• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Voćarstvo savjeti od A-Ž od 1-12mj

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Prijatelju i kolega Kontam , sjedi 5. (Za volju da prepišeš cijelo uputsvo, što bi se reklo 5 iz zalaganja Thumbs up a za ispravnost istog Question ??
1. Savjetnica HZPSS mi je u preporuci napisala Signum 0,6 kg / ha
Šta bi joj ti rekao
2. Savjetnica Chromosa mi je u tel. razgovoru rekla gornju dozu kao ispravnu 0,75 kg/ha
Šta bi joj ti rekao
3. U uputstvu iz kutije piše:
.....u koncentraciji od 0,056%-0,075% ( 5,6 - 7,5 g u 10 l vode , odnosno 100 l vode)
Ja bi, a i ti rekao da 10 i 100 nije isto i da tu nedostaje količina sredstva u gramima za 100 l vode. Ali tako piše u uputstvu i tko bukvalno čita ???
4. Drugi primjer iz Herbosovog upustva za pripremu škropiva za 2011.
............umjesto 0,2 % treba pripremiti škropivo koncentracije 0,4 % ( što znači da mora dodati 400 ml sredstva u 100l vode odnosno 2 l sredstva u 500 l vode za istu površinu.
I onda ispod tog teksta ide tablica (valjda da bude preglednije) gdje piše 0,4% ( 4 l sredstva u 500 l vode za 1 ha)
Šta bi sve tek njima trebalo reći ?
Zva sam i Puškara koga (ne samo ja) smatram jedinim autoritetom u voćarstvu ali se ne javlja, prezauzet ili je negdje vani.
Prijatelju Kontam, imaš kavu što si me ovako "razbuco" pa sam napisao valjda najduži post do sada.
Očekujem komentare po svim tačkama.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Prijatelju i kolega Kontam , sjedi 5. (Za volju da prepišeš cijelo uputsvo, što bi se reklo 5 iz zalaganja Thumbs up a za ispravnost istog Question ??
1. Savjetnica HZPSS mi je u preporuci napisala Signum 0,6 kg / ha
Šta bi joj ti rekao
2. Savjetnica Chromosa mi je u tel. razgovoru rekla gornju dozu kao ispravnu 0,75 kg/ha
Šta bi joj ti rekao
3. U uputstvu iz kutije piše:
.....u koncentraciji od 0,056%-0,075% ( 5,6 - 7,5 g u 10 l vode , odnosno 100 l vode)
Ja bi, a i ti rekao da 10 i 100 nije isto i da tu nedostaje količina sredstva u gramima za 100 l vode. Ali tako piše u uputstvu i tko bukvalno čita ???
4. Drugi primjer iz Herbosovog upustva za pripremu škropiva za 2011.
............umjesto 0,2 % treba pripremiti škropivo koncentracije 0,4 % ( što znači da mora dodati 400 ml sredstva u 100l vode odnosno 2 l sredstva u 500 l vode za istu površinu.
I onda ispod tog teksta ide tablica (valjda da bude preglednije) gdje piše 0,4% ( 4 l sredstva u 500 l vode za 1 ha)
Šta bi sve tek njima trebalo reći ?
Zva sam i Puškara koga (ne samo ja) smatram jedinim autoritetom u voćarstvu ali se ne javlja, prezauzet ili je negdje vani.
Prijatelju Kontam, imaš kavu što si me ovako "razbuco" pa sam napisao valjda najduži post do sada.
Očekujem komentare po svim tačkama.
komentar na sve točke - tu netko nekoga j... Kao što sam i rekao zato sam i započeo raspravu jer nitko nezna ništa,od proizvođača do nas. i opet ponavljam,nemožemo koristiti formule po hektaru,nije to pšenica,nije isto kakav uzgojni oblik imamo,koja vrsta voća itd. a to nitko ne spominje.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
nije li najjednostavnije napuniti atomizer sa običnom vodom,proći voćnjak,pogledati koliko si potrošio vode i na osnovu toga napraviti koncentraciju,npr 50 g na 100 l vode x koliko si vode potrošio
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Je Dane, komentari su ti ispravni i razumijem ja tebe ali nije polazište formula po ha nego je rezultat formule toliko sredstva po ha. Neznam kako drugčije da napišem.
A to koji uzgojni oblik , veličina krošnje, starost voćnjaka , to je tek posebna tema za diskusiju koju bolje ne otvarati jer su čak i precizni Germani to pojednostavili ali sam sad zaboravio tu formulu pa i oni prskaju u nekakvom prosjeku
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
e dečki sad ste i mene uspjeli zbuniti:rolleyess:
dosada nisam obračao pažnju dali je u pitanju npr. 0,2% ili 2kg/ha
stavljao sam 2kg na 440 l vode na 1ha prskano atomizerom
ako sam vas sad dobro razumio vi kažete da to nije dobro več bi trebalo
ovako:-
-ako je zadana koncetracija 0,2% trebao sam staviti 0,88kg na 440l
-ako je zadano 2kg po ha , onda sam trebao staviti 2kg na 440l

sad sam tek zbunjen:oops:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nije li najjednostavnije napuniti atomizer sa običnom vodom,proći voćnjak,pogledati koliko si potrošio vode i na osnovu toga napraviti koncentraciju,npr 50 g na 100 l vode x koliko si vode potrošio

je najjednostavnije ali ne i ispravno. trebao bi prije izmjeriti kvadraturu onoga šta prskaš,dakle krošnje,pa uračunati prolaze između voćaka,i postoji jedna formula po kojoj se to računa,nije ti isto jel je mladi voćnjak ili peta godina,zato kažem nemožeš trošiti nečega po hektaru u voćarstvu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e dečki sad ste i mene uspjeli zbuniti:rolleyess:
dosada nisam obračao pažnju dali je u pitanju npr. 0,2% ili 2kg/ha
stavljao sam 2kg na 440 l vode na 1ha prskano atomizerom
ako sam vas sad dobro razumio vi kažete da to nije dobro več bi trebalo
ovako:-
-ako je zadana koncetracija 0,2% trebao sam staviti 0,88kg na 440l
-ako je zadano 2kg po ha , onda sam trebao staviti 2kg na 440l

sad sam tek zbunjen:oops:

upravo tako,a ovo drugo nije bitno koliko vode,mogao si i 1000 litara,bitna je količina po hektaru sredstva,bez obzira na potrošnju vode. ali naravno da nećeš 1000 litara vode jer bi onda okupao stablo a to nevalja osim kad je bakar u pitanju ali samo dajem primjer,jer netko ima atomizer 330 litara netko 440 itd,to nije bitno,osim kad se navodi koncentracija. ma kažem ja da mi to svi radimo ofrlje.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
ajd malo o ovcama u voćnjaku! kontam kaže dobro, a vi ostali!



jel si mislio na prskanje trave ili stabala? ako bi išle ovce nebi išlo prskanje trave ( doduše ni dosad nisam nešto posebno prskao travu ).[/QUOTE]

Kobac,šta da ti kažem prskaš ljesku (sigurno ne bio-sredstvima)ostaci pesticida na travi kao što je Kontam rekao min 15 dana (sušno razdoblje 30 dana) kako imaš karence u uputstvu za prskanje i pridržavamo se radi ostataka na voću i povrću tako i na travi.Skupo je nekome potrovati stado,šta misliš koga će okriviti:confused:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
upravo tako,a ovo drugo nije bitno koliko vode,mogao si i 1000 litara,bitna je količina po hektaru sredstva,bez obzira na potrošnju vode. ali naravno da nećeš 1000 litara vode jer bi onda okupao stablo a to nevalja osim kad je bakar u pitanju ali samo dajem primjer,jer netko ima atomizer 330 litara netko 440 itd,to nije bitno,osim kad se navodi koncentracija. ma kažem ja da mi to svi radimo ofrlje.

čekaj malo uspori:confused:
što je tu dobro a što ne???
ono prvo kako sam dosad radio
ono drugo sa 0,88kg
ili ono treće ???
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
e dečki sad ste i mene uspjeli zbuniti:rolleyess:
dosada nisam obračao pažnju dali je u pitanju npr. 0,2% ili 2kg/ha
stavljao sam 2kg na 440 l vode na 1ha prskano atomizerom
ako sam vas sad dobro razumio vi kažete da to nije dobro več bi trebalo
ovako:-
-ako je zadana koncetracija 0,2% trebao sam staviti 0,88kg na 440l
-ako je zadano 2kg po ha , onda sam trebao staviti 2kg na 440l

sad sam tek zbunjen:oops:

malo da se nasalim. To po onom sistemu "bas me briga koliko kosta gorivo, ja uvijek natocim za 100 kuna" ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ovce: ma ako i ne potrujes stado pitanje kakvo ce mlijeko dati, a drugo ovca makar i zadovoljna sa svacim neke biljke nece jesti pa opet moras rucno
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
čekaj malo uspori:confused:
što je tu dobro a što ne???
ono prvo kako sam dosad radio
ono drugo sa 0,88kg
ili ono treće ???

sve je ispravno,ako ti piše po hektaru onda staviš toliko po hektaru a vode koliko hočeš. ako ti piše koncentracija onda staviš onoliko sredstva koliko trošiš vode po hektaru,ili tih tvojih 0,88 na 440 litara vode. ali kažem,to sad ovisi kolike su ti voćke na tom hektaru,ali i ovako je dosta komplicirano.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Batad ali totalno si krivo pročitao upustva. Ja znam napamet jer sam prskao signumom, podatak sa weba sam našao samo da vam svima objasnim primjerom.

3. U uputstvu iz kutije piše:
.....u koncentraciji od 0,056%-0,075% ( 5,6 - 7,5 g u 10 l vode , odnosno 100 l vode)

U upustvima NE piše odnosno 100 litara vode, NE!!! samo 5,6 -7,5 g u 10 l vode. Ne moraš nikoga zvati samo pogledaj upustva.

Za ostale, kada voćka cvijeta obično je lisna masa minimalna, a pretežno je cvijet. Zato su u BASFu rekli ma dobro važna je koncentrcija zbog napada a kupanje nije bitno jer nemaju što pogoditi osim cvijeta.

Kod povrća ili ratarskih kultura, prvo je biljka razvijena vegetativno a onda tek cvijeta, biljka ima više zelene mase a kasnije i puno veći plod od cvijeta pa je potrebno kupati, onda je bolje čak ići ako propišu i litražu sa tom litraže a ne smanjivati.

I dalje napominnjem čitajte upustva, sve je jasno objašnjeno :)

Poz
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
I dalje napominnjem čitajte upustva, sve je jasno objašnjeno

E pa nije a dokaz upravo arhiviram i čekam bliski susret treće vrste s tobom a ko nije u pravu plaća kavu.

To se ne odnosi na to da ti nisi u pravu nego da u upustvima ima štamparskih grešaka ili baš nas briga grešaka i tko doslovno čita takva upustva ostaje zbunjen.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Batad ali totalno si krivo pročitao upustva. Ja znam napamet jer sam prskao signumom, podatak sa weba sam našao samo da vam svima objasnim primjerom.

3. U uputstvu iz kutije piše:
.....u koncentraciji od 0,056%-0,075% ( 5,6 - 7,5 g u 10 l vode , odnosno 100 l vode)

U upustvima NE piše odnosno 100 litara vode, NE!!! samo 5,6 -7,5 g u 10 l vode. Ne moraš nikoga zvati samo pogledaj upustva.

Za ostale, kada voćka cvijeta obično je lisna masa minimalna, a pretežno je cvijet. Zato su u BASFu rekli ma dobro važna je koncentrcija zbog napada a kupanje nije bitno jer nemaju što pogoditi osim cvijeta.

Kod povrća ili ratarskih kultura, prvo je biljka razvijena vegetativno a onda tek cvijeta, biljka ima više zelene mase a kasnije i puno veći plod od cvijeta pa je potrebno kupati, onda je bolje čak ići ako propišu i litražu sa tom litraže a ne smanjivati.

I dalje napominnjem čitajte upustva, sve je jasno objašnjeno :)

Poz
dobro i koliko onda ide signuma na 1ha ako trošim 440 litara
0,75kg ili 0,33kg???
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
330 grama ili ti 0,33 kg ovisi kako ti vaga važe ;) To je koncentracija za tvoj atomizer a da li ti sa njim pokriješ površinu od 1 ha tebi na savjest, u to ne ulazim. I tko zna kako računaš hektar od prvog reda do zadnjeg i od prvog stabla do zadnjeg ili samo trake? Poz
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
330 grama ili ti 0,33 kg ovisi kako ti vaga važe ;) To je koncentracija za tvoj atomizer a da li ti sa njim pokriješ površinu od 1 ha tebi na savjest, u to ne ulazim. I tko zna kako računaš hektar od prvog reda do zadnjeg i od prvog stabla do zadnjeg ili samo trake? Poz

jbg
to je sad ona priča o volumenu krošnje, jel tak?
e sad se ja pitam recimo vinograd ima 2m redove i 0.8 između visina 1m
jabuke 3,5x1 visina 2m
i šljiva 5x4m i visine 3,5m

malo matematike:; loza 0,4x0,8x1x 6250kom=2000m3
jabuka 1x1x2x2850=5700m3
šljiva (kao kugla promjera 3,5m) 4/3r3pix500=11 192m3

e sad ako sam ja to dobro izračunao za hektar vinograda recimo da trošimo 300l vode, za jabuke bi trebalo troduplo više cca 900 a za navedene šljive duplo više od jabuka cca 1800
naravno ako se držimo zadanih koncentracija isto tako raste i količina sredstva

sve ja to znam ali sad tek ništa neznam:madmana:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
330 grama ili ti 0,33 kg ovisi kako ti vaga važe ;) To je koncentracija za tvoj atomizer a da li ti sa njim pokriješ površinu od 1 ha tebi na savjest, u to ne ulazim. I tko zna kako računaš hektar od prvog reda do zadnjeg i od prvog stabla do zadnjeg ili samo trake? Poz

pa ako prskam vočnjak hektar mi je hektar od prvog do zadnjeg stabla
a ako prskam cidokorom ,onda računam samo trake i tu od hektra vočnjaka ostane samo cca 0,5ha
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hektar ti je dužina od doljnje do gornje točke prskanja x dužina reda. Ako su ti dizne podešene tako da prskaju od cca 0,3 m do 3,3 m i red je dužine 150 m to ti je površina 450 m. Što znači da u hektar ti stane takvih 22 reda. Sa koliko vode ćeš ti to kvalitetno odraditi ja to ne znam. Ako je mala voćka možeš proletiti i da bude kvalitetno oprskano. No ako je voćka starija i koriste se kontaktni pesticidi e onda baš ne bi trebalo štediti na vodi (mediju). Ukoliko se koriste dobri sistemici e onda se tu može drukčije.

Po mom skromnom mišljenju mislim da se količina vode ne može unedogled smanjivati i povečavati koncentracija otopine. Jer ruku na srce rijetko imamo brzinu vjetra 0 km/h ili m/s a i titranje lista je vrlo triki.

Savjet uzmite lakmus papir malu usku traku ima je kupiti u blizini škola. Zavucite ga u najnezgodnije mjesto u krošnji i prskajte, ako ga je što dohvatilo on će vjerovatno promjeniti boju. Naravno možete više njih staviti u krošnju :) I riješili ste sve dileme. Poz
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
znaći sve po mojoj savjesti:(
neka zasad nastavljam kako sam i radio
jedino iz iskustva savjetujem kad idete s folijarnom prihranom nemojte olako povečavati koncentraciju, ja spalio neke vočke:roll:

u praksi sam dobio i savjet da sa kontaktnim insekticidima slobodno mogu držati istu koncentraciju i sa smanjenom količinom vode, lani sam isprobao i izgleda mi dobro, teorija mi donekle drži vodu jer ako znamo da upravo koncentracija tog špriciva ubija te bube, a ne količina, a objašnjenje je takvo da je čovjek
prskao s koncentacijom 0,06% i stavio je cijelu litru na 1600 l vode i oprskao 4ha,
ja sam istovremeno prskao sa 0,6l i 1000litara vode na hektar
njemu je prskanje uspjelo meni ne
ako uzmemo da je to špricivo 1000kn on je potrošio 250kn po hektaru
a ja sam 600kn:madmana:
i tako meni čovjek objašnjava , kako god da prskao(koristili gotovo iste atomizere i potpuno iste dizne) , špricivo neće u potpunosti pokriti sve, zbog neznam kojih sve razloga ali neće
u svakom slučaju bolje je ići 2 put manje nego jednom više, tako i ja vjerojatno sam recimo uništio recimo 70 % populacije ali onih 30 je se oporavilo i da sam ponovio za recimo 10-15 dana (split aplikacija) uspjeh bi mi bio veći od 90% uz utrošak od 2x250kn po hektaru, a ovako sam potrošio 600kn uz cca 70% uspjeha

napominjem da je riječ o insekticidu(akaricid) i da tu i nevrijedi računati volumen krošnje jer grinje lisne uši itd se zadržavaju na najmlađem lišču (dakle oplošje krošnje)
 

Najnoviji postovi

Na vrh