• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pozdrav svima ljeskoljubcima ( što bi cipiripi rekao )

što se tiće sušenja stabala ( ili dijelova ) mislim da nije nikakva bolest u pitanju nego problem sa vodom ( niko nije drenažirao voćnjak ). ova je bila posebno teška jer je voda ležala od božića do uskrsa. inače u siječnju bude smrzavice i snijega ( kojeg ove godine nije bilo ) a ispod njih ima zraka iliti o2, tako da su stabla bila u vodi 4mj., pa su ona slabija i manje otporna jednostavno ugušena. isti je problem bio i prijašnjih godina kad smo imali dosta žutog lišća ili hloroze u ranom proljeću. na sreću, ja sam jesenas cijeli voćnjak prošao "kuglom" ( podrivaćem ) pa ove godine nisam imao takvih problema ( a ova je najgora bila po vlazi ). voćnjak je jednostavno "buknuo" u proljeće i zeleni se kao "borovina"

moram reći da je to moj zakljućak nakon nekoliko godina promatranja sa kojim se dosta ljudi ne slaže. ostali misle da su bolesti u pitanju s ćim se ja ne slažem.

što se tiće oštećenih stabala nema sreće s njima. izrezati u glavu i ostaviti nove mladice pa staro stablo za 1-2g jednostavno izvaditi. mladice brzo napreduju i budu bez ikakvih oštećanja ( i zbog toga mislim da nije bolest u pitanju jer se nebi voćka tako kvalitetno podmladila). po mogućnosti bi na tim mjestima bilo bolje ostaviti voćku u grmu ( manje je osjetljiv od stabla )

što se tiće problema sa grinjama to akaricid za grinje šiškarice rješava bez ikakvih problema
( demitan, ortus i dr. ) prskati početkom svibnja ( kad krene vegetacija ) i obavezno ponoviti sredinom srpnja kad se one gibaju. kolega je imao problem koji smo rješili na taj način. voćke 4m visoke ali 0 kg ploda. prskanje bi trebalo ponoviti i iduće godine. grinja vam može uzeti kompletan urod i kad ju primjetite več je obićno kasno za tu godinu jer su pupovi propali pa se prskanje uglavnom obavlja za iduću godinu.

u svakom slućaju nije loše iči preventivno par godina akaricidom makar u proljeće
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Dobio sam poziv da prisustvujem sastanku u miholjcu ili cakovcu gdje bi se razgovaralo o suradnji,,, buduci da je sad ludnica u plantazi nisam mogao ici,, i danas je doso mail da je zavrsen projekt,, tako da imamkolega koji su bili pa nek napisu kaj je bilo ako hoce
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Ja sam bio na sastanku u Donjem Miholjcu i evo par dojmova.

Prezentaciju je držao g. Pino koji je ako se ne varam vlasnik Besane. Iz onoga što je rekao očito je da čovjek ima veliko iskustvo ne samo sa trgovačkim dijelom nego i sa uzgojem. Nekakve nedoumice oko izbora sorti, eko uzoja, veličini nasada itd čovjek je riješio za tren.
Besana ulazi u projekt podizanja nasada u našem okruženju (Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Ukrajina) s tim da smo im mi interesantni zbog EU članstva. Ono što oni nude je pomoć pri podizanju nasada u smislu savjetovanja , nabavke sadnica, rješavanja kredita kod komercijalnih banaka i naravno siguran otkup na dugi rok (10 godina i više).
Cijena otkupa koju ponude biti će formirana na osnovu tržišne cijene na svjetskim burzama. Naravno to je velika korporacija i ovdje se sigurno neće moći očekivati atraktivne cijene, ali dobija se sigurnost otkupa koja nije nevažna.

Uglavnom na ovu našu proizvodnju sad gledam drugim očima jer mi se čini da su i veliki otkupljivači ušli u borbu za tržište i da ćemo imati dobre šanse prodati sve količine bez većih problema..

Ako vas još nešto zanima javite, mogu Vam poslati i kontakte.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Vidim da većinom imamo svi iste probleme. I meni se osušilo oko 10 stabala. nešto potpuno nešto djelomično i to na dijelu koje je bilo pod vodom. Kod stabala koje su se u potpunosti osušile iz korijena tjeraju nove mladice.
Što se tiče sušenja pupova i toga je bilo nakon lijepe cvatnje počeli su se sušiti pupovi i to na jednogodišnjim granama. Dao sam uzorke na analizu u savjetodavnu i dobio odgovor da uzrok nisu grinje ali nisam dobio odgovor šta je uzrok.
Slažem se sa Karlom oko koncentracije škropiva jer sam i ja stavljao manje koncentracije jer sam uzimao u obzir preporuke koje se stavljaju na 100 l vode, a zapravo treba gledati količinu koja ide na 1000 l. Po Ha trošim atomizerom oko 450 l vode sa žutim diznama. Imam još problem na dijelu nasada gdje mi je stablo svijetlo zeleno i već pomalo pojedini listovi žute. Dobio sam savjet da se radi o klorozi pa sam špricao sa Fertinom Fe. Sad čekam da vidim rezultate. Morat ću dati tlo na analizu da vidim je li došlo do poremećaja ph vrijednosti.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Žarko, osusena stabla su Istarski ljesnjak ili?

Cini se da Istarski jako lose podnosi visak vode,,,:=:)
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Evo malo trenutnog stanja kod mene, prije same kiše:

2exopky.jpg


2cqg0w1.jpg


acsd2b.jpg


qppa20.jpg


otkl8p.jpg


2i104jq.jpg


Inače, ova 3 lješnjaka sa prve slike udaljeni cca 800-1000m od samog nasada, i stari su cca 4-5 godina, jedan rimski i dva istarska.
Šta se tiče nasada(290 kom, ove godine posađen), prošlu subotu tretirao sa NeemazalomTS i AlgovitalomPlus(eko preparati), pa ćemo vidit stanje, čini mi se da se gusjenice primirile, dok mi se na određenim stabljikama događa ista stvar kao i Vama ostalima, gornji dio ljeske se posušio tj. pupovi zacrvenili se i stali, kao osušili, prije nego je netko spomenuo grinje, pripisivao sam to mrazu kojeg je bilo kod nas i sad kad čitam Vaša iskustva pitam se da nije stvarno grinja?! Inače, šta se događa kod ovih stabla di su se u gornjem dijelu posušili, izašli su mali listići u donjem dijelu...
inače Bobić, moram priznati kod tvojih stabala mi se nije to toliko jako osjetilo(ima nešto, no ne opet tolko puno), koliko kod ovih drugih stabala koje sam nabavio od jednog drugog proizvođača(moram priznat da s njima nisam zadovoljan, tako da više od njega sigurno ne uzimam, tko se jednom opeče, taj i na hladno puše). Bobićeva stabla su mi kak da velim čvrsta, jača, puno izdržljivija nego ova druga, i naravno radi se o istarskom dugoljastom lješnjaku...šta se tiče vode u nasadu, nema nikakvog navodnjavanja, kod nas je bilo ove godine nešto snijega, koji se zadržao određeno vrijeme, pa sad dal je možda to razlog što se zemlja natopila vodom ili šta, stvarno ne znam...čini mi se da će vrijeme i iskustvo pokazati svoje...
Oko lješnjaka je početkom ovog tjedna pokošeno, sad preostaje samo unutarnji dio za riješit...
Dal ići rezat suhe dijelove lješnjaka i nosit van iz nasada ili? Jel zna netko jel postoji eko sredstvo čime bi mogao tretirati drače(korov) između lješnjaka u redovima, da se ne mora kositi okolo njih, dok bi se u sredini malčiralo.
Inače, prije košnjave okopao sam(sam) oko lješnjaka, ručno, trebalo mi cca 8h sveukupno za to, i isto tolko negdje mi trebalo za flaksanje od jednog do drugog u redi, naravno sa pauzama...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@kladionicar
Nebi bilo lose kad bi barem prvih godinu, dvije ili tri okopao oko sadnica bez da se koriste herbicidi,,,

Iako smo sadili u gotovo isti dan kod mene u tom novom nasadu nema susenja kakvo opisujes, ima pojedenih listova ali to je sasvim normalna pojava, zapravo zabrinuo bih se da nisu pojedeni,,,:icon_lol:

Zanimljiva je cinjenica, tamo gdje je nanovo posađeno, da gusjenice ne napadaju one sitne, domace, divlje kako ih mi zovemo a na istarski idu ko blesave,,,
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Žarko, osusena stabla su Istarski ljesnjak ili?

Cini se da Istarski jako lose podnosi visak vode,,,:=:)

Dva stabla Istarskog su se potpuno isušila dok su ostali polovično, ali imam dva stabla Rimskog koji su se osušili u potpunosti i to kao da si ih zamrznuo Na njima još uvijek stoje resice i pupovi. Kad se odrežu grane vidljivo je da nije u potpunosti suha sredina.
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
290
Trebam jedan savjet, sadnice sam posadio prije 2 godine i jako su loše voćnjak mi je zatravljen i uredno malčiran, e sad dali bi trebo tanjurat i frezat ili da ostavim ovako.
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Trebam jedan savjet, sadnice sam posadio prije 2 godine i jako su loše voćnjak mi je zatravljen i uredno malčiran, e sad dali bi trebo tanjurat i frezat ili da ostavim ovako.

Isti sam imao problem no kao i svi učio sam na teži način (na vlasitom iskustvu). Tko misli raditi ozbiljno i očekuje zaradu pri podizanju nasada prvo treba raditi meliorativnu gnojidbu (nisam radio) odmah ograditi (ogradio sam tek 3 godine tako da su orezivale srne a ne ja) i prvih barem 5 godina obađivati bez trave (sto naravno isto nisam uradio jer sam vjerovao da je to divlja biljka koja svagdje dobro uspjeva).
Tko je ovo je odradio ima velike šanse da uspije.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Jel neko od forumasa koristio spot light plus na izdancima ..navodno ga ide 0.3 posto i da dulje se ne obnove
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Jel neko od forumasa koristio spot light plus na izdancima ..navodno ga ide 0.3 posto i da dulje se ne obnove

A gdje ste vidjeli da u Hrvatskoj ima za kupiti ovo sredstvo??? koliko ja znam radi se o "novijem" herbicidu, aktivna tvar carfentrazone-ethyl...

...imam saznanja da se koristi u SAD i Australiji na lješnjaku, za sada kod nas nisam čuo da netko ima ovo sredstvo u ponudi, ako imate kakvih saznanja dobro će mi doći.... sredstvo se u SAD-u prodaje pod trgovačkim nazovom Shrak i prema nekim recentnim istraživanjima daje zadovoljavajuće rezultate na izdancima, ali ništa "spektakularno" tako da je u rangu s Bastom i Reglonom
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
A gdje ste vidjeli da u Hrvatskoj ima za kupiti ovo sredstvo??? koliko ja znam radi se o "novijem" herbicidu, aktivna tvar carfentrazone-ethyl...

...imam saznanja da se koristi u SAD i Australiji na lješnjaku, za sada kod nas nisam čuo da netko ima ovo sredstvo u ponudi, ako imate kakvih saznanja dobro će mi doći.... sredstvo se u SAD-u prodaje pod trgovačkim nazovom Shrak i prema nekim recentnim istraživanjima daje zadovoljavajuće rezultate na izdancima, ali ništa "spektakularno" tako da je u rangu s Bastom i Reglonom

Da pricao sam s covjekom koji je gledao pokus i kaze da je ok samo nesmije odrveniti ,,, a u sloveniji i srbiji ima i kabuki koji je isto dobar navodno ,, to su inace sredstva
za unistavanje cime na krumpiru,,,, spotlight u bosni kosta 130maraka litra a ide ga 0,3%,,,a kabuki u srbiji cca 50 eura za 500 litara,,,,
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Prije ove kiše, trenutno stanje pojedinih stabljika kaj se bolesti tiče, ovo šta je gusjenica napravila, napravila je i sad je stalo, jel to na trećoj slici ljeskotoč ili je neki drugi kukac?

vhvxfl.jpg


ofsodf.jpg


fmb2g.jpg


28i92c1.jpg


ndobgi.jpg


i na kraju kako sve to skupa izgleda kolko se uspije vidit na slici

34t7f50.jpg
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
913
Najbitnije ti je frezati prve 3,4 godine ,, a jel bu nekaj pojelo par listica je manje bitno i zaljevati dok je susa,,, nemoj kositi oko njih nego frezaj
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Slika je male rezolucije pa se slabo vidi ali cini se da to nije ljeskotoc,,,
ljeskotoc izgleda ovako,,,
 

Prilozi

  • Picture0016.jpg
    Picture0016.jpg
    42.4 KB · Pregleda: 161
  • Picture0010.jpg
    Picture0010.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 106
  • Picture0005.jpg
    Picture0005.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 112
  • Picture0002.jpg
    Picture0002.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 111

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovako izgledase kcerkini prije sedam dana, ovi sto smo ih proljetos sadili,,,

11227404_804294323011724_8682986774083700039_n.jpg


11227404_804294123011744_3264501998730170908_n.jpg



11258253_804294119678411_100267567134579818_n.jpg


11053226_804294259678397_3115885770674738305_n.jpg


11167904_804294243011732_3878845100229767802_n.jpg


1384245_804294276345062_8849683486512447269_n.jpg


a danas sigurno plivaju, barem na onom kriticnom dijelu,,,
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
kladionicar... radi se o voćnoj pipi, hrani se lišćem, buši rupice u lišću i vezicama... uspješno se rješava s insekticidima za ljeskotoča...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,743
Najbitnije ti je frezati prve 3,4 godine ,, a jel bu nekaj pojelo par listica je manje bitno i zaljevati dok je susa,,, nemoj kositi oko njih nego frezaj

Zalijevanje mi je jasno, ali zakaj se mora frezati?
Kaj se dobiva frezanjem u odnosu na košnju zatravljenog?
Što bi značilo kad bi se, s obzirom na to da korijenov sustav još nije razgranat, obrađivala samo površina otprilke jednog kvadrata oko sadnice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh