• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
O ovom smo pisali već nekoliko puta. Najviše iskustva o tome ima Vlado Moulis iz Daruvara koji je i patentirao takav način uzgoja ljeske.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
Kakav poseban patent treba za špalir kao kod jabuke?Možda je netko na forumu probao to pa zato pišem o tome.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Ni meni nije jasno kakav poseban patent,možda dupla žica i tkz križ ništa drugo u z to ne vidim,jedino navodnjavanje,i rijeđi sklop?
34_71_455-007v.jpg

http://www.inovatorstvo.com/articlefiles/34_71_455-007v.jpg
I puno,puno rezidbe na zeleno!
I jako velika ulaganja!
http://www.moulis.hr/moulis_hr/croatian/
 
Posljednje uređivanje:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Komentar za gusti sklop:
pozitivno po logici zaključivanja što znači da ne mora biti točno:
-veći broj sadnica i veći prinos po jedinici površine (interesantno za nas koji nemamo više gdje saditi)
- ako ulazi u rod u 5. godini dobivamo prinos znatno prije nego sada
- lakša obrada i berba
negativno: više ulaganja (sadnice, armatura, žica, navodnjavanje ako je potrebno? rezidba izboja više radnih sati - skuplja proizvodnja
nepoznato: način rezidbe i kako je obaviti,visinska rezidba, gdje je kraj visine.
kako se ponaša ovaj sistem uzgoja u punoj rodnosti-dali je održiv u uzgojnom smislu.
Moj zaključak: mislim da nisu sve sorte pogodne za taj uzgoj,
sadni materijal mora biti uzgojen za taj sistem
možda se izboji mogu regulirati sa izborom sorti koje ih manje izbacuju ili stavljanjem malč folije. više uloženog rada i veća investicija ali ako se postigne veći prinos i raniji rod vrijedilo bi ući u to. Kada Moulisova plantaža pokaže rezultate ja sam za ovo. Svaka čast Moulisu, čovjek proizvodi sadnice i ako je svoju aktivnost usmjerio u pravcu da ide korak dalje od drugih OK.
Podigao je on rasadničarstvo na puno veću razinu nego je to bilo prije 10 godina,
I na kraju, htjeli priznati ili ne, on je ipak pionir u ovom poslu i na ovim prostorima.
Moulis prodaje svoj proizvod -sadnice. Znamo, da bi se nešto dobro prodalo mora imati neku svoju priču ali koja drži vodu, ako je sve kako je kod njega prezentirano mislim da će mnogi od nas ući u ovo.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Točno tako,osim jedne stvari,ne morau biti sadnice uzgojene posebno za taj sklop,to možete i Vi u svom nasadu sigurno imate dosta izdanaka koje jednostavno u jesen stavite u školu u prolječe prikratite na određenu visinu i terate uzgoj na 2 provodnice. Tamo će rasti pod posebnim uvijetima,navodnjavanje,okopavsnje i rast je veoma moćan. Ali stupovi,armatura i mehanizacija koja Vam je podlje potrebna tu nikako ne prolazi bez pokretne platforme ali posebne za te visine,ipak je to preko 4 metra završrni rast bi bio na 5 metara. I ja nešto kemijam.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Hele
tnx na info, pokušat ću tu u Zagorju nabavit, ak ne uspijem do kraja sljedećeg tjedna onda naručujem, inače mi preporučili NeemazalTS sa Algovitalom, pa ću pokušat to dvoje iskombinirat...
Inače, evo par slika od mjesta di imam svega 3 lješnjaka, i tko se pojavio na njima:

e0fvht.jpg


neeqaf.jpg


vvsip.jpg


2zpm4xe.jpg
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Gusjenica grbica na prve dvije slike, vrlo opasna za lišće tretirati treba a sigurno imaš i one zelene kao list nalaze se na naličju lista tj. druga strana lista.
Pauk na druge dvije nije štetan, iza lista traži zaklon, lovi kukce manje od sebe, ali ne na mrežu nego skokom. Zelena boja mu je za prikrivanje kao i grbici boja grančice. Inače u nasadu sve buja, zuji stotinu aktivnosti od korova, trave, izboja, krošnja izbacuje 6 do 7 list tako da treba zaštita čim prije.

Oko guste sadnje, neznam kako bi se to ponašalo kada dosegne recimo tih famoznih 4 do 5 m visine i pošto ima dosta plitki korijen a dođe neki jaki vjetar.
Po tom pitanju ostaje mi ona slika s TV prije koju godinu na plantaži jabuka na žici što je vjetar povalio cijele redove komplet s armaturom i korijenjem, strašno.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Pozdrav!
Vidim da je tema unazad tjedan dana živnula (a redovito ju pratim svaki dan inače)... dok ste svi još aktivni htio bih Vas pitati da li ste, od kad se bavite uzgojem imali klorozu na lijeski i kako ste istu rješavali??

Kod mene se pojavila ove godine prvi put, trenutno je u tijeku aplikacija sequestrena life folijarno obavljena već 2x u razmaku od 5 dana (100g na 100L) ali ne vidim nikakve bum efekte eventualno malo poboljšanje. Znam da je aplikacija preko tla (zaljevanjem) najbolje rješenje ali onda ide i drastično veći utrošak sequestrena po biljci, a on je skup "ko jarac...

Inače radi se o tlu (Les-lapor-Baranjska planina) s visokim udjelom Ca (kalcija) i uslijed kiše dolazi do nastanka velike količine HCO3 koji stvara probleme s usvajanjem i mobilnosti Fe iona...

Čisto me zanima kakvi su Vaša dosadašnja iskustva s klorozom i načinima rješavanja (preparati, koncentracije i ostale mjere) po tom pitanju, nadam se pozitivnim odgovorima.... hvala i živili

20140525_145844.jpg
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Sa klorozom imam problema na jednom dijelu plantaže, kod nas je tlo dosta kiselo pa radimo sa kalcifetom i folijarno preko lista.
Najbolje je odnijeti tlo na analizu i dobiti dobru preporuku što i koliko.
Taj problem treba rješavati sustavno i planski, ovako napamet su samo vatrogasne mjere koje mogu dati rezultate ili ne.
To sve i sam znaš jer mislim da imaš dosta znanja oko nekih stvari, a možda ti Bobo može pomoći.
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Je, kolega Bobo mi je puno i pomogao pa mu ovom prilikom javno zahvaljujem na prezentaciji i ustupljenim preparatima koji su u fazi pripreme za testiranje...

ali sam prvenstveno htio čuti od ostalih kolega da li maju istih problema i kako ih rješavaju.... pa ako netko nek napiše.... hvala karla na postu
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Ja sam isto od kolege bobostara uzimao neke preparate zeljeza i to je pomoglo,, zaljevao sam pod krosnje onih koje su bile zutih listova
 

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Dali ima netko iskustva sa stavljanjem folije oko stabla a zbog manjeg isušivanja tla i sprečavanja rasta trave?
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Dali ima netko iskustva sa stavljanjem folije oko stabla a zbog manjeg isušivanja tla i sprečavanja rasta trave?

Ne preporučam, voluharice, miševi i ostala čuda će napraviti hareme ispod toga, pogotovo kada bude bilo plodova, jao miline za zimu :(clap):...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kod mene su se dobro pokazale jutene vreće do negdje starosti 3 godine, a onda su istrunule. Do tada smo međuredno obrađivali s rotodrljačom.
Evo jednog isprobanog recepta za vuloharice i miševe, a nadasve efikasnog i nije skupo.
Kad se digla proljetna trava do recimo 10-20 cm cijelu površinu trave između redova pošpricati sa crvenim uljem, idu oko 3 litre/ha. I ne ulaziti u nasad cca 7-10 dana. Miševi izlaze iz rupa i na dlake im se hvata uljana tekućina koju odnose u rupe i tamo se uređuju. recimo kao mačke i ližu tu dlaku te nakon par dana ugibaju.
Na taj način im se broj dosta smanji. jer posebno stradava populacija mladunaca.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Ili pod kutem od 45 ( da ne pada kiša unutra) odrežeš vrh boce od Coca Cole i nasipaš unutra brodilona (rozo žito).
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,961
Ide, makar čitam da svaka stanica tumači pravilnike a svoj način pa treba provjerit.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Pozdrav svima!
Novi smo na forumu, od nedavno imamo 1 ha ljesnjaka, otprilike oko 660 sadnica.Pojavila se grinja, pa smo tretirali sa vertimecom 800ml na 1000 l vode + okvasivac. Preporuceno nam je kupanje.To smo obavili 5.5.
Da li neko ima iskustvo, sta dalje ciniti, da li ponavljati, Sporadicno se pojavljuje poneki list blago supljikav.
Hvala na pomoci.
pozz :)
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Ako vertimek ne riješi (provjeri za 2-3 dana najkasnije). Onda idi Envidor on će je riješti sigurno.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Hvala, samo kako da znam da li je djelovao? To mi nije rekao ni zastitar koji je gledao 4 dana nakon prskanja. On kao i svaki samo kaze kako uporno treba ponavljati prskanja...sto se zastitara tice, barem ovih kod nas, kad nesto (ne)znaju preporucuju samo da se prsce i prsce i prsce....plasim se da je ove godine bilo malo previse samo prskanja.....Problem je u tome sto mi nista ne vidimo na onim biljkama koje nisu bile zarazene prije 10 dana kada smo uvidjeli problem u vidu crvenkastih rozetica. Zastitar nije znao sta je, pa rece da je monilija, a na Institutu su nam rekli da je grinja i da prscemo.Prskali smo,okupali i neki strucnjaci kazu da je to kupanje dovoljno, a neki da ponavljamo.Plasim se da njih ne boli kao nas.Zato trazimo pomoc ovdje gdje se krije iskustvo.
E, do tad ...mozemo samo plakati....:(
U svakom slucaju hvala ...:)
 

Najnoviji postovi

Na vrh