• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Eto, "gospodin" koji se bavi gnojidbom, primio informaciju na znanje.... nadam se da će biti suradnje (budući da je grupa "lješkaroša" dosta aktivna, spremam priručnik na temu gnojidbe ljeske; naravno za članove foruma 100% popusta na cijenu).

LP
Bez gnojidbe i navodnjavanja nema ništa.
Btw, ono što si rekao oko nekih kombinacija za sadnice....da se nabave sadnice, a ti gnojivo...ako budem išao u lješnjake, onda sam za to svakako.
(Još uvijek nisam blizu konačnoj odluci jel idem u to)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
.....
Jeste li znali da se za neke namaze kao što je nutela koriste neki sirupi koji su coctail otpada pri krckanju lješnjaka i ulja, 1kg košta 2,5 a soja nadopuni masu lješnjaka....drugim riječima 1kg toga zamijeni oko 10 kg lješnjaka....
Da, neki sam se dan iznenadio kada sam kupio nseto za sto na kutiji pise "Napolitanke s ljesnjacima", a iza u sastavu pise da ljesnjaka ima 0.2%. To je ocito to.

Inace, to je za gospodarsku inspekciju jer kupca debelo dovodi u zabludu (kao sto na npr. Cedeviti ne pise sok vec napitak itd itd)
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
..."U vremenskom razdoblju 2004.–2007. godine planiralo se podići 33.500 ha trajnih nasada, od čega 13.000 ha nasada vinograda, 5.500 ha nasada maslina i 15.000 ha nasada voćnjaka.
U navedenom razdoblju od planiranih površina u okviru Operativnog programa podignuto je 466,02 ha trajnih nasada.
Obzirom da dosadašnja provedba ovoga Programa nije dala očekivane rezultate nametnula se potreba za izmjenama i dopunama Operativnog programa kako bi se potaknula zainteresiranost proizvođača za podizanje novih i obnovu postojećih dugogodišnjih nasada u cilju povećanja kvalitete proizvodnje i konkurentnosti na tržištu domaćih proizvođača kao i usklađivanja s europskim pravilima proizvodnje"....

No coment.....
 

Meho

Član
Tu od
21 Sij 2011
Poruka
91
Imas temu "ostali priključci" tu se govorilo o malčerima, pa prelistaj malo mozda nadjes sta trebas,,, pozdrav.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Samo 466 Ha ... lijeske nije vise od trecine, dakle maksimum 150 Ha .... malo, malo, jako malo ... nevjerojatno ..
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Tako treba

evo jedan glas podrške! hvala smiljane! bolje i jedan nego nijedan!

..."U vremenskom razdoblju 2004.–2007. godine planiralo se podići 33.500 ha trajnih nasada, od čega 13.000 ha nasada vinograda, 5.500 ha nasada maslina i 15.000 ha nasada voćnjaka.
U navedenom razdoblju od planiranih površina u okviru Operativnog programa podignuto je 466,02 ha trajnih nasada.
Obzirom da dosadašnja provedba ovoga Programa nije dala očekivane rezultate nametnula se potreba za izmjenama i dopunama Operativnog programa kako bi se potaknula zainteresiranost proizvođača za podizanje novih i obnovu postojećih dugogodišnjih nasada u cilju povećanja kvalitete proizvodnje i konkurentnosti na tržištu domaćih proizvođača kao i usklađivanja s europskim pravilima proizvodnje"....

ovo baš i nisam razumio! da je samo 466 ha podignuto trajnih nasada!
ali ako je točno, pa što su si naši "oci " političarski zamislili! da če ljudi raditi 3-5ha "šume"( voćnjaka ) bez zarade!!!??? pa normalno da ljudi zapuštaju voćnjake i odustaju! ja radim 5-6g i još nisam pokrio godišnja ulaganja! ako bog da bit će ove godine!

prevelik je, i preozbiljan to posao da bi bio "fuš"!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
evo jedan glas podrške! hvala smiljane! bolje i jedan nego nijedan!



ovo baš i nisam razumio! da je samo 466 ha podignuto trajnih nasada!
ali ako je točno, pa što su si naši "oci " političarski zamislili! da če ljudi raditi 3-5ha "šume"( voćnjaka ) bez zarade!!!??? pa normalno da ljudi zapuštaju voćnjake i odustaju! ja radim 5-6g i još nisam pokrio godišnja ulaganja! ako bog da bit će ove godine!

prevelik je, i preozbiljan to posao da bi bio "fuš"!

Ma...ne znam što uopće reći a da nije maratonski monolog.
Ima tu puno pogreški. Očekivali su da se nešto postigne,a sve je dosta traljavo i površno zamišljeno.

Npr, ja bih za ljude koji su dobili onih 16 ili 22 tisuće za podizanje uveo obvezu da je zemlja na kojoj je nasad obavezno pod hipotekom Države, te da moraju nasad ODRŽAVATI i obrađivati barem 15g. A uz to kao jamstvo još bih tražio nekoliko OSOBNIH zadužnica i mjenica. Osim toga, napravio bih neku skalu po kojoj minimalna površina podignutih zasada za poticaje koje su davali ne smije biti manje od 5ha (ali ostaviti ok da to ljudi mogu napraviti u roku od 5 godina)
Uveo bih obvezu komisijke kontrole barem 70% nasada svake godine.

Sada se nažalost dogodilo da su mnogi (a ima ih dosta,čačkao sam o tome itekako) podigli 1,2 ha, pokupili lovu i to zapustili jer nisu ozbiljni.
Ostim toga, u ministarstvu se govori o tome kako su ljudi to olako shvatili. Naravno da jesu kad su propisi takvi. Jučer sam razgovorao sa čovjekom u HBOR-u koji je bio član povjerenstva zaduženog plasiranje novaca.
Pitam ga zašto je poček pri dizanju kredita za podizanje nasada lješnjaka 3 godine a za masline 5 ? Lješnjak tek 5-e godine može tu godinu sam sebe nekako isplatiti a prethode 4 su gubitak. Čime ste se vodili pri određivanju počeka ? Kod maslina je točno da 5-e godine je dobiti kao i trošak,ali kod lješnjaka nije 3-a. Veli on meni da je to rađeno po naputku savjetodavne službe i da su tu bile ekpie stručanjaka. Velim mu da je to glupo,i da nema svrhu te da iz pouzdanih izovora znam da neki kojima je data lova za to sada ne plivaju i ne mogu vraćati ju.
Osim toga, pitao sam ga jel moguće saznati imena ljudi iz savjetodane službe,a ako nije, ja ću pitati u 10 županija (pismeno) da mi kažu koja je prva godina kad lješnjak dođe u samoisplativost pa im to proslijeditii.
Veli on meni da ne može to komentirati ali da mogu obratiti se Min poljoprivrede. Ma, nije ni to problem,ali to je previše plivanja uzvodno.

Sada postoje još uvijek neke kombinacije oko HBOR kredita,ali su površno napravljene,skroz. Trebali su (ako već nema nepovratne love kako je bilo prije za podizanje napraviti) slijedeće:

Dati poček 5 godina, a tih prvih 5 godina nek se eventulano plaća kamata,
tražiti od svakog tko hoće kredit da sudjeluje sa npr 5-10% vlastitih sredstava, zabraniti otuđenje 15 godina,uvesti obvezu kontrole SVIH nasada barem svake druge godine te u suranjdni sa Min poljoprivrede učiniti da se izbrišu neki glupi propisi tipa da onaj tko kupi državnu zemlju može podići maksimalno 25 ha voćnjaka. A ja bih 30 npr....i šta sada ? Ništa,pojeo debeli vuk mršavo magare.

Osim toga, treba naći neki model za nas koji smo spremni napatiti se oko traženja zemlje od privatnih ljudi da to ide brzo.

U 2 područja u slavoniji za oko su mi zapele neke površine koje su gotovo idealne za lješnjak. Jako velike površine su u pitanju ali parcele su obično 0,2-1 ha. 90% tih površina je zaupušteno. Očoravio sam tražeći po netu vlasnike parcela. Imam preko 100 imena. I kad uspijem naći ih te dogovoriti cijenu ostaje problem legalnosti takve kupnje bez posredovanja one njihove famozne Agencije
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Na drugoj strani, vas nekoliko koji ste se opako napatili ste više iznimke nego pravilo. Nitko ništa ne zna,to je ludo.

Pitao sam i za povratak kapitalnih ulaganja...no zasada se ne može znati jel će biti i ako će biti u kojem obliku i iznosu će biti.

Ono što sam govorio prije i sada sam pri tom mišljenju, malo mi se čini suludo upucati toliku lovu u nešto gdje mi fali par parametara za formulu.

Ugrubo, po meni trošak kupnje zemljišta ,sađenja,navodnjava i ograđivanja po ha je cca 50.000,00 kn a to je ukupno 1.500.000,00 kn za 30 ha.

Kad bi te kriterije doveli u neke razumne okvire,ali i maknnuli glupe barijere onda bih išao u to 100% i ne samo na taj iznos,nego na masimalni koji može ići preko HBOR-a a to je 3.500.000,00 kn no u tom slučaju poček mora biti 5 godina,sve napravljeno po PS-u i održvano,a nek dolaze svaki mjesec u kontrolu nasada i papira. Kao jamstvo ću ima dati i zemlju,zadužnice od firme a i osobne te i hipoteku na bubrege,ako treba.

Ovako mi se nekad čini da je jednostavnije kupiti neki nasad pa pomalo ga proširivati,ali i to je bez veze jer nema svrhe kupiti po par hektara čija zbojna mešusobna udaljenost je 300 km. Ima par nasada starih 3-4 godine čija cijena bi bila 40.000,00-50.000,00 kn/ha (sa zemljom) ali raštrkani su i mali.

Eto,opet ja napisa monolog...ako ništa drugo ,barem imate što čitati a ja odoh malo izbombati pitanjima jednog županijskog savjetnika. :madmana:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Samo 466 Ha ... lijeske nije vise od trecine, dakle maksimum 150 Ha .... malo, malo, jako malo ... nevjerojatno ..

Statistički ljetopis za 2010. godinu kaže slijedeće:

Proizvodne (tržišne) površine:
2005....... 855 ha
2007....... 1.246 ha
2009....... 1.918 ha

Proizvodnja (ukupno tona):
2005........ 366 t
2007........ 957 t
2009....... 1.016 t

Prosječna prinos: cca. 0,5 t/ha
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
da, 500 kila po hektaru sto drzava vidi. ;)

Uvijek me zanimalo kako DZS zna nesto sto ne znaju ni u ministarstvu poljoprivrede.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
da, 500 kila po hektaru sto drzava vidi. ;)

Uvijek me zanimalo kako DZS zna nesto sto ne znaju ni u ministarstvu poljoprivrede.


Mene više "brine" površina tj 2.000,0 ha (2.000,00x2,5=5.000,00 tona)....
(osim ako značajan dio toga ne bude počupan,a mogao bi biti)....
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Npr, ja bih za ljude koji su dobili onih 16 ili 22 tisuće za podizanje uveo obvezu da je zemlja na kojoj je nasad obavezno pod hipotekom Države, te da moraju nasad ODRŽAVATI i obrađivati barem 15g. A uz to kao jamstvo još bih tražio nekoliko OSOBNIH zadužnica i mjenica. Osim toga, napravio bih neku skalu po kojoj minimalna površina podignutih zasada za poticaje koje su davali ne smije biti manje od 5ha (ali ostaviti ok da to ljudi mogu napraviti u roku od 5 godina)

pa s ovim se ne slažem! ponavljam ljudi su naši vrijedni i uzgajali bi sve i svašta! ali nismo djeca da radimo za badava! nema zarade! kad ovo kažem ne mislim na iznimke koje su uspješne i u manjini!ali nema organiziranog otkupa i zaštite vlastite proizvodnje! to je po meni bit! a fučkaš kredit i poček idr. ( i to je važno, ali zaštita vlastite proizvodnje od uvoza, i rješavanje organiziranog otkupa je prioritet ) dok se to ne organizira ništa od posla

pa zar se nebi ljudi bavili s nečim ako odradi 23-30h mjesečno, u prirodi, i još malo popuni sa 10-20.000kn godišnje budžet? ja mislim da bi! a kad ne možeš prodati nikom ništa, pa i kad nađeš kupca čekaš 180000 dana novce ( i još možda i ne dobiješ ) pa ko će to raditi??

evo mi se pokušavamo SAMI organizirati! pa što če nam državna služba i politika! mi od njih nemamo nikakve koristi! sve moramo sami! pa bolje ti je sjediti kod kuće nego raditi sa minusom i onda ti još dolazi nekakva kontrola!

a ovo što ti predlažeš ( 15g. min. obrade ) ti je ko u feudalizmu! zašto bi me neko silio na nešto ako se ne isplati?

dobili onih 16 ili 22 tisuće

ništa ti tu nisi dobio! sve je ošlo u njivu! a inače me dosadašnja praksa u CRO uči da bježiš od poslova koje država potiče! da su to dobri poslovi ne bi ih država poticala!
 
Posljednje uređivanje:

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
pa s ovim se ne slažem! ponavljam ljudi su naši vrijedni i uzgajali bi sve i svašta! ali nismo djeca da radimo za badava! nema zarade! kad ovo kažem ne mislim na iznimke koje su uspješne i u manjini!ali nema organiziranog otkupa i zaštite vlastite proizvodnje! to je po meni bit! a fučkaš kredit i poček idr. ( i to je važno, ali zaštita vlastite proizvodnje od uvoza, i rješavanje organiziranog otkupa je prioritet ) dok se to ne organizira ništa od posla

pa zar se nebi ljudi bavili s nečim ako odradi 23-30h mjesečno, u prirodi, i još malo popuni sa 10-20.000kn godišnje budžet? ja mislim da bi! a kad ne možeš prodati nikom ništa, pa i kad nađeš kupca čekaš 180000 dana novce ( i još možda i ne dobiješ ) pa ko će to raditi??

evo mi se pokušavamo SAMI organizirati! pa što če nam državna služba i politika! mi od njih nemamo nikakve koristi! sve moramo sami! pa bolje ti je sjediti kod kuće nego raditi sa minusom i onda ti još dolazi nekakva kontrola!

a ovo što ti predlažeš ( 15g. min. obrade ) ti je ko u feudalizmu! zašto bi me neko silio na nešto ako se ne isplati?



ništa ti tu nisi dobio! sve je ošlo u njivu! a inače me dosadašnja praksa u CRO uči da bježiš od poslova koje država potiče! da su to dobri poslovi ne bi ih država poticala!

Vidjet ćeš da će za 5 godina većina toga biti zapuštena,puno ljudi je ušlo radi poticaja i "brze love". Po meni ljude koji su ustrajni treba nagraditi a ne podijeliti svima pa kako bude.

Naravno da je bitno zaštiti se koliko je moguće od uvoza,održati cijenu i onda zadovoljni. Nebi ni država davala lovu da nisu skužili kako malo nasada imamo,ali kasno se skužilo a i model je prepun rupa
 

zezekic

Član
Tu od
24 Pro 2010
Poruka
53
zahvaljujem ma gledao sam ali svi se vrte manje više oko roto malčera zbog cijene predpostavljam.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Pozdrav ljudi pošto sam nakon bezkonačnog traganja za nekim strojem poradi obrađivanja moje plantaže oko 2 h odlučio da ne kupujem ništa jer polovno sve precjenjeno pa dok se pare ne sakupe uzimam od tasta imt 539 91 god 1000 rh i sada me zanima koji malčer uzet za navedeni traktor sve preporuke dobro došle zahvaljujem.

a šta bi malčiro sa njim?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma ja sam protiv bilo kakvog poticanja uopce, ali sam ja jasno definirane uvjete u proizvodnji i zastitu proizvođaca u vidu kontroliranog uvoza.
Naime ono sto bi ja volio da znam a neznam je u konacnici kolika ce biti moja i Vasa zarada po hektaru.
Svima nam je jasno da cijena podizanja jednog hektra vocnjaka kosta oko 40ooo do 50ooo kn. ukoliko se zali sve napraviti po ps-u. Zna se da je tu jos nekih 4 do 5 godina ulaganja a bez nekog znacajnijeg povrata novca. E sad tko je na to spreman-spreman nek ulazi i ulaže, problem je u tome sto iza tog ulaganja stoji brdo nepoznanica. Prvo nesređeno trziste, mi neznamo niti s koliko hektara i unatoc poticanju raspolazemo, mi neznamo ni kolike su stvarne potrebe nasih konditorskih tvrtki te svih ostalih proizvodnji i potrosaca koji uopce ljesnjak koriste kao sirovinu, mi neznamo koje sorte ljesnjaka oni ponaosob trebaju i koliko se tih istih vec proizvodi.
Mi krecemo s toliko nepoznanica da je to cudo jedno i da uopce krecemo.
Ne zelim pocjenjivati ljude koji su isli i ostvarila poticajna sredstva ali boli cinjenica koliko je tih novaca uzalud baceno jer na tim zemljistima il su vec povađene sadnice ili su zapustena zamljista, skidam kapu svima koji svoje primjereno obrađuju. Vjerujte mi ja koji sam u svojih hektar ulozio oko 35ooo ne pada mi na pamet da ih sad zapustim ili da ih cupam vani. Dajem im maximalno koliko mogu i ne gledam na statistiku koliko vremena provedem u njima, vjerujem da onih 20 dana godisnje ja provedem samo pregledavajuci nasad, no ne zabrinjava me to, ja sam ih zelio i sad im pokusavam dati najvise sto mogu.
E sad kad bi bar znao nakon tih jos 4-5 godina do punog roda kud cu s njima i po kojoj cijeni kao i kolika ce biti cijena kostanja na godisnjoj razini a koliki prihodi i dal cu uopce naplatiti to sto dam.
Da smo neko normalno uređeno drustvo ja bi te parametre trebao znati, ovako ostaje nam samo cekati neka bolja vremena.

Gledam D&D kako ulijece u ovo, hmm, il je hrabar il je lud, mislio sam, ok ima covijek lovu (ono jebe mi se od kud mu, dal je pere il' ne) ja sad da je imam i jos toliko ma nema sanse da me zemlja vidi.
I ono svoje malo bolje da sam ulozio u neku trgovinu ma kakva bila i prije i vise bi se vratilo garant.

Al da ne prodajem tu neki crnjak i ne odbijam potencijalne kandidate tu cu stati.
Iako i danas ulijecem u jos jedan posao sa i na zemlji koji jos koliko imam saznanja nitko ne radi bar ne na veliko, koliko ce on biti isplativ ostaje da se vidi za nekoliko godinica....
jbte poceo sami ja ko D&D monologe pisat,
ma toliko je toga sto te povuce pa jednostavno nekad puknes i moras olaksat dusu,,,
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma cijeli sistem poticaja (ne samo kod ljesnjaka) je postavljen naglavacke. Jako malo tu ima nekog sistema koji se moze jasno i transparentno objasniti. Sve je postavljeno tako da interes drzave nije bio da se poveca proizvodnja, da ljudi stanu na svoje noge, da misle svojomglavom, da im se pomogne, vec samo i iskljucivo radi glasackih kutija i socijale (a igraci iz pozadine su samo cijedili na veliko). Win win prica, nazalost.
Sve je receno s tim da su se poticaji dijelili a da ni u kakvom poreznom sustavu nisi morao biti i sve je islo bez ikakvog rjesenja. Gdje to ima da drzava daje bilo kakve novce a da ne izda nikakvo rjesenje za to? Samo kod poljoprivrednih poticaja. Tko iole zeli razumjeti kako drzava svugdje na svijetu funkcionira takve stvari su jednostavno nevjerojatne.
Kad se to sve uzme u obzir iluzorno je ocekivati da ce bilo tko osim nas samih organiziriati otkup ili nesto napraviti sto ima veze s mozgom. Jedino ako se sami organiziramo i medjusobno razmjenjujemo informacije moci ce se nekakv korak naprijed napraviti.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ma ja sam protiv bilo kakvog poticanja uopce...

E tu se slažem.
Iako je malo OT, imam firmu sa 10 zaposlenih (ne bavimo se poljoprivredom; nešto drugo je u pitanju), obrt kapitala cirka 2.000.000,00 kn i od države ne dobijam niti kunu poticaja!?!?! Samo namete; a od moje firme se prehranjuje i školuje i liječi skoro 50 ljudi (što djece, što odraslih, što staraca). Sutra ako donesem krivu odluku, krivi poslovni potez, 50 ljudi će biti GLADNO (a da ne govorim o dugovima po karticama, krediti i sl...)
S druge strane, neki se kao "bave" poljoprivrednom proizvodnjom, hrane samo svoju obitelj (možda još koju) i kako reće Katalinić "prosječan poljoprivredni proizvođač" dobiva cca. 50.000,00 kn poticaja godišnje.
Pa zar je njegov posao vrijedniji od moga ?!?!?!?!?!?
Dečko moj; posao je posao, dali kukuruz ili građevina, svjedno. Svaki posao ima rizik neuspjeha, ali zašto onda država krpa poljoprivredu?
Dajte meni 50.000,00 kn, i sutra imam radnika više (a to znači još 1-2 djece više koje imaju mogućnosti ići u školu, 1-2 starca koje će netko moći pripomoći). Ali meni šipak, nogu u guzicu.......

Eto, to je priča o poticajima.
Kada će se više odvojiti socijala (staračka domaćinstva) od proizvodne poljoprivrede? Pa jasno je da socijali treba pomoć, ali to onda nije više poticaj nego socijalni dodatak; a ovi ostali, izađite na tržište i borite se, kao i svi mi ostali (građevinari i ostali obrtnici i mali poduzetnici).
 

Najnoviji postovi

Na vrh