• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vučeni atomizeri

Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Postovanje, zanima me koja je potrebna snaga za atomizer vuceni 1000 litara Agromehanika Kranj, tj da li ga po ravnom moze vuci mali IMT-539?
 
Posljednje uređivanje:

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pošto je prošlo dosta vremena od rasprave koji je atomizer best bay, a ja sam u fazi kupovine novog
zagrijao sam se za leška
molim da drugi iznesu svoja mišljenja
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
i ja bi trebao uzeti neki vuceni jel se od 2007kad sam kupio nošeni nasad povecao skoro duplo
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Lp, pošto nemam iskustva s atomizerima, molim vašu pomoć... Naime imam nasad 3 ha oraha i 1 ha lijeske. Razmak sadnje između redova je 5 m kod lijeske i 6-7 m kod oraha.Traktor je Imt 549 50 ks. Koja litraža je optimalna, nošeni ili vučeni, koje dizne, brzina traktora, količina škropiva po ha...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kaj veliš na ovaj
 

Prilozi

  • IMG_20190115_131533.jpg
    IMG_20190115_131533.jpg
    181.9 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20190115_131509.jpg
    IMG_20190115_131509.jpg
    174.4 KB · Pregleda: 27
  • IMG_20190115_131522.jpg
    IMG_20190115_131522.jpg
    105.9 KB · Pregleda: 27

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Bok krki, to je tvoj ili si ga negdje drugdje vidio.... Koja je marka, koja litraža spremnika...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nitko ti ne može reć koliko litara trebaš, to sam moraš izračunat, iako za 4ha bi ti bio idealan najveći vučeni, tako da sve odradiš u jednom prolazu. Sljedeći problem je što imaš veliki međuredni razmak i morat ćeš vjerojatno špricat 1 red u 2 prolaza, ima atomizera koji špricaju razmak i 5-6m ali treba vidjet koliko je to kvalitetno.
Pogledaj cijene za vučene 2000-2500l pa reci jel ti se to isplati za lijesku i orah.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
pa netko tko već šprica atomizerom 1 ha lijeske razmaka 5 x4 m, zna kojom brzinom, na kojem tlaku - s kojim diznama, baci određenu količinu vode....
isto tako i za orahe....s time da bi se za orahe ipak ti parametri po meni morali mjenjati, jer
prvo...orasi su znatno viši, pa vjerojatno treba i povečati tlak špricanja, pa tome prilagoditi brzinu i tu može doći do promjene u količini bačene vode....
nemam iskustva, pa zaključujem onako ....
to bi znali reći ljudi koji špricaju orahe i ljesku......
gledao sam zupanov vučeni 600 litara, elektrostatic, ZM 600 DT MAXI, ali bi sve to volio vidit kod nekoga uživo na parceli sa orasima i ljeskom....
 
Posljednje uređivanje:

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Evo sad nakon prikupljenih informacija i ponuda, knjiga je pala na dva slova......U izboru je vučeni atomizer 1000 l
1. NOBILI PDF 75-1000T - 3 zasebna spremnika vode
- kontrolna jedinica s regulatorom tlaka
- galvanizirani okvir i ventilator
- duple okretajuče dizne sa zaštitom od kapanja
- dvobrzinska mjenjačka kutija
- ventilator sa varijabilnim lopaticama
- upravljanje iz kabine , kontrolna jedinica sa regulacijom tlaka
- pumpa 106 l/min
- ventilator fi 750
- širina prskanja do 9 m
- visina prskanja do 7 m
- težina 450 kg
- cijena 53900 kn
2. LEŠKO ATL 1000 - 3 zasebna spremnika vode
- upravljanje iz kabine , kontrolna jedinica sa regulacijom tlaka
- galvanizirana konstrukcija atomizera
- duple okretajuče dizne
- reduktor sa dvije brzine + neutralna
- zakretanje lopatica ventilatora
- pumpa 101 l/min
- ventilator fi 913
- širina prskanja do 9 m
- visina prskanja do 7 m
- težina 500 kg
- kardan sa duplim zglobom
- cijena 54000 kn

Koji bi bio bolji ??
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
hrva@
U suštini skoru su isti osim dve stvari Nobili ima nešto jaču pumpu, a manji ventilator. Dok Laško ima veći ventilator, a slabuje pumpu. Raspitaj se ko ima i jedan i drugi pa nek ti kažu utiske iz prve ruke, to je jedino mjerodavno. Ovako prema specifikacijama sa papira ne možeš suditi.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Pa to sam i mislio da netko tko ima takve atomizere iznese svoj osvrt ili pozitivna ili negativna iskustva s njihovim radom.

Sve mislim da je važnije za postizanje što veće visine prskanja, imati veći promjer ventilatora........kojim bi se postigla veća visina dosega špricanja.
E sad kapacitet pumpe je nešto veći kod NOBILI-ja 106 l/min, ali to nije tako velika razlika u odnosu na 101 l/min LEŠKO-vog i to nije tako velika razlika i funkcijski bitna za postizanje što veće visine prskanja.....
Tako da bi po meni , u mom slučaju bitna visina prskanja kod nasada oraha, bolja opcija bila LEŠKO-v.......
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Misljenja sam da bi Lesko bio bolja opcija, domaci je covjek i kupujes direktno od proizvođaca, lakse je do rezervnih dijelova a tu garant ima i prostora za dogovor oko cijene,,,
 

halo92

Član
Tu od
25 Srp 2020
Poruka
31
lijep vam pozdrav . imam traktor antonio carraro tn 5800 major .nasad oraha je uglavnom .poslje će biti nešto malo šljiva ,ali kupio bih većinom za nasad oraha .znači vučeni atomizer ,teren je pomalo brdovit ,nije sad ništa strašno ali opet nije ravno ,ravno. kolega u postu iznad je spomenuo da se dvoumi izmedju dva ,pa me zanima da li je kupio koji ,pa ako moze reći kakvog je mišljenja ..da li je zadovoljan i to...s poštovanjem ,Denis
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,252
Za orahe i šljive teško da će isti atomizer zadovoljiti potrebe. Klasični atomizer će zadovoljiti potrebe prvih godina po sadnji. Za orahe ide posebni atomizeri, jer kad orah narste treba izbaciti sredstvo u visinu tipa npr 10-12-15m, sa klasičnim atomizerom to nema šanse. Tebi treba nešto ovako.

A za šljive opet mora klasika.
 
Na vrh