• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski viličari

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Viljuškar koji ide na traktor poželjno je da bude čim lakši. Naš je nekih 650-700kg pa dok sam nosio zelenu balu (700kg) uz veće brdo morao sam na rikverc sa Zetorom 6245. Što se tiče paleta do tonu je mogao skinuti s kamiona. 1250kg ide na rikverc u sporima.. Isto bi bolcni trebali biti Car 2 kao kugle inače po losem putu to sve jako ruka u traktor.

Ali ima tu i puno lakših viličara koji su prikladniji manjim traktorima.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Izgleda da ću slagat dvoradne komande na viličar. Zbog cilindra za nagib.
Dal da koristim ulje preko kipera? Ili da stavim pumpu i ubrzivač pa da tjeram prek kardana? Kolko bi mi rezervar ulja trebal? 🤔
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Je, homemade dizalica. Z sega mogućeg otpada kaj sam našel.. Ima još produžetak da more visokše zdignut.
Cilindra pa sam kupil. Moram jedino vekše kotače nabaviti, z ovima mi je problem po vani iti..

Antonio: na IHCu imam, al univerzali nemaju. A štel bi i z njima delati
 

Prilozi

  • IMG_20200814_184632.jpg
    IMG_20200814_184632.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 33

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
5000 sam platil.
Evo i slika po danu.
Moral bi ga oprat, al mislim da ga farbal nebudem..
 

Prilozi

  • IMG_20210117_102743.jpg
    IMG_20210117_102743.jpg
    48.4 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20210117_102753.jpg
    IMG_20210117_102753.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 39
  • IMG_20210117_102732.jpg
    IMG_20210117_102732.jpg
    61.7 KB · Pregleda: 39

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Pa ne treba ti cilindar za nagib. Kako dižeš hidraulik tako se viličar navija prema traktoru. Ako baš hoćeš onda kupiš hidro toplink na ihc.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Treba treba, neće uvijek traktor bit na ravnom. Il teret na ravnom. Na ihcu će funkcionirati, al za ostale moram nešto smislit.
Najradije bi vanjsku pumpu s rezervarom i komandama.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Ja sam u brdima pa sam tovario po 200 bala i nikad problema.. Tako isto i sa paletama nisam imao neku potrebu za hidro toplinkom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

Matija_E30,​

možda bum bubnul glupost, ali svejedno bum se uključil. Na Uniju imaš kiper ventil koji je jednoradni. Teret vuče viličar prema otraga, osim kad ideš niz brijeg. Nisam nikad koristil kiper ventil, ali pretpostavljam da ima 3 položaja ručice (druka prema naprijed, blokirano i slobodan povrat ulja). Znači da bi jednoradni ventil odrađival posel po ravnom i uz brijeg. Za niz brijeg bi trebal dodatni ručni ventil za prebacivanje smjera (1 ulaz, 2 izlaza) i ugraditi ga negdje da je pri ruki.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
Razmišljal sam i ja o tome. Al kaj s dizanjem gore dolje?
Onda trebam još jedan izlaz.
Tak da mislim da bude bolje s pravim komandama i pumpom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Matija, najbolje ti je zeti razvodni blok od samog viličara: na njemu su 2 ili tri ručke (ako ima pomicanje ili razmicanje vilica), spojiti ga jednim tlačnim i jednim povratnim crijevom na kiper ventil kojeg trajno uključiš dok ti treba viličar (onda ne radi unutarnja hidraulika), te montirati negdje na viličar tak da su ti dostupne ručke sa sjedala (ako je to izvedivo).
Ili, još jednostavnije, ugradi električni spliter na viličar pa šalterom odaberi s traktora na koji cilindar buš pustil ulje.

Ili, za male traktore nemoj ugrađivati cilindar za nagib, već se služi običnom trećom točkom, jer s njima budeš ionak dizal lakše terete.
Uostalom, na Unije ionak ne paše hidraulična treća točka kat. 2, kakva ide na Casea.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Da bolje je da je što laganiji viljuškar, preteški su na manjim traktorima samo bespotrebno oprerećenje, kod nas je viljuškar oko 500kg težak, ima i pomak i debele viljuške 120cm koje se mogu pomjerati.
Komande su sa viljuškara, spojene na hidrulični izvod na traktoru, to je najlakše tako napraviti ali ako se mijenjaju traktori onda je problem ako ne koriste isto ulje za hidrauliku tako da o tome treba voditi računa


Viljuške skemijane od ručnog rudla!
Ako nisu pojačane nemaju neku nosivost, treba paziti kada se sa njima diže, pomotaju se za čas

Ovako to kod nas izgleda, indos je kran, sa elektro viljuškara
Screenshot_20210118-122519_Gallery.jpg Screenshot_20210118-122420_Gallery.jpg Screenshot_20210118-122445_Gallery.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,893
2 ručke su mi treba. Ima trgoagencija, 40 litara. 3/8 priključki.
Kolko je pametno tak koristit kiper ventil? Na koji način zablokirat ručku? Kam spojit povrat a da nije na čep kod mjenjača? Case bi imal svoj toplink. Univerzali svoj. (zbog dužine i prihvata bolcne)
s caseom bi radil s njegovim komandama.
Ovaj je još lakši, ferko ga istovaril s kombija s onom rukom kaj imam, na zadnjoj kuki je bilo kopčano..
Procjena da ima oko 200kg cijeli most

Znam da je ovo investicijski skuplje. Al ak bi bila vanjska pumpa to je onda prava stvar.
Pumpu i rezervar od 10 litara imam. Pitanje dal mi bude to dosta ulja? 🤔
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ne treba vanjska pumpa, već "presjeci cijev" od pumpe prema hidraulici i ugradi vanjski razvodnik s dvije ručice (kak se dela za prednji utovarivač). Povrat ide na šaraf ispod sica. Tam se napravi priključak, tak da se i danlje maže zupčasti par od kardana.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Mi tako radimo već par godina i to baš dosta koristimo viljuškar.
Ručicu zablokiramo kutijom za alat, na takvom je mjestu da samo gurnemo kutiju za alat i drži.
Povrat spojimo nazad na čep gdje se sipa ulje u hidrauliku.
Teško je to sve uklopiti za dva traktora, bas je specifičan priključak.
Vlastita pumpa, i komande su najbolje rješenje. 10 litara je dovoljno ulja.
Koliko je nosivosti kran, ne vjerujem da je tako lagan, barem 300-350kg ima
 
Na vrh