• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 539 i 533

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Kada verglam na ovom mjestu se vidi,ima malo nafte po dizni pa se vidi da diže prema gore
 

Prilozi

  • IMG_20231110_190258.jpg
    IMG_20231110_190258.jpg
    24.5 KB · Pregleda: 23

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Jesi li siguran da si ocistio garez u rupi na glavi?
Pozicije dizni ne smijes mijenjati ako su bile sa bosch pumpom na reglazi jer je svaka podesena za odredjeni izlaz na pumpi i najbolje radi na svom mjestu.
Ocisti garez i centriraj diznu u rupu kak spada te postepeno dotezi malo lijevi malo desni saraf.

Daj molim te tocno oznaci di pusta...ozmacio si dva spoja...spoj glave i dizne i spoj na dizni.

Da li si ODzracio sistem? Otpustio lajtunge na diznama i verglao dok pocne curiti nafta na njima?
 
Posljednje uređivanje:

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Da ,sastrugo sam sve tri rupe a na toj prvoj dizni je bilo dosta gareži,pumpa nije bila na reglaži a majstora sam pito el se vraćaju dizne kako su bile i reko je da nije bitno.
Pito sam ga za dotezanje pa mi je tako objasnio ko što ti rekao.
Na koliko se štela linijska pumpa?
Sutra ću snimiti video pa da čujete i vidite.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Ptovjerio nije pukla, čitava je..povadio sam dizne i probao da vidim el bacaju maglu i nakon nekoliko pokušaja bacao je samo druga dizna pa sam nastavio opet a prva i druga nisu dale znaka..pa sam jednu po jednu na drugi lajtung spojio i počele su bacat i spojim sve i bacaju...promjenio sam lajtunge nove i spojio i nema nikake naznake.. još malo na trećoj slini,možda stalno i slini ali nisam nikad gledao

Evo i video kod pokušaja paljenja
Streamable Video
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Pozicije dizni ne smijes mijenjati ako su bile sa bosch pumpom na reglazi jer je svaka podesena za odredjeni izlaz na pumpi i najbolje radi na svom mjestu.
To su samo boš priče koje nisu istinite i nije tak.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,231
Ptovjerio nije pukla, čitava je..povadio sam dizne i probao da vidim el bacaju maglu i nakon nekoliko pokušaja bacao je samo druga dizna pa sam nastavio opet a prva i druga nisu dale znaka..pa sam jednu po jednu na drugi lajtung spojio i počele su bacat i spojim sve i bacaju...promjenio sam lajtunge nove i spojio i nema nikake naznake.. još malo na trećoj slini,možda stalno i slini ali nisam nikad gledao

Evo i video kod pokušaja paljenja
Streamable Video
To kaj slini diza na spoju matice i tjela je do dosjeda.
Otpustiti, dotegnuti ili po potrebi zamjeniti uložak ispravnim.
Nemamo podatak na koliko bara su stari ulošci bili pa nemremo reči ništ za pumpu jel ima života u elementima.
Pošto ima bijelog dima ima i nafte pa bi ja malo pumpu zaokrenul k motoru.
Zabilježi gdje je bila da nebu poslije Muha je rekel.....

Približava se pomalo zimsko vrijeme pak razmišljam kako olakšati paljenje na IMT 539. Traktor palim i koristim skoro svaki dan po zimi jer ga koristim za prijevoz do voćnjaka. Grijač je ok, ali bi mu htel dodatno pomoći da čim lakše upali. Pada mi na pamet ideja da prije paljenja skinem cijev od zračnika i da u nju stavim puhač toplog zraka koji ima na raspolaganju dvije jačine grijanja. To mi se čini dobra ideja, ali nisam siguran kakav bi to imalo efekat na ulje koje se nalazi u posudi zračnog filtera. Budući da se to nebi grijalo dugo pretpostavljam da se nebi ništa desilo. Ali to je samo moja pretpostavka. Da li možda ima netko sličnog iskustva i da li koristi takav način paljenja?
Ulju nebu ništ, malo bu garant pomoglo, odmoči nemre.
Kak su kolege rekli, bilo bi bolje poslije filtera ili grijati blok ili potrošiti bunt penez da ne treba dodatne opreme barem za paljenje, naročito na 539.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Ako dizne bacaju samo na jednom lajtungu onda nisi odzracio sistem.
Na bosch pumpi odvrni odzracnik i pumpaj gorivo ili anlasaj dok ne izadje zrak.
Nakon toga zavrni odzracnik i odvrni malo lajtunge na diznama. Anlasaj dok ne izadje zrak na lajtunzima. Zategni lajtunge i upali traktor.
Ako je traktor do prije podesavanja dizni palio, a ti nisi zakretao ni skidao bosch pumpu, mora upaliti i sada bez zakretanja pumpe.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Uglavnom bacaju dizne maglu,odzračio se sistem..pumpu nisam dirao.. traktor je palio prije podešavanja dizni..jedino što sam štelo ventile pa da nisam šta zezno..
Taman kada se ozračio ,akumlator se ispraznio metno ga na punjenje poslje toga nisam ni probavao paliti
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
@mario1511 nadam se da polako več kužiš da si se upustio trenutno u nešto, što još uvijek nadilazi tvoju stručnu osposobljenost, makar pokraj sebe imaš i svemoguči Internet. Nemoj se sad naljutiti, zašto si u konačnici pristupio štelanju ventila, a sad nisi siguran da možda nisi nešto zajebo. OK tvoj traktor, tvoje vrijeme, tvoji problemi. Uvjeren si da si vidio na Internetu da je to lako, da to može svako - sad polako uviđaš da nije baš tako.
Još nešto "ozračiti" sistem za dovod goriva na traktoru doslovno znači pustiti zrak u njega. U praksi i struci se traži upravo suprotno sistem se mora "odzračiti". Znam da sad kipiš od bijesa na mene, ionako radiš štetu samome sebi, dobro, slažem se.
Internet ti bude i dalje slabo pomagao, sve dotle dok ne skužiš da moraš puno toga znati što ti Internet ne može i ne želi dati. Štelanje ventila mladi majstor uči pod budnim okom starog iskusnog majstora, postoje određena pravila i mora se steći onaj osječaj za klizanje špijuna između capice i ventila...
Nemoj se sad previše ljutiti imaj radije lijep dan 🥂
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Uglavnom bacaju dizne maglu,odzračio se sistem..pumpu nisam dirao.. traktor je palio prije podešavanja dizni..jedino što sam štelo ventile pa da nisam šta zezno..
Taman kada se ozračio ,akumlator se ispraznio metno ga na punjenje poslje toga nisam ni probavao paliti
Ako svi ventili u nekom polozaju imaju oko 0.3 mm lufta traktor mora upaliti.
Ako neki ventil nema lufta onda nema ni kompresije.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
Provjerio sa jučer samo 6 ventil je imao više lufta od 0.3
Sad sam napunio akumulator pa ću sutra probati opet pa ću vidit hoće li upaljit
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da li je nekad netko mjerio kopeesiju na 533 pa čak i na 539 ?

Kolika je kad je "novi"..kolika je kad upali s grijačem na plus 10 itd?

Pa to je prvaa stvar koju treba napraviti na dizelu..a ne ja idem linijom manjwg otpora popraviti dize i očekivati čudo..

Ma dobroj kopresiji da pljuneš naftu mora upaliti.
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
To je prvi traktor što smo kupili prije nekih 7-8 mjeseci i većinom za male poslove.
Kompresiju nisam mjerio a nemam ni alat
Teško je palio a kada se motor ugrije skoro na zub upali.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
1,044
Jeboga probaj ga sad upaliti. Makar ga poslepaj da upali. Vec sam nokte pojeo od cekanja. Ne mogu vise cekati. Vec bi ga benzinom polio i zapalio.

Ajde kresni ga vise
 

mario1511

Član
Tu od
20 Lip 2023
Poruka
186
😂😂neću danas nedilja je,ako ne upali morat ću nešt čeprkat onda bolje mir,al zato sutra neću moć dočekat kad ću doć s posla pa da probam
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pobeda Novi Sad TU32 je u pitanju. Nije Indos, ali to je manje više tu negdje.

Proizveden ljeta gospodnjeg 1988.

Samo, hmm, sad mi je proradio neki klik u glavi da ja malo bacim bolje oko na taj motor.

Kupljen je u stanju kakvom je, motor sam samo pogledao kako izgleda, bio je zasran i to mi je bilo mjerilo jel nešto za uvalit ili je onako kako je, upalio je bez problema tamo, ali se vidi da je izrauban, hlada na plus 25 pali bez pomoći, ali ispod treba malo starta da vužga. Kad se jednom upali, odradi 5 minuta, pali kako i kad hoćeš.

Rečeno mi je da je unutra motor od 533, ja dalje nisam provjeravao, koliko radim, jednom natočio do maxima ulja i to je to, samo sad kad ja gledam, prednji dekl razvoda mi uopće ne izgleda kao 533 nego kao 539, ali pošto nijesam stručnjak za IMT i ne bavim se njima, a bogme niđe ni ne piše. Gdje je pločica, nije otisnut model motora. Samo da razvija 31kW pri 2100o/min.

Evo slike na prosudbu stručnjakima.

View attachment 66634
View attachment 66635
evo ideja ..https://youtu.be/-IAK8UUiruQ?si=3jlTHusGcOB6ffu_

 

Najnoviji postovi

Na vrh