• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
s obzirom da si formirao stabalce kao i ja bacit ču komentar! ništa ti po meni nije pregusto ( možda neke i jesu nisam previše zagledao da me sad drugi ne iskritiziraju )! malo gušće je ali to uvjek stigneš odrezati.
i iskusniji su to davno skužili. i ja bolje sad ostavljam više grana i gušče ( na u smislu da se pletu bezveze jedna oko druge ) nego bih ostavio 5-6 ramenih grana prvih nekoliko godina. međutim ja sam radio po naputcima iz knjiga i prorjeđivao u početku, pa mi se pola grana "slomilo" od roda jednostavno su bile predugačke i preslabe.a ovako kao kod tebe se plod bolje rasporedi po grančicama i ne optereti previše jednu ramenu granu! bude kao božična jelka. a i imaš više roda u konačnici ( što si i dokumentirao sa kg u 5g )! to je posebno karakteristično za istarski, dok kod talijana nema takvih problema. ti si u startu dobio kvalitetan savjet, a ja sam učio na svojoj koži!

sada novoposađene pokušavam ostaviti što više ( 1,5-1,8m ) i nekoliko etaža ramenih grana ( nekakva polupalmetica ), onda kada stablo naraste lako iščupam sredinu i ostavim 3-4 ramane grane i pretvorim u vazu! mislim da lijeska ima preslabe grne za vazu u prvih 5-6g. opet ponavljam pogotovo mi se to kod istarskog dešavalo. "talijani" su več lakši i za formiranje i za razanje jer puno intenzivnije rastu u prvim godinama! dok je kod istarskog pomalo problem dobiti visinu! čim si ga srezao on "pada" dolje.

a imam jednu sortu koja izgleda kao vrba ili suncobran. ne znam kako se zove. njoj kad odrežeš provodnicu ona "puzi"po zemlji!

po meni si napravio dobar posao i lijepo to formirao! ako i ima propusta to su sitnice. jel ti to istarski?

U potpunosti se sa svime slažem što si napisao KOBAC i dalje ću tako raditi sa mladim nasadom, da sve su istarski 10% rimski!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jedan post is proslosti

- u svaki veći nasad treba rubno posaditi nekoliko trešanja jer ljeskotoč prvo napada trešnju i po tome se određuje tretiranje protiv njega ( ovo je posebno interesantno i to nisam još nigdje sreo dok nisam vidio na svoje oči )
...
Kako se to utvrdjuje ?
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja sam u sub bio u Lici... Moji su tek krenuli, a onda je opet zahlalilo... Kiša, bura, mraz... Listići se tek otvaraju, ali nema puno trave, pa će košnja pričekat 2 tjedna...
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Kako se to utvrdjuje ?

ljeskotoč napadne prvo trešnju ( valjda mu je finija ). i onda ga istretiraš sa nekim sredstvom! pretpostavljam da tako rade jer je akaricid skup ( a izgleda jedini naačin da se ljeskotoč uništi ) i ne troše novce ako nema ljeskotoča. posadili su na svim rubnim stranama po nekoliko trešanja i dok njih ne napadne ne moraju ga uništavati!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto vide se "bube" na tresnji? (Pitam zato jer sam i ja zasadio pokoju tresnju na kraj ljesnjaka, cuo sam za to)

Inace, uz jednu njivu imam breza koje relativno rano prolistaju i i vidim da su prvi listici supljikavi (masovno), dok na ljesnjacima tu i tamo pokoji (jako malo) i to oni koji su prvi potjerali. Medjutim, za tjedan dana ta pojava nestane, ne znam sto se desi sa tim supljim liscem, mozda otpadne, ali u vegetaciji te pojave nemam. Neka ideja? Na tresnjama ne vidim nista (il' mozda krivo gledam)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam u sub bio u Lici... Moji su tek krenuli, a onda je opet zahlalilo... Kiša, bura, mraz... Listići se tek otvaraju, ali nema puno trave, pa će košnja pričekat 2 tjedna...
Nemas brige . Do 1.5. su moguci mrazevi tako da ni trava nece.

(Pa kad se sade krumpiri? ;) Tek poslije 1.5, pa makar 29.4 bilo i 25 stupnjeva kod mene nema sanse da itko krene na njivu )
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Sto vide se "bube" na tresnji? (Pitam zato jer sam i ja zasadio pokoju tresnju na kraj ljesnjaka, cuo sam za to)

nisam u detalje raspravljao, ali vjerojatno se vidi napad! to ti je ono kad ideš pecat prvi put i
cijelo vrijeme pitaš iskusnog ribolovca jel peca ( čim se mrdne pero )? a on kaže vidjet češ kad zapeca! iii ondaaa odvuče perooo......
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
sve je jasno kupio 15ha posadio dobio poticaj sad prodaje obolio je

nema slika nasada bar ja nisam vidi vidim samo posuđene sa nekih stranica uzgajivaca ljeske od prije


sumnjivo

He,he...ti si to prvi rekao, tj uzeo mi riječ iz usta.
Da,nema slika. A stvarno izgledaju kao one tvoje "najgore" koje su životinje višestruko glodale. Ima "ekološki" uzgoj ali mislim da ako se netko uhvati toga trebat će mu 4-5 godina full pažnje i maksimalnog rada da ih dovede do nekog nivoa. Bio sam s nekima koji prodaju nasade te spominjao iskustva ljudi sa foruma čiji su nasadi rađeni i obrađivaju se po ps-u čime sam u najblažoj opciji dobio odgovor " a šta ti znaš o tome kad nemaš niti jednu sadnicu posađenu, ljudi pričaju svašta". Da,ali slike govore više od tisuću riječi.
Mislim da su tek nedavno mnogi shvatili da je lješnjak puno zahtjevniji nego se prije 7-8 godina pričalo o tome (kako bi se potakla sadnja i prodale sadnice) te da sve to oko lješnjaka,profitabilnosti (sa malo rada u ulaganja) nije niti približno jednostavno,zahtjevno i profitabilno kako se govorilo.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Ima li još neko ideju šta bi značilo žuto lišće na pojedinim granama kod mojih lješnjaka, mislim da će se ti dijelovi posušit, koga kod pitam niko nezna, neke stvari mi nemaju smisla, sadio sam negdje po dvije sadnice jedna do druge jer mi je jedna bila sumnjiva i sad jedna žuta(samo na 1 grani) nakon 6g druga 5 cm od nje nije, znači nije vlaga nije korijen nije pesticid iz okoline jer nema pravila s koje strane svijeta pojedina grana samo žuti, znači ne lišće kopletno nego samo na jednoj grani(vidi slike stranicu prije), druga stvar drugih 450 sadnica na istoj plantaži samo 2 godina mlađe niti jedan listić nije žut. Sad stvarno neznam ko koga tu j...! To što nisam nordoksom prskao prvi put ili??? daj neko bar idejicu na razmatranje!
 
M

MOCO

Guest
Ima li još neko ideju šta bi značilo žuto lišće na pojedinim granama kod mojih lješnjaka, mislim da će se ti dijelovi posušit, koga kod pitam niko nezna, neke stvari mi nemaju smisla, sadio sam negdje po dvije sadnice jedna do druge jer mi je jedna bila sumnjiva i sad jedna žuta(samo na 1 grani) nakon 6g druga 5 cm od nje nije, znači nije vlaga nije korijen nije pesticid iz okoline jer nema pravila s koje strane svijeta pojedina grana samo žuti, znači ne lišće kopletno nego samo na jednoj grani(vidi slike stranicu prije), druga stvar drugih 450 sadnica na istoj plantaži samo 2 godina mlađe niti jedan listić nije žut. Sad stvarno neznam ko koga tu j...! To što nisam nordoksom prskao prvi put ili??? daj neko bar idejicu na razmatranje!

probaj odrezati tu granu pa je DOBRO proučiti, mislim ono sjeckati je i pod povečalom pregledavati presjeke i srž. Mislim da je moguće da se unutra u grani ugnjezdio neki štetnik-koji možda i nije lješnikov šztetnik nego se tu zavukao "silom prilika"
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pozdrav svima
Opet malo druzenja :)
Palfinger, u pitanju je tipicna hloroza lisca.Sigurno imas problem sa zemljistem ,tacnije sa ph vrednosti. Probaj oprskati ovih dana date sadnice sa helatnim oblikom gvozdja pa vidi hoce li imati neke promene.U svakom slucaju obavezno uradi analizu zemljista.
 
Posljednje uređivanje:

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Pozdrav svima
Opet malo druzenja :)
Palfinger, u pitanju je tipicna hloroza lisca.Sigurno imas problem sa zemljistem ,tacnije sa ph vrednosti. Probaj oprskati ovih dana date sadnice sa helatnim oblikom gvozdja pa vidi hoce li imati neke promene.U svakom slucaju obavezno uradi analizu zemljista.

POZDRAV, nenade, dobro se vratio!! :D

kako je kod tebe, što ima novoga! jesi li povadio svaki drugi u redu? kod tebe je več vjerojatno cijela "šuma" narasla!
 
Posljednje uređivanje:

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Pozdrav Nenade !!! fale nam tvoji konkretni savjet,pomogao mi je onaj savet za špricanje protiv strizibube a imat ćujoš dva pitanja ali prvo bi slikao da se bolje vidi problem.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozdrav svima
Opet malo druzenja :)
Palfinger, u pitanju je tipicna hloroza lisca.Sigurno imas problem sa zemljistem ,tacnije sa ph vrednosti. Probaj oprskati ovih dana date sadnice sa helatnim oblikom gvozdja pa vidi hoce li imati neke promene.U svakom slucaju obavezno uradi analizu zemljista.

Nakon poduzeg vremena opet s nama,, Nenade dobrodosao i molim te nedaj se opet isprovocirati nekim bezveznim upadicama jer ima ljudi koji nisu provokatori i koji ne poznaju granice kad su interesi uzajamna pomaganja u pitanju,,
c085.gif


Samo za info kod mene se pojavile lisne usi u kombinaciji sa gusjenicama,,,
i to zelene usi u dosta velikom broju pa eto preporuka da bacite pogled i u tom sjeru da kasnije nebi bilo nismo znali,,,
c065.gif
 
B

BGoran

Guest
Samo za info kod mene se pojavile lisne usi u kombinaciji sa gusjenicama,,,
i to zelene usi u dosta velikom broju pa eto preporuka da bacite pogled i u tom sjeru da kasnije nebi bilo nismo znali,,,
c065.gif

Zdravo,

Bobiću, možeš li da nam napišeš da li si i sa čime ove godine tretirao biljke i čime nameravaš sad da rešiš problem?

Hvala i pozdrav,
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Pozdrav svima
Opet malo druzenja :)
Palfinger, u pitanju je tipicna hloroza lisca.Sigurno imas problem sa zemljistem ,tacnije sa ph vrednosti. Probaj oprskati ovih dana date sadnice sa helatnim oblikom gvozdja pa vidi hoce li imati neke promene.U svakom slucaju obavezno uradi analizu zemljista.

Svaka čast majstore i hvala ti, prskanje obavljeno ph kiselo pa sam dao željezo, zvao sam agronoma i točno u riječ mi je rekao što i ti, još jednom hvala ti! Moram dat na analizu!
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Zdravo i hvala svima.
A Kobac znas kako.....sve vise razmisljlam da je blizu proredjivanje.Probao sam na jednom cosku to uraditi i mogu ti reci koliko mi je prvo bilo zao ,iznenadio sam se kako uopste nije izgledalo lose.Cini mi se da su sadnice prodisale.Ali jos uvek nemam hrabrosti da krenem u ozbiljnije proredjivanje.Ostalo je sve po starom ,kako je kod tebe?
Palfinger , drago mi je da sam malo pomogao ali moj savet je da prvo uradis analizu i to na mestu koje to radi kvalitetno.Ali zaista kvalitetno. Ne mora da znaci da ti je ph zemljista kiselo , vec moze biti i alkalno.Nedostatak gvozdja se prvo manifestuje ali verovatno da ima nedostataka i drugih mikroelementa.Kada uradis analizu znaces sta ti je sledece raditi.
Pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh