• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Neki to zovu i truba,moglo bi se i to zavarit,imaš par postova prije kako sam vario polugicu mjenjača,trebao bi biti sivi lijev,gus ili giza,
Jedino bi mogao biti problem sa unutarnje strane variti,pa bi trebalo sve sa jedne strane provariti
trebalo bi se toga i naći od rashodovanih po oglasnicima
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Nisam baš novi na forumu ali sam bio pod drugim imenom.
Ima TV-523. Prije 3-4 godine promijenio sam oba kardana i od onda postoji problem podmazivanja donjeg kardanskog vratila. Naime mazalice donjeg kardana su okrenute tako da su nedostupne za podmazivanje, prednja mazalica okrenuta je prema motoru a zadnja prema diferncijalu.
Pitanje je da li je moguće skinuti donji kardan (nakon izbijanja osigurača - čivije) i staviti drugi kardan.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
Nemozes izvaditi kardan samo tako moras ga rastaviti na pola...

Treba ugradnja ovakvih mazalica
Screenshot_20230809_194400_Chrome.jpg
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,897
Ovdje gdje je strelica na slici trebala bi biti mazalica, ali je ona na strani prema motoru. View attachment 63489
Ili rastaviti traktor, pa ti bude sve nadohvat ruke, pa tako možeš onda podmazati kardan, ili pokušati ubaciti sada kako je kutnu mazalicu, ako ti je dostupno naravno, pa možda smotati traktor u jednu ili drugu stranu, da se lakše dohvati.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Ako si vješt u tome,kad skineš kardane sa TV,možeš skinuti i okrenuti križeve,pa će biti na dohvat ruke
 

zem

Novi član
Tu od
24 Svi 2023
Poruka
8
Pozdrav, nova pitanja. Bocno na rukavcu je kod mene neki saraf, prema katalogu pretpostavljam da bi to trebalo biti:
007.0.3.3.0.009 vijak osigurac
002.03.4.0.007 brtva
002.03.0.0.037 vijak
Pitao sam u masivi, al kazu da nemaju, i nisu mi znali reci nista vise o cemu se radi. Pa sad, netko od vas ko je rastavljao tomu, jel moze malo vise informacija? Sto je to tocno, jel se moze negdje kupit zamjensko (ili original)? Ako netko ima slucajno sliku to bi isto bilo super. I druga stvar, jel mogu to odsarafit van da pogledam bez da moram poslije skidat rukavac.

Ne bi ni dirao, al curi mi ulje ovdje pa bi volio to rijesit.
 

Prilozi

  • 20230830_162038.jpg
    20230830_162038.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 25

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Daj oznaći nekom bojom na slici o kojem vijku se radi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zem

Novi član
Tu od
24 Svi 2023
Poruka
8
Ovaj kaj je u rukavcu.
 

Prilozi

  • 20230830_162038_2.jpg
    20230830_162038_2.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 26
  • 20230830_162038_3.jpg
    20230830_162038_3.jpg
    36.6 KB · Pregleda: 25

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
Najvjerovatnije drži polugu koja povlači šperu. Na pe18 je slično, na toj strani je gornja ručica za šperu, ide poluga dole u trubu I tu preko bolcne povlači šperu. E sad možda je tu druga varijanta, pa je poluga okačena na taj vijak. Ako ti spadne viljuška moraš skidati trubu. Ako je zbog ulja popusti vijak 2 kruga namotaj nekog končića i stegni vijak će da drži ulje.
Kad vičeš šperu dali se to osjeti na tom vijku kad je otpušten.
 

zem

Novi član
Tu od
24 Svi 2023
Poruka
8
Ne znam jel isto, jer 730 ima na sve cetiri trube taj saraf (odnosno tu rupu, prilicno sam siguran da ne treba nutra biti ovakav saraf).
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,014
Najvjerovatnije drži polugu koja povlači šperu. Na pe18 je slično, na toj strani je gornja ručica za šperu, ide poluga dole u trubu I tu preko bolcne povlači šperu. E sad možda je tu druga varijanta, pa je poluga okačena na taj vijak. Ako ti spadne viljuška moraš skidati trubu. Ako je zbog ulja popusti vijak 2 kruga namotaj nekog končića i stegni vijak će da drži ulje.
Kad vičeš šperu dali se to osjeti na tom vijku kad je otpušten.
Dobra ideja,svaka čast,a moreš i malo teflona za vodu onaj kao konac,i riješio problem
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Ili rastaviti traktor, pa ti bude sve nadohvat ruke, pa tako možeš onda podmazati kardan, ili pokušati ubaciti sada kako je kutnu mazalicu, ako ti je dostupno naravno, pa možda smotati traktor u jednu ili drugu stranu, da se lakše dohvati.
Evo da napišem svoja iskustva sa zamjenom kardana na TV523. Puknuo jedan krak na križu kardana od pogona kardanskog vratila (donji kardan).
Mislim da na je najlakši naćin da se skinu pločice koje vežu trn uzdužnog okreatnja (3 vijka M10 sa svake strane) te osloboditi postolje za noge sa svake strane (po jedan vijak M12). Jaćim odvijaćem ili polugom razmaknuti okretnu čahuru oko 2,5cm. Izbiti zatike (8mm) iz oba kardana. Oba kardana se povlaćenjem prema nazad sada se lako izvuku. Nakon zamjene križeva kardana (komad je oko 22kn u masivi Bj), postupak montaže ide obratno. Treba pripaziti na ozubljenje jednog i drugog kardana na mjenjač i zadnji most, kao i na poklapanje rupa za zatike.
"Navlaćenje" zakretne čahure može je napraviti pomoću vijka koji učvrščuju pločice na zakretnu čahuru (bez podložnih pločica i postolja za noge). Kad se zakretna čahura privuće vijcima na 1cm razmaka, mogu se vijci skinuti, postaviti na njih rascjepke i montirati zajedno sa postoljem za noge.
Napomena: Kod ovog postupka NIJE potrebno skidati volan, el instalacije, hidrauliku kao ni potpuno razdvajanje traktora na pola. Sam postupak je bio gotov sa približno 4 sata.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,200
I taj smo identican postupak odradili na njivi naa licu mjesta te nastavili dalje s poslom taj dan....(p.s.rezervni kardan je bio u garazi)
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Prije cca jedan mjesec (post 163)postavio sam pitanje u vezi zamjene kardana na TV sa što manje rastavljanja. Odgovori su bili tipa smotaj volan ovamo ili onamo i mora ići van.
Jel moguće da na gore opisan način nitko nije mijenjao kardan ili je pao interes za tu temu?
 

Najnoviji postovi

Na vrh