• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

V

VTZ

Guest
:rolfer:
VTZ , nemoj pisati napamet..obmanjuješ ljude a nemaš poima .
Ako bude on vozio ralicu na klizačima ili na kotačima 3 cm iznad ceste onda ne treba ni nož , ni gumu -ništa .

Ali zato "imamo tebe" koji "sve znaš", sprdaš se iz drugih, i ponašaš se krajnje ignorantski i bahato...

Kamioni sa svojim daskama vrlo često moraju ostrugati led sa kolnika, ili utabani i ugaženi snijeg, i oni to čine na dosta drugačiji način, od većine traktora: kreću se prilično brzo, i svojom velikom masom, brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta.

Vozilo koje nema dovoljnu masu i inerciju može zapeti i stati kad s čeličnim nožem naleti na tako nešto, posebno ako nema lance na pogonskim kotačima.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ali zato "imamo tebe" koji "sve znaš", sprdaš se iz drugih, i ponašaš se krajnje ignorantski i bahato...

Kamioni sa svojim daskama vrlo često moraju ostrugati led sa kolnika, ili utabani i ugaženi snijeg, i oni to čine na dosta drugačiji način, od većine traktora: kreću se prilično brzo, i svojom velikom masom, brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta.

Vozilo koje nema dovoljnu masu i inerciju može zapeti i stati kad s čeličnim nožem naleti na tako nešto, posebno ako nema lance na pogonskim kotačima.
Ja sam se razbahatio upravo radi takvih kao kaj si ti - i Ti si kriv za to .
Jer pišeš da :
Trenje noža o asfalt ovisi o brzini ?- trenje ovisi o: (to valjda ti znaš bolje od mene)
..
...
i još pišeš da čiste na drukčiji naćin ...kako ?- brenerom , unakrsno međumolekularnim ubrzivačem otapljanja leda ?..Uf! ..zakaj sam opet , :madmana:eek:pet ,opet :auch:
brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta
brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta
brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta
brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta
brzinom i inercijom trgaju i stružu sve do asfalta
..
..
Molim te pročitaj si ovu rećenicu nekoliko puta
Ne ,oprosti ne mogu sad ... možda jednom završim ovaj post a svakako ne u ovoj godini .Silvestrovo je danas , gladan sam ...idem u konzum na kavu , usput pojedem burek .
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Puknuti....cestari barem kod nas čelićni nož poderu za 5 dana u sezoni gumeni nek voze jednu noć u toj jednoj noći naprave možda i 100 km a kad ču ja sa traktorom po dvorištu napravit to ????i da negovorim da se voze 40-50 km/h
 
V

VTZ

Guest
Silvestrovo je danas , gladan sam ...idem u konzum na kavu , usput pojedem burek .

Ti si pacijent posebne vrste, i ja te točno tako i doživljavam, i duboko uvažavam tu činjenicu. Želim ti sve najbolje u Novoj godini !
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Dečki, da razjasnimo.. Kako sam se ove godine namijenjao noževa, pa i pravili ih..
Evo slika pravog noža, čelik-guma-keramički klizač-guma-čelik



Uploaded with ImageShack.us

I takvi stvarno traju..

Probali smo i praviti, ide 4-5 dana i potrošen, navarivali od vagona feder platu koja dosta debela, ak iskopam sliku stavim i to..

A sam nož je vezan silent blokom na ralicu...



Uploaded with ImageShack.us
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Eto Petar zna i svima nam pomaže da nešto naučimo, več dosta puta do sad pa i ovaj put, hvala Petre! Keramički klizači su zaliveni gumom? Ovo na zadnjoj slici je isto s keramičkim klizačem i gumom u sredini i ona žuta plastika iza je taj silent blok? Otkud Petre to znaš, radiš u zimskoj službi nekoj?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Tako je, klizači su zaliveni gumom.
Na zadnjoj slici je poderan nož do kraja, vidi se da je iz dva dijela, a ta ralica je bila zabijena..

Na par komada na kojima sam stavio nove noževe bio je problem s klizanjem, dok se nož ne potroši do klizača pa ralica skakće prvih 20tak km dok se vozi na samoj gumi, odnosno neklizi..

Ajmo reć da radim ''ponekad'' u firmi koja ima povrh svega i zimsku službu.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
A čuj, cesta je prilično usrana, dogodi se, tad je smotana i prihvatna ploča gdje se kvači..
Inače to je boschung, što se tiče elektronike upravljanja i hidraulike sve 5, al konstrukcijski slabe
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Nisam čuo za tog proizvođaća ali si nam svima barem riješio misteriju noževa na ralicama, hvala još jednom Petre.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
hm , keramika :scratch
već mijenja moj stav prema gumenim noževima :?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti....cestari barem kod nas čelićni nož poderu za 5 dana u sezoni gumeni nek voze jednu noć u toj jednoj noći naprave možda i 100 km a kad ču ja sa traktorom po dvorištu napravit to ????i da negovorim da se voze 40-50 km/h
Takva filozofija nije loša , sad mirnije spavam kad znam da si upoznat s problemom .
Znam iz iskustva , kad jednom sjedneš za volan s ralicom probudiš se na kraju sela , nevjerojatno kako se čovjek zaigra u tom poslu .
Da ne spominje kad navale susjedi .
Oprezno s alkoholom :partyman:
Dobar alarm su promrzle noge , tvoja grijana kabina- mljac
Podsječam na obavezan plivajući položaj hidraulike .
Klizaći štede nož a lako se zamjene , naročito su poželjni ako imaš makadama .
Kotači su nepotreban luksuz osim u varijanti s kockama na dvorištu .
Sretno:partyman:
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
klizaće namjeravam napravit na sistem opruge da uvijek budu dodirivali tlo i ako se nož podere....što se tiće plivajučeg položaja nisam siguran da znam kako to izvest ....to služi da ralica može odskočit?? cilindar je jednoradni....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Plivajući položaj služi da ralica kopira teren .
Ako je cilindar jednoradni to je više nego dobro .
Očekivao sam dvoradni cilinda jer kad je ralica na dupljaku uvjek treba malo poplanirati put , uvrtu ,izlaz , prelaz , ovo-ono .
Klizač bi ja postavio bez opruge , 1-2 cm niže od noža .ili ravno s nožem
Pogledaj stranicu
http://www.rikoribnica.com/zimski-program-snezni-plug-spg.html#
ralica ima ili klizač ili kotač ali on nosi konstrukciju ralice s sustavom zakretanja kako bi rasteretili težinom samu dasku ralice s nožem .Na nožu je tako manja težina( manji pritisak na podlogu-manje trošenje noža) i on lakše odskoći ako zapne za šaht, pokrpani asfalt itd.
Obrati pažnju na simetralu donjeg gumeno oslonca tjela daske .
On je pod negativnim kutem jer tako omogučava da daska poskoči prema gore kad nož zapne .
Drugi primejr ne ralica s nožem od plastike , ovdje predstavljena za čišćenje zrakoplovnih pista.
http://www.rikoribnica.com/zimski-program-letaliski-snezni-plug.html
Na zračnim lukama počinje kampanja čiščenja snijeg prije nego ga kotači ugaze .
takav snijeg se lako podiže od podloge .
Tu su isto kotači koji nose većinu sustava ralice koji također smanjuje pritsak na nož.
Ugažen snijeg ne može ni buldožer počistiti . Snijeg i led se pod pritskom topi , ako je temperatura oko nule u kombinciji s hladnom cestom nakon prelaska nekoliko auta imamo led na cesti . Takav matrijal ralica može skinuti tek pod djelovanjem soli ili emulzije . Upravo takvo stanje je meta naših vozača i novinara kako ralićari neće ralicu "pritisnuti" nego je vozi po površini jer tako prištedi kajjaznam - valjda duh sveti .
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
evo moje sto sam pravio
sirina 180cm, visina 70cm,zakosivanje rucno,dizanje preko kolotura i nazad na zadnju hidrauliku,visina dizanje daske malih 20cm(mora se prepaviti da dize vise od 30cm),malo jes udaljena od trakotra ali daska nije nest posebno teska tako da ga ne razdize cak ni kad se ja popnem na nju,naprijed daske od 4cm debljine,,ostalo jos da se stavi lim da bolje spada snijeg,i da se povije gornja daska da bi obaljivala snijeg dolje koji se nagomila,ovako na slikama izgleda preveliko,reko bi covjek pa to kamion ne moze gurati,ali nije tako kad se nakosi hvata oko 150cm,sitem kacenja prednjeg je napravljen kao sistem kopcanja u tri tacke,moze propadati dolje,ili gore,uglavnom kopira teren tj plovi po terenu,malo sam je probo na ovom nikakvom snijegu,
evo koja slika


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
svaka ralica je dobra samo nek nije rucno i lopatom,samo one lance za zakosivanje ces potrgati pri manjem zapinjanju ralice ili uslijed velike kolicine snijega ispred daske,probaj to rijesiti cijevima -cijev kroz cijev
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Iza zakvači sajlu za onu polugu na kojoj je lanac od donje poluge hiraulika pa ćeš imat veće dizanje.
Krivi nagib ti ima daska.
Druge komentare ću zadržat za sebe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Iza zakvači sajlu za onu polugu na kojoj je lanac od donje poluge hiraulika pa ćeš imat veće dizanje.
Krivi nagib ti ima daska.
Ili uporište na prednjoj strani bliže okretišru oko kojeg diže .
Ali matrix ... malo je kme,kme da si sve objesio na nosač haube .
Nosač haube je samo na 4 vijka (ako se ne varam M12 ), budu ti otišli navoji u bloku .
Uporišta si potegnuo do rukavaca , to je OK ali uza svu vibraciju koju ima stotka ..hm.:scratch
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
svi komentari i sugestije su dobro dosli,nemojte nista zadrzavati za sebe

daske je nakosena namjerno prema naprijed,dai pri nailazku na neku prepreku preskocila istu,sto se u kombinacija sa kopcanjem u tri tacke pokazalo i isposatavilo funkcjonalno,
vezanjem nazad sam probo na sve strane i ovako kako je sad je najvise,morase preraviti prednja kolotura ovo sto kaze puknuti to treba uraditi
lanci jesu mozda slabi al jbg ja mislim da nece puci,ako puknu imam konjskih zlajdri one nece valjda puci
ja se neadam da nece iscupat iz bloka,a dosad sam se uvijek pobado sa njim na tu zastitu,sa prikolicom hiljadu puta pa ako ga tad nije otkinulo nece valjda ni sad,jos sam i guro balvane sa tom zastitom,izdrzala je,sve u svemu komentari su na mjestu,jedino puknuti za ove vibracije te nisam razumio koje tu cudne sile mogu doci do izrazaja
 

Najnoviji postovi

Na vrh