• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Provjerite i prisutnost ljeskotoča,kukac crvenosmeđe boje,dugačak 6 do 9 mm ,ima rilo naprijed i odrasli se hrane lišćem a jajašca odlažu u plod,posebno napadaju nasade u blizini šuma.
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
Primijetio samo na lišću jednog stablu od 290 komada :/ čak sam najprije pomislio da nije tuča možda, jer je bila sitna, al prisutnost gore navedenih štetočina nisam ustanovio, tj. jednostavno ih nema...niti na ovome stablu niti na drugima...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
jel bi to bilo djelo lisnih uši ili?
Svaki savjet je dobrodošao!
Unaprijed zahvaljujem!

Provjerite i prisutnost ljeskotoča,kukac crvenosmeđe boje,dugačak 6 do 9 mm ,ima rilo naprijed i odrasli se hrane lišćem a jajašca odlažu u plod,posebno napadaju nasade u blizini šuma.

@kladionicar, @Tomislav, ovo nije djelo ljeskotoca vec je u pitanju gusjenica vjerovatno zelene boje, kod mene također uocena ista pojava ali uz dodatak lisnih usiju te u narednim danima (poslije najavljenih padalina) i sam imam namjeru prskati nekim insekticidom i fungicidom na bazi mankozeba,,,

Prskati protiv ljeskotoca u ovoj fazi jos je prerano i ja to obicno radim kad je plod debljine 5 i vise milimetara,,,
da budem iskren do sad niti jedan nije uocen u mom nasadu,,,
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dejan.pfos

Član
Tu od
4 Tra 2011
Poruka
110
Da, definitivno djelo gusjenice..... pretpostavka da se radi o gubaru ili mrazovcu... "Karate Zeon" rješava stvar ili bilo koji drugi insekticid s aktivnom tvari Lambda cihalotrin...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Na slici (list) je napad gusjenice, i kako ja imam negativna iskustva od prije koje godine s njima mi smo ih već tretirali prošli tjedan da ne bi bilo što je bilo.
Oko ekološke zaštite navedena sredstva pro-eco firme smo koristili, a što se s čime miješa moraš kontaktirati njihovu savjetnicu Ljiljanu jer se ne miješa sve sa svačim imaju točno određeno.
Oko zaštite i kalendara preporuke za prskanje dalo bi se podosta komentirati, mislim da promjene klime i uvjeti iz godine u godinu idu korak ispred toga.
Ovo se naročito odnosi na nasade u rodu.

U nasadu su se počeli zametati-formirati plodovi, čekamo kišu da bacimo KAN i nakon toga opet zaštita.
Ove godine primijećen je napad grinje, na dosta plantaža, iako to mnogi pripisuju proljetnom mrazu, ali nije tako.

I insekticid direkt odličan za sve što siše, grize, gmiže, ima dobro djelovanje u nestabilno vrijeme, prihvatljiv po cijeni.
Za ljeskotoč, ipak malo prerano, za grinje malo prekasno što su odradile jesu ali ne zaboravite akaricidom ići protiv njih polovinom 7. mjeseca.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ kladioničar: Nema minimalne udaljenosti za eko nasad, to su izbacili iz pravilnika, ali sam moraš pazit da ti vjetar ne donese herbicide i pesticide u tvoj voćnjak.
Ova špricanja su ti sva preventivna, kod bolesti baš više i ne pomažu.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
u idealnom, svi bi trebali djelovati preventivno da do razvoja bolesti ni ne dođe, ili da bude minimalna, što je često puta nemoguća misija.
Isto je i kod ekološke i kod integrirane i kod konvencionalne proizvodnje. Samo što mi imamo na raspolaganju malo žešća sredstva i po cijeni nešto povoljnije.
Kod ekološke proizvodnje meni je jedina zagonetka kako rješavate travu ispod stabala prije berbe, kod strojnog branja, naročito kod kišnih godina, kao što je bila prošla?
 

kladionicar

Član
Tu od
29 Svi 2014
Poruka
114
pozz ekipa evo konacno i ja rijesio prvi he ljeske tj malo vise al nema veze... View attachment 11678

Čestitam, svaka čast!
Čime si ih to ogradio, tj. zaštitio?

Inače, hvala na savjetu Karla, zvao danas pro-eco i njihova savjetnica, Ljiljana mi preporučila NeemAzal® TS da time poprskam...sad baš pokušavam kupit tj. nabavit, no nigdje u blizini nema, tako da ću morati preko neta nekako naručit...inače, moram priznat dosta skupo sredstvo, 1L = cca 650kn, al riskirat ću...samo moram vidit dal još sa čime iskombinirat to...
 

ribic

Novi član
Tu od
5 Pro 2013
Poruka
19
Čestitam, svaka čast!
Čime si ih to ogradio, tj. zaštitio?

Inače, hvala na savjetu Karla, zvao danas pro-eco i njihova savjetnica, Ljiljana mi preporučila NeemAzal® TS da time poprskam...sad baš pokušavam kupit tj. nabavit, no nigdje u blizini nema, tako da ću morati preko neta nekako naručit...inače, moram priznat dosta skupo sredstvo, 1L = cca 650kn, al riskirat ću...samo moram vidit dal još sa čime iskombinirat to...

neznam dal sam odgovorio ili ne nesto sam zbrko al evo odgovora opet...umjesto zastite za vocke kupili onu fasadnu mrezu pa njom zastitili sadnice privremeno dok ne ogradimo sve zajedno a to ce bit uskoro...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Inače, hvala na savjetu Karla, zvao danas pro-eco i njihova savjetnica, Ljiljana mi preporučila NeemAzal® TS da time poprskam...sad baš pokušavam kupit tj. nabavit, no nigdje u blizini nema, tako da ću morati preko neta nekako naručit...inače, moram priznat dosta skupo sredstvo, 1L = cca 650kn, al riskirat ću...samo moram vidit dal još sa čime iskombinirat to...

Pa Agro kuća ti drži njihove stvari, a možeš i preko Pro-Eco-a naručit, pošalju ti Agit-omi šofer u roku 2 dana dopelja doma za 20kn.


http://www.proeco.hr/prodajna-mjesta.html
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Vrlo zanimljiv članak, bilo bi dobro znati o kakvoj se kooperaciji radi.
Ti iz Besane su kupovali već par godina za redom, lješnjak u HR, obzirom na to vjerojatno to ide u tom smjeru ili ima još kakav dodatak?????
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Nisam ništa našao, ovo sam slučajno vidio pa reko da podjelim s vama

Hvala Baranjac na informaciji, i bilo bi dobro kada bismo svi skupa kao proizvođači dijelili dobre i loše vijesti, da ne kažem nekako se povezali u svemu tome, možda bi nam bilo i lakše.
Nadam se da će i Krki podijeliti s nama vijesti ako dobije odgovor na mail.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
Nisam protiv djeljenja informacija ali u ovom slucaju mora se i druga strana složiti s time ,, mislim na navedenu tvrtku,, samo neznam koje bi ja koristi mogao imati od te kooperacije mehanizaciju i povrsine imam koliko mogu sam obrađivati, prodati bi mogao 3 puta vise,,, a da se nekom obavezem na vise godina taj bi me moral dobro zadužiti, ,, možda je to zanimljivije nekom pocetniku nego nama koji smo vec duze u tome

ali zasto svi ne posaljete mail pa cete vidjeti kaj ce vam odgovoriti koje su im namjere

udruzivanje ljeskara bi imalo sanse da je potraznja za nasim proizvodima manja od proizvedenog i da je proizvodnja zahtjevnija,,, pa bi bilo vise motiva


primjer 1 kolega ima 2,5 ha stare plantaze ulog cca 15 k kuna prosle godine jezgre cca1400kg (losa godina) prodano po 80 i 100kn na kucnom pragu sve radi sam i nema vremena za nista
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
I mene zanimaju detalji za sadnju na armaturi...iskustva, dobra loša, slike....!

Znači pišemo u IT, da vidimo što se nudi, svi smo mi još početnici, ako po nićemu drugom onda po prinosima bez obzira na sve, kod svih je malo, premalo malo.

krki citiram:
primjer 1 kolega ima 2,5 ha stare plantaze ulog cca 15 k kuna prosle godine jezgre cca1400kg (losa godina) prodano po 80 i 100kn na kucnom pragu sve radi sam i nema vremena za nista

Nemogu povezati što ti znači ulog cca 15 k kuna?
Udruživanje? Postoje stotinu razloga za to, ali sve je stvar kako tko na to gleda.
Baš ako ti nešto dobro ide može još bolje. Recimo iz primjera koji si naveo, tvoj kolega sve proda na kućnom pragu sve radi sam i nema vremena za ništa. Kada bi mu plasman po ovim cijenama radilo udruženje, a on se posvetio poslu na plantaži urod bi mu u prvoj godini bio za 30% veći, druge 30% veći i dobio bi na kraju kada bi doveo plantažu u red preko 2000 kg jezgre u lošijoj godini, na ovoj površini. Rade takva udruživanja vrlo efikasno, svugdje u Europi, postoje načini samo kod nas mentalni sklop ne valja.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Što se tiče armature. mogla bi poslužiti onakva kao za jabuku, samo experimentirati sa razmakom sadnje...znaći jedna provodnica cijelom visinom armature i na njoj u redu rodne grane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh