• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MIO standard F-400

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Niste odgovorili na prethodno pitanje...traktori i kombajni...ak se oni ne naguću prašine u tisućama sati, nebu je se nagutal ni MTK u kojoj stotini...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Ovo je tema o MIO Standard F-400, ali dobro.

*Prema nekakvim starim PDF podacima s Interneta, prosječan kombajn odradi godišnje prosječno 250 - 266 radnih sati. (Ja ovaj podatak nisam izmislio, nego sam ga pročitao i prepisao. Iz teksta koji znanstveno obrađuje problematiku, na temelju točno još 10 kom "Literature" posvečene kombajnima. Ako svi oni lažu, lažem sad i ja.)

*Od ukupno analiziranog vremena kombajni su gubili vrijeme radi kvarova od 0,6 do 4,37 sati dnevno, ne navodim i "organizacijske zastoje"...

Poznato mi je godinama da mnogi poljoprivredni strojevi, traktori i kombajni koriste tzv. kombinirane filtere za pročiščavanje zraka motora, u kombinaciji ciklonskog i uljnog pročiščavanja / filtriranja. Dobri poznavatelji problematike ih smatraju optimalnim rješenjima za filtriranje...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Ovo je tema o MIO Standard F-400, ali dobro.

*Prema nekakvim starim PDF podacima s Interneta, prosječan kombajn odradi godišnje prosječno 250 - 266 radnih sati.
Toliko F400 prosječno napravi u 10-tak godina...
Poznato mi je godinama da mnogi poljoprivredni strojevi, traktori i kombajni koriste tzv. kombinirane filtere za pročiščavanje zraka motora, u kombinaciji ciklonskog i uljnog pročiščavanja / filtriranja. Dobri poznavatelji problematike ih smatraju optimalnim rješenjima za filtriranje...
Valjda ti je poznato da mnogi i odavno koriste papirnate zamjenjive, a da uljne najčešće koriste samo stari(ji) strojevi.
Slažem se da su uljni jefitiniji za održavanje (zamjena ulja i čišćenje taloga), dok su pairnati ulošci relativno skupi, no jesu li toliko superiorniji papirnatim?
Najveći problem uljnog filtra je neodržavanje, nema lampice (kao papirnati), najčešće ih se nitko i ne sjeti da postoje...
 

gasans

Član
Tu od
25 Ožu 2017
Poruka
51
Suhe papirnate zračne filtere koriste auti pa prelaze neki i po pola miliona kilometara uz redovitu zamjenu filtera.
Samo spužvasti "filter"zraka uopće nije filter.
Ne razumijem zakaj gotovo sva nova vozila (kamioni, radni strojevi, traktori, kombajni) imaju filtere s papirnatim ulošcima? Zakaj su napustili uljne, poglavito na turbo motorima?
Ajde da ne citiram sve....sva pitanja su logicna ali kad sam isao u skolu,,doduse davno,,ucili smo o tehnologiji proizvodnje.Znaci kad bi cilindri na radnim masinama,a usput i ostali delovi bili jednaki kvalitetu volvo kamiona bili bi vecni ali kolika bi im bila cena.Evo recimo honda mio ili tomos relativno jeftini,,naravno za ono vreme,,a trajali i radili mnogo godina.Sta mislite zbog cega,Da ove danasnje jeftine imaju uljni filter trajale bi upola duze nego sto traju.Naravno to trazi i druge uslove,veci stepen kompresije itd.I usput sve radne masine i kamioni koji rade u exstremnim uslovima imaju uljne filtere.
Licno imam,G42 F600 i vise komada F400 i F350,ne sakupljam nego se naletilo na povoljno pa...I naravno nekad su cilindri i karike bili cementirani...ko zna zna sta je to.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Najveći problem uljnog filtra je neodržavanje, nema lampice (kao papirnati), najčešće ih se nitko i ne sjeti da postoje...
Nadam se da nisu i tebe uspeli uvjeriti u to da su uljni filteri izbačeni iz upotrebe ili im je smanjena samo zato jer nemaju lampice ili nekog indikatora začepljenosti??????

Valjda ti je poznato da mnogi i odavno koriste papirnate zamjenjive, a da uljne najčešće koriste samo stari(ji) strojevi.
Djelomično točno.
Uljni prečistač su stari strojevi koristili koji su radili u težim uvjetima rada. Poljoprivreda, kamenolomi, autobusi i kamioni jer su radili veliku kilometražu po ondašnjim kaldrmama......

Slažem se da su uljni jefitiniji za održavanje (zamjena ulja i čišćenje taloga), dok su pairnati ulošci relativno skupi, no jesu li toliko superiorniji papirnatim?
Upravo tak, uljni su jeftiniji za održavanje, ali izrada uljnog filtera košta novce jer ima puno dijelova i na njemu ne treba nikad ništ zamjeniti osim ulja.
Kasnije su mrežicu izbacili i ugradili onu travu pa su svakih deset let nekome i prodali ta sita.....
A onda su inžinjeri shvatili da je najbolje ugraditi uložak, lupiti na njega znak orginalnog dijela proizvođača stroja i zaraditi prodavajuči bedačeku orginalan dio.
Jebe se njemu za kvalitetu filtriranja......
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,018
Kaj lošija, vidiš da danas nove strojeve netreba razrađivati, netreba glave dotezati.... tehnika napredovala 🤭
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Nemate vi MUHA i Lee pojma. ;)
Odeš jednostavno na jedan drugi forum i tamo je najnormalnija praksa da se ulje u motoru kosilice nikada ne mijenja, kosilica se nikada ne čisti, nož se nikada ne brusi i to je jedini i ispravan način eksploatacije motorne kosilice. Sve ostalo su nebuloze, s*anja i slična stanja.

Forumi i yubito filmeki su preuzeli uloge strukovnih škola, šegrtije, a često put "u kasne sate" i lokalne birtije.
Ma kaj znaju ove stare budale, njihova je mehanika i tehnika samo za "prohujale ideale".
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,899
Odeš jednostavno na jedan drugi forum i tamo je najnormalnija praksa da se ulje u motoru kosilice nikada ne mijenja, kosilica se nikada ne čisti, nož se nikada ne brusi i to je jedini i ispravan način eksploatacije motorne kosilice. Sve ostalo su nebuloze, s*anja i slična stanja.
Ovakva i slična razmišljanja pojedinaca su mi jako poznata i sam sam doživio kojekakve priče o samom održavanju. Nisam mogao vjerovati da su ljudi uvjereni da rade nešto ispravno, a u stvarnosti su potpuno u krivu.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,016

brgud

Ma nije ti problem 7 ks nego vidiš da ga krivo pališ,trebao biš ga vući za špagu prema naprijed,a ne nazad :hahah: :cool:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Odeš jednostavno na jedan drugi forum i tamo je najnormalnija praksa da se ulje u motoru kosilice nikada ne mijenja
Kolega Plus, pa tak piše u uputama B&S motora, tj da se samo nadolijeva ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
O ne zamjeni ulja i samo dolijevanju istog:
B&st22.jpg
O ne brušenju noža kosilice:
IMG_20220311_151801.jpg IMG_20220311_151830.jpg

Žao mi je što ovime radim ne željeno smetanje teme MIO F-400...
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,715
Ma da, to su upute od nekih pretpotopnih strojeva. Tko bi uopće pročital toliko uputa za običnu kosilicu.
Novi motori ne zahtijevaju zamjenu ulja:
1647012452483.png
 

Najnoviji postovi

Na vrh