• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jel je tko gledao Plodove zemlje danas,prilog o uzgoju lješnjaka?Po tim njihovim prićama sve je divno i krasno,tržište gladno lješnjaka ,cijene super ....sve mi izgleda kao hvalospjev.
Malo su "Plodovi zemlje" promjenili ton, da ne bude baš sve u nijansama crne. A što se tiče hvalospjeva, bilo u takvim tonovima svega; od nojeva pa do batata i tartufa... :D:... pa je sada na red došla i ljeska.
Ljeska se po nekim karakteristika ipak odvaja od prosjeka poljoprivrednih proizvoda (dobra cijena, lakše čuvanje plodova, mogućnost prodaje na malo...) ali daleko od toga da je to "laka zarada". Nema toga u poljoprivredi.
:icon_pidu:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nikad nikome ne svane ako nije nekom drugom smrklo. :icon_hang:
Na tržištu je dobra cijena samo onda kad nema ponuđene dovoljne količine, a to znači da je mnogima podbacil urod. :fiery:
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Evo i kod nas na jugu počeli su saditi ljesku. Imam prijatelja koji je već nekoliko godina posadio u okućnici par komada na otoku Šipanu. I prezadovoljan je. Ja bi posadio na jednoj njivi koju pripremam jer nije rađena nekih 30 i više godina. Tu ima i kamena pa ga nastojim izvaditi da se može orati. Moram napraviti i drenažu jer je moja njiva nešto niže od susjeda pa je meni stalno podvodno. E sad me interesira koja bi sorta bila najbolja za Dubrovačko primorje? Drugo pitanje njiva je blizu šume na putu kuda prolaze divlje svinje. Jedu li divlje svinje lješnjake? Mislim da bi morao to ograditi žicom ili loviti divlje svinje umjesto lješnjaka.
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Pozdrav aterik, vidim da smo relativno (ja sam iz Virovitice).
Za herbicidni pojas možeš koristiti bilo koji preparat na bazi glifosata (total, cidokor ..) po mojem iskustvu sasvim je ok koncentracija od 0,7% i izdrži oko mjesec i pol bez trave . Izdanke možeš rješavati bastom (oko 190 kn litra) ali ako ti je nasad star 7 godina nećeš imati problema ako i njih prskaš totalom (7 i 8 mjesec ipak zbog velikih vrućina možda bolje bastom koncentracija 1%)

nadam se da sam pomogao.
 

WolfMan15

Novi član
Tu od
27 Velj 2011
Poruka
25
Pozdrav! Koje sorte bi ste preporučili za sadnju s obzirom na potražnju. Mislio sam si u nasad staviti rimski kao glavni (80%) i 10 % haleški i 10% istarski. Dali je to dobra kombinacija? Te najviše me zanima usporedba njih sa tonda di giffoni i tonda de larte. Hvala puno
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Ja imam u svom nasadu 80 % rimski 19% istarski i 1% halški. Halških čisto za oprašivanje mada i oni daju plod. Kod mehanizirane berbe mi se prošle godine pokazalo dobro što imam taj omjer jer su se istarski teško čistili zbog vlage.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Najveci prirodni neprijatelj vjeverice uz covijeka je kuna zlatica,,,
ali postoje i drugi kao sto su pas, sova, jastreb, orao te ostali grabezljivci,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znači da nabavim orla ili jastreba? :D:

Ma nemoras ti nista nabavljat ta pobogu i vjeverice moraju od necega zivjeti,,,
umiljata su to stvorenja,,,:(giggle):

mozda da nabavis ljisicu i nekog mladog lisca zeljnog dokazivanja,,,:)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Danas konacno posađeno kcerkinih prvih 150 sadnica,,,:(wasntme):


33kr8ub.jpg


2iavmo5.jpg


8wwnwx.jpg


28c0f8j.jpg


mrnts.jpg


4j12f.jpg


64gt3a.jpg


2ivz11d.jpg


Kvalitetno je zalijevano od samog pocetka pa se nadam da nece biti mnogo susenja,,,
 

lichan

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
43
Pošto vidim da na stolu ima samo mineralne a ne vidim vino bojim se da nije dobro zaljevano i postoji velika opasnost od sušenja
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pošto vidim da na stolu ima samo mineralne a ne vidim vino bojim se da nije dobro zaljevano i postoji velika opasnost od sušenja


Ma to ti je samo kamuflaza u pitanju,,, :(wasntme):

Obzirom na karakter zemlje ovdje je bilo dosta ''teško'' iskopati rupe :)


Zemlja je zaje*ana ali je busac novi pa je islo bez ikakvog problema,,,
samo jedan dio je bio mekan pa se propadalo skoro do kineza,,,


2njzifb.jpg


i bilo bi vatreno da nije duple vuce,,,,
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Kako se ti ponaša homokinetički zglob na početku bušenja rupe.Ja sam bio u dilemi ili homo ili čvrsta vez.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Koliki ti je promjer svrdla?


Svrdlo koje sam koristio za stupove je 20 cm promjera dok je ovo za sadnju 25,,,
mozda u skoro vrijeme bude nabavljen i od 35 cm,,,

to su bila malo ostecena svrdla pa ih je trebalo samo malo dotjerati u red a lakse je i to nego ih praviti od nule,,,

Kako se ti ponaša homokinetički zglob na početku bušenja rupe.Ja sam bio u dilemi ili homo ili čvrsta vez.

Homokineticki je super stvar, mozda ima malo manji hod nego kardanski zglob ali je mnogo mirniji u radu,,,
ali ako mislis ima li dovoljno velik hod to ima, i kad je podignut u gornju mrtvu tocku jos uvijek ima slobodnog hoda a nikad da ne dizem do kraja u gmt,,,
kod fleksibilnog nastavka problem je sto "moraju" biti dvojica, jedan koji je u traktoru i jedan koji ce usmjeriti svrdlo,,,
osjetno bolje ide kad se malo pomakne unazad pa svrdlo krene ravno prema dolje ,,,
kod ovog mojeg jedina je greska, ako se tako moze nazvati sto se gotovo fiksno drzi na klinu (tamo na spoju sa traktorom) pa je mala mogucnost korekcije lijevo desno, zapravo ako mora rupa biti precizna moras tocno natjerati nad oznaku a sto ponekad radi konfiguracije terena i nije tako jednostavno,,,
ali to se jednostavno rijesi sa 1 do 2 mm tanjim klinom,,,
kod vecih bocnih nagiba mora se korekcija vrsiti skracivanjem ili produzivanjem poluge,,,
na ovo mislim,,,

2lv0pq1.jpg



prezadovoljan sam busacem jer da se to moralo rucno bilo bi kuku meni ajme i pomagaj a kompletna ova skalamerija sa svrdlima nije kostala vise od 100 €
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh