• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
ekonomist ako povadis po dva noza neces imati dobar balans kopanja motika. ima da trese i razdrmace sve. to jeste preveliko za 539. bolje skini sa krajnjih nosaca sve motike. mislim da su krajnji po 3 motike sa leve i toliko sa desne strane. imaces manju povrsinu ali malo nece poklapati prolaze.bolje po meni tako nego da skidas po 2 motike sa svakog. sirina je sirina a broj motika na nosacu netreba snizavati nego broj nosaca celokupnih . mislim da me razumes[/QUOTE]

Navodno kod montaže preskačeš po jednu rupu i točno se složi. Razmišljao sam o balansu zato sam i pitao meštra. Čini mi se da je ova freza sporija od drugih pa zemlja ostaje s dosta grudvi.

PS. Trebaju mi i noževi za Batuje 160 pa molim informaciju.
 

sokkia

Novi član
Tu od
10 Svi 2013
Poruka
15
treba mi savjet !

imam imt 539 u dosta dobrom stanju. hocu da kupim frezu a ne znam koju bi.
raspitivao sam se i naišao na ove "gramip" i cine mi se baš OK.
pošto sam ranije frezao sa (posuđenom) imt 619 i bio pravo zadovoljan kvalitetom isfrezanog, sad bih volio da mi neko kaže ko zna može li ova gramipova frezat ko i ova imt 619.
znaci, može li imt 539 vuci gramip 160 cm a da kvalitet frezanja bude ko i kod imt 619. 105cm
ili ako ne od 160cm koju bi mi preporucili.
napominjem da ne bi frezao više od 1 ha godišnje.
 
Posljednje uređivanje:

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
Evo momci napokon uhvatih malo vremena da postavim slike moje freze koju sam napravio, ovo joj je bila prva sezona uradila je nekih 10 duluma i jako sam zadovoljan. Jbg nisam slikao tok izrade ali evo par slikica pa da cujem misljenja...














Ona je na prodaju ako nekog interesuje cjena je 1100 eura, nalazi se u Bos. Gradisci
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Prije par godina sam kupio frezu dovezenu iz Njemačke, stoljeće proizvodnje i marka nepoznati. Freza je sive boje, dosta teška ima dupli pogonski lanac oznake 100 sa lijeve strane i 7 držača za noževe koji su postavljeni spiralno na jednu osovinu dok je reduktor gore vani. Koristio sam je u kombinaciji sa Ursusom C-360 i njome kopao - frezao ledinu i ona je to bez problema izdržala. Pošto je Ursus promijenio vlasnika sada imam Vladimirca i IMT-539 kojima se ne sviđa ovaj priključak - malo im je težak. Što mislite kada bih sa lijeve strane sa prvog držača skinio noževe, a akotreba i sa drugog dali bi to šljakalo. Ovim bi bio pokriven desni kotač, radna površina oko 130 cm, a traktor rasterećen.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ako skineš noževe postoji mogućnost namotavanja trave na taj dio osovine što bi bilo jako neprijatno
Ja sam jednom skidao red noževa nekada davno se neke freze , nije mi pravilo probleme ali frezao sam već poorano


Evo jedan mali rezime vezan za moju frezu
Znači kupio sam IMT frezu u devastiranom stanju za sitne novce , zamijenio sam joj semeringe i ležajeve na osovinama iza lanca , imao sam problema jer su bili colovni ležajevi ali sam napravio čaure i stavio milimetarske (ali mi nikako nije jasno od kuda colovnjaci na IMTu)

Lanac sam od drugara dobio polovan ali jako upotrebljiva samo mu je nekoliko čaurica trebalo zamijeniti , to sam prepakovao i jako je dobar , neprijatno me iznenadila cijena lanca od 80e :=:)

Glavna cijev je bila sva iskrpljena i napljuvana varenjem toliko da nisam to mogao gledati i morao sam uraditi ovo
photo0142db.jpg


Onda sam uz malo problema sve centirao
photo0144j.jpg

photo0145sc.jpg


I na kraju sam momački ojačao taj dio pločevinom od 14mm
photo0149o.jpg


photo0148f.jpg


Pošto smo bili nestrpljivi išli smo probati po jako mokrom ali je ona i po takvom radila sasvim uredno
photo0157e.jpg


photo0158s.jpg


Znači direktno iz ledine je pravila prah i pepeo
photo0159sb.jpg



Da nebi sve bilo idealno bilo je i lomova ali da ne dužim u ovome postu pisat ću kasnije
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Za sada neće :icon_fU:

Problem je se pojavio jer lamela mi nije bila podešena i naletio sam na kamenje i onda mi je pukla osovina koja nosi rotor (motike) tamo iza ležaja iza kojeg je donji lančanik , pukla je kao ledenica a vide se tragovi stare napukline , osovina je debela nekih 45mm a vidi se da je držala na samo nekih 25mm otprilike
Sreća je pa se taj dio odšrafljuje od kompletnog rotora i lako ga je zavariti i obratiti ponovo u centar

Problem broj dva , morao sam pod hitno da napravim sanke za dubinu jer kada se spusti duboko traktor se momentalno onesvijesti :icon_blackeye:
Sa desne strane smo napravili neku primitivnu sanku a na lijevu sam montirao točak koji ima sovj originalni nosač i onda sam mogao da podesim neku razumnu dubinu

Inače sa dubinomijerom traktor radi solidno , nije mu teško , normalno prva spora a reduktor na frezi je prebačen u prvu brzinu od četiri koje ima
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Savoris ja sam frezao ledinu sa traktorom od 60 KS, a ne pada mi na pamet da to radim sa Vladimircem ili IMT-539. Ovi traktori rade sa frezom u 1 sporoj, ali je meni žao mučiti strojeve pošto za svoje potrebe radim samom 2 kj zemlje za svoje životinje.
Drugo: - nije tema za ovdje - Dali si kultivirao sa Vladimircem, meni smeta kopirni točak.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Iskreno da ti kažem iznenadilo me da se traktor uopšte ne muči , nije mu lako ali se ne muči
Moram napomenuti da je u ferge urađena kompletna generalka negdje jesenas , znači sve je novo u motoru

Ne kultiviram , ne dozvoljavaju mi tereni
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
dobra izrada svaka ćast da te dugo služi koji ti je odnos između pogonskog vratila i rotora freze i koje si ležajeve ugradio
 

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
Gornji lancanik je 18 zuba a donji 12, odnos reduktora je 4:1. Osovina je fi 40 a kupio sam gotovo kuciste s lezajem kostalo oko nekih 8eura po komadu, pa nek ide dok ide da svaku sezonu mjenjam isplati se, ali nema potrebe jer sam ga iznutra otvorio i stavio mazalice tako da nakon nekog vremana podmazem i teraj dalje.
 

sismis92

Novi član
Tu od
3 Tra 2009
Poruka
18
radna sirina freze je 165cm, a gonim je sa IMT 542 i ursus C-335, a mogu vam reci da je ursus lakse podnosi i vuce, neznam u cemu je fazon kod ursusa mjenjac ili reduktori na tockovima...
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
neznam ni ja, ja sam napravio frezu širine 180cm i gonimje zetorom 7745 , odnios reduktora je 3 ; 1, traktor je ne osjeti u radu i imam osjećaj da je spora, gonim je sa 540 obrtaja kardana, ima li ko kakav savjet,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pa ubrzaj je:8): pošto ti je jak traktor slobodno na 1:2
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pa i oba da promijeni bolje je nego ''derati'' traktor
 
Na vrh