• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

itfzoran

Član
Tu od
23 Ožu 2011
Poruka
42
freze

Imam fezu mislim da je oznaka IMT 619, ne ide mi se vanka da točno utvrdim, uglavnom zahvata je oko 180 cm. Pogonim je zetorom od sada 60 ks. Prvobitna namjena je bila uređenje voćnjaka, a kako sam isti zatravio, uređenje vrtova je postala osnovna namjena. Jedne godine nakon što nisam mogao urediti zemlju ( presušila, buse ) sa sjetvospremačom, odlučim pokušati s frezom. Priprema je bila za kukuruz, bio sam veoma zadovoljan i od tada ako postoji ikakva šansa idem sa frezom u pripremu. Ukoliko je oranje i smrzavanje bilo dobro, idem direktno frezom, malo brže po mojoj procjeni smanjim troškove jer u jednom prohodu eliminiram tanjuraču i sjetvospremač. Naravno, veliki poljoprivrednici sa velikim tanjuračama i sjetvosremačima sigurno mogu gotovo uvijek zadovoljavajuće obraditi zemlju, ali meni na hektar ova freza odgovara. Gledajući projekt Lumena, odlično, sigurno bar zbog konstrukcije jer je meni moja napukla u desnoj strani vjerojatno zbog frezanja u voćnjaku kad sam je izvlačio u stranu koliko je išla. Imam ideju da postavim hidraulični cilindar jer je ručno povlačenje u stranu poprilična zezancija.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ali onda bi se motike vrtile u kontra smjeru,imt nema dva smjera kardana

Nije tačno , ako okreneš reduktor za 180 stepeni i lanac prebaciš na lijevu stranu radno kolo noževa bi se opet okretalo prema naprijed , siguran sam u ovo

Danas sam bio kod čovjeka i gledao neku frezu koja je izgleda roto tiler širine 130cm , imam priliku da je dobiejm u zamjenu za moju roto drljaču od 180cm , ova freza ej u jako dobrom stanju i jako je masivna ali mi malo preuska i ne sviđa mi se proj noževa i glava
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
I koji je zakjucak ovih ponekih dilema !!? Koja je boja freza ?? Ona sa direktnim prijenosom ( diferencijalom ), ili preko lancanika !!?? Obzirom da sam jos uvijek u postupku nabave, pomaze svaki savjet !!
Hvala
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Probaj uzet svoje kutne zupcanike vrti ih usmjeru kardana pa prebaci za 180 i vidi kud se vrti. Da je tako lakse bi mi bilo slozit stolac na ramu nego da visi.

Nije tačno , ako okreneš reduktor za 180 stepeni i lanac prebaciš na lijevu stranu radno kolo noževa bi se opet okretalo prema naprijed , siguran sam u ovo

Danas sam bio kod čovjeka i gledao neku frezu koja je izgleda roto tiler širine 130cm , imam priliku da je dobiejm u zamjenu za moju roto drljaču od 180cm , ova freza ej u jako dobrom stanju i jako je masivna ali mi malo preuska i ne sviđa mi se proj noževa i glava

Mislim da ti lancanici trebaju u svakom slucaju,kako ces prenjet vrtnju na osovinu sa motikama i dobit brzinu. Koliko je jako neznam,brat je slozio rotokosu. Sa difer.od mercedesa 123.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
I koji je zakjucak ovih ponekih dilema !!? Koja je boja freza ?? Ona sa direktnim prijenosom ( diferencijalom ), ili preko lancanika !!?? Obzirom da sam jos uvijek u postupku nabave, pomaze svaki savjet !!
Hvala

Bolja je ona sa gornjim reduktorom i lančanicima , po meni daleko bolja


Zaboravljaš jednu stvar oko smijera , rekao sam i da se prebaci lanac na desnu stranu freze i ona bi bio opet željeni smijer vrtnje , to je velika razlika :(wasntme):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Bolja je ona sa gornjim reduktorom i lančanicima , po meni daleko bolja


Zaboravljaš jednu stvar oko smijera , rekao sam i da se prebaci lanac na desnu stranu freze i ona bi bio opet željeni smijer vrtnje , to je velika razlika :(wasntme):

Tak svejedno s koje je strane lanac,dovoljan je samo s jedne strane,ispitano i tak ih vecina radi i toje dovoljno za freze do 2.2m. Samo napravi kuciste za lanac i unutra sipaj hipenol 90,i sluzika te bu 20god.
Dobre motike i to je to.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
jedino mi se nesvidja onaj spaner za lanac. po meni bolje bi bilo na mali lancanik sa lezajem da si pravio. lanac ce ga po meni vrlo brzo poderati. ovako mi se dopada sistem. ja se razmisljam da je pravim samo umesto lanca da ubacim na kaiseve [ remene] 2 po 17mm i spanovanje. cesto su blizu obale i korenja ima dosta pa su mnogi porazbijali kucista i izotkidali prenose.ovako moze proklizati kao i kardan sa lamelama.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
jedino mi se nesvidja onaj spaner za lanac. po meni bolje bi bilo na mali lancanik sa lezajem da si pravio. lanac ce ga po meni vrlo brzo poderati. ovako mi se dopada sistem. ja se razmisljam da je pravim samo umesto lanca da ubacim na kaiseve [ remene] 2 po 17mm i spanovanje. cesto su blizu obale i korenja ima dosta pa su mnogi porazbijali kucista i izotkidali prenose.ovako moze proklizati kao i kardan sa lamelama.

Pa remene bi skurio i brzo odu,a i obavezno treba kardan sa lamelama.
A i vecina freza ima plasticni klizac plasticni i dugo izdrzi jer je to tvrda plastika i u ulju je.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
neka vam bude ali ja plastici neverujem.za neke stvari u redu ali kad lanac dere preko njega pod opterecenjem a nema opruge da ublazi udarce u radu hmmmm. ja bi radije stavio nesto na sistem spanera za zupcasti od golfa dizela i lancanik navukao i milina. isto ima ekscentarsko zatezanje
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
zanima me ovaj tanjurasto-konusni zupcanik, veliki koji prenosi silu sa kardana...
p.s. ovaj teflonski zatezac je ok, ali nebi bilo lose da je na opruzi i da je stalno napet, odnosno da kako se trosi, tako i zateze lanac, eventualno da ste stavili jedan saraf s kojim bi se s vremena na vrijeme dotezao taj teflonski zatezac i to je to... inace ne razumijem ovaj ekscentar na teflonskom valjku.... ? ? ? :icon_scratch:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
na njemu steluje zatezanje lanca. zakrene i zategne. jednostavno klizac sa stelovanjem
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
zanima me ovaj tanjurasto-konusni zupcanik, veliki koji prenosi silu sa kardana...
p.s. ovaj teflonski zatezac je ok, ali nebi bilo lose da je na opruzi i da je stalno napet, odnosno da kako se trosi, tako i zateze lanac, eventualno da ste stavili jedan saraf s kojim bi se s vremena na vrijeme dotezao taj teflonski zatezac i to je to... inace ne razumijem ovaj ekscentar na teflonskom valjku.... ? ? ? :icon_scratch:

Plasticni sspaner sam stavio jer mi kolega veli da i na kombajnima i beracima ima takve. Naa poklopcu koji zatvar lancanike se busi rupa 2",kroz koju se sa gedorom bude mogao spaner dotegnut po potrebi,mada on treba lanac drzat napet a kupa se u ulju pa se nebi trebo trosit.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Plasticni sspaner sam stavio jer mi kolega veli da i na kombajnima i beracima ima takve. Naa poklopcu koji zatvar lancanike se busi rupa 2",kroz koju se sa gedorom bude mogao spaner dotegnut po potrebi,mada on treba lanac drzat napet a kupa se u ulju pa se nebi trebo trosit.

Da je lanac i malo labav nema veze jer pod opterecenjem je jedna strana koja vuce uvjek napeta,jedino dok bu na prazno vrtel malo bu lembaril al nis zato,tu nema razvodnika paljenja ko na autu gdje bi i mali luft poseremetil kut paljenja.
 

agromaner

Član
Tu od
12 Srp 2012
Poruka
395
vjerujem da ce se trositi jer ipak metal dere po plastici i to jos lanac, jedino da je teflon na teflon, e onda bi to trajalo 1oo godina! ali ok je to rijeseno, svidza mi se! :)
samo jos da stavis sve u pogon i da vidimo testiranje! ako bude dobro, mozda se dogovorimo da i meni jednu slozite! :)
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Molio bi nekog od prisutnih a da ima at20 gramip frezu da mi veli koliko je zadnja stranica duza ,ako je od bocnih,posto moram odrezat stranicu na duzinu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh