• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JAVNI PROSVJEDI

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
K

korisnik2408

Guest
Sto mislite zbog cega je osnovano toliko seljackih udruga?
 
B

Bobo

Guest
korisnik2408 kaže:
Sto mislite zbog cega je osnovano toliko seljackih udruga?


Zbog sira i kajmaka... Zbog cega drugoga?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Bilo danas u Večernjem da će se na kotlove za rakiju plaćati trošarina i posebna trošarina na više od 50L ispečene rakije.
Eto kaj donosi "jako željeni" ulazak u EU.
Tko voli nek plati. Nit želim platiti, apogotovo ne želim HR u EU!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nazalost, izgleda da se ponavlja vec vidjena prica. Svi razgovori koji se ne baziraju na konkretnim zahtjevima zavrse ovako kako je zavrsilo. Ljudi su potrosili gorivo, a rezultati su vrlo upitni. Nista, ponavljam nazalost, nije rijeeno. Samo vatrogasno jer ova cijena mlijeka od 2.2 kn se mogla postici i bez prosvjeda. A obecanje da ce se razgovarati sa bankama o reprogramu kredita je, budimo realni, na vrbi svirala.
O ovome da se o cijeni psenice nije ni razgovaralao samo govori da prosvjed bez jasno definiranih ciljeva i nekih maksimalnih i minimalnih ciljeva te tocno prethodno definiranim sastavom preovaracke ekipe nema smisla.

Mavrovic je u pravu. 100% sam siguran da ste i njega delegirali, uz ove aktualne predstavnike, i rekli im nas maksimalni pocetni zahtjev je 2.5kn minimalni 2.2 kn da b se to ispregovaralo bez prosvjeda. Samo sto bi ga onda razapeli na stup srama da je dogovorio samo 2.2 kn

Inace, nacin funkcioniranja se vidi i ovdje. Napisali smo hrpu postova na temu prosvjed, a o prijedlogu skladisnice koji ce krojiti gace mnogima niti retka.
Dapace, prijedlog skladisnice nije smio ni doci pred vladu dok ga nisu seljacke udruge verificirale i tako za sve ostale propise. U tom grmu lezi zec. Seljaci trebaju biti dovoljno jaki da se takvi propisi i ne donose bez njihove suglasnosti i supervizije, a dotada ce biti samo kruha i igara.

I jos da se okrenem prema par komentara u vezi Mavrovica i njegove eko proizvodnje. Mozda to jest prava eko proizvodnja, mozda nije, ali je cinjenica da je on svima pokazao da osim sto nesto treba znati proizvesti to isto treba znati marketinski obraditi i prodati. Proizvodnja je samo pola posla u krugu: poluproizvod-gotovi proizvod-prodaja-naplata

Argumenti tipa "on nije seljak i nije sjedio u traktoru ovoliko i onoliko" apsolutno ne stoje. Zar ce se poljoprivredom baviti samo oni koji su naslijedili zemlju i posao? Covjek ima ideja i treba ga saslusati i dati mu podrsku.
 
P

posavka

Guest
Smiljan kaže:
I jos da se okrenem prema par komentara u vezi Mavrovica i njegove eko proizvodnje. Mozda to jest prava eko proizvodnja, mozda nije, ali je cinjenica da je on svima pokazao da osim sto nesto treba znati proizvesti to isto treba znati marketinski obraditi i prodati. Proizvodnja je samo pola posla u krugu: poluproizvod-gotovi proizvod-prodaja-naplata

Argumenti tipa "on nije seljak i nije sjedio u traktoru ovoliko i onoliko" apsolutno ne stoje. Zar ce se poljoprivredom baviti samo oni koji su naslijedili zemlju i posao? Covjek ima ideja i treba ga saslusati i dati mu podrsku.

Da, on je imao ideju otvorit neku firmu, imo je kapital, i ima podršku vlade sa ogromnim poticaijima. On se nema za šta boriti jer ima sve šta mu je potrebno! I ja bi drage volje da mogu dobit pomoć od ministarstva ili da imam pare platit nekoga za marketing. Jedan seljak koji se muči od jutra do kasno u noć, ko njega pita jel mu treba šta? Meni on nije ništa pokazao osim da novac i moć može sve...a to sam već i do sada znala...
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
korisnik2408 kaže:
Sto mislite zbog cega je osnovano toliko seljackih udruga?

Da bude što više predsjednika! :)
Nije kupac1 ništa bezveze napisao!

posavka kaže:
Smiljan kaže:
I jos da se okrenem prema par komentara u vezi Mavrovica i njegove eko proizvodnje. Mozda to jest prava eko proizvodnja, mozda nije, ali je cinjenica da je on svima pokazao da osim sto nesto treba znati proizvesti to isto treba znati marketinski obraditi i prodati. Proizvodnja je samo pola posla u krugu: poluproizvod-gotovi proizvod-prodaja-naplata

Argumenti tipa "on nije seljak i nije sjedio u traktoru ovoliko i onoliko" apsolutno ne stoje. Zar ce se poljoprivredom baviti samo oni koji su naslijedili zemlju i posao? Covjek ima ideja i treba ga saslusati i dati mu podrsku.

Da, on je imao ideju otvorit neku firmu, imo je kapital, i ima podršku vlade sa ogromnim poticaijima. On se nema za šta boriti jer ima sve šta mu je potrebno! I ja bi drage volje da mogu dobit pomoć od ministarstva ili da imam pare platit nekoga za marketing. Jedan seljak koji se muči od jutra do kasno u noć, ko njega pita jel mu treba šta? Meni on nije ništa pokazao osim da novac i moć može sve...a to sam već i do sada znala...

Nije Mavrović bezveze stavljen na Otvorenom na suprotnu stranu od seljaka-nema on velike veze sa selo-on je čisti poduzetnik kojem su zahvaljujuči nj. prezimenu sva vrata otvorena i sad pametuje što nije, a što je dobro!

Nema to uopče veze sa "on nije seljak i nije sjedio u traktoru ovoliko i onoliko" jer nitko pametan ne razmišlja na taj način već je problem što se njegova retorika ne razlikuje puno od Todoričeve i sličnih! Ispravite me ako griješim!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sve te poticaje koje dobio Mavrovic mozemo svi mi dobiti. Kako to kad netko drugi dobiva poticaje to su ogromni poticaji, a kad ih mi sami dobivamo to je nista. Koje je to poticaje dobio Mavrovic u Pozegi koje svatko od nas nije mogao dobiti?

Ne zelim braniti Ministarstvo (a dovoljno ga kritiziram po drugim temama) ali je cinjenica da su mnogi od nas dobili razne poticaje. A tko nije, najcesce si je sam kriv. I ti koji ne dobivaju poticaje nisu bili u koloni prosvjednika.

Cinjenica jest da je covjek kupio 100Ha zemlje koju mnogi vec imaju (donosno, naslijedili su je ili dobili u zakup od drzave dok je Mavrovic jos imao neke druge prioritete u zivotu). Ne znam, niti me u stvari i ne zanima, po kojoj je cijeni tu zemlju kupio ali ima medju prosvjednicima dosta onih koji imaju zemlje kao sto je i on ima.
A to sto on ima sve sto mu je potrebno je upravo bit cijele price. Covjek je prvo kupio zemlju kao infrastrukturu pa je tek onda isao u nadogradnju, odnosno dodavati dodanu vrijednost (engleski bi se reklo "value add") na proizvode koj dobije sa te zemlje. Nije cekao da mu netko dodje na njivu i otkupi ono sto je na toj njivi uzgojio, svjestan da je proizvod sa njive, koliko god to neki ne zeljeli priznati, samo poluproizvod i sirovina za nesto drugo.

Jest, kupio je Klaru sa ovim kapitalom kojega spominjes (kojega je uzgred receno posteno zaradio) ali isto tako je cinjenica da ako netko moze kupiti traktor ili kombajn za 100 ili 200 tisuca eura moze razmilsjati i o nekoj finalizaciji svoje poljoprivredne proizvodnje.

A mogao je Mavrovic svoj kapital staviti na banku i zivjeti od kamata. Ili otvoriti restoran ili nogome... pardon, boksacku akademiju. Ili biti savjetnik u Olimpisjkom ili inom odboru. A cinjenica jest da nije. Covjek je prepoznao priliku i kako stvari stoje, iskoristio je, a mi mozemo uciti se te probati sami nesto tako. U vecem ili manjem obimu.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
pajdo kaže:
....
Nije Mavrović bezveze stavljen na Otvorenom na suprotnu stranu od seljaka-nema on velike veze sa selo-on je čisti poduzetnik kojem su zahvaljujuči nj. prezimenu sva vrata otvorena i sad pametuje što nije, a što je dobro!
Covjek je nekoliko godina trazio kupiti zemlju i to u jednom sasvim drugom kraju Hrvatske. Nije uspio tamo, ali je uspio u Pozegi. Tako da su mu sva vrata otvorena i nije bas tocno. Sada mu mozda jesu otvorena vrata, ali je isto tako cinjenica da ih je sam otvarao.

Nema to uopče veze sa "on nije seljak i nije sjedio u traktoru ovoliko i onoliko" jer nitko pametan ne razmišlja na taj način već je problem što se njegova retorika ne razlikuje puno od Todoričeve i sličnih! Ispravite me ako griješim!
A koja je retorika onih koji su sjedili u Otvorenom s druge strane? Mi imamo problema za koje smo si umnogome (ne u svim, da se razumijemo) sami krivi pa dajte nama novaca da mi nemamo vise tih problema. Hm, Hm :scratch
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Smiljan kaže:
Mi imamo problema za koje smo si umnogome (ne u svim, da se razumijemo) sami krivi pa dajte nama novaca da mi nemamo vise tih problema. Hm, Hm :scratch
Pa je, ljudi su navučeni da dignu velike kredite, dane su im svakojake garancije..ima puno mladih obitelji koja su se upustila u taj rizik i imaju volje i znanja raditi i postižu vrhunske rezultate i da ne duljim, na kraju njihova roba nije potrebna Hrvatskoj jer je bolja ona uvozna kojoj je prošao rok trajanja-mlijeko, povrče i sve čega imamo doma a dade se i lijepo uvesti!
A posebno mi je drago kad predam robu u ljeto, a ne plate mi još ni sad-baš sam si jaako kriv!!
A oni koji su mi dužni, lijpo mojim novcem grade skladišta opremaju proizvodne pogone, a prilikom svakog pokušaja razgovora dobijem samo obečanje od čega moram onda dalje živjeti!
Ti smiljan očito ne poznaješ i ne živiš ovu problematiku koju ima večina poljoprivrednika pa zbog toga tako olako kritiziraš, al, da se razumijemo, ne mislim da si išta loše mislio svojim postom, al prestani gledati samo pravnu i moralnu stranu jer to u pravom smislu riječi ne postoji kod nas!!
*Tebe ne zanima kako je netko došao do zemlje, već samo njegove ideje+ i tome slično..daj molim te, živimo u Hrvatskoj i nemoj samo tako preskakat najbitnije dijelove priče!
 
P

posavka

Guest
Smiljan - ne slažem se s tobom u potpunosti. Pogotovo ne za poticaje. Ne želim više imenovati, ali znam za dva poduzetnika da su dobili nepovratna poticajna sredstva u potpunosti, to su milijunski iznosi. A onima kojima se treba isplatiti još samo jedan mali dio - to nisu isplatili. Dosta je upletanja Mavrovića kao poduzetnika, on je trebo stati uz nas iako bilokakva promjena na njega ne utječe.

Tko hoće, može, no treba znati da seljake na prosvjede zovu upravo oni koji su s mliječnom industrijom dogovorili niske otkupne cijene mlijeka, dodaje Mavrović.

Izvor : http://www.seebiz.eu/hr/tvrtke/industri ... 47705.html

A nije rekao da je industrija stavila seljake pred gotov čin??? Nije rekao da je industrija rekla - ili potpišite ili raskidamo ugovore pa se j...kak se znate???? A ljudi imaju kredite, pa naravno da će potpisati iz straha da im kuće ne uzmu!!!!

I još nešto - blago njemu što je uspio kupiti i što je imao s čim kupiti zemlju! Ajmo ga slaviti. A kad poljoprivrednik koji pokušava godinama postići nešto više ne može dobiti ni zemlju u zakup jer ju dobije netko drugi tko ju ni ne obrađuje. Zašto je toliko neobrađene zemlje u Hrvatskoj? Zato što nitko ne želi radit ili zato što država igra šah sa tom zemljom, pa tko jači (imućniji) - njegovo!
 
B

bok123

Guest
Bit ću kratak:

Mavrović - pogrešni nastup. zastupao je poduzetništvo a ne ono za što je izabran - za zastupanje seljaka.
svoje privatno mišljenje stavio iznad zahtjeva prosvjednika.

Vlada- nagovarala ljude na kredite ( svi idu preko banaka) obećavala da su kalkulacije ostvarive, a kad je došlo do
preokreta u svijetu- okrivila je recesiju, uvoz, izvoz, EU , Haag, i na kraju seljake, jer tako su puno dobili i
na kraju što to hoće. = uhvačeni su na spavanju jer računi idu svaki mjesec.

Stočari - izabrali predstavnike koji se lako umaraju, koji ne kažu do kraja misli pa ih lukavci kao Kuterovac i ekipa za
čas izvježbaju. Dozvolili su da natpis -Stočari izdali ratare- uništi jedinstvo prosvjednika.
Dozvolili su natpis - Prosvjednici nemaju ni za kruh- uništilo imidž jer nisu išli na Febiću.

Ratari- misle da su izigrani od svih, a samo su se problemi odgodili za koji datum.

Rezime- Pokazalo se da seljaci mogu biti složni, ali na kratke staze. Zaustavljen pad cijene mlijeka.
Ministarstva imaju razloga zaposliti još par ljudi za analizu pitanja kako je do svega došlo.
Friščić i Pankretić pokazali slabost u kriznoj situaciji.
Seljačke udruge trebaju poraditi na odnosima sa medijima. Debeli dedeki baš i nisu neki predstavnici modernih
seljaka poduzetnika. Oni mladi dečki na traktorima - to je budućnost.
 
R

rizla 34

Guest
Sve to što si Smiljane rekao za MAvrovića stoji-mogli bi i mi ostali! Ali mi nemamo prezime i elitu koja besplatno promovira proizvode,nemamo besplatne štandove po raznim marketima i nemamo simpatije vlade i ministarstva.

Eto, da i Hollyfield i Tyson naprave u americi isto bi uspjeli,tamo bi ih oprah promovirala.
 
P

posavka

Guest
bok123 kaže:
Bit ću kratak:

Mavrović - pogrešni nastup. zastupao je poduzetništvo a ne ono za što je izabran - za zastupanje seljaka.
svoje privatno mišljenje stavio iznad zahtjeva prosvjednika.

Vlada- nagovarala ljude na kredite ( svi idu preko banaka) obećavala da su kalkulacije ostvarive, a kad je došlo do
preokreta u svijetu- okrivila je recesiju, uvoz, izvoz, EU , Haag, i na kraju seljake, jer tako su puno dobili i
na kraju što to hoće. = uhvačeni su na spavanju jer računi idu svaki mjesec.

Stočari - izabrali predstavnike koji se lako umaraju, koji ne kažu do kraja misli pa ih lukavci kao Kuterovac i ekipa za
čas izvježbaju. Dozvolili su da natpis -Stočari izdali ratare- uništi jedinstvo prosvjednika.
Dozvolili su natpis - Prosvjednici nemaju ni za kruh- uništilo imidž jer nisu išli na Febiću.

Ratari- misle da su izigrani od svih, a samo su se problemi odgodili za koji datum.

Rezime- Pokazalo se da seljaci mogu biti složni, ali na kratke staze. Zaustavljen pad cijene mlijeka.
Ministarstva imaju razloga zaposliti još par ljudi za analizu pitanja kako je do svega došlo.
Friščić i Pankretić pokazali slabost u kriznoj situaciji.
Seljačke udruge trebaju poraditi na odnosima sa medijima. Debeli dedeki baš i nisu neki predstavnici modernih
seljaka poduzetnika. Oni mladi dečki na traktorima - to je budućnost.

Potpisujem :)
 
M

MaliBrko

Guest
Ja se sam nadam da če i za nas ratare valjda bit pozitivnog rješenja! :scratch
 
B

Bobo

Guest
Nemojte, molim vas, da krenem pisati o Mavrovicu da me nebi progutao mrak... na 2km sam zracne linije od njega i kad u gljive idem, idem kraj nejgovih njiva, pa cak i preko njih... Usjevi su uzasni, tek mu je ove godine raz i soja uspjeli, a sto je do sad prodavao, to je na meni da znam i da o tome sutim... Nemate pojma sto kupujete pod "ekoloski proizvod" tako da molim da se o Mavrovicu i njegovom postenju ovdje ne prica...

Zemlju tadasnjeg kombinata Slobostina su tokom cjelog ratnog razdoblja i dok mavrovic nije "posteno" dosao radili 3 covjeka u jednakim djelovima. Svi su se raspitivali kad ce se ta zemlja prodavati, jer bi ju oni kupili, zakupili sto god. Sutilo se... Radite zemlju i sutite...

Kupili ljudi traktore, strojeve, i nagodinu se pojavi jedan Mavrovic koji ih istjera sa zemlje i kaze, to je moje...

Natjecaj za zemlju je bio objavljen u RIJECKOM NOVOM LISTU, te je bio izvjesen na kraju mracnog hodnika koji nikud ne vodi takodjer u RIJECI. Da skratim pricu, Mavrovic je kao jedini ponudjac u tom postenom natjecaju dobio zemlju bud posto, jer svi znamo, ako nema ponuda na natjecaju da se prihvaca bilo sto... Ovo je bilo i na plodovima zemlje, i tuzili su ga ta trojica, al dzebe, kad je sve bilo regularno.

I sad je on posten i posteno radi i sta ti ja znam... Da je bio pametan, pokupio bi pare sto je u boksu zaradio, zivio u nekoj vili na moru i boli ga kifla, ali NE idem ja bit najbolji poljoprivrednik u zemlji, da im pokazem kako se to radi...

Slike Mavrovicevog zita 7.6.2008.









Zar se za ovo daje poticaj od 3000kn/ha?!?!?


30-ak ljudi je lane dobilo otkaze jer se nema novaca, i koliko znam da tamo rade samo oni drigerasi sto su na rehabilitaciji i jos 3-4 covjeka koji hrane krave i ostalu stoku...
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
mislit će si sad mavrović jer mu je ministarstvo smanjilo poticaj na 700 kn/ha, možda je čuo to pa je sad stao u našu obranu. otvorio sam temu i stavio link za novi prijedlog poticaja pa si malo pročitajte.
 
V

vito

Guest
pozdrav starom prijatelju Smiljanu...čitam sve komentare i mogu reći da su svi pomalo u pravu...ipak, kad se radi o Mavroviću, nisam se iznenadioje je upravo zato i izabran na tu funkciju....da je HSS(seljačka stranka) u opoziciji svirao bi drukčiju muziku, kao Grivičić svih ovih godina...mogu reći da je Seljačka stranka debelo razočarala svoje simpatizere i nadam se da im ovi to neće zaboravit....ali ono što fascinira to je taj bivši boksač....neviđeno je koliko debeo obraz ima, da ljudima koji se generacijama bave poljoprivredom i jedva dišu govori otome da moraju učiti ....poznat mi je način kako je dobio zemlju (250)ha...znamo kako se to radi kada si poznat i uspješan............okreneš par pravih brojeva telefona i sve je sređeno(tko se od nas na lokalnoj razini nije susreo sa problemima podjele zemlje kad se ona daje samo podobnima, rođacima bla, bla bla...).....ja ga smatram ULAGAČEM upoljoprivredu, ne mislim da je to nešto loše ali uprobleme u poljoprivredi pao je sa Marsa....još kada se politika umiješa dobijemo boksača Mavrovića koji čita bukvicu seljacima koji jedva žive...prije par godina Taj Mavrović bio je i u Vijeću HRT-a, i tamo se sve vrtilo oko njega i mogu reći da je kao sportaš bio vrh vrhova ali je kao čovjek teška osoba....nadam se samo da ima toliko morala da će otići sam.....toliko o njemu....isto tako pozorno sam pratio što se zbiva na pregovorima i tko nas zastupa...ima svakavih komentara, da se nisu najbolje snašli, da ne znaju artikulirati ono što misle, da su mogli bolje...bio sam jednom u prilici nešto govoriti u kameru i mogu reći da nije svejedno kada ti upere svjetlo u lice i upale kameru, moraš dobro paziti što govoriš....ipak smo mi seljaci, radimo nešto posve drugo i nije čudno kad se zamuckuje, zaboravi misao ili ne odgovori na provokaciju.... to smo mi, teško je na selu naći profesora kvantne fizike koji će u tri riječi reći što nas tišti... a ti Smiljane govoriš kako je Mavrović kupio prvo zemlju, kao bazu, pa ekologija pa mlinovi kao nadgradnja...da čovjek ne povjeruje onome što čita... mi koji živimo na selu i od zemlje znamo koliko života moramo živit da kupimo tolike hektare...jedino možda lutrija...tebi se Smiljane ipak divim...ustrajno govoriti o nečemu što dovoljno ne poznaš, to ipak treba hrabrosti....
 
J

JOSIP.1

Guest
vito kaže:
tebi se Smiljane ipak divim...ustrajno govoriti o nečemu što dovoljno ne poznaš, to ipak treba hrabrosti....
:mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
imam jedno pitanje, el je tko zapamtio kak se zove ona djevojka s prosvjeda koja je bila na dnevniku, kaj ima onog ogromnog classa traktora :?:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
imam jedno pitanje, el je tko zapamtio kak se zove ona djevojka s prosvjeda koja je bila na dnevniku, kaj ima onog ogromnog classa traktora :?:
:scratch :scratch :scratch :blackeye :blackeye :blackeye u majku mu :!: :!: , pa što tražiš, zovi HRT :mrgreen:
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh