• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

OldCat

Član
Tu od
9 Svi 2014
Poruka
44
Bilo bi super da si to malo fotografirao i postavio slike da i drugi nešto nauče od toga.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Bilo bi super da si to malo fotografirao i postavio slike da i drugi nešto nauče od toga.
Da, bilo bi super kada bih to znala uraditi. Prvi put danas u zivotu koristim neki forum. Za svaku poruku se lijepo pitam da li ce proci. :) Eh, da...bilo bi super kada bi rijesili problem, a sve dok jedina jaucem ovdje, nije hitno...naucicu pa pokazati....svakako slike postoje...:)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Grinja se inace ne vidi golim okom pa cak niti onim povecalima (lupama) promjera 7-8 cm koja su obicno povecanja od 4 do 10 puta,,,
Grinja je zivo bice vrlo sitnih dimenzija i moguce ju je vidjeti jedino povecalima od 20x pa na vise,,,
karakteristicno za grinju je da (kako ja kazem) razbuca pup pa izgleda kao karanfil, evo primjer pod slovom b,,,
V001_1_26.gif


Sto se tice slika imas tu u editoru onu ikonu spajalice klikni na nju kako bi mogla postaviti sliku u poruku, malo vjezbaj ako i pogrijesis lako ce to moderatori popraviti :)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ove godine je grinja br. 1 problem u lješnjaku. Gdje se dogodio napad vrlo često se misli da je to šteta od mraza. Problem grinje je što ima više generacija u sezoni i vrlo zahtjevno je s njom izaći na kraj, a negativne posljedice se prenose u slijedeću sezonu. Naročito su joj pogodovali vremenski uvjeti kakvi su bili ovog proljeća.
Mi smo koristili demitan 0,5 l/ha trebalo bi utrošiti 1000 l vode, ako se troši manje vode stavite svejedno onih 0,5l/ha.
Drugi problem kod zaštite lješnjaka je što svi ovi kalendari prskanja nisu zadovoljavajući. Po mom mišljenju cjelokupna zaštita lješnjaka kreće prekasno.
Štete već nastanu i onda se ide kurativno rješavat problem umjesto preventivno.
Računajte na ovo, kada uđe u puni rod, bez 7 (SEDAM) prskanja kroz godinu imat ćete velikih problema, a pored toga sredstva su jako, jako skupa.
Do sada smo se bazirali na ljeskotoč i udarali po njemu, a on je naspram grinje mila majka.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Kod nas je problem jer smo mi usli kasno u posjed i ne znamo tacno sta je radjeno od preventivne zastite. Sada, sta je tu je, valja spasiti ono sto se spasiti moze. Pitanje je sada da li ponavljati prskanje demitanom i u kojoj koncentraciji? Napad je vidljiv bio na dijelu zasada, e sad da li kod vrsta koje pristizu ranije ili.....ne znam to (problem je u tome sto u ovom trenutku jako malo znamo). Ostatak zasada je cist, barem se ne vidi nista.
Citamo forum dugo (oduvjek smo suprug i ja zeljeli uzgajati ljesnjak) i dobro se sjecam, Karla, Vasih preporuka da se nepotrebno ne smara ljeska sa previse tretiranja. Od naredne godine, zaista planiramo raditi drugacije, jer prethodni vlasnik je prskao bjesomucno, a preskako neke obavezne mjere. Tako nam se barem sada cini.
Hvala Vam mnogo na pomoci, doista je dragocjena.
:)
Molim Vas samo, za misljenje da li ponavljati prskanje ili je mozda ono kupanje ljeske bilo dovoljno?
 

Prilozi

  • grinja ljesnjak.jpg
    grinja ljesnjak.jpg
    80.2 KB · Pregleda: 446

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Kod nas je problem jer smo mi usli kasno u posjed i ne znamo tacno sta je radjeno od preventivne zastite. Sada, sta je tu je, valja spasiti ono sto se spasiti moze. Pitanje je sada da li ponavljati prskanje demitanom i u kojoj koncentraciji? Napad je vidljiv bio na dijelu zasada, e sad da li kod vrsta koje pristizu ranije ili.....ne znam to (problem je u tome sto u ovom trenutku jako malo znamo). Ostatak zasada je cist, barem se ne vidi nista.
Citamo forum dugo (oduvjek smo suprug i ja zeljeli uzgajati ljesnjak) i dobro se sjecam, Karla, Vasih preporuka da se nepotrebno ne smara ljeska sa previse tretiranja. Od naredne godine, zaista planiramo raditi drugacije, jer prethodni vlasnik je prskao bjesomucno, a preskako neke obavezne mjere. Tako nam se barem sada cini.
Hvala Vam mnogo na pomoci, doista je dragocjena.
:)
Molim Vas samo, za misljenje da li ponavljati prskanje ili je mozda ono kupanje ljeske bilo dovoljno?
Nema ovo veze sa grinjama.
Inace , nije tesko grinje isterati a program koji sam ovde davno kacio kao prvo prskanje u godini predvidja upravo prskanje insekto-akaricidima.
Do napada (neplanskog) grinja uglavnom moze doci u kasnijem periodu vegetacije , kada su temperature visoke a vlaznost velika.
P.S. Kada prskate grinje , posle prvog prskanja ,tretiranje se ponovlja posle 10-tak dana , posto danasnji preparati (gle cuda) unistavaju samo odrasle forme , tako da morate ponoviti .
Sa starim proverenim i ukinutim preparatima o grinjama nismo ni razmisljali.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Ovako:
Ja nisam za nepotrebno i nikad neću ni biti nego sam za pravovremeno da nebi bilo . i zato odgovorno tvrdim da ama baš svi objavljeni službeni programi prskanja za lijesku nisu pravovremeni, ne kažem da nisu dobri nego nisu pravovremeni.
Što se prskanja tiče ono će se morati prilagoditi vremenskim prilikama, a one nisu nikako normalne, i ono što je nekad bilo normalno 4 prskanja sada će biti normalno 7 prskanja.
Što se Vašeg slučaja tiče sa grinjom ako ste tako sve oprskali-okupali, neznam sad kad je to bilo i u kojoj koncentraciji, ali gledajte neku logiku:
Neprijatelj: grinja -. Upoznaj neprijatelja da bi ga mogao pobijediti.
Uz svaki akaricid dobro je dodati sumpor, a važno je znati da recimo svaki akaricid ne ubija sve grinje. Koliko ja znam ima ih 4 vrste. Demitan+sumpor OK.
Vertimec samo za crveni pauk (grinja) ali ne za šiškarice. Koprivina grinja-suzbijajte koprive iz nasad jer na njima prezime koprivine grinje.
Od insekata što napadaju lješnjak pratimo GRINJE, GUSJENICE ,STJENICE I LJESKOTOČ. Ovako po redu i dolaze.
1.GRINJE....demitan+sumpor (sumpor dozvoljen demitan ne- čitaj ne piši ga
2.GUSJENICE ...coragen (dozvoljen na listi)
3.STJENICE+LJESKOTOČ.....CALIPSO (dozvoljen na listi).
Prvo prskanje grinja je trebalo obaviti krajem drugog mjeseca/početkom 3. mjeseca, a zadnje trebalo bi polovinom 7. mjeseca.
gusjenica oko 20. 04. kasnije nije bilo potrebe, a ljeskotoč i stjenica prskanje jučer i danas završno. za 15-20 dana ponavljamo i onda prema potrebi eventualno još jednom?!
OPREZ: pazite što sve možete zajedno pomiješati kad prskate i koju količinu sredstva trošite.
Pošto su stavili Neoram na listu za lješnjak zanima me da li mi može tko odgovoriti kako bi se slagala ova kombinacija sve u jednom atomizeru:
SIGNUM, NEORAM, CALIPSO.?????????????
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Karla nije mi jasno zasto bi grinje prskala krajem drugog meseca ili pocetkom treceg?
Vegetacija stoji , insekti , grinje miruju. Koja je svrha tog prskanja?
Insekto-akaricid koristim iskljucivo po kretanju vegetacije.
Sto se tice kombinacije signum, neoram calipso........zasto signum u kombinaciji sa ovim preparatima. Nisi navela u kojoj fazi vegetacije. Signum se najvise koristi protiv monolije a kod lesnika su to faze kada vegetacija spava (moze biti a i jeste januar mesec) a cemu onda ostali preparati? Opet ako je vec pokrenuta vegetacija , cemu onda signum.
Kada vec kazes da je zastita skupa , onda cuvaj novac :))
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Pozdrav Nenade.
Tvoj program prskanja kojeg si davno kačio, imam pred sobom, visi na zidu nakon onog napada gusjenice kod mene prije koju godinu.
I upravo prema njemu se rukovodimo. Zato i pišem da su svi kalendari orjentacijski koje dobivamo zakašnjeli s nekim zaštitama što se lješnjaka tiče.
Ti ideš akaricidom-insekticidom već krajem drugog mjeseca. a ovdje 90% ljudi to ne radi mogu se kladiti i zato nije čudo što je ove godine baš grinja jer joj je pogodovalo vrijeme napravila dosta štete na nasadima.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
I naravno da svaki akaricid ne ubija sve grinje ali im svakako smanjuje populaciju sto je nekada sasvim dovoljno.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Ja insekto-akaricidom idem u fazi misijih usiju a to su vec zadnji dani marta i pocetak aprila (u zavisnosti od godine).
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Pozdrav Nenade.
Tvoj program prskanja kojeg si davno kačio, imam pred sobom, visi na zidu nakon onog napada gusjenice kod mene prije koju godinu.
I upravo prema njemu se rukovodimo. Zato i pišem da su svi kalendari orjentacijski koje dobivamo zakašnjeli s nekim zaštitama što se lješnjaka tiče.
Ti ideš akaricidom-insekticidom već krajem drugog mjeseca. a ovdje 90% ljudi to ne radi mogu se kladiti i zato nije čudo što je ove godine baš grinja jer joj je pogodovalo vrijeme napravila dosta štete na nasadima.
Zadnjih godina praktikujem zbog razlicitosti sorti i njihovog kasnijeg otvaranja da to prvo prskanje sa insekto-akaricidima ponovim posle7-10 dana a onda se bacam na redovno prskanje.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Nenade,
ovo jesu grije, tako su ih identifikovali analizom u Institutu za zastitu bilja.
Za ranije ne znam, ali od marta je to islo ovako:
25.03 jumper 400 gr ha
ditan 1 kg ha
15.04. jumper
ditan
03.05. mankozeb
pehar
plan
05.05. vertimec 800 ml na 1000l vode

Vertimec je preporuka sa Instituta, a valjda su oni znali koji je tip grinja (pretpostavljam, jer su cekali sefa da bi mi preporucili koktel)
Dakle, prskanje ponavljam. Hvala na pomoci.
Za sledece prskanje nakon ovoga, nemam pojma...valjda KAPTAN +KALIPSO
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Evo Nenade da ne ulijećemo, ja govorim o Signumu i moniliji sada 12.05. a ti meni o mirovanju vegetacije.
Zanima me kako se podnose fungicidi Signum, neoram i insekticid Calipso u atomizeru jer cijelo jutro to istražujem i nemogu doći do odgovora.

Što se tiče kretanja vegetacije (tu mislim na bubrenje pupova i početak otvaranja) kod mene je krenula u 2 mj. a početkom 3. mjeseca je zahladnilo i sve stalo pa opet krenulo, u sredini 4. imali prvi tragove gusjenica koje smo odmah prskali, znači već je bilo lišća i to koliko vidim iz bilješke -porast mladica 5-6 listova. .Tako da sve ide svojim tokom,.
Mišje uši smo imali početkom 1. mjeseca..
Evo sada zametnutih - formiranih plodova veličine 1-2 mm (najveći), a ima i koji se tek nadziru. Tako je bilo i s otvaranjem ženskih cvijetova. Išli su u više etapa.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Monilija kod lesnika u biljku ulazi iskljucivo kroz cvetove a kod leske cvetovi su odavno prosli.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Nenade,
ovo jesu grije, tako su ih identifikovali analizom u Institutu za zastitu bilja.
Za ranije ne znam, ali od marta je to islo ovako:
25.03 jumper 400 gr ha
ditan 1 kg ha
15.04. jumper
ditan
03.05. mankozeb
pehar
plan
05.05. vertimec 800 ml na 1000l vode

Vertimec je preporuka sa Instituta, a valjda su oni znali koji je tip grinja (pretpostavljam, jer su cekali sefa da bi mi preporucili koktel)
Dakle, prskanje ponavljam. Hvala na pomoci.
Za sledece prskanje nakon ovoga, nemam pojma...valjda KAPTAN +KALIPSO
U tom slucaju moras ponoviti.
Nekako mi simptomi sa tvoje slike nisu izgledali onako kako to obicno biva kada grinja napadne. Listovi kao da se istanje i dobiju onaj bakarni prelaz .
Ali dobro , obrati paznju pa ubuduce prvo njih tuci.
 

nenad

Član
Tu od
22 Lip 2008
Poruka
207
Mozda si u ovoj fazi umesto mankozeba mogao dodati neki sistemik kao sto je Impact pa tek u sledecim prskanjima ici na mankozeb.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nenade,
ovo jesu grije, tako su ih identifikovali analizom u Institutu za zastitu bilja.
Za ranije ne znam, ali od marta je to islo ovako:
25.03 jumper 400 gr ha
ditan 1 kg ha
15.04. jumper
ditan
03.05. mankozeb
pehar
plan
05.05. vertimec 800 ml na 1000l vode

Vertimec je preporuka sa Instituta, a valjda su oni znali koji je tip grinja (pretpostavljam, jer su cekali sefa da bi mi preporucili koktel)
Dakle, prskanje ponavljam. Hvala na pomoci.
Za sledece prskanje nakon ovoga, nemam pojma...valjda KAPTAN +KALIPSO

Jesu grinje, s tim se slažem, ali ne i sa ostalim što navodiš. I zaštita ti nije dobra makar ti je preporuka sa instituta pa ti njih lijepo pitaj koju vrstu grinja imaš u nasadu. Ubio si lješnjak sa fungicidima dok su tek bili prolistali a nemaš u zaštiti niti jednog akaricida niti insekticida kada je trebalo.
Ubijao si samo grinju crveni pauk, a šiškarice su ti napravile ovo na slici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh