• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
imam jednu inovaciju na pameti ali mi treba par stvari objasnit i pojasnit.
jednoradni i dvoradni cilindar.znam princip rada ali me zanima spajanje dvoradnog.
Za jednoradni cilindar ide ulje iz pumpe u razvodnik i iz razvodnika (onaj original na traktoru kraj volana dolje) ide cijev u cilindar na prikolicu npr. (to ja koristim jedino).
Sad me zanima kako spojiti dvoradni cilindar?
Da li ide bilo kakav razvodnik za dvoradni cilindar ili mora bit neki posebni (plutajući?), te kakav tip razvodnika je onaj koji je na njemu?
Tj da kada je u nuli -cilindar se sklapa, kada je skroz ručica vani -cilindar se pumpa, a kada je ručica u sredini -stoji pa makar i na pola rastegnut
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Na tomi je original jednoradni sa plivajučim položajem,ako hočeš imat dvoradni cilindar moraš dogradit ventil koji je dvoradni.Sad imaš jednu cev na cilindar a kod dvoradnog dolaze dve jer na obadvije se pune i prazne komore cilindra.
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Kod nas je 150 eura u agro centru....

Uglavnom ako netko ima nekog pouzdanog servisera sa preporuku, molim da mi se javi. Ima dosta posla, također smo skužili da zadnji desni kotač uopće nema pogona.. Kupim djelove, dovezem mu tomu sa djelovima i platim rad.

Jesi li riješio majstora.Ja idem u Bjelovar kod jednog odličnog majstora pa ako te zanima dam ti broj
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Na tomi je original jednoradni sa plivajučim položajem,ako hočeš imat dvoradni cilindar moraš dogradit ventil koji je dvoradni.Sad imaš jednu cev na cilindar a kod dvoradnog dolaze dve jer na obadvije se pune i prazne komore cilindra.

Kada kažeš ventil pretpostavljam da misliš na ovo (hidraulični razvodnik, samo za ilustraciju)
http://www.njuskalo.hr/image-bigger...utomatski-ili-dvije-brzine-slika-25670533.jpg

Znači tomo original ima hidraulični razvodnik sa plivajućim položajem. Dobro za znat
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Originalnog ostaviš samo još ovog negde našrafiš i povežeš sa cjevima i ostalim da se može priklopit dvoradni cil.Kad sve zbrojiš što ti treba neče bit baš jeftino.
 

juka

Novi član
Tu od
2 Pro 2015
Poruka
1
Problem s mjenjačem TV730

pozdrav svima novi sam imam problem sa tv 830 u voznji bruji imam osjećaj da mi struže negdje u mjenjaču,otvaro mjenjač sve u redu na planetaru zamijenio dva ležaja malo su bili jajasti,nemam problema sa vučom šaltanjem jedino mi taj zvuk smeta.da li je ko imo sličnih problema
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: mjenjač

a kad ga stavis u ler, neutral i pustis niz stranu, bruji li i tada, mijenjal i zvuk u odnosu na opterecenje, naprijed , nazad,
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Pozz Juka dobro došao na forum.
Ako ti više bruji u sporohodnoj (redukovanoj) to je normalno,koliko dugo imaš tv 830?
 
Posljednje uređivanje:

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Ako ti se najviše čuje u drugoj sporoj onda je to tako čut će se uvijek i da izmjeniš sve ležaje ali ipak mislim da ima neka caka za to mora biti rješenje.
 

tmzv

Novi član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
7
Pozdrav ja sam vlasnik TV 826 i nedavno sam promjeni o kompletan ključ i zubčanik druge brzine pa me zanima kako najpreciznije postaviti pločicu na koju ide ručica promjene brzina tako da ključ kompletan upadne u zupčanik i pogoni ga, jer mi se desili da je predhodni ključ naj vjerovatnije iskako samo pod teretom jer nije kompletan kaćio zupčanike,sad se uredno šalta ali ga još nisam probao pod teretom da vidim očeli iskakat,hvala.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Za to moraš imati osjećaj ako je promjenjen komletan ključ opruga u njemu je nova i utori u zupčaniku druge brzine nisu poderani tako da nema šanse da iskače trebaš ga samo naštimati i mrdnuti lijevo i desno namjestiti u neutralni položaj i uglaviti odnosno zašrafiti tako i bez brige si uzrok iskakanja iz brzine je slaba opruga u ključu i kada tako iskoče ošteti utore u zupčaniku a i sam se ključ zaobli i to onda iskače stalno.
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
(730)
Što bi bilo potrebno zamijenit u getribi kada počne iskakat iz brzina? Dogodilo mi se to 2 puta i u velikom vremenskom razmaku pa vjerujem da je možda i moja greška, da nisam dovoljno gurnuo u brzinu.
Također zna mi se dogodit da kada prebacujem iz prve u drugu da stavim u drugu ali mi je i dalje u prvoj. Tada opet vratim u prvu pa nazad u drugu ili gurnem između 2. i 3. pa vratim nazad i onda bude ok.
I zadnja stvar, kada je u sporohodnoj brzini (posebice u 3.) čuje se neko zavijanje (nije škripanje nego kao kad vuk zavija :D :D ) i nekad zna bit toliko glasno da gotovo i pokrije zvuk motora. Za to pretpostavljam da su neki ležaji u pitanju koliko sam mogao u ovoj temi pročitat.
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
U radioničkom priručniku za 523 piše:

"PLOČICE KOMANDNIH RUČICA
PODESAVANJE
Bitno za ručicu mjenjača i ručicu reduktora
Otpustiti vijke kojima je pločica pričvrščena za kučište.
Polaganim pomicanjem ručice, u srednjem položaju, iznaći
srednji položaj ukljućenosti prijenosa.
Zadržavajući ručicu u tom položaju namjestiti ploćicu tako da
kuglica rućice potpuno sjedne u srednju rupu.
Pritegnuti vijcima plodicu za kučište.
Prekontrolirati, i ako nije u redu ponoviti postupak."

Probaj, na mojem TV je pomoglo.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
(730)
Što bi bilo potrebno zamijenit u getribi kada počne iskakat iz brzina? Dogodilo mi se to 2 puta i u velikom vremenskom razmaku pa vjerujem da je možda i moja greška, da nisam dovoljno gurnuo u brzinu.
Također zna mi se dogodit da kada prebacujem iz prve u drugu da stavim u drugu ali mi je i dalje u prvoj. Tada opet vratim u prvu pa nazad u drugu ili gurnem između 2. i 3. pa vratim nazad i onda bude ok.

uzrok je ključ mjenjača opruga je slaba i ne potiskuje batić,treba poštelati pločice ali time nisi riješio problem jer obično iskače kada je traktor opterećen i prilikom iskakanja oštećuje sam batić i ležište odnosno križ u zupčaniku ako to nisi nikada vidio nećeš ništa razumjeti šta sam ti napisao jer kada se to rastavi ima tu još posla koji bi trebao odraditi treba podesiti zazore na tanjirastom i konusnom župčaniku sve ti je to opisano u radioničkom i to bi ti trebao napraviti netko tko zna kao naprimjer ja.
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Dobro ali meni se to dogodilo kada je bio prazan. Zato sam i stavio mogućnost da je ljudska (tj. moja) greška. Pitam za mišljenje samo da budem siguran jel moguća moja greška ili je kvar.
po opisu čini mi se da je "slično" mjenjaču iz apn-a? :D: samo u traktorskoj verziji naravno

A što se tiče zavijanja u sporohodnoj? Jel ima netko kakvu predodžbu o tome?
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
Esad to nam nemožeš dočarat.Ako cvili il onako kao drobi onda je ležaj al velim neznam šta ti čuješ
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Mislim da ću drugi put kada budem vozio snimat sa mobitelom pa ćete čut o čemu pričam. Postavit ću na youtube snimku pa kopirat link ovdje

Dobro dobro ljudi ej nemojte se sad posvađat. Mir! Dobri budite :D
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Da je to moj TV,ja bi ga otvorio dok ne ode i ono što je još dobro u menjaču.Zima je i sad je pravo vreme da se to sredi jer sigurno je nešto otišlo da dolazi do tih zvukova.A ti kako hočeš jer bit če još skuplje ako češ dalje vozit.:(angel):
 

Najnoviji postovi

Na vrh