• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Nektarine

G

Grofvon

Guest
Zanima me dali netko od prisutnih zna nešto o uzgoju Nektarine,a i mišljenje o min površini za rentabilnu proizvodnju...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Grofvon kaže:
Zanima me dali netko od prisutnih zna nešto o uzgoju Nektarine,a i mišljenje o min površini za rentabilnu proizvodnju...
...ovako; nektarina imam i više nego bresaka, negdje oko 600 stabala. U principu sve vezano za breskvu (gnojidba, rezidba, zaštita) može se primijeniti i na nektarinu. Biološki među njima, osim razlike u glatkoći pokožice ploda, bitne razlike nema...
...u praksi jedino se u dvije stvari razlikuje zaštita nekatarine od zaštite breskve. Prvo: trips, kukac koji pri završetku cvatnje odlaže jaja na cvijet i tek zametnuti plod nektarine, a njegova ličinka kasnije uzrokuje deformaciju ploda i štete mogu biti jako velike ukoliko se pri samom kraju cvatnje, pridvečer (poslije leta pčela - tu treba biti korektan prema pčelarima) ne prska kontaktnim insekticidima. Drugo: nektarine su daleko osjetljivije na moniliju ploda (m. fructigena) od većine sorti bresaka i tu sam i ja imao najvećih problema...preporuča se prskanje preparatom "Teldor" neposredno prije dozrijevanja ploda (za nektarinu mu je karenca 2 dana), kod mene nije baš dao dobre rezultate. Neki preporučuju botriticide koji se primjenjuju kod vinove loze (Mytos, Switch, Cezar), problem je taj što nijedan proizvođač ne daje podatak kolika bi bila karenca kod primjene na breskvi i nektarini...
...sorte koje imam su Armking, May Grand, Nectared A 2, Starkredgold, Fantazija, Caldesi 2000, Caldesy 2010, Caldesi 2020, New Yersey 58, Waynberger, Silver King. Od toga Caldesi 2000, Caldesi 2010 i New Yersey 58 od svake preko 100 stabala, a ovih drugih po 20 - 30 stabala od svake sorte...
...po mojem iskustvu na moniliju su najosjetljivije Nectared i Caldesi 2010...
...a sad odgovor o tvojem pitanju o minimalnoj površini za rentabilnu proizvodnju. Pošto svoje proizvode prodajem isključivo na tržnici, mišljenja sam da bi optimalna veličina nasada za takav tip prodaje bio oko 1, 5 ha (ili cca 3 KJ). Kada bi nešto mogao promijeniti u svojem nasadu bio bi to broj stabala po jednoj sorti. Smatram da bi optimalan broj stabala jedne sorte za prodaju ploda na tržnici bio oko 50 komada. Ta količina (cca 60 - 70 kg po stablu u punoj rodnosti) dade se u 2 tjedna prodati bez suvišnog kala. Vidio sam prošle godine kolika je muka kada ti 120 stabala iste sorte dozori odjednom...sortiment treba tako izbalansirati da se pokrije razdoblje od početka lipnja pa do polovine rujna (u rasadniku "Hadrović", navodno, imaju neke nove sorte koje dozrijevaju i krajem rujna, moram to još provjeriti).
...još prije 5 godina teško je kod nas bilo prodati nektarine bijelog mesa, stalno sam morao kupce uvjeravati da nisu zelene, sad se već fino prodaju, ali još uvijek više traže one žutog mesa...
...ako te još što zanima pitaj... :D
 
G

Grofvon

Guest
breskvar prvenstveno hvala na opsežnom info uvodu :) No ponuda s pitaj što te zanima ti nije trebala,jer imam milion pitanja :D :lol: Tipa,poticaja,kapitalnih ulaganja...špalira....itd
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...po mojem iskustvu, razlike u osjetljivosti na niske temperature između breskve i nektarine NEMA
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Grofvon kaže:
breskvar prvenstveno hvala na opsežnom info uvodu :) No ponuda s pitaj što te zanima ti nije trebala,jer imam milion pitanja :D :lol: Tipa,poticaja,kapitalnih ulaganja...špalira....itd
...za kapitalna ulaganja, poticaje i sl. - polj. savjetodavna služba. Za špalir - trebao bi ih uzgajati kao vretenasti grm, moja iskustva s tim uzgojnim oblikom su loša. Btw. pogledaj malo po forumu pod temom "Breskve" :idea:
 
G

Grofvon

Guest
Nikom više nisu zanimljive ili se malo zna o njima¨!?
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Grofvon kaže:
Zanima me dali netko od prisutnih zna nešto o uzgoju Nektarine,a i mišljenje o min površini za rentabilnu proizvodnju...

Pozdrav svim uzgaivačima nektarina .Ima nas ali malo.Još malo pa će rezidba,i sve ostalo.
Pozdrav g. breskvaru .
Moje pitanje bi bilo:zaštita nektarine - da li isto kao i kod breskve , naime primjetio sam da je nektarina osjetlivija od breskve
Hvala
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
branko64 kaže:
Grofvon kaže:
Zanima me dali netko od prisutnih zna nešto o uzgoju Nektarine,a i mišljenje o min površini za rentabilnu proizvodnju...

Pozdrav svim uzgaivačima nektarina .Ima nas ali malo.Još malo pa će rezidba,i sve ostalo.
Pozdrav g. breskvaru .
Moje pitanje bi bilo:zaštita nektarine - da li isto kao i kod breskve , naime primjetio sam da je nektarina osjetlivija od breskve
Hvala
...samo na 2 bolesti nektarina je osjetljivija od breskve: na moniliju i na pepelnicu. Kod svih ostalih bolesti u osjetljivosti nema razlike...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
branko64 kaže:
Grofvon kaže:
Zanima me dali netko od prisutnih zna nešto o uzgoju Nektarine,a i mišljenje o min površini za rentabilnu proizvodnju...

Pozdrav svim uzgaivačima nektarina .Ima nas ali malo.Još malo pa će rezidba,i sve ostalo.
Pozdrav g. breskvaru .
Moje pitanje bi bilo:zaštita nektarine - da li isto kao i kod breskve , naime primjetio sam da je nektarina osjetlivija od breskve
Hvala
...samo na 2 bolesti nektarina je osjetljivija od breskve: na moniliju i na pepelnicu. Kod svih ostalih bolesti u osjetljivosti nema razlike...

znači pripaziti na zaštitu, ali kako-moram reći da uzgojiti lijepe nektarine i breskve nije baš lako - moraš biti baš stručnjak (kao i u svakom poslu).Kad su lijepi plodovi i prodaja ide.Ja sam mladi voćar ,ako mi zatreba pomoć molim Vas za savjet
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...zahtjevi što se tiče tla i vode su slični, na mraz je osjetljivija jer ranije cvate, ima 2 zimska prskanja manje (dovoljno je samo jedno, potkraj zime, neposredno pred kretanje vegetacije), ostala prskanja u vegetaciju mogu ići po programu zaštite za šljivu...
...rezidba je potpuno drugačija od rezidbe breskve...maximalno treba koristiti zelenu rezidbu, zimsku, osim polomljenih grana, u principu svesti na što manju mjeru...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
...zahtjevi što se tiče tla i vode su slični, na mraz je osjetljivija jer ranije cvate, ima 2 zimska prskanja manje (dovoljno je samo jedno, potkraj zime, neposredno pred kretanje vegetacije), ostala prskanja u vegetaciju mogu ići po programu zaštite za šljivu...
...rezidba je potpuno drugačija od rezidbe breskve...maximalno treba koristiti zelenu rezidbu, zimsku, osim polomljenih grana, u principu svesti na što manju mjeru...

Marelica je pravi izazov.Interesira me jel ima u HR netko vočnjak -marelica.Sijećam se ko dijete-kod bake bilo drvo marelice,staro a rodilo,a fino bilo-danas ne možeš kupiti nešto takvo.Danas sadnica izdrži 3 ili 4 godine i gotovo.
Imati 500 sadnica bila bi prava stvar.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...ja znam za stablo marelice koje još rodi, a posađeno je 1941. godine...starinska sitna nepoznata sorta...
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
breskvar kaže:
...ja znam za stablo marelice koje još rodi, a posađeno je 1941. godine...starinska sitna nepoznata sorta...

Bilo bi dobro to cijepiti.Da sam barem malo bliže.Probajte to razmnožiti pa možda i navratim usput.
 

Najnoviji postovi

Na vrh