• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,433
Brzina od 3.5 do 4 km/h je sasvim dovoljna da se kvalitetno pripremi zemlja, i nikad nije bilo problema za nicanje kukuruza. Puno brže se ne može, a ak ideš sporije, samo više usitniš zemlju. ima ljudi koji frezaju 2 km/h!

Mislim da je Marko mislio da je to presporo i da je tu učinak jako mali..
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
nebreš s njom letjeti po zemlji, nema takvu masu a ni valjak ko RD da ti zaravnava tragove, ja sam s svojom zadovoljan, drugi s gramipovim frezama idu još sporije.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Sve ovisi kakva ti je zemlja kakvu frezu imas i kolko konja to tjera jer u laksoj zemlji mozes malo ubrzat al tipa zapecene ilovace kad ti freza poskakuje na njoj i gura traktor moras ic sporije ili ces dva prolaza morat ili vise puno stvari tu ovisi!!
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Naravno da ovisi o zemlji, Freza nema ravne noževe, več zakošene, ako je ne pustiš u dubinu ostaje ti valovita zemlja iza tebe, ne može se tako fino podesiti dubina ko na RD, koja sjedi na valjku, ako je poravnata zemlja, ide lakše, al ako ideš direktno na oranu zemlju, dubina rada se povečava, no ima i puno prednosti: lakše se vuče, dobro razbija tvrde grude, uništava sve iznikle korove, a i ono kaj bu nam sad važno, da se zemlja brzo suši nakon frezanja, jer kak izgleda u mom kraju, sjetve još dugo ne bude..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
a i ono kaj bu nam sad važno, da se zemlja brzo suši nakon frezanja, .

S ovim se baš ne bi složil. :icon_e_surprised:
Freza prekine kapilarno isparavanje, suši se samo jako plitki gornji sloj.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja frezam za vrt i za krumpir i tu idem direkt na brazdu i pustim ju kolko moze u dubinu i ostaje dosta ravno iza mene jer imam klinove iza koji ravnaju a za kukuruz idem jedino ako mi se zapece ilovaca da ju usitnim neidem duboko oko 10cm i to ako treba kasnije poravnam drljacama samo i malo i one nesto razbiju i to je to!!
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Znaci rezime ove teme,moze e frezat i ako se freza ne preduboko ne dublje od 10cm. Brzinu prilagoditi da nebu presitno ali 2 ili 3 spora. Imam dvojicu kolega koji obojicafrezaju jedan oko jaske,drugi zagorje ispog ivancice.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
S ovim se baš ne bi složil. :icon_e_surprised:
Freza prekine kapilarno isparavanje, suši se samo jako plitki gornji sloj.

Tako je al i s tanjuracom zatvaras brazde zbog tog isparavanja a kad ides sijat i malo je suse ides plice i super ispadne.
I da evo vam rezime mozes i s frezom i tjnjuracama i roto brane i sjetvospremac samo je razlika u brzini rada a dubinu stelas na svima i na kraju prve ovisi o vlazi zemlje i nije bitna LJEPOTA zemlje jer za kukuruz,psenicu,jecam.....to nije bitno i njima netreba jako usitnjena zemlja!!!:)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ma dva prolaza sjetvospremačem bude i preko dovoljno da je neznam kakav beton. nepada mi napamet ići sve ponovno preoravat, nema svrhe nikakve!
Tko ima RD ili frezu taj pogotovo nema problema. Druga je stvar što nekim oračima po oranju trava raste, ja s tim problema nemam i nije mi jasno kak neki drugi imaju, to je samo do pluga i orača, nema veze s zakorovljenom zemljom.

za kukuruz se ore opet samo zbog trave..
Mi koji nemamo velike povrsine tako radimo i to se pokazalo odlicno za nas!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
za kukuruz se ore opet samo zbog trave..
Mi koji nemamo velike povrsine tako radimo i to se pokazalo odlicno za nas!

Ne isplati se ponovo orat na proljece vadis vlagu i trosis traktor i vrijeme,samo cim zatopli i brazda posusi malo i pocne pucat jednom tanjuracama proc i prije same sjetve i to je to,a ak je dobro zaorano na jesen nema trave u proljece.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Znaci rezime ove teme,moze e frezat i ako se freza ne preduboko ne dublje od 10cm. Brzinu prilagoditi da nebu presitno ali 2 ili 3 spora. Imam dvojicu kolega koji obojicafrezaju jedan oko jaske,drugi zagorje ispog ivancice.

Tocno to ne duboko i ne prefino i nemas brige!!
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ne isplati se ponovo orat na proljece vadis vlagu i trosis traktor i vrijeme,samo cim zatopli i brazda posusi malo i pocne pucat jednom tanjuracama proc i prije same sjetve i to je to,a ak je dobro zaorano na jesen nema trave u proljece.

Sto se tice oranja u proljece, ako nemate problema sa travama ok,

al kod nas je ima, imamo zatravnjene napise uz njive, jedan dio njiva se ne obradjuje i tako redom...
U pravilu ja osobno do sv.Mihovila isitam gnjoj na strnjiste psenice i uzorem duboko 30cm i vise
i to tako stoji do 01.04, tada ako se gornji sloj od 10cm prosusio pofrezan ga samo toliko plitko najvise radi korova koji kod nas nice oko 01.03. kad je jesensko oranje.
Ako se nije prosusilo, kao ove godine ne fezam, vec samo drljam i sadim krumpir a korov polijem cidokorom kad klica bude na jedno 3cm do izbijanja.

kad sadim psenicu (obicno je sadim na krumpir ili kukuruz), tada istram stajnjak i orem iza krumpira 20-ak a iza kukuruza nesto dublje, zatim tjedan poslje odma drljam i sijem,

Kad je kukuruz, ako imam stajnjak orem u jesen, ako nemam onda prasim strniste i orem pred sjetvu 20cm, drljam, sijem...

ubuduce planiram nesto mjenjat modele jer mislim ici na zelenu gnjojidbu, al ovo funkcionira vec godinama odlicno!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel gledate PROVJERENO???
Priča iz tvornice GRAMIP, radnici bez plača, šef ih ucjenjuje, ma čisti kriminal!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Gledao sam , nemam riječi , čudim se ako im ne podijele otkaze zbog toga što su izašli pred kamere , a zbunjeni direktor pojma nema šta da kaže

Nego , meni se sinoć izmače jedna freza u par sati , bila je povoljna skroz :mur:
Najvjerovatnije slijedi samogradnja
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da. . . na zalost tako je u Gramipu . . . znam to iz privatnih izvora
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
he, he, pa u cijoj je nadleznosti onda grmipov problem? bas me zanima koliko jos treba da bi ljudi rekli e sad je dosta, idemo svi na ulice i uciniti nesto............
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Gledajući sinošnju emisiju mislim da je jako blizu to da kažu ''sad je dosta'' , vidi se da je ljudima puna kapa i gorčina u riječima
A freze se konstantno prave i prodaju ali para nema
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Ja uzo samo motike njihove i srafe ostalo smo brat ija .
Ps savoris trebas nacrt tu sam. Pozdrav
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
he, he, pa u cijoj je nadleznosti onda grmipov problem? bas me zanima koliko jos treba da bi ljudi rekli e sad je dosta, idemo svi na ulice i uciniti nesto............

A tko je ista postigao na ulici ?? Sjetite se nasih mljekara, ratara, radnika . . . Uzalud i ulica i urlici i trbnsparenti. Uzalud i Sindikati !! Koliko ih imamo ?? Sto su ikada korisno za ijednog radnika napravili ??!! Neka mi Moderator oprosti, ali nisam mogao izdrzati . . .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Ja uzo samo motike njihove i srafe ostalo smo brat ija .
Ps savoris trebas nacrt tu sam. Pozdrav

Koliko si plaćao motike , i koja dimenzija ti je osovina rotora ?
Ja sam nabavio neku debelozidnu vanjska mjera 61mma unutrašnja čini mi se 48 , sada sam u dilemi za koliko dužinu rotora bi ta cijev bila dovoljno čvrsta :confused:
 

Najnoviji postovi

Na vrh