• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kod nas ovde kad bi spremali zemlju frezerom prva kisa bi napravila beton. samo malo se spremi setvospremacem ili drljacama ko sta ima ili ako je lose oranje tanjiracom. freza samo za baste i to ne previse sitniti. dok u krupnju dok sam bio je zemljiste drugacije i ako je suvo prolece nemoze se nicim spremiti sem freze. toliko je tvrdo zemljiste cim se osusi da je ko kamen. zemljista se razlikuju pa time i pripreme i masine. ali nikad nebih previse usitnjavao niti isao vise od 10cm dubine .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ako je na jesen izorano onda su tanjurace i roto brane zakon!

Ako je u jesen izorano TANJURAČE NISU NIKAKO DOBRE ZA PRIPREMU, tanjurače vade puno vlage van i zato se ne preporučaju za proljetnu pripremu zemljišta.
Zakon su Rotodrljače za teža tla i Sjetvospremač za lakša pjeskovitija tla!!

Tanjurače se izbacuju iz proljetne pripreme, a ne da su zakon!!:icon_hang:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je u jesen izorano TANJURAČE NISU NIKAKO DOBRE ZA PRIPREMU, tanjurače vade puno vlage van i zato se ne preporučaju za proljetnu pripremu zemljišta.
Zakon su Rotodrljače za teža tla i Sjetvospremač za lakša pjeskovitija tla!!

Tanjurače se izbacuju iz proljetne pripreme, a ne da su zakon!!:icon_hang:

Pa moram brazdu poravnat i tanjurace se ne spustaju do kraja,kaj ste ti uvjek do osovine spustali,digne se na da idu tanjuri vzemlju max 10cm,a roto brane i sjetvo spremac mi je pre skup za 8-10 rali kaj tanjuram!:(sweat):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Sjetvospremač od 2 m zahvata nađeš za sitnu paru i u svakom slučaju je bolji od tanjurače!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sjetvospremač od 2 m zahvata nađeš za sitnu paru i u svakom slučaju je bolji od tanjurače!

Vjerujem da je bolji al kad vec imam tanjurace nemam jos da kupim roto....
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kod mene moja ilovaca kad zapekne tanjurace imaju slab ucinak a za roto branu mi je prejak traktor:icon_weed: zato freza rijesava stvar i kasnije samo drljace da poravnaju!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod mene moja ilovaca kad zapekne tanjurace imaju slab ucinak a za roto branu mi je prejak traktor:icon_weed: zato freza rijesava stvar i kasnije samo drljace da poravnaju!

Da to je tocno,al nesmes pustit da zasusi i treba zatvorit brazdu kad pojbne susit,i treba pogodit vlaznost da se potanjura a sijal bus kasnije kad bu vrijeme,mislim da ipak freza na takvim grudama i ilovaci ipak prevec unistava cjeli traktor!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da to je tocno,al nesmes pustit da zasusi i treba zatvorit brazdu kad pojbne susit,i treba pogodit vlaznost da se potanjura a sijal bus kasnije kad bu vrijeme,mislim da ipak freza na takvim grudama i ilovaci ipak prevec unistava cjeli traktor!

Samo ja sve ne stignem nekad napravit u rokovima pa dolazi do problema unistava motor onaj koji ga pazi i na pol gasa tira ja svog u takvoj ilovaci prva spora 10cm u zemlju i gas na pod da vidis kaj freza fucka:D:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Samo ja sve ne stignem nekad napravit u rokovima pa dolazi do problema unistava motor onaj koji ga pazi i na pol gasa tira ja svog u takvoj ilovaci prva spora 10cm u zemlju i gas na pod da vidis kaj freza fucka:D:

A da covjek nemre navek na sve stilci to je tocno,al se trudimo,a kad je koma onda mala stenje pod njim da mislis da neko nekog siluje,i na kraju je masna na sve strane al najvise masti kad se dobro zgrije i stisne dole u zemlju......:(blush)::D:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
A da covjek nemre navek na sve stilci to je tocno,al se trudimo,a kad je koma onda mala stenje pod njim da mislis da neko nekog siluje,i na kraju je masna na sve strane al najvise masti kad se dobro zgrije i stisne dole u zemlju......:(blush)::D:

Moj nije mastan bar do sad a kad ce propisat neznam moj je uvijek od prasine tak da i pocne pisat na sve strane nebi se cudio kakvu torturu trpi:(whew):
Da vidis kad frezam mami za krumpir i vrt freza je u zemlji kolko moze dublje cak joj i kotace okrenem naopacke da ide dublje!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moj nije mastan bar do sad a kad ce propisat neznam moj je uvijek od prasine tak da i pocne pisat na sve strane nebi se cudio kakvu torturu trpi:(whew):
Da vidis kad frezam mami za krumpir i vrt freza je u zemlji kolko moze dublje cak joj i kotace okrenem naopacke da ide dublje!

:):D::D: svaka cast pravi si i samo teraj dok ide.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
:):D::D: svaka cast pravi si i samo teraj dok ide.
Kad stane dobit ce obnovi i bit ce ko decko a ja ako cu puno kopat mene nece moc obnovit da budem opet decko sta ja vise njega tjeram on je zadovoljniji naucen je on na gascinu:D:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
u svakom slucaju je bolje nego kad ih dave malim gasom a tezak prikljucak. sve se hoce vrtiti i time dobije i bolje podmazivanje i hladjenje. ni ja ih nedavim uvek da tecno motor radi da moze uvek primiti gas jos i nema problema.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Ako je u jesen izorano TANJURAČE NISU NIKAKO DOBRE ZA PRIPREMU, tanjurače vade puno vlage van i zato se ne preporučaju za proljetnu pripremu zemljišta.
Zakon su Rotodrljače za teža tla i Sjetvospremač za lakša pjeskovitija tla!!

Tanjurače se izbacuju iz proljetne pripreme, a ne da su zakon!!:icon_hang:

ŠANANA ove godine će tanjurača biti zakon, ove godine ne trebaš čuvati vlagu, imaš je i previše, a zemlja je dosta zbijena od ovoliko kiše..Ja u proljetnoj obradi koristim tanjuraču samo za jarke zagrnuti, a ovo ostalo, zatvaranje brazde drljače, al ove godine će ići tanjurača pa sjetvospremač..:icon_e_wink:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ŠANANA ove godine će tanjurača biti zakon, ove godine ne trebaš čuvati vlagu, imaš je i previše, a zemlja je dosta zbijena od ovoliko kiše..Ja u proljetnoj obradi koristim tanjuraču samo za jarke zagrnuti, a ovo ostalo, zatvaranje brazde drljače, al ove godine će ići tanjurača pa sjetvospremač..:icon_e_wink:

Tak se nekak i meni cini da bude.
Neki nebudu dugo mogli u njivu!:=:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dečki i prošlo prolječe je padalo dosta kiše i vegetacija je lijepo bujala, a kaj je bilo poslije??? PRŽIONA.
Tako da je prerano zaključiti kakva bude godina.
Definitivno stoji da tanjurača ove godine nebude radila neku štetu, ja je također koristim samo za zatvaranje jaraka i ravnanje uvratina, a za ostalu pripremu ide samo sjetvospremač i ništa drugo!
Čim se da u zemlju proletim sa sjetvospremačem jednom i tak se ostavi par dana da se taj gornji sloj prosuši i zatim prije same sjetve još jedan prolaz i to je to. Opet nemam potrebu za tanjuračom, jer mogu ja i sjetvospremač pustit 10-15 cm duboko da ruje i da mješa zemlju.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ko je orao u jesen duboko za povrce ne treba doslovno nista!
ili plitko, plitko frezat, sta manje gazat po njivi, za kukuruz najbolje opet uzorat 20cm i drljat teskom ili roto drljacom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma dva prolaza sjetvospremačem bude i preko dovoljno da je neznam kakav beton. nepada mi napamet ići sve ponovno preoravat, nema svrhe nikakve!
Tko ima RD ili frezu taj pogotovo nema problema. Druga je stvar što nekim oračima po oranju trava raste, ja s tim problema nemam i nije mi jasno kak neki drugi imaju, to je samo do pluga i orača, nema veze s zakorovljenom zemljom.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,449
Trava ide jer je se rano oralo, ja gdje sam jednu njivu poorao kada sam orao za pšenicu, pošto na tu njivu sijem dvije kulture i poorao je sve u jednom i kreće nako trava, ali ništa strašno, ove što su poorane kasnije trenutno nema trave..a na susjednoj njivi čovjek je 20-tak cm duboko poorao malo prije nego sam ja pšenicu posijao inače taj čovjek sve prvi napravi, a sad mu se oranica zeleni, a ja sam mu govorio prerano ti je to, al eto...ja sam predprošle godine strnku poorao u ljetu i tako je prezimilo u proljeće rano prešao tanjuračom i bilo je vrhunskoga kukuruza, strnjak preorano na 30cm pošto je te godine se oralo jako ljepo, a inače je to teška zemlja pa kad god dobijem priliku(kada vrijeme bude idealno) orem što dublje..
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Malo sutra..
Kakav učinak imaš sa brzinom od 3.5km/h??
Kojih 10cm pa to je več dubina,za kukuruz je dosta 5cm..

Brzina od 3.5 do 4 km/h je sasvim dovoljna da se kvalitetno pripremi zemlja, i nikad nije bilo problema za nicanje kukuruza. Puno brže se ne može, a ak ideš sporije, samo više usitniš zemlju. ima ljudi koji frezaju 2 km/h!
 

Najnoviji postovi

Na vrh