• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vinogradarski strojevi i priključci

I

Ivan_Kos

Guest
hehe, i mene je enjingi nagovarao na taj razmak, cak i manji, 1,6 m, ali ipak sam odabrao 2 m. e sada, naravno da je bolje imati manji razmak jer ti stane MNOGO VISE trsova po ha ali lako je to njemu reci kada ima traktor za 50 000 eura koji je sirine manje od 1 m!? u pocetku neke stvari treba staviti u optimum a to se ponajvise odnosi na sadnju, tj. na razmake redova i trsova sto ti direktno uvjetuje buducu proizvodnju grozda po ha i po trsu. naravno da je odlicno imati preko 9000 trsova na ha i na svakome do 1 kg grozda i svake godine apsolutno vrhunsku kvalitetu grozda a time i vina ali u pocetku to je vrlo tesko jer si limitiran sa mnogo strana kao sto su financije, podrumski uvjeti, znanje, plasman i cijena vina.. sa tomom mozes obradivati ove 2000 trsove u pocetku i ovisi o tome koje operacije zelis mehanizirati? u pocetku ti treba neki stroj za obradu tla (freza, rotodrljace, pacje noge, tanjurace..) i atomizer, a kasnije ces vidjeti da li ces uzimati kakav malcer, plugove, prikolicu.. problem je taj sto ti se ne isplati kupovati prvo sve slabije strojeve i priljucke za taj stroj pa ces za par godina opet morati kupovati novi traktor i onda opet posebno za njega ispocetka sve prikljucke.. barem ja tako mislim. jer ovo sta ti imas i sadis, oko 8000 trsova je relativno malo, previse je za amatersku proizvodnju a premalo za profi. takoder, koji uzgojni oblik planiras i koje sorte sadis? o svemu tome ovisi razmak redova. mozda ti mozes to financijski rjesiti, ja to ne znam, ali ipak upozoravam dok je na vrijeme jer sam se i ja sam tako zeznuo u odredenim stvarima na pocetku tako da znam sve pocetnicke probleme iz prve ruke.. nazalost.
 
O

ozren007

Guest
završio sam višu poljoprivradnu u pž smjer vvv. U tome guštam jako. I dalje bi se u životu htio baviti s tim. Na proljeće svakako idem sa sadnjom, a zemlje imam još nekih 2 ha na koja bi mogao ići sa vinogradom. Zato sam razmišljao o tako uskoj sadnji, a ako se nevaram i carraro nije širi od 1.30 naravno ovisno od modela ali za ovo što je meni u planu smatrao sam da za početak tomo je ok, za atomizer, onaj stroj kakav svizac ima i roto drljaču za oko trsova za koju je potrebna snaga od 20 KS.Od sorti sadim 3500 graševine, 500 traminac mirisavi, i po 1000 pinota crnog i cabarnet sauvignona. I dapače svaki mi je savjet dobro došao i slobodno me ispravi u nečemu ako griješim.
 
O

ozren007

Guest
A kao uzgojni oblik sam mislio jednokraki guyot, dakle reznik sa 2-3 pupa i lucanj sa oko 6-8 pupova, a što se tiče podruma, njega sam ove godine renovirao (bio je to stari podrum gdje je uz vino stajalo i povće i voće tjekom zime) tako da sam ga preuredio i prenamjenio za isključivo za vino, a kapaciteta je između 15 000 i 18 000 l, ako govorimo o inoksima ako govorimo o drvetu to je naravno manje.
 
I

Ivan_Kos

Guest
na koji carraro mislis? antonio carraro ili samo carraro (bivsi fiatagri) jer to nisu isti traktori! a.c. su oni manji traktori bez kabine kakve pavin prodaje dok su carraro veci i jaci traktori, ja imam carrara agriplus 85f, traktor je zbilja zvijer a sirok je 140 cm sa sirim gumama. redovi su mi 2 m i to je recimo minimalni razmak jer ovako napamet ti se cini da imas 30 cm sa svake strane dok ti je u praksi to sasvim drugacije, izgube se te vrijednosti i zato kazem da treba biti oprezan kod sadnje i polozaja redova, pogotovo ako se ide na zbilja guste i uske sisteme. razmak izmedu trsova je lakse i po meni i bolje smanjiti, tj. posaditi gusce, ali opet to ovisi onda o uzgojnom obliku. moras znati koje sorte traze dugi rez, koje kratki, itd. osobno mislim da crni pinot mora ici na 10-12 pupova lucanj (znam jer imam 4000 trsova), chardonnay moze nesto krace ali ne ispod 8 dok zweigelt, frankovka i skrlet mogu bez problema samo na reznike i njih cu ubuduce saditi jako gusto, 0,6 m izmedu trsa. 70 cm mislim da ti je minimum za lucanj pogotovo kod crnog pinota, neces moci dobro vezati lucnjeve za zicu ako ides gusce a onda tijekom vegetacije da ne pricam kakve sve probleme mozes imati.. traminac ti takoder zahtjeva dugi rez dok grasevina i cabernet mogu ici na mjesoviti ili na duze reznike. rotodrljaca ide na minimalni razmak od 50 cm tako da je i tu bolje da je veci razmak izmedu trsova jer u praksi je stvar sasvim drugacija. takoder, da li ti se isplati odmah kupiti tu unutar rednu roto drljacu koja inace kosta oko 40 000 kn za (samo) 8000 trsova..?? to ces morati odluciti sam..
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
vidim da spomonjete rotodrljaču za međurednu obradu nasada. Ja planiram nešto slično uzeti za obradu naasda lavande ali trenutno muku mučim sa razmakom sadnje u redovima... za CLEMENS stroj, čovijek kaže da je optimalan razmak 80-100cm, a ja kad bi sadio na tako veliki razmak ne bi mi stalo niti 6.000 sadnica na 1ha a plan mi je oko 7.500...
dali ima neko nekakav savijet u vezi dotičnih strojeva, ne mora biti rotodrljača, može biti samo postrani nož kako na CLEMENSU...
 
I

Ivan_Kos

Guest
swizach - po njihovoj sluzbenoj preporuci minimalni razmak moze biti 50 cm tako da ovo sigurno ide ali svaki red mora biti ravan ko autocesta i naravno uzi traktor sto opet ovisi o sirini redova.

ps. swizach od kuda si ti, koliko imas vinograda?

roko - osobno mislim da taj noz ne valja jer ga ima jedan prijatelj i nisam bas odusevljen time, puno bolje stvari su tipa roto drljace ili freze ali provjeri stranicu od rinieria (sve njihove strojeve mozes kupiti kod nas preko Messisa) i provjeri ovaj stroj velox koji po meni rade jako dobar posao pa bi ti mozda bolje pasao od roto drljaca.. pozdrav.

Obrisan neispravan link.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
roko kaže:
vidim da spomonjete rotodrljaču za međurednu obradu nasada. Ja planiram nešto slično uzeti za obradu naasda lavande ali trenutno muku mučim sa razmakom sadnje u redovima... za CLEMENS stroj, čovijek kaže da je optimalan razmak 80-100cm, a ja kad bi sadio na tako veliki razmak ne bi mi stalo niti 6.000 sadnica na 1ha a plan mi je oko 7.500...
dali ima neko nekakav savijet u vezi dotičnih strojeva, ne mora biti rotodrljača, može biti samo postrani nož kako na CLEMENSU...
Roko ako planiraš uzeti rotodrljaču za nju je min.razmak 50 cm,ali neznam koliko ti se grm lavande razraste pazi da ti se ne smanji taj razmak pa će ti u sredini ostati trava.....bolje da ideš na nekih 70-80cm meni je u vinogradu 80 i radi odlično,ako pak uzimaš frezu za nju je min.80 cm....neki dan sam pričao sa čovjekom koji ima onaj nož na ticalo kaže da po vinogradu ide kak traktor hoće ići,dok kod rotodrljaće to ide dosta sporo ali opet puno kvalitetnije....,još taj čovjek ima i onu rotirajuču četku na ticalo i kaže da je isto odlična veli da melje travu oko trsa kao malčer....
Dali ćeš ti imat neke kolčiće u lavandi na šta će se aktivirat ticalo???
Ozrendobro si razmisli o širini redova jer ovo što kažeš da ćeš za početak imat tomu,a poslje neki drugi,ali pazi da poslje nebude kasno,jer ako uzimaš neki jači traktor večina ih je oko 140 cm,mada ima Same dorado,New Holland,i još neki koji mogu biti i 100 cm širine ali njima je i cijena paprena,što se tiće priključaka,moja međredna rotodrljača nemože ni raditi ako je red uži od 180,cm,atomizer mi je 120cm i to je na knap za red od 2 metra,jer kada se loza razraste....a mora biti mjesta i za formirati mlaz makar ima ventilator...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
širina redova bi bila oko 2,3m. Grm se proširi 80-100cm, tako da ovi priključci što imaju radna tijela poput kopačice ili rotodrljače nažalost otpadaju,,,nož mi je dobar jer i nakon par godina može prići pod grm (kad lavanda dosegne neki svoj maksimum sa bazom grma). Nisam pametan na koji načina aktivirati ticalo, najvejreovatnije da će prve godine biti kolčić a kasnije ga moram micati zbog berača za lavandu, taman će se tad i lavanda početi širiti i zatvarati redove...

onaj VELOX 8 je strava..

imam kompletan katalog od MESSIS-a sa cijenama od ove godine, tako ako nekoga zanima nešto nek slobodno pita....

hvala na savjetima
 
O

ozren007

Guest
odgovor Ivanu Kosu. što se tiče traktora mislio sam na antonia carrara, a što se tiče roto drljače , upznat sam sa cijenom i smatram da bi mi ona uvelike pomogla pošto radim u HP-u i ograničen sam sa vremenom za rad u tom vinogradu, a što se tiče financija tu sam naravno ograničen. vinograd koji mi je u planu,dakle ovih 6 500 za na proljeće, će biti podignuto, poticaj za sadnju će mi pomoći za armaturu uz nešto svojih sredstava, a mehanizacija, e tu mislim da će HBOR morati malo pomoći. Ekipa, a u vezi razmaka tu sam otvoren za sve ideje, jer još ništa nije definitivno odlučeno...naravno osim sadnje. dakle koja je vaša preporuka za sadnju 2,0 x 0.70....
 
O

ozren007

Guest
i kakav traktor bi mi trebao za cirka 2-3 ha vinograda koja su mi možda u planu.. smatrate li da bi možda trerbao ići na još širu sadnju, možda 2.20 pa na neki širi traktor tipa same solaris 55 KS jer svakako traktor moram kupovati u narednih 2 g a ako sadnja bude uža naravno i prije. Inače sam iz nove gradiške i kod mene još uvijek nema mnogo ozbiljnih proizvođača vina, u lokalima se još uvijek fura svima nama dobro poznata graševina kutjevačkog podruma koja je meni sramota koliko je to vino loše ali naravno indusrijska proizvodnje masovne količine dobra reklama bla bla i sve ode...eto tu sam ja mislio da bih mogao nekako sebe naći..
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
u 2.20 ti već može ući i vočarski a on može poslužit i za neke druge stvari puno je stabilniji od vinogradarskog. kod mene je jedan upravo tako napravio.
 
O

ozren007

Guest
Prva ideja je bila 1.80 i mali polovni tomo za oko 3 do 3,5 soma eura, nekakva kopačica polovna za unutar rednu obradu, dali onaj stroj s pačjim nogam tipa svizcev (to sam ga pitao karakteristike stroja, ali vidim nema ga), ili samo freza za tomu, atomizer imam AGP 220, nije nešto ali služi svrsi. Znači sa što manje kredita krenuti u posao jer mislim da mi je glupo sada kupovati antonia carrara a za oko mi je definitivno zapeo onaj tipa 5500. Avion je, ali ako se ne varam cijena mu je oko 160 000, 50 KS ako se nevaram,a za tu lovu kopim i tomu i priključke za njega te posadim još jedan ha vinograda
Imam veliki strah od kredita a razlog je sljedeći: imam 2 000 trsova razmak redova 2.40 starosti 5 godina, 1 500 graševine i 500 chardonnaya. U 5-om mjesecu ove godine kupili smo atomizer u jednoj firmi na 12 rata, super, prvi stroj u dvorištu nitko sretniji od mene, tako sam s guštom radio i s puno entuzijazma početkom 6-og mjeseca je ruknuo takav led da sam 15. 6. ja imao ponovno rezidbu gdje sam lozu rezao na oko 20 -30 cm svu, doslovno šišao, a otočio sam ukupno 150 l vina iz vlastitog vinograda, naravno kupio sam 500 kg grožđa čisto da u kući imam vina makar do travnja, i što sada da imam kredit koliki bi mi trebao za ta 2-3- ha + traktor + priključci to je negdje između 350 000 i 450 000 kn ako ne i više, rata mjesečna rata oko 4 500 kn i tako narednih 12 mj a ja već sada gledam što ću na toj lozi imat ostaviti za na godinu za rod..vinograd nije bio osiguran, a neka sredstva su obećana a li do dan danas ništa i sumnjam da će i biti jer ulazimo u recesiju štedi se vidim svagdje, borba je velika za radna mjesta, i tko mi može garantirati da ja neću ostati bez posla a zadužim se na 10 g, i da mi se neće dogoditi isto kao ovo u 6 mj.
 
O

ozren007

Guest
Nemojte me smatrati nekim nekim isfrustriranim i iskompleksiranim likom (tek nako što sam poslao sam skužio kako je napisano) inače sam puno gori :lol: ali govorim iz iskustva nažalost vlastitog. Pozdrav
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
znači iz kraja si gdje je led redovit, kod nas ga nije dugo bilo i ako bude obično je sitan i rijedak. onda bi kod velikog ulaganja morao i mrežicu stavljat. dali si razmišljao o kupnji polovnog traktora negdje iz vana
 
O

ozren007

Guest
Led nije redovit kako i sam kažeš bilo ga ali je sitan i rijedak. ovako nije bio kažu 40 godina, ali eto dogodilo se, i tko zna što će biti dogodine. A polovni izvana, da razmišljao sam ali neznam kako to ide sa povratom kapitalnog dali imam pravo ili ne, carine, i ostalo..di tražiti...Inače sam u životu uvijek ziheraš..što sigurnije i jednostavnije
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Ozren ja imam Same solaris 55 i red mi je 2mx80cm,ali bilo bi dobro da je još bar 10 cm širi,jer ako malo red visi,problem je .....pogotovo ako je kabina...,inače traktor me je koštao 160 000kn sa kabinom i opremom
 

John Deere

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
94
Pogledaj si malo oglase iz vana( austrija, njemačka,francuska) pa ceš vidjet kako se kreću cijene rabljenih strojeva, u mom kraju većina ljudi kupuje takve strojeve jer se dosta isplati, sigurno budeš našel nekaj kaj bi ti moglo odgovarati ;) ;) ;)
 
O

ozren007

Guest
Vinogradar koliko imaš vinograda ako nije tajna. Dali ti je vinogradarstvo primarna djelatnost.
 
O

ozren007

Guest
John Derre slažem se ali na samom sam početku i nebih se htio upuštati u neke velike cifre oko traktora..za početak bi nešto skromno i da mi taj traktor odradi tih cirka 10-15 000 trsova.
 

Najnoviji postovi

Na vrh