• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lješnjaka - kako započeti?

SunjankaizSunje

Novi član
Tu od
29 Stu 2016
Poruka
1
Pozdrav svima! :(hi):
Nova sam ovdje i sve me jako zanima.
Planiram zasaditi slijedece god 3 hektara ljesnjaka. Za pocetak.
Inace se bavim poticajima i eu fondovima, pa namjeravam sve moguce poticaje iskoristiti.
Za sada vas citam, uskoro krecu pitanja!
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
pa vjerovatno kakve sam sreće bit će jedno 20 kuna po kili ili nećeš imati kome prodati jer koliko vidim svi sade lješnjak ili orah u emnormnim količinama i to ne bude dobro. bit će kao i sa uzgajivačima jabuke i breskve gdje su podignuti veliki nasadi a sada kada treba naplatiti trud ucijenjuju sa cijenom jer ih na tržištu ima u velikim količinama pa ih daješ u bescjenje, a ljudi su u nasade uložili velike novce. tako će biti i sa lješnjakom i orahom. (SAMO MOJE MIŠLJENJE)sada dobro prolaze ljudi koji uzgajaju i prodaju sadnice.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hrvatska je daleko od toga da ima dosta svoje jabuke i breskvi, ista stvar je i sa lješnjacima. Kod jabuka je problem što ljudi nemaju hladnjače pa su prepušteni na nemilost otkupljivačima.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Istina je da se dade zasluziti i na sadnicama i to dobrano i nema se tu puno posla pogotovo ako ih vadis ispod stabala pa jos godinu dana školaš, ne treba tu niti plijeviti, kopati ma nista a lova samo curi,,,
Da ako to samo gledas sastrane,,,

Sto se tice sadnje, cijene i prodaje ljesnjaka, misljenja sam da ce u skoro vrijeme cijena ploda morati pasti radi sve vece ponude,,,
Koliko ce to biti ponajvise ce ovisiti o ljudima koji upravo sad podizu nove nasade jer mi "stari" proizvođaci primjetili smo da ako se "drzi" cijena svejedno se sav urod proda mozda ne bas odmah po branju i susenju vec kasnije za Bozic i Uskrs,,,
Mi vec nismo toliko ovisni bas o tom prihodu jer se ulozeno vec isplatilo ili je na dobrom putu da se to dogodi brinete me bas Vi koji sad podizete nasade jer cete u vrlo kratkom vremenu htjeti povratiti ulozeno a onda ce se dogoditi ucjene kao sto se događaju sa uzgajivacima psenice, kuruze a sljedece godine i uljane repice itd...

Mene veseli pogled na njuskalo kad uoci samog pocetka berbe cijena starom ljesnjaku ne pada i sve dok bude tako nece biti problema sa plasmanom,,,

Ono sto sam primjetio je da sto je veca cijena na trzistu to se plod ljesnjaka brze i lakse proda, sjecam se goddina kad sam bio na samom pocetku da se ljesnjak prodavao po mizernim cijenama i nitko ga gotovo i nije trazio, hvala Bogu to se promjenilo,,,
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
slažem se sa bobićem. naravno da dok proizvedeš sadnicu ima posla i tu ti skidam kapu. nisam ja mislio ništa loše za proizvođače sadnica hoću reći da je potražnja za istima velika.. ALI pričam recimo u mome kraju gdje se sijao žito i kukuruz a unazad dvije godine sve je više pod nasadima oraha i lješnjaka,. ( ljudi to su ogromne table.) pa provezite se autoputom od Okučana do Novske to su nepregledne table sadnica oraha . vjerovatno u svemu tome veliku ulogu ima i poticaj u eko proizvodnji. ja sam recimo htio posaditi još jedno 500 komada ali ću dobro razmisliti. ja još uvijek mislim da ću sa svojih 450 komada lješnjaka za pet šest godina moći popuniti rupe u kućnom proračunu i sa tim ću se zadovoljiti.
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koji su znali iznos poticaja od ove godine, oni su sadili orahe. Posadiš na razmak 10x10 i dobiješ 10-11 000kn/ha.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Nije to baš tako kako ti misliš s orasima......ili ti imaš orahe pa znaš iz iskustva?
Pa posadi i ti orahe pa beri poticaj....:(envy):
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Možda za eko uzgoj ali ni za eko nevjerujem da je toliko.Ja imam 1 ha oraha u normalnoj proizvodnji i poticaj je kao za ostale voćne vrste.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jao si ga proizvodnji koja se temelji na poticajima,,,
Cudno neko vrijeme doslo, svi bi nesto mukte a da lova samo curi ali gospodo nema kruha bez motike (figurativno govorim), u tom poslu nema bogacenja preko noci vec se bogatstvo stvara generacijama,,,

Imam prilike susretati se sa ljudima koji kao denis krecu u nove nasade ali velika vecina njih za tu proizvodnju odabire najlosija zemljista bez ikakve pripreme a ocekuje cuda i brdo para,,,
Jako velik dio njih ostat ce razocaran vec prvih godina o statak kasnije kad krenu sa plasmanom,,,
jako malo njih koji ce izabrati dobra zemljista, koji ce ih pripremiti prema pravilima struke a kasnije odrzavati na primjeren nacin, koji ce se posvetiti istrazivanju trzista i biti spreman ici u korak sa konkurencijom moze ocekivati zadovoljavajucu zaradu,,,
govorim, naravno, o godinama bez vremenskih neprilika,,,
Meni je ova, primjerice, uzela 70 - 80% uroda a trebala biti godina za pamcenje ali nisam poklek'o nego idem dalje u nove pobjede,,,

Divim se svima koji krecu sa velikim brojem hektara, prvenstveno radi toga jer znam koliko je posla oko njih, drugo pitam se znaju li oni na koji nacin ih osusiti kako bi se mogli skladistiti do prodaje a trece imaju li uopce skladisne kapacitete,,,
ako nemaju brzo ce doci vrijeme kad ce nas se ucjenjivati kao i uzgajivace zitarica,,,
ali velika je razlika između ratara i vocara i nije ime "trajni nasad" uzalud, naglasak je na trajni, velika su tu ulaganja i natrag nema bez posljedica i troskova,,,

Zato sretno svima,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja nemam orahe jer nemam niti priblizno dovoljno zemlje. Ali ovo sto sam napisao su napravili mnogi iz apprrr, ministarstva i prijatelji. Pokupovali su prosle godine jeftinu zemlju ( jer je prosla bila referentna i prvi puta je isao puni iznos poticaja) i zasadili orahe. Ja sam u eko proizvodnji, ove godine za trajni nasad ( nisu orasi) dobio sam 10 000kn/ha. Kolega iz Osijeka sto ima orahe nesto malo vise, jer je prijelazno razdoblje za eko nesto vise od eko proizvodnje.
Ako bude ostalo sve isto, 2020 cu na Kordunu kupit 10ha zemlje i zasadit orahe. Od tih 10 000kn/ha treba odbit kakvih 500-600kn za eko kontrolu.

Da se osvrnem i na kolegu Bobica, kao sto kaze skoro nitko ne priprema zemlju kako se spada, danas mi je zavrsena priprema zemlje za sadnju vocaka, za oko 4000m2. Bager za rigolanje veliki i mali za sadnju ce me kostat oko 8000kn. I to se jednostavno mora napravit ako se misli zivjet od uroda, a na forumu ne vidim da se to bas radi. Da ne pricam o kupovini sadnica preko njuskala za 5-6kn i bez papira. Takvi nasadi imaju smisla jedino za eko poticaj, pa nesto od uroda jos kapne sa strane.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nebih bas stavio ruku u vatru da mozda ipak na kraju neces dobiti bas te sadnice
koje su se prodavale za par kuna na njuskalu,,,,:(emo):
Kod nas me vise nista ne cudi,,,
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Bok !
Imam jedno pitanje!
Da li da režem sadnice sad ili drugu jesen ? Posađene su prije 2 tjedna?

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nebih bas stavio ruku u vatru da mozda ipak na kraju neces dobiti bas te sadnice
koje su se prodavale za par kuna na njuskalu,,,,:(emo):
Kod nas me vise nista ne cudi,,,

Ja znam da ovo što se prodaje po par kuna ne bih kupio, nema tih novaca za koje bih kupio sadnicu sa par korjenovih dlačica.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
E vidis bas to bi mogao biti zajeb i to veliki, ljesnjaci sijanci imaju vrlo razvijen korijen usudio bih se reci i nekoliko puta gusci i duzi,,,
Govorim, naravno, o jednogodisnjim sadnicama jer sa dvogodisnjim sijancima se ne susrecem,,,
Jos danas sam u tom poslu pa ako uleti jos koji da je izrastao iz sjemena cu poslikati da ljudi koji kupuju sadnice mogu uociti razliku,,,
Neznam za druge vrste ali na istarskom je to bas izrazeno onako full a vjerujem da jako mali broj uzgajivaca znade prepoznati razliku,,,
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
par slika mojih ljesnjaka od jesenas, rijesio sam im zaljevanje redovno prihranjujem stitim frezam i tanjiram , za sada fino rastu
 

Prilozi

  • m_IMAG2500.jpg
    m_IMAG2500.jpg
    15.5 KB · Pregleda: 280
  • m_IMAG2514.jpg
    m_IMAG2514.jpg
    25.3 KB · Pregleda: 280
  • m_IMAG2508.jpg
    m_IMAG2508.jpg
    17.7 KB · Pregleda: 252

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Baš Vas je lijepo čitati ovako nakon dužeg vremena. Samo će Vam se proraočanstva teško ostvariti, jer od ukupno posađenog opstat će trečina u funkciji, kao i dosad, a sve je to tako malo da prodaja ide dok si rekao keks, opet naravno po normalnoj cijeni.
Baš bi me zanimalo koliki je prosjek uroda u HR po 1 ha, što je jedino relevatno za zasičenje tržišta pa puta posađene površine.
Ovo što se puno sadi skupo košta državu koja daje poticaje a on svega uloženog nema "vajde". Loš gospodar, slabo kontrolira kamo ulaže. Jer od ekološki održavanog nasada nema ekonomske računice, kada ukineš poticaj. Pa tu sad vrijedi jadna proizvodnja koja ovisi samo o poticaju. :icon_toilet:
 

Matija3103

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
28
Bok svima. Imam pitanje! Kod sadnje lješnjaka nisam prikratio korijen. Kaj bi se moglo dogoditi zbog toga? Hvala.

Poslano sa mog Lenovo P70-A koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma nista se bitno nece dogoditi,,,
da si ih prikratio samo bi intenzivirao rast u tom dijelu biljke, daklem vise bi snage biljka trosila u rast korijena a manje u nadzemni dio,,,
 
Na vrh