• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@njoko
molim te napiši režime prskanja sa kojima radiš,evo što me zanima
-brzina traktora
-koje dizne
-pritisak
-prilikom izlaska iz reda dali isključuješ pumpu
-možeš li iz reda u red ići

Evo ovako imam IMT542
brzina 1 brzohodna 1400 okr.motora
dizne 3 crv+2 žute svih 5 otvorenih,norm i dr.strana tako
pritisak 13 bara sada ventilator na 3 (zimsko 1-2) kasnije (4-5)
da prilikom izlaska isključujem pumpu
nemogu iz reda u red nemam servo ubi me volan,idem ovako 1-4-2-5-3-6 itd
Nadam se da sam ti pomogao
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Gledajte narode ovako u vezi prskanja ja se zajebo prije 4 god sva sreća da je bilo samo oko 1 tone ,svi znate kako je jabuka zajebana(krastavost-crv pauk),tek kupio atomizerpa neznam.
Ja ti na Atomizer stavio 1kg išao po konc 0.20% i ajd reko malo više i normalno insekticid,sistemik potpuna zaštita a u 5 mjesecu sranje krastavost mi rasturila list,Vidio sam da nešto nije u redu kada ni lisne uši nisu reagirale na prskanje,ni kurativna zaštita.
Onda ti ja otišao kod vel.voćara i on mi objasnio a isto tako i jedan vinogradar,tako radim sada 5 god i nema problema zbog 1kg sredstva da nasrada 30 tona NE HVALA.
Pojedinci se čude zatajilo sredstvo prska s leđ atomizerom(ljeska) i sam mi rekao ove god pametnije što je čuo od mene tako i od jednog poznatog vinogradara jer meni nije vjerovao.Dosta o tome svako nek zaštičuje kako zna ,tko se opekao više neponavlja greške.
E da, nije isto mladi nasad i odrasli jabuke 3,5m visine,kruške 2.7 metra.
čuj Njoko tu smo da pričamo o takvim stvarima,vidiš i sam da su različita mišljenja oko puno stvari pa tako i oko toga,nije loše raspraviti pa da se vidi šta je ispravno a šta nije. znam da je ta problemataika prskanja malo veća matematika pa sam zato i postavio to pitanje da čujem iskustva.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Zbog potrošnje da točno trošim konb cr-žu-cr-žu-cr
Crvena troši 1.6
Žuta troši 0.8


Uploaded with ImageShack.us

a da si nabaviš plave:weedman:

e stvarno a jel nije rješenje sve sa žutim, pa smanjit vodu ili brzinu i povečat malo tlak

ja u zadnje vrijeme prakticiram 15bara, 2x6 žutih i 6km /h

e stvarno kakve vi redove i traktore imate da nemožete iz reda u red
moj torpedo 45 ide iz/u red na razmaku od 4,5m, ali mi je ograda jako blizu(neplanski preblizu stavljena) , pa prolazi na knap
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
kod prskanja atomizerom ima jedna stvar koja je i mene zbunila, a to je čarobna riječ AKO SMANJIŠ VODU MORAŠ POVEČATI KONCENTRACIJU SREDSTVA! to mislim da sve početnike zbuni! ta konc. se automatski povečava sa smanjenjem vode! ništa ti sredstvo ne diraš nego samo čiribiraš sa vodom ( što stari voćari znaju a mi "mali" tek učimo ) ! mislim da bi u uputstvima trebali to drugačije napisati ili bolje ništa ne napisati nego zbunjivat sve nas! ja si u glavi odprilike odredim volumen svoje krošnje i odoka usporedim sa volumenom jabuke u klanteru ( mislim da im je to nekakva osnovica kod pisanja količine sredstva/ha jer jabučari to najviše koriste ) i odredim količinu škropiva! i to ispada velika matematika, a nije i nesmije biti. barem kod upotrebe sredstva ne smije biti velikih grešaka! ono što je kontam naveo da nije isto kupati i "pržiti" sa malo vode je dobro rečeno i slažem se s tim!

nego imam ja jedno drugo pitanje i ako ko ima iskustva ili nekakav savjet dobro bi mi došao!

što mislite o ovcama u voćnjaku i zašto to niko ne prakticira. meni su več malčer i trava na vrh "travolte". imam ponudu i samo ih trebam pustiti u vočnjak! koje su prednosti i mane! ne vidim mana ako je voćka već veća. pokose travu i odmah nagnoje! he!he! i ja slobodan! samo dođem i prepustim se "pravim" voćarskim poslovima!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Neka sredstva zabranjuju stoku ili perad na ispašu u trajnaju od 15 dana ;) To piše u upustvima, inaće dobra stvar :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kod prskanja atomizerom ima jedna stvar koja je i mene zbunila, a to je čarobna riječ AKO SMANJIŠ VODU MORAŠ POVEČATI KONCENTRACIJU SREDSTVA! to mislim da sve početnike zbuni! ta konc. se automatski povečava sa smanjenjem vode! ništa ti sredstvo ne diraš nego samo čiribiraš sa vodom ( što stari voćari znaju a mi "mali" tek učimo ) ! mislim da bi u uputstvima trebali to drugačije napisati ili bolje ništa ne napisati nego zbunjivat sve nas! ja si u glavi odprilike odredim volumen svoje krošnje i odoka usporedim sa volumenom jabuke u klanteru ( mislim da im je to nekakva osnovica kod pisanja količine sredstva/ha jer jabučari to najviše koriste ) i odredim količinu škropiva! i to ispada velika matematika, a nije i nesmije biti. barem kod upotrebe sredstva ne smije biti velikih grešaka! ono što je kontam naveo da nije isto kupati i "pržiti" sa malo vode je dobro rečeno i slažem se s tim!

nego imam ja jedno drugo pitanje i ako ko ima iskustva ili nekakav savjet dobro bi mi došao!

što mislite o ovcama u voćnjaku i zašto to niko ne prakticira. meni su več malčer i trava na vrh "travolte". imam ponudu i samo ih trebam pustiti u vočnjak! koje su prednosti i mane! ne vidim mana ako je voćka već veća. pokose travu i odmah nagnoje! he!he! i ja slobodan! samo dođem i prepustim se "pravim" voćarskim poslovima!
ako je tako kako ti kažeš da samo smanjiš vodu a sredstvo ništa ne diraš objasni mi onda zašto piše ovako AKO SMANJIŠ VODU MORAŠ POVEČATI KONCENTRACIJU SREDSTVA! zašto jednostavno ne piše ako smanjiš vodu AUTOMATSKI si povećao koncentraciju,a ne MORAŠ povećati koncentraciju,nemaš šta morati,to si napravio čim si smanjio vodu. ili zašto ne piše toliko i toliko po hektaru a ti to pomješaj u koliko god vode hočeš,bitno je da to rasporediš na hektar.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Evo ovo je zadnje u vezi prskanja(ručno,običnom prskalicom i atomizerom)




Tu su savjeti tablice objašnjenja,nadam se da sam nekom pomogao.
Pozdrav.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
a da si nabaviš plave:weedman:

e stvarno a jel nije rješenje sve sa žutim, pa smanjit vodu ili brzinu i povečat malo tlak

ja u zadnje vrijeme prakticiram 15bara, 2x6 žutih i 6km /h

e stvarno kakve vi redove i traktore imate da nemožete iz reda u red
moj torpedo 45 ide iz/u red na razmaku od 4,5m, ali mi je ograda jako blizu(neplanski preblizu stavljena) , pa prolazi na knap

Zato imam dvije dizne i zato ti je to omogućeno da kombiniraš jer kada su naizmjenićno postavljene crv-žu-crv-žu-crv + ventilator opet dobiješ ujednaćeni mlaz,i istu pokrivenost na svim djelovima krošnje izuzev gornja koja malo više baca zbog visine krošnje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
0,2 posto na 10litara vode je ista količina sredstva kao i 1 posto na dvije litre vode,opet češ jednako potrošiti na hektar. recimo da ovo pomnožiš sa deset da bude lakše računati to znači da češ i u prvom i u drugom slučaju potrošiti 2litre sredstva a dobiti različitu koncentraciju. jel sam u pravu?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ako je tako kako ti kažeš da samo smanjiš vodu a sredstvo ništa ne diraš objasni mi onda zašto piše ovako AKO SMANJIŠ VODU MORAŠ POVEČATI KONCENTRACIJU SREDSTVA! zašto jednostavno ne piše ako smanjiš vodu AUTOMATSKI si povećao koncentraciju,a ne MORAŠ povećati koncentraciju,nemaš šta morati,to si napravio čim si smanjio vodu. ili zašto ne piše toliko i toliko po hektaru a ti to pomješaj u koliko god vode hočeš,bitno je da to rasporediš na hektar.

o tome se i radi zašto to tako piše,a po meni piše krivo. bar sam ja to tako shvatio ( možda sam u krivu, nisam neki stručnjak )! i pitanje je zašto to tako piše. mislim da je u uputstvu to neko nekad krivo napisao, i sad ostali prepisuju! a da definitivo nije dobro objašnjeno, nije. koliko pratim forum ( a i šire ) svi koji nabave atomizer su uglavnom zbunjeni sa uputama o korištenju i traže pomoć od ostalih ( ako sam ja tudum nisu valjda svi ostali )! a to je dosta bitna stvar u voćarenju i po meni tu nebi trebalo biti rasprave ovako ili onako!

a po tablici od njoke bi to bilo tako, zadnja stavka, i sve je OK ( sredstvo je uvijek 2l dok nije napisao obješnjenje:

2% konc 100l vode = 2l sredstva pa kaže,

za 2x smanjiš vodu ide 4% konc., a to je 50l vode = 2l sredstva

za 10X smanjiš vodu ide 20% konc. a to je 10l vode = 2l sredstva

i uvijek je 2l sredstva po svim stavkama! samo čiribiraš s vodom! znači ti nisi povečao konc. nego se ona automatski povećala. tablica dobra a iz objašnjenja ništa ne skužim! jedino moš list propaliti! ako sam pogriješio ispravite me!

bravo njoko tablica je pravo rješenje!

ajd malo o ovcama u voćnjaku! kontam kaže dobro, a vi ostali!

Neka sredstva zabranjuju stoku ili perad na ispašu u trajnaju od 15 dana To piše u upustvima, inaće dobra stvar

jel si mislio na prskanje trave ili stabala? ako bi išle ovce nebi išlo prskanje trave ( doduše ni dosad nisam nešto posebno prskao travu ).
 
Posljednje uređivanje:

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Tako je Kobac .. nemam atomizer, ali prema onome sto sam citao po raznim uputama za sredstva uvijek navode dva podatka: kolicinu sredstva koju treba razbacati po Ha i koncentraciju. Po meni, glavni parametar bi trebao biti koliko sredstva (sredstva, ne mjesavine sredstva i vode) zelimo razbacati (npr. 2 litre iz primjera) i onda biramo kolicinu vode za tu kolicinu sredstva, a da se bude u gabaritima preporucenih koncentracija. Ako se sredstvo moze mijesati (pretpostavimo) od 2% do 20% potpuno je svejedno jesmo li stavili 100 ili 10 litara. Teoretski, naravno, ako zanemarimo da nije isto zaliti vocku sa npr. 1 decilitrom mjesavine ili jednom litrom. Nadalje, cini mi se da je bolje ici sa sto vise vode i zbog ravnomjernije raspodjele, a i zbog vece tolerancije (brzina traktora, tocnost pumpe atomizera). Ako imamo u atomizeru koncentraciju od 2% i bacimo na vocku 1 dl vise ili manje smjese, bacili smo (100ml=1dl) 2 ml vise ili manje sredstva, a ako imamo koncentraciju od 20% sa jednim decilitrom vise ili manje bacene smjese na vocku bacili smo 20 ml vise ili manje sredstva. 2ml je moguce zanemarivo, a 20ml razlike moze uzrokovati i stetu (premalo pa sredstvo ne djeluje kako treba, previse ostecuje vocku). Jesam li dobro shvatio?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
pa mislim da smo dobro shvatili! ali sačekaćemo još koji komentar ba budemo vidli! nije isto piti phladno pivo ili rakiju! tamao gruneš 1l i ništa, 2-3dcl kerozinke ti da pogon na sva četiri ( osim ako nisi "dobro" baždaren!:partyman:
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Mašio si prijatelju. Gornja koncentracija za signum je 7,5 grama na 10 litara vode. 100 litara 75 grama, 440 litara ide 330 grama.

Mislim da nisam mašio i taražio danas potvrdu od Herbosa.
Puna mi je glava matematike u životu (računaj , računaj, računaj a i onako drugi stavi znak jednakosti i izbaci ti rezultat) pa da tu ne pametujem s formulama mašio sam samo što nisam išao gornju koncentraciju odnosno bacio 0,75 kg po ha.
A i gospođa "savjetnica" iz herbosa mi je rekala da je količina sredstva OK a da je voda samo medij?
U mom slučaju to znači da sam ostavivši 0,6 kh/ha a smanjivši vodu duplo cca 500 lit /ha povećao koncentraciju za duplo.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mašio si mašio :) Ako se spominje koncentracija bez utroška po Ha onda se radi koncentracija, ako je propisano minimum po Ha onda se toga treba pridržavati!

Kombinirani sistemično-kontaktni fungicid za suzbijanje sljedećih uzročnika bolesti:

* sušenje cvjetova i grančica (Monilia laxa) i trulež plodova (Monilia fructigena) koštićavih voćaka u koncentraciji 0,056-0,075%
* siva plijesan (Botrytis cinerea) jagoda u količini od 1,5 kg/ha
* pepelnica (Leveillula taurica) paprike te pepelnica i siva plijesan rajčice (Botrytis sp.) u koncentraciji 0,1-0,15%
* koncentrična pjegavost lista krumpira (Alternaria solani) u količini 0,25 kg/ha
* palež lišća (Alternaria dauci) i pepelnica (Erysiphe sp.) mrkve u količini 0,75 kg/ha
* bijela trulež (Sclerotinia sp.) i siva plijesan (Botrytis cinerea) salate glavatice u količini od 1 kg/ha
* Mycosphaerella brassicicola i Alternaria sp. kupusa u količini 1 kg/ha
* siva plijesan (Botrytis sp.) luka u količini 1,5 kg/ha

Ti si imao zadanu koncentraciju a ne utrošak po Ha. Znači nisi trebao ići duplo jače. Zato i postoje upustva ;) No tebi nije ni duplo jače dosta pa bi još jače išao :) Ima se para za Signum nema šta :)

Kako ti, tako i ja, kao i svi ostali. Treba čitati upustva!!!
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Mašio si mašio :) Ako se spominje koncentracija bez utroška po Ha onda se radi koncentracija, ako je propisano minimum po Ha onda se toga treba pridržavati!

Kombinirani sistemično-kontaktni fungicid za suzbijanje sljedećih uzročnika bolesti:

* sušenje cvjetova i grančica (Monilia laxa) i trulež plodova (Monilia fructigena) koštićavih voćaka u koncentraciji 0,056-0,075%
* siva plijesan (Botrytis cinerea) jagoda u količini od 1,5 kg/ha
* pepelnica (Leveillula taurica) paprike te pepelnica i siva plijesan rajčice (Botrytis sp.) u koncentraciji 0,1-0,15%
* koncentrična pjegavost lista krumpira (Alternaria solani) u količini 0,25 kg/ha
* palež lišća (Alternaria dauci) i pepelnica (Erysiphe sp.) mrkve u količini 0,75 kg/ha
* bijela trulež (Sclerotinia sp.) i siva plijesan (Botrytis cinerea) salate glavatice u količini od 1 kg/ha
* Mycosphaerella brassicicola i Alternaria sp. kupusa u količini 1 kg/ha
* siva plijesan (Botrytis sp.) luka u količini 1,5 kg/ha

Ti si imao zadanu koncentraciju a ne utrošak po Ha. Znači nisi trebao ići duplo jače. Zato i postoje upustva ;) No tebi nije ni duplo jače dosta pa bi još jače išao :) Ima se para za Signum nema šta :)

Kako ti, tako i ja, kao i svi ostali. Treba čitati upustva!!!

Upravo tako...gdje piše količina po Ha odnosno doza treba se pridržavati toga a u slučaju spominjanja koncentracije
onda se nje pridržava...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Mašio si mašio :) Ako se spominje koncentracija bez utroška po Ha onda se radi koncentracija, ako je propisano minimum po Ha onda se toga treba pridržavati!

Kombinirani sistemično-kontaktni fungicid za suzbijanje sljedećih uzročnika bolesti:

* sušenje cvjetova i grančica (Monilia laxa) i trulež plodova (Monilia fructigena) koštićavih voćaka u koncentraciji 0,056-0,075%
* siva plijesan (Botrytis cinerea) jagoda u količini od 1,5 kg/ha
* pepelnica (Leveillula taurica) paprike te pepelnica i siva plijesan rajčice (Botrytis sp.) u koncentraciji 0,1-0,15%
* koncentrična pjegavost lista krumpira (Alternaria solani) u količini 0,25 kg/ha
* palež lišća (Alternaria dauci) i pepelnica (Erysiphe sp.) mrkve u količini 0,75 kg/ha
* bijela trulež (Sclerotinia sp.) i siva plijesan (Botrytis cinerea) salate glavatice u količini od 1 kg/ha
* Mycosphaerella brassicicola i Alternaria sp. kupusa u količini 1 kg/ha
* siva plijesan (Botrytis sp.) luka u količini 1,5 kg/ha

Ti si imao zadanu koncentraciju a ne utrošak po Ha. Znači nisi trebao ići duplo jače. Zato i postoje upustva ;) No tebi nije ni duplo jače dosta pa bi još jače išao :) Ima se para za Signum nema šta :)

Kako ti, tako i ja, kao i svi ostali. Treba čitati upustva!!!
a dali je onda svejedno kad napravimo zadanu koncentraciju po hektaru na recimo 400 litara vode i prskamo sa prskalicom ili atomizerom?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo ovo je zadnje u vezi prskanja(ručno,običnom prskalicom i atomizerom)




Tu su savjeti tablice objašnjenja,nadam se da sam nekom pomogao.
Pozdrav.

Njoko ovdje je sve objašnjeno. ona famozna rečenica Koliko puta smanjiš.....blablabla,služi upravo zato da se nebi desilo da ti recimo koristiš 0,2posto na dvije litre i na 10 litara,jer onda nebi bacio jednaku količinu sredstva na određenu površinu,a ako pet puta smanjiš količinu vode i pet puta povećaš količinu sredstva ( kao tvom primjeru iz ove knjige )dobiješ opet 0,2litre sredstva koje trebaš baciti na tu površinu,samo razlčitu količinu vode,jel razumiješ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh