• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D

Deanzg

Guest
pozdrav.
jučer sam obilazio svoj nasad i na nekoliko lijeska (3. god) primjerio sam dvije, tri crvene bube (nisu buba mare) veličine oko 5mm. jel su opasne za moj nasad? zna možda neko kakve su to bube?
Imao sam ih prošle god i ja na nasadu, ali isto kao turopoljac, nisam prijetio da nekaj štete...
 
R

reddog

Guest
Ja takve bube do sada nisam identificirao kao štetne za lijesku. Kao što jedna lasta ne čini proljeće, tako niti te tri bube ne znače neki štetni napad koji treba nužno kemijski suzbijati. Nije poanta potrovati sve što slučajno sleti ili zaluta na plantažu, nego uvijek treba promatrati i pratiti što se dešava, te ako i naprave neku minimalnu štetu uzeti to kao prihvatljivo jer moramo ipak malo pripaziti i na majku prirodu. Osim toga možda se te bube baš hrane nekim grinjama ili ušima pa je zapravo dobro da ih imaš....probaj razmisliti na taj način?

ja sam ih motrio neko vijeme i nisu mi se činile opasnima za lijesku. mislio sam, možda neko ima info kakve su to bube. uglavnom - ne prave štetu i nisu opasne (zasad)
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
;) ha ha, svaka čast!
kažeš da zažmirim, a poslije...:madmana:

dečki (i cure), pratim vas širom otvorenih očiju i držim palčeve da stvari krenu na bolje!
Kak stvari stoje ja ću posaditi jedan red lješnjaka, onako sebi za gušt, a za komercijalne svrhe mi valja razmišljati o drugim opcijama. Možda orah... ima li tu kakav pametan prijedlog?


He he... što više razmišljaš,sve je gore...a kad kreneš kalkulitati zaboli te glava od kombinacija...
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
S kojim ste herbicidima prskali korove u redu (od treće godine).... dobio sam preporuku tehnologa sa instituta za voćarstvo, kaže:
Kombinacija 2 herbicida: Pledge 50 WP + Razza na okopano tlo pred kišu ili u kiši jer sredstvo mora doći na 5-10cm da korovi nemogu nicati, znači inkorporirati u tlo.

Ekipa drago mi je da ste svi tu na okupu, da pratite forum i da ste voljni pomoći barem i savjetom ili vlastitim iskustvom. Eto vidim Dejanu nitko ne odgovara na pitanje....ja zaista nemam iskustva sa zemljišnim herbicidima jer ih nisam niti koristio, ali bi samo upozorio da se pripazi jer u odnosu na drugo voće lješnjak ima puno pliće korjenje.
Ali ako tako kaže tehnolog sa instituta za voćarstvo ne bi trebalo sumnjati (ja sam ipak samo dipl.ing.el. odrastao na selu pa se nekako pokušavam vratiti korjenima).
U svakom slučaju ako nisi siguran napravi pokus na jednom manjem dijelu pa ćeš vidjeti rezultate i nadam se podijeliti ih s nama.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
TAKOĐER za dejana.pfos!

što se tiće herbicida ja ih prvih 5g nisam koristio! mislim da ti je još rano za njih! ali ako budeš koristio, najbolja je basta ( ali vrlo skupa ), nešto jeftinija varijanta je bilo koji total na bazi glisofatA. i to možeš staviti 1% i prolazi bez problema, a samoj voćki, ono malo što prsne po njoj, neće štetiti! slažem se sa turopoljcem za zemljišni herbicid. nama bi bio idealan za pripremu tla prije kupljenja, ali ne bih petljao s njima!

evo još malo razmišljanja za nedlučne buduče voćare! pokažite mi siguran i unosan posao u CRO i ja vam skidam kapu!

što se tiće lješnjaka, za nas koji imamo nasad je najbolje da ga više nitko ne posadi, a mali nasadi da se napuste. što nas je manje to če nam biti bolje i lakše ćemo ga prodati! ali posadilo se 2.000 Ha u HRu i sad nas ima hrpa. nije ni to loše, ali samo ako se uspijemo nekako organizirati ili se nedaj bože pojavi nekakav normalan i pošten otkupljivač, pa nećemo imati problema ( ili bar u manjoj mjeri ).

što se tiće samog procesa podizanja nasada i to bi se moglo ubrzati, i doči do rentabilnost
za 4-5g. ( mislim da kad imaš 1t/Ha već si na konju i dalje je sve lakše ). znači izabrati dobre sorte, nabaviti kvalitetan sadni materijal, i ozbiljno se pozabaviti sa samom tehnologijom obrade tla tih prvih nekoliko godina dok stabla ne ojačaju.

međutim, tu se javlja jedan problem, a to je da bi se samo sa tim trebalo baviti! što je nama većini nemoguće. preozbiljan je to posao ( mislim sve na bazi 5ha ) da bi se radio kampanjski. vremenske prilike su ekstremne ( od najsušnijih godina ulaziš u najvlažnije, i sve se mjenja u uzgoju, a imaš 5-6 dana za nekakvu kvalitetnu reakciju i jednostavno ne stigneš
reagirati na pravi način u pravo vrijeme, ako se baviš nećim drugim. a i treba premostiti tih 5-6g do nekakvog roda, a i onda je upitno da li se od toga može živjeti!

mene jedino veseli što ćemo uskoro u EU ( valjda, možda ), a stim će se valjda početi cijeniti rad na ovim prostorima, jer oni tamo žive odlično od voćarstva i sa 3Ha.

znači nema ti druge nego zažmiriti i posaditi. he,he,!
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Prije svega hvala na odgovorima, već sam se upitao da ne kršim nekakva pravila vezana za ovu temu..... tako sam i mislio, vidjet ćemo probati napraviti test i kako se ponašaju prema lješnjaku... rezultate javim, živili..
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
citat od Kobca:"što se tiće samog procesa podizanja nasada i to bi se moglo ubrzati, i doči do rentabilnost
za 4-5g. ( mislim da kad imaš 1t/Ha već si na konju i dalje je sve lakše ). znači izabrati dobre sorte, nabaviti kvalitetan sadni materijal, i ozbiljno se pozabaviti sa samom tehnologijom obrade tla tih prvih nekoliko godina dok stabla ne ojačaju. "

moje iskustvo je da ni nakon 4-5 godina, uz sve ove uvjete koje si naveo, ne možeš imati rentabilnu proizvodnju.
Do proizvodnju tone / ha treba dvostruko godina od 4 god. uz sve uvjete koje si naveo.
Rentabilana proizvodnja=ostvareni dohodak. Moja očekivanja nisu prevelika ali još se nisu ostvarila. Prva plantaža podignuta 2004. Ove godine - ako Bog da, možemo se nadati nećemu, rentabilnosti.

Sa herbicidima nemam iskustva iz razloga što mi nije nitko mogao garantirati da neće biti negativnih posljedica po stablo. Bastom smo pokusno probali par reda, zaključak: preskupi herbicid za ono što daje: uništava nadzemni dio koji kroz dva tjedna opet počne rasti - kao sistem košnje. Trebalo bi još probati sa onim prskalicama sa ultra smanjenom količinom škropiva cijena joj je u MP 900,00 kn. Do sad smo rješavali motikom na ručni pogon.
Što se tiče posla u lješnjaku - zbrajanjem radnih sati, kod nas na plantaži sve teorije koje su svojevremeno objavljivane potpuno su netočne i ni približno slične. Treba uložiti puno puno više vremena, a sve ovisi kako tko od nas odradi određeni posao i što mu je važno da napravi a što ne.
Ako nekome pomogne činjenica da smo opet u situaciji kao na početku opet bi išli u lješnjak jer očekujem pozitivnu stvar u tom poslu, ali treba vremena i što bi promijenili to bi bilo da idemo u međurednu proizvodnju nekih kultura koje bi odgovarale i donosile novce odmah. To ćemo vjerojatno i uraditi na tek posađenim površinama, a u pregovorima smo za još 2 ha zemljišta na kojima ćemo saditi opet lješnjak, samo potpuno drugačiji sistem cijelog projekta nego 2004. godine.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Za bastu sa cuo da se koristi za unistavanje nepotrebnih izdanaka, a glifosat za unistavanje trave u cijelom herbicidnom pojasu. Moji su tek u trecoj vegetaciji tako da o herbicidima jos ni ne razmisljam. Sto se tice prskalica za ultra smanjenu kolicinu skropiva, mislim da sam negdje i pokrenuo temu Herby, po tekstovima koje sam ja tada citao spominju se samo herbicidi na bazi glifosata, a druge herbicide i ne spominju (barem koliko se ja sjecam).

karla, moze rijec dvije u cemu ce biti osnovna razlika u sistemu kod novoposadjenih ljesnjaka?
 
D

Deanzg

Guest
q

Ljudi... Trebam 100-200 sadnica... Ponude na PM. Ne treba mi papir...
Hvala u naprijed!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
moje iskustvo je da ni nakon 4-5 godina, uz sve ove uvjete koje si naveo, ne možeš imati rentabilnu proizvodnju.
Do proizvodnju tone / ha treba dvostruko godina od 4 god. uz sve uvjete koje si naveo.
Rentabilana proizvodnja=ostvareni dohodak. Moja očekivanja nisu prevelika ali još se nisu ostvarila. Prva plantaža podignuta 2004. Ove godine - ako Bog da, možemo se nadati nećemu, rentabilnosti.

DA, MALO SAM KRIVO NAPISAO. mislio sam općenito na ubrzanje u razvoju, jer pojedinci su već nakon 5-6g i prešli 1t/ ha. kolega lane imao skoro 2t na 4Ha, u 5g.to je u 5g. 500kg/Ha, i ove godine će vjerojatno doći na 1t/ha. znači u 6g. a ništa posebno ne radi sa nasadom, jedino je imao puno kvalitetniji sadni materijal od mene, i malo sreće u sušnim godinama ( u nizini je i na vlažnijem dijelu - opet kontra knjiga ). cipiripi je također imao vrlodobre rezultate u 5-6g. ali sa prvim nasadima gdje je također imao odličan sadni materijal, i dobre sorte! to su po meni dobri rezultati, a recimo ubaciti malo "vode" ili gušću sadnju ( kao nenad ) i još budeš malo bolji i rentabiliniji!

i mene zanima ta "nova sadnja" može i na PP
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
MOj Nasad

http://img851.imageshack.us/g/img2209x.jpg/
turopoljac pogledaj nasad i probleme o kojima sam ti pričao!
NPR:


Uploaded with ImageShack.us
Jel moguće od previše vlage da mi žute listovi al zanimljivo samo pojedine grane, godina je bila kišna a nasad mi je u nizini i pola parcele je bilo pod ledom dosta dugo!
Klikni gore na prvi link i pogledaj cijeli album!
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
To što ti žuti lišće mogu biti dva razloga, koja su meni poznata. Jedan je taj što i sam veliš previše vlage, a drugi nedostatak nekog od elemenata u ishrani ili neodgovarajući ph faktor zemljišta pa biljka ne može uzeti iz zemlje što joj treba. Za to je potrebna analiza tla da se točno vidi. inače analizu tla bi trebalo raditi svake 4-5 godina.
Ovo što se vlage tiče to bi mogao malo pomoći time da zatravniš teren, pošto si na ravnici i to ti je jedina opcija u previše vlažnom razdoblju., a i nasad ti je već velik da ga nije potrebno okopavati. Pretpostavljam da se radi o 5. ili 6. godini uzgoja.
Mene brine nešto drugo na nekim tvojim stablima, a to nije samo kod tebe slučaj. Na nekim stablima i na nekim granama,vegetacija ti se seli na vrhove grana, a od osnove do toga je golo-prazno, to nije dobro. Pogledaj 2. red treća slika, jednogodišnji izboji ogoljeli a trebali su nositi rod ove godine. i 3. red peta slika. A što je s ona dva stabla što nisu uopće potjerala? Da li je korjen u redu?
Pisala sam ja nešto o moniliji prije mjesec dana, i ja i sad mislim da to ima veze sa time, ali svi vele ljeska i monilija to nema veze, da dižem nepotrebnu paniku, a kad se recimo desi takvo nešto sa stablom koje mora da dođe u rod onda snađi se druže.
Ja ovo područje intenzivno istražujem na sve moguće načine.
Dosad smo samo kosili travu i korove, treba se malo odmaknuti i posvetiti ovim temama, kao i pitanju plasmana.
Plan zaštite-špricanje ljeske nije uopće dobro rješen, nijedan ama baš nijedan nije dovoljno dobar. osim u djelu ljeskotoča.
Inače ti je nasad izgleda odličano, za svaku pohvalu.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
To što ti žuti lišće mogu biti dva razloga, koja su meni poznata. Jedan je taj što i sam veliš previše vlage, a drugi nedostatak nekog od elemenata u ishrani ili neodgovarajući ph faktor zemljišta pa biljka ne može uzeti iz zemlje što joj treba. Za to je potrebna analiza tla da se točno vidi. inače analizu tla bi trebalo raditi svake 4-5 godina.
Ovo što se vlage tiče to bi mogao malo pomoći time da zatravniš teren, pošto si na ravnici i to ti je jedina opcija u previše vlažnom razdoblju., a i nasad ti je već velik da ga nije potrebno okopavati. Pretpostavljam da se radi o 5. ili 6. godini uzgoja.
Mene brine nešto drugo na nekim tvojim stablima, a to nije samo kod tebe slučaj. Na nekim stablima i na nekim granama,vegetacija ti se seli na vrhove grana, a od osnove do toga je golo-prazno, to nije dobro. Pogledaj 2. red treća slika, jednogodišnji izboji ogoljeli a trebali su nositi rod ove godine. i 3. red peta slika. A što je s ona dva stabla što nisu uopće potjerala? Da li je korjen u redu?
Pisala sam ja nešto o moniliji prije mjesec dana, i ja i sad mislim da to ima veze sa time, ali svi vele ljeska i monilija to nema veze, da dižem nepotrebnu paniku, a kad se recimo desi takvo nešto sa stablom koje mora da dođe u rod onda snađi se druže.
Ja ovo područje intenzivno istražujem na sve moguće načine.
Dosad smo samo kosili travu i korove, treba se malo odmaknuti i posvetiti ovim temama, kao i pitanju plasmana.
Plan zaštite-špricanje ljeske nije uopće dobro rješen, nijedan ama baš nijedan nije dovoljno dobar. osim u djelu ljeskotoča.
Inače ti je nasad izgleda odličano, za svaku pohvalu.

Moguće je da biljkama nešto fali mislim da im fali od ispiranja gnojiva od toliko vlage jer stvarno je sve plivalo, ono posušeno stablo je samo jedno na cijeloj plantaži samo su dvije slike istoga, korijen je u redu tek sad na pojedinim granama je ponešto prolistalo al zanemarivo, što se tiće da mi se urod seli na vrh to si u pravu nema toga puno to je samo na pojedinim starijim stablima 6 godine mislim da je uzrok prebujnost bila jer nisam dovoljno na početku prorijedio tj. previše sam ostavio grana kad su bili mali i začas su mi se napravile jako velike gužve u sredini debla i postepeno zasjenjivanje, ove sam godine to sve korigirao. Jedino se ne slažem s tobom oko zatravnjivanja plantaže, iz više razloga... npr. voluharice,iscrpljivanje zemlje i tako opet onda malčiraš ili kosiš pa si na istom, a što se tiće vlažnosti dosad je uvijek falila vlaga pa sam navodnjavao osim prošle godine tako da dok god budem mogao ja ću kultivirat i ko može preporučam isto. Imam sreću da su blizu mene dvije plantaže 20 god stare jedna redovito obrađivana druga zatravljena ne mora biti razlog ali razlike su itekako vidljive! Sve se vrti oko onog koliko zemlji daš toliko češ i dobiti ipak je na kraju urod najbitniji a ne da se hvalim ali na 350 sadnica 5 godine, ostalih 450 je 3 i 4 godina, dobio sam i zvagao 830 kg lješnjaka u ljusci, meni je to i više nego zadovoljavajuće, ljudi su se čudili pa sam ih odvezo na plantažu i pokazao da se uvjere, pogledaj tog "posušenog" koliko ima resa na sebi. Puno ti hvala na komentaru i pohvali, pozz!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Da bi smanjio višak vode u nasadu mogućnost zatravljene podloge je jedino rješenje. Nedostatak vode se rješava navodnjavanjem ili zalijevanjem kako tko, a i preporuka je podizanje nasada na nagnutom terenu jer lješnjak ima plići korijen i ne trpi previše vode.
Da bi se lješnjak mogao nekako usisavati opet podloga mora biti zatravljena, pred berbu dobro izmalčirana,a sadnicama trbaš stalno davati , a to se isto rješava na druge načine.

Možda si u pravu kad veliš da ti je dio bio pregust jer si previše ostavljao i zbog toga vegetacija bježi na rub, ali to bi bilo tako da se ovi donji djelovi nisu osušili, ne mislim pritom na ono stablo skroz osušeno. Meni je i to neki znak ako ga vuloharica nije pojela da se samo tako osušilo, znači ima nešto što se dešava a nije dobro. Piše u literaturi da se plod seli na vršne grančice koje nisu zasjenjene. Ipak mislim da bi listići trebali potjerati a ne da se grančice osuše.
Ja isto obrađujem kao i ti, ali mi je teren nagnut pa s previše vlage nemam problema. Ako se odlučim za strojnu berbu onda ću ga zatravniti. Svi nasadi iznad 4 godine u Italiji su zatravljeni i malčiraju se. Vuloharice na proljeće i u jesen rješavaju otvorom u friške rupe. Ali se nastoji održati ravnoteža, nisu one samo zlo kako se misli ako ih je u normalom broju, naročito ne u starim nasadnima.
A opet tko nam može garantirati kakva će godina biti dali vlažna ili sušna?
Majka priroda kako da, a mi si prilagođavamo tako da moramo rješavati-korigirati ono što možemo.
U cijeloj ovoj priči mene zanima zašto dolazi do sušenja pojedinih dijelova krošnje jer se jako bojim monilije., a program zaštite lijeske nije adekvatan, napisan je tako-tako.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
JAKO LIJEP nasad. sve pohvale palfinger. i jako uredno, skoro kao lješko čini mi se nekad da je stavio dobre slike na forum! eto i prinos ti je dobar. ove godine češ biti na preko tone! to je več skoro rentabilna proizvodnja!

jedino bih ja to polako zatravio. ali trava popije jako puno vode, međutim mislim da to tvojim stablima nebi više trebao biti problem. zatraviš i pustiš ovce u nutra i nemaš problema sa malčiranjem!

što mislite o puštanju ovaca u nasad! malčiraju i odmah gnoje! he,he! kud ćeš bolje! a kad ti zakruli u želucu uhvatiš jednu i na ražanj!

možda ni kokoši nebi bile loše, samo one flitaju gdje stignu! pa imaš puno mina u plantaži! ali opet njihov gnoj ima najviše fosfora i kalija u sebi a to lijesci najviše treba!:supz:
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Hvala KOBAC, stvarno neznam al nisam za zatravljivanje nekako zbog specifičnih plitkih žila imam dojam da voli nasad da mu rahlim zemlju kao kod povrca ili sl. neznam vidjet cu jos!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Palfinger, super obrada. To ne moze bolje. Jedino mi se cini da su i dalje grane malo preguste. Jesam li u pravu?

Ja isto mislim da trava vise steti nego koristi. Sto se tice ovaca takdjer mislim da one nisu rjesenje, ne stete ali je pitanje koliko koriste. Gnoj svoju pravu funkciju dobije tek kada sazrije tako da od kakanja ovaca (ili kokosi) mislim da nema neke prevlike koristi. Nadalje, ovce su istina i bog zadovoljne i sa malom travom, ali se uvijek nadje nesto sto ne zele (npr neko trnje) pa onda opet moras to cistiti.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Palfinger, super obrada. To ne moze bolje. Jedino mi se cini da su i dalje grane malo preguste. Jesam li u pravu?

Ja isto mislim da trava vise steti nego koristi. Sto se tice ovaca takdjer mislim da one nisu rjesenje, ne stete ali je pitanje koliko koriste. Gnoj svoju pravu funkciju dobije tek kada sazrije tako da od kakanja ovaca (ili kokosi) mislim da nema neke prevlike koristi. Nadalje, ovce su istina i bog zadovoljne i sa malom travom, ali se uvijek nadje nesto sto ne zele (npr neko trnje) pa onda opet moras to cistiti.

Odlično si zaključio još jesu preguste al sad dok su mali još su iskoristive a postepeno ću ih prorjeđivati, tako i dolazim do dobrog uroda i i savjetovano mi je od vlasnika starih nasada da se tako bolje iskorištava urod!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Odlično si zaključio još jesu preguste al sad dok su mali još su iskoristive a postepeno ću ih prorjeđivati, tako i dolazim do dobrog uroda i i savjetovano mi je od vlasnika starih nasada da se tako bolje iskorištava urod!

s obzirom da si formirao stabalce kao i ja bacit ču komentar! ništa ti po meni nije pregusto ( možda neke i jesu nisam previše zagledao da me sad drugi ne iskritiziraju )! malo gušće je ali to uvjek stigneš odrezati.
i iskusniji su to davno skužili. i ja bolje sad ostavljam više grana i gušče ( na u smislu da se pletu bezveze jedna oko druge ) nego bih ostavio 5-6 ramenih grana prvih nekoliko godina. međutim ja sam radio po naputcima iz knjiga i prorjeđivao u početku, pa mi se pola grana "slomilo" od roda jednostavno su bile predugačke i preslabe.a ovako kao kod tebe se plod bolje rasporedi po grančicama i ne optereti previše jednu ramenu granu! bude kao božična jelka. a i imaš više roda u konačnici ( što si i dokumentirao sa kg u 5g )! to je posebno karakteristično za istarski, dok kod talijana nema takvih problema. ti si u startu dobio kvalitetan savjet, a ja sam učio na svojoj koži!

sada novoposađene pokušavam ostaviti što više ( 1,5-1,8m ) i nekoliko etaža ramenih grana ( nekakva polupalmetica ), onda kada stablo naraste lako iščupam sredinu i ostavim 3-4 ramane grane i pretvorim u vazu! mislim da lijeska ima preslabe grne za vazu u prvih 5-6g. opet ponavljam pogotovo mi se to kod istarskog dešavalo. "talijani" su več lakši i za formiranje i za razanje jer puno intenzivnije rastu u prvim godinama! dok je kod istarskog pomalo problem dobiti visinu! čim si ga srezao on "pada" dolje.

a imam jednu sortu koja izgleda kao vrba ili suncobran. ne znam kako se zove. njoj kad odrežeš provodnicu ona "puzi"po zemlji!

po meni si napravio dobar posao i lijepo to formirao! ako i ima propusta to su sitnice. jel ti to istarski?
 

Najnoviji postovi

Na vrh