorat!
Ubit ces motor i lamele ak bus stalno frezl vece povrsine,a tanjuracom brze lakse i bolje za kukuruz jecam psenicu....

Zasto bi dugo trajalo nemora duboko i nemora ic dva prohoda preleti jednom dosta a u pravim rukama ne trpi motor ni lamela!!
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Upravo tako nemam puno,okoral i malo vise a htel bi da bude ljepo pripremljeno,gledam kod kuma ima rd to je fantazija pa ak bu priblizno ko njemu ,super.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Upravo tako nemam puno,okoral i malo vise a htel bi da bude ljepo pripremljeno,gledam kod kuma ima rd to je fantazija pa ak bu priblizno ko njemu ,super.

Nemoj gledat ljepotu nego funkcijonalnost,za vrt da to je ok al za kukuruz neznam bas,nek padne jjisa na to i sunce zapece evo ti posla,al ti ove god. Probaj pa bus nam rekel kak je proslo.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Funkcionano i gledam,mislim da frezom bi bolje pripremio zemlju nego tanjuracom. Zar niko ne freza za kukuruz? Da da neki savjet o dubini i sl?
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Funkcionano i gledam,mislim da frezom bi bolje pripremio zemlju nego tanjuracom. Zar niko ne freza za kukuruz? Da da neki savjet o dubini i sl?

Probal jedan put i nikad više. Pre sporo, i previše usitni zemlju. Posijal sam kukuruz na frezanu zemlju palo dosta kiše prije nego je kukuruz izašel van, napravila se takva kora da sam moral spašavati stvar sa branama. Freza od tad isključivo za vrt i krumpir.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Jedan u mome kraju samo freza, bila pšenica, soja, kukuruz, znači za sve samo freza, tanjuraču ne koristi uopće! E sad to što se pravi kora to je, ali prošle godine je se napravila u mome kraju na svemu, ja i sjetvospremačem napravim prašinu sa samo jednim prohodom, naravno ako je godina dobra, dobra zima i to...Malo brže terati sa frezom i odmah će manje sitniti i pliće i bilo bi to dobro..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Smam ti rekel evo i decki ti vele,al ovisi o zemlji a ti si blizu mene i imamo slicne zemlje,a za kukuruz nije freza,nis ti ne znaci kaj bu ljepo i sitno kad se posle bus tukel po glave.:(hi):
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma svaki tip zemlje ako pripremis u mekanije poslje vece kise i kad sunce priprzi nastat ce kora nebitno iso s tanjuracama ili bilo cim drugim tak da ako on preleti na nekih 10cm dubine jedan prohod frezom ili ti dva prohoda tanjuracom isto ti je najbolje nek covijek proba jedan dio s frezom a drugi s tanjuracom pripremit pa ce vidit koje je bolje
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Ne vidim zašto freza ne bi mogla biti za kukuruz! ako se nema s čim drugim ide i freza, al u mojoj zemlji ona nema šta tražiti kada je meni dovoljan jedan prolaz sjetvospremačem i to je to, zemlja bude idealno uređena..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ne vidim zašto freza ne bi mogla biti za kukuruz! ako se nema s čim drugim ide i freza, al u mojoj zemlji ona nema šta tražiti kada je meni dovoljan jedan prolaz sjetvospremačem i to je to, zemlja bude idealno uređena..

Pa to i pricam ak je izorana na jesen onda i kod nas sa frezom ak ides brzo ok bu al ne duboko,a ak ides duboko onda moras sporije i presitno je prah.
Ak se pogodi vlaznost ja idem jednom tanjuracama leskovac 24 diska i sijaca odma iza,a ak je losije proljece ko ovo bit ce prevec vlage tad idem dva puta po tragu i to je dovoljno.
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
ako ce biti suho, biti ce i kora, kaka god bila obrada... samo sto s frezom bude puno, puno bolja obrada! tanjuraca uvijek ostavi one sitne grude, pa ako neides s branom ili sjetvospremacem nakon tanjurace, nece biti bas nekog efekta.... ja sam prosle dvije godine radio detaljno ispitivanje prilikom pripreme tla i radio sam samo s tanjuracamo jednu njivu, a drugu jos i sa plitkom branom od 4 metra s roteksima iza, csssss....
ovo s branom, jaooo, u 3. brzoj, gas do yaya, zemlja je frcala 5 metara u zrak, a iza mene kao sa rotodrljacom.... no bila je susa i obje njive su uhvatile koru, samo sto je ova sa branom bila laksa za kultiviranje, a ova s tanjuracom je imala grude koje sam samo pomico po njivi al ih nisam mogo usitniti, nikako... po meni, sto finija obrada, to bolje, a ako nista drugo barem njiva lijepo izgleda, bitno da je ljepsa od komsijine, he, he, he... :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ak ostane kaj grudlja nis ne smeta a manje puca zemlja.
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
heh... ocito nije kod tebe bila susa kao u mom kraju!
kad ti zemlja pukne, a pukotina sirine najmanje 1 cm, e to je zlo, a krovina njive kao parket tvrda, suha i ravna, e to ti je zlo... ja sam lani grmlje kultiviro 20 puta, samo da dam zraka grmlju i jos 2 puta podrivo da napravim dubinsko prozracivanje! isplatilo se, oslo malo vise goriva, ali sam sve troskove namirio! :)
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Najbolji stroj za pripremu zemlje za sjetvu kukuruza su rotodrljače, one samo mješaju površinski sloj zemlje, tj onaj meki koji se premrzao preko zime, Freza izvlači zemlju iz nutra, i mješa je s vanjskom,. e to su idealni uvjeti, al ove godine se zemlja nije premrzla, ostala je zbijena od snijega i jako tvrda. Ja koristim isključivo frezu, prethodno se poravna šinjama, a onda frezam ne dublje od 10 cm, i nema problema. brzina oko 3.5-3.8 km/h jedan prohod je bio dovoljan do sad, a ove godine neznam..
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Po nekoj logici kukuruzu ne bi bas odgovara dublja rahlija obrada zbog njegove visine.
Ja ne frezam za kukuruz al kad bi bilo bi to maksimalno plitko i brz prolaz!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Ma u zimsku brazdu ne vidim svrhu freze i rotodrljače, kod mene oni veći sa teškom drljačom i mi manji sa sjetvospremače, brzo i kvalitetno!!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Najbolji stroj za pripremu zemlje za sjetvu kukuruza su rotodrljače, one samo mješaju površinski sloj zemlje, tj onaj meki koji se premrzao preko zime, Freza izvlači zemlju iz nutra, i mješa je s vanjskom,. e to su idealni uvjeti, al ove godine se zemlja nije premrzla, ostala je zbijena od snijega i jako tvrda. Ja koristim isključivo frezu, prethodno se poravna šinjama, a onda frezam ne dublje od 10 cm, i nema problema. brzina oko 3.5-3.8 km/h jedan prohod je bio dovoljan do sad, a ove godine neznam..
Malo sutra..
Kakav učinak imaš sa brzinom od 3.5km/h??
Kojih 10cm pa to je več dubina,za kukuruz je dosta 5cm..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je na jesen izorano onda su tanjurace i roto brane zakon!
 

Najnoviji postovi

Na vrh