• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Tehnološki sve ispravno- bravo:icon_super:
Čija je zemlja i koliko te koštalo sve ovo?:confused:
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Vecim djelom je u vlasnistvu a jedan dio je koncesija.
A cijena... to smo odlucili da je ulaganje koje smatramo da je isplativo :)
 

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Kolega @calco odlično, svaka pohvala na svim izvršenim operacijama i svem uloženom... sve će se to vratiti vidi se po ovome uloženom radu u priloženom... ovo je lijep primjer svima koji namjeravaju raditi slično koje se sve operacije trebaju obaviti prije same sadnje i podizanja suvremenog plantažnog nasada lijeske (ljesika)... pretpostavljam da će i ostale operacije koje slijede biti izvedene bez premca, naravno očekujemo slike... koji sortiment će biti zastupljen u nasadu, koji razmaci su u pitanju i koji sistem uzgojnog oblika ćete primijeniti, možda navodnjavanje, ograda sigurno???
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Vecim djelom je u vlasnistvu a jedan dio je koncesija.
A cijena... to smo odlucili da je ulaganje koje smatramo da je isplativo :)

Za cijenu sam pitao zato da bi si i mi ostali mogli izkalkulirat prije nego što se upustimo u takvo što hoće li se i nama isplatiti- to je svrha foruma, razmjena iskustava i informacija.:cool:
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Vezano za cijenu.
U slucaju kao moj da je suma u pitanju najveca stavka je saniranje panjeva i biomasa (u mom slucaju je sve bilo mljeveno i prodano u Austriju) ne moze pokriti troskove bagera i dozera. Ako se bio masa ne sjecka nego prodaje u drva za ogrijev onda je to blizu cijene kostanja daljnje obrade. Ali mi pripremamo 35ha i to je problem kolicinski i vremenski rijesiti za tu povrsinu. 1 do 2 ha mozda da ali sve preko je problem jer to treba prodati u metrici. Sve ovisi o cijeni teskih strojeva koja se krece od 400 do 800kn po satu. Ti dtrojevi saniraju od 0.5 do 1 ha na dan.

Kolega @calco odlično, svaka pohvala na svim izvršenim operacijama i svem uloženom... sve će se to vratiti vidi se po ovome uloženom radu u priloženom... ovo je lijep primjer svima koji namjeravaju raditi slično koje se sve operacije trebaju obaviti prije same sadnje i podizanja suvremenog plantažnog nasada lijeske (ljesika)... pretpostavljam da će i ostale operacije koje slijede biti izvedene bez premca, naravno očekujemo slike... koji sortiment će biti zastupljen u nasadu, koji razmaci su u pitanju i koji sistem uzgojnog oblika ćete primijeniti, možda navodnjavanje, ograda sigurno???

Sortiment je kombinacija istarski i rimski. Razmaci su prema zadnjem dogovoru 5x4m.
Uzgojni oblik ce biti grmolika vaza.
Ograda ide za mjesec dana.
Navodnnjavanje prve 2 -3 godine ide zaljevanjem iz custerni a prije zatravnjivanja ce biti postavljen sustav navodnjavanja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Bok "ŽARKO" , daj nam reci koju površinu imaš pod lješnjakom i u kojoj godini kada razmišljaš o kupnji Facme!?


Obavijest za sve da je sutra 03.03, u 9h u općini u Daruvaru organizirano predavanje i savjetovanje od strane savjetodavne službe i svima poznatoga ljeskara Vlade Moulisa o novostima u vezi uzgoja lijeske, a u 11h je pokazna rezidba.
Pozvani su svi zainteresirani.
Jedini je problem ova kiša pa neznam dali će se zbog toga moći održati pokazna rezidba.
P.S. Mislio sam vas obavijestiti ranije, ali sam bio spriječen nekim obavezama.:eek::
Hvala ali kasno sam vidio obavijest. Bio sam na nekoliko vaših predavanja i pokaznim rezidbama kod Vlade.
Površina mog voćnjaka je 4,5 Ha ( 3,5 Ha nasad star 8 g i 1 Ha 4 god)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Navodnnjavanje prve 2 -3 godine ide zaljevanjem iz custerni a prije zatravnjivanja ce biti postavljen sustav navodnjavanja.

Kako mislite toliku površinu zalijevat iz cisterni?
Kako ste dobili papire za posječ toliku šumu?
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
Kako mislite toliku površinu zalijevat iz cisterni?
Kako ste dobili papire za posječ toliku šumu?

Vodm smo okruzeni sa svih strana i pomocu vucenih cisterni planiramo vrsiti zaljevanje.
A sto se tice papira ukoliko je zemljiste u naravi oranica kao u mom slucaju a obraslo je sumom po zakonu ga imas pravo ocistiti samo odes u sumariju i prijavis to. Kod nas je prije rata a pogotovo poslje rata puno zapustenog zemljista. Bio masa je tvoja i ti sa njom raspolazes.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
To sa cisternama ce bit krvav posao. Ako ce se zalijevat kako se spada po ljeti treba biljci tj. po m2 dok je manja cca 2 puta tjedno 20l vode. Zasto onda ne kupit cijevi/ trake za navodnjavanje, 3500m 1000kn, pumpu i puno se olaksa posao, financijski dodje na isto o vremenu da ne pricamo? Normalno ovisi o obradi izmedju sadnica.

Ovo za sumu koja je katastarski oranica, livada... znam, bilo je govora da to od ove godine vise nije tako, znaci sve po starom.
 

calco

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
32
To sa navodnjavanjem je nekakvo privremeno riješenje ako ne bude išlo a u međuvremenu prođemo na jednom natječaju išli bi odmah kap na kap.

Jedino me zanima kakva su iskustva sa pomičnom frezom koja ima ticalo, da li bi to olakšalo međurednu obradu?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sta se freze na ticalo tice bez toga nede, ako se odrzava jalovi ugar i na vecoj povrsini. Ja imam mali vocnjak, 1ha, dok nisu izrasle grane sam kopacicom ( agria) isao izmedju vocaka, krvav posao a ne mozes preblizu. Zadnju turu pred jesen smo okopali na ruke, 4 ljudi mukte a ostalo troje sam platio 2000kn, imam 40 redova po 90m.
Sad sam kupio neku polovnu frezu na ticalo od Ninota, imas u temi vocarski strojevi par stranica unatrag filmic necije omasove freze isto je od Ninota. Makar pretpostavljam da ces ti ici na novu s obzirom na povrsinu?

Inace svaka cast za posao.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
za 1 novu moze kupiti 5 od nine koje su isto dobre uz malo ulaganja
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
918
pa imas na njuskalu ili u gugl ubaci obrt nino bile su i 2 druge kopacice na ticalo na njuskalu ali za 15 i 25 tis. kn
 

ngugi

Novi član
Tu od
11 Pro 2013
Poruka
23
Pozzzzz.
Jel kasno za zimsko prskanje lijeske?Vec sam ih jedamput poprskalNordoksom negdje u 11mjesecu,a sad bi Nordoks plus bjelo ulje,ako nije kasno.
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
molio bih vas pomoć, naime zainteresiran sam za prelazak uzgoja lješnjaka na integriranu proizvodnju. Da li netko ima informaciju da li je to moguće u odnosu na bolesti lješnjaka i ljeskotoća odnosno da li ima pripravaka za zaštitu od njih te da li ima negdje nekakva literatura koja bi mi u tome mogla pomoći. Svako iskustvo je dobrodošlo.
 

ivanuse

Novi član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
24
molio bih vas pomoć, naime zainteresiran sam za prelazak uzgoja lješnjaka na integriranu proizvodnju. Da li netko ima informaciju da li je to moguće u odnosu na bolesti lješnjaka i ljeskotoća odnosno da li ima pripravaka za zaštitu od njih te da li ima negdje nekakva literatura koja bi mi u tome mogla pomoći. Svako iskustvo je dobrodošlo.

Ja sam nedavno o tome razmišljao, načitao se svega i raspitivao posvuda i na kraju odustao od integrirane proizvodnje i podnesao zahtjev za ekološku proizvodnju.
Prvo, za 1ha nasada u integriranoj dobiješ 800kn poticaja a za ekološku 4300kn.
Drugo, papirologiju o tretiranju nasada moraš voditi u jednoj i drugoj proizvodnji.
Treće, jednostavnije je pronaći sredstva za zaštitu i gnojidbu u ekološkoj.

Sve u svemu puno isplativije ti je onda biti u ekološkoj proizvodnji jer su sredstva za zaštitu u obadvije proizvodnje skuplja nego inače i to nemožeš nikako pokriti sa 800kn.
Za sva pitanja i nepoznanice samo nazoveš Prvu ekološku stanicu i oni ti sve objasne, moraš se brzo odlučiti o tome da stigneš dobiti potrebne papire za prelazak na bilo koju proizvodnju jer te papire moraš priložiti do petoga mjeseca da bi dobio veći poticaj.

Pogledaj na ovim stranicama:

http://www.proeco.hr/
http://www.prvaekoloska.hr/

Sada vidim da si blizu Osijeka pa ti evo adresa tebi bliže nadzorne stanice (ima ih 5 u HR):
"BIOINSPEKT" d.o.o.
Đakovština 2, 31000 OSIJEK tel. 031/204 620, fax: 031/213 659
e-mail: bioinspekt@os.t-com.hr
 
Posljednje uređivanje:

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Možda da zaobiđeš prvueklošku, jer nisam jedini koji je imao i loših iskustava sa njima- zapravo s gazdom Fucijašem (čovjek je lažov)
 

Najnoviji postovi

Na vrh