• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upravljačka hidraulika traktora-učilica

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za ZJ,
Šta nije jasno u mom rješenju ,
pošto ne baratam sa razvodnicima molio bih ako može objašnjenje rada predloženog jednoradnog razvodnika.
i ima li trgoagencija slične ?
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za ZJ,
Nisi mi odgovorio što ti nije jasno kod nacrtanog prijedloga?
Hidraulika ima jednu manu-ne diže pod opterećenjem!Trenutno je na popravku kod drugih po redu mlađih majstora, e sad koliko stručnih vidjet ćemo.Prvi isto mlađi "hidrauličari" nisu uspjeli napraviti.Ovo je opcija "samogradnje"u slučaju neuspjeha i ovih.
Za ventile vidjet ću kod Trgoagencije jer vidim da su na forumu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Nisa shvatil ono kaj si nacrtal niti kak bi to trebalo raditi. Čemu tri ventila...
Ne sviđa mi ovo iz Trgoagencije jer nema shema i opis je površan, pa je teško preporučiti bilo kaj bez da to pogledaš iz prve ruke.

A jel drži ako je podignuto?
Ako ne diže, treba provjeriti nekoliko stvari:
- tlak koji postiže
- ispravnost pumpe
- ispravnost iberdruk ventila

Edit :
Najčešće se podere pumpa, pa nemre postići tlak. To se rješava zamjenom iste.
 
Posljednje uređivanje:

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za ZJ,
Moje objašnjenje rada:
Svi ventili u 0-mirnom položaju:Ulje preko pumpe i otvorenog A1B1 se vraća nazad u tank.
Ventil 1 uključujem i otvaram A1C1:ulje ide prema klipu i isti se diže dok je ventil 1 uključen.Maksimalni krajnji položaj dizanja (sigurnosni) mehaničkom vezom uključuje ventil 3(otvara se A3 C3 ) i dizanje staje.
Spuštanje vršim preko ventla 2 otvaranjem A2C2.

Rekoh da je upravljanje hidraulikom kod majstora, a oni vjerujem znaju znanje.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Hvala na odgovorima, ZJ.
Trebam ugraditi ventil koji će preusmjeriti ulje
U tank, bez obzira dali držim ručicu komande do kraja. Nešto kao što imaju bageri. Kako se zove taj ventil i gdje ga ima za kupit, njuškalo, index ?
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za Kozar,
Rješavajući svoj problem surfao sam i naučio dosta o ventilima i razvodnicima.
Molim da mi razjasniš-nacrtaš što je tvoj cjelokupni problem?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Kozar, na razvodniku postoji iberdruk (pretlačni) ventil, na kojem se namješta radni tlak. On preusmjerava ulje u povrat u trenutku kad cilindar dođe do kraja ili ne može podići teret, a ti držiš ručicu. Tlak u sustavu je tada onoliki koliki je namješten na njemu i to je ono što ti guši motor. Na svakoj hidraulici je tak ako nema povratne veze koja isključuje ventil kad cilindar dođe do kraja.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Novo rješenje upravljanja hidraulikom sa jednim razvodnikom i prekotlačnim ventilom.

Zanima me da li netko zna na koliko bara bi prekotlačni ventil trebao propustiti? Shema hidraulike -jedan razvodnik  i prekotlačni ventil.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Na traktorima je cca 150...180bara.
Fali ti šok ventil na cilindru i plivajući položaj na razvodniku, jer ovak bude stvaral potlak .
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Novo rješenje upravljanja hidraulikom sa jednim razvodnikom i prekotlačnim ventilom.

Zanima me da li netko zna na koliko bara bi prekotlačni ventil trebao propustiti? View attachment 27953
U kojem programu to crtaš?
Zar ti ne bi bilo bolje uzeti razvodnik koji u srednjem položaju vodi ulje u tank ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Ne bi, jer onda nemreš držati poluge u polupodignutom položaju.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
U kojem programu to crtaš?
Zar ti ne bi bilo bolje uzeti razvodnik koji u srednjem položaju vodi ulje u tank ?
Crtam u Microsoft Visio 2007,bilo je i to rješenje(Vidi postove prije) , ali sa ventilima ovo je razvodnik
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Na traktorima je cca 150...180bara.
Fali ti šok ventil na cilindru i plivajući položaj na razvodniku, jer ovak bude stvaral potlak .
Valjda šok ili prekotlačni ventil postoji u starom upravljanju ? , a plivajući položaj ne razumijem što znači?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Teško je reći, obzirom da ne znam izvedbu cilindra.
Pod plivajući položaj sam mislil da se ručica iz položaja spušteno ne vraća u neutralan položaj.
No, postoji jedan ozbiljan problem:ako koristiš postojeći unutarnji cilindar hidraulike, koji vjerojatno ima klip nevezan za klipnjaču, pa ga lako možeš izbiti iz cilindra podizanjem previsoko jer ga nema kaj isključiti u gornjem položaju. Pri tome lagano razbiti kućište.

.Ak koristiš dvoradni cilindar onda plivajući omogućava da se poluge šeću gore-dolje.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Teško je reći, obzirom da ne znam izvedbu cilindra.
Pod plivajući položaj sam mislil da se ručica iz položaja spušteno ne vraća u neutralan položaj.
No, postoji jedan ozbiljan problem:ako koristiš postojeći unutarnji cilindar hidraulike, koji vjerojatno ima klip nevezan za klipnjaču, pa ga lako možeš izbiti iz cilindra podizanjem previsoko jer ga nema kaj isključiti u gornjem položaju. Pri tome lagano razbiti kućište.

.Ak koristiš dvoradni cilindar onda plivajući omogućava da se poluge šeću gore-dolje.
Po meni cilindar je jednoradni,jer kad sam radio sa hidraulikom "podiznice" bez tereta se nisu spuštale ako nije bilo tereta.-a položaj ručice je bio prema dolje- krajnje spuštanje.
Znači ugraditi mehanički ventil "krajni stop-dizanje" kako je bilo u prvom prijedlogu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Tak je. Ucrtane je closed center razvodnik. Na open center su P i T spojeni u N položaju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh