• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@tibor88 moj savijet dobro ju pojacaj na onom dijelu di se okrece ako mislis gurat zemlju i pijesak s njom obavezno pojacaj!!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
To bude izgleda gruba ralica za ravnanje puteva i dvorišta, jel?

to bi bila neka osnovna namjena, da. za snijeg mi bas ne pomaze posto mi dvoriste nije ni betonirano ni asfaltirano. napravio bi vise stete nego koristi.

@tibor88 moj savijet dobro ju pojacaj na onom dijelu di se okrece ako mislis gurat zemlju i pijesak s njom obavezno pojacaj!!

neznam na sta tocno mislis da bi trebalo pojacat?



mislis da ovaj spoj s U profilom nije dovoljno jak?
ja isto razmisljam o jos nekim pojacanjima ali nisam smislio kako to napraviti a da ne bude nakaradno i ruzno. glavni majstor kaze da to ni ovako nemoze popustit.

sutra ce se jos nesto sitno raditi na njoj pa ce biti jos koja slika..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro zamisljeno ali komplicirano i dosta slabo za nekaj teze i ako lupis sa coskom ralice moze se pofrkat.
Nema potrebe za takvim okre anjem jer ti nebus certe ralil pa da brzo moras s jedne na drugu okrenut ralicu.
Ja sam ti dal jednostavnu i cvrstu ideju al ti si si zakompliciral jer ovo kaj ti hocer treba dobro proracunat sike i naprezanja jer ce ti se uvijat ili pucat.
Pa kaj onda kaj nemas beton na dvoristu,samo odignes noz ralice na nekih 5cm od zemlje i peri imas cisto dvoriste a nis ostrugano i osteceno.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
glavna greda je 10-11mm meso i cini mi se 90mm promjera, prirubnice su donja preko 30mm, gornja preko 20mm debljine, komad cijevi koja je zavarena na gornju prirubnicu i na koju je zavarena glavna greda je cini mi se oko 20mm debljine mesa. osovina na koju je zavarena donja prirubnica i oko koje se okrece gornja prirubnica sa cijevi koja je prilagodjena toj osovini je 90mm. sve je stavljeno na U profil visine 160mm i debljine mesa 7-11mm. kako na kojem dijelu.

sta mislis da ce se od toga pomotati prvo?

posao jos nije gotov i jos ce se neki dijelovi pojacavati. spoj glavne grede sa zakretanjem svakako.
svaki konstruktivan savjet je dobro dosao ali recite tu i tu radi toga i toga. ne samo to je slabo, to nevalja.

zakretna ralica je prakticnija i korisnija od fiksne, nije li? istina da je fiksna konstrukcijski jaca i moze se napraviti sa slabijim materijalom, ali u startu je bilo ili ovakva ili nikakva, bez obzira trebalo zakretanje ili ne. danas sam u samo 15minuta probe vidio da ce mi zakretanje itekako trebati..

tvoja ima zakret, da. ali to je ralica za kopcanje za prednji kraj, ne za zadnji. po meni je ona da zadnjoj hidraulici neupotrebljiva u usporedbi sa ovakvim sistemom kao kod mene. s druge strane, tvoja bi na PH bila bolja i prakticnija od moje.

sto se snijega i dvorista tice, ako dignem noz 5cm od zemlje dobijem 5cm debel sloj ugazenog snijega i leda te nista osim lade nece izaci iz dvorista posto se penjem uzbrdo prema cesti. na ravnom terenu bi to funkcioniralo.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovo kak si na naveo je dosta jako samo jos par slika pa da vidimo sve.
Moja se kopca na zadnji kraj i mogu ju zakretat na obje strane samo pomocu klinova ima slika u temi ako hoces jos cu ju slikat pa stavim.
Kod prijatelja sam ralil ovu zimu isto ko ti ima dvoriste i isto je prical da mu bude led al kad sam zralil nije mogel vjerovat tam di je breg sam ju skoro do sudra spustil a na ravnom na nekih 3-4cm i polalo i ispalo je super.
Jos jedan savjet ne ici ralit kad zakrka pola metra nego u vise navrata,jer kad urikverc ralis gume slabije hvataju nego napred.

Stavit cu jos koju sliku otkopcane da vidis kak je jednostavno i jako i to bi ti vec napravil,nego se s ovim sistemom mucis.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
@oficir
Molim te lijepo da sutis ako nemas kaj pametnoga za reci! Boli tibora ona stvar za tvoju ralicu i tvoje usrano zakretanje kad je napravio 10x bolju ralicu od tvoje i koja nije ni slicna tvojoj.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Takav grn na zakretanje je naj bolje rijesenje za zadnje poluge, zamisli kakao bi ocistio par kilometara puta sa grnom poput ovoga u oficiar i da bude zakacen za zadnje poluge.

Za grtanje snijega u dvorisutu koje nema asvalt nista nebrini, zemlja se zaledi i grnu u nju uopste neidem tako da odlicno ocisti, samo ga vuces za sobom. Zakretanje i te kako treba i to na sve strane i da se moze lako zakrenuti dok je grn zakacen za traktor, tek kada se grn koristi covjek shvati koliko to valja.

Mi imamo takav grn, a vec nekoliko smo ih pravili posto tako koristimo, a usput i prodajemo, zadnji je bas otisao u HR u Osijek.
I takav prikljucak uvijek ima posla, pocisti snijeg, uzgrne stajnjak, razgrtanje silaze, sljunaka zemlje, cak bez problema skida slocjeve zemje, bas neki dan sam u vocnjacima neka brda sa puno korijenja i mladoga drveca sve zgurao i prosirio uzglavnice u vocnjaku, gdje mi je bilo usko.
A ako nesto zakacis cockom grna sigurno se nece polomiti jer tada pukne saraf i grn se jednostavno samo okrene, stavis novi saraf i udri dalje.
Naj veci rizik je udar sredinom grna.
Znaci naj vise treba ojacati spoj oko mehanizma za okrtanje, neznam koliko je debela ona dole cijev sto ide po duzini grna ali nju dobro ojacaj sa jos nekakvim proflima za onaj mehanizam, i gore neznam koliko je debela ona gore cijev sto se pusta od traktora ka mehanizmu tu je isto sila velike, ako je tanja onda ju isto treba ojacati da se ne svije.
Treba dobro ojacati i spoj one uzdusne cijevi i ovih polumjesec ojacanja, znaci ubaciti neke komade zeljeza da ta ojacanja sto vecom povrsinom nalijezu na tu cijev da ju nebi smotla ka unutra.

Evo jedan video kako jedan od mojih grnova grce dvorise koje nije asvaltirano.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=_4szDly67Gk[/YT]
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@oficir
Molim te lijepo da sutis ako nemas kaj pametnoga za reci! Boli tibora ona stvar za tvoju ralicu i tvoje usrano zakretanje kad je napravio 10x bolju ralicu od tvoje i koja nije ni slicna tvojoj.

Evo sutim necu vise ni rjeci rec,a ti pomozi i daj savjet!!!:x::x:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
evo jos koja slika:

















Znaci naj vise treba ojacati spoj oko mehanizma za okrtanje, neznam koliko je debela ona dole cijev sto ide po duzini grna ali nju dobro ojacaj sa jos nekakvim proflima za onaj mehanizam, i gore neznam koliko je debela ona gore cijev sto se pusta od traktora ka mehanizmu tu je isto sila velike, ako je tanja onda ju isto treba ojacati da se ne svije.

donja prirubnica oko koje se zakrece sve je dodatno ojacana kao sto se vidi.
pisao sam vec, gornji U profil je 7-11mm debljine mesa, a donji L profil je taj isti U profil prerezan na pola.
cijev sto ide od traktora tj glavna greda kako ja kazem je debljine mesa nesto vise od 10mm.
bila je opcija da se jos pojaca prema naprijed gdje se kopcaju poluge, da se trokut napravi ali mislim da nema potrebe..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kolega odlična ti ova ralica.. neznam šta tu se ima baš previše i pojačavat,jer kolko vidim dosta jaka je napravljena,prije če mali fergo stat nego polomit tu ralicu,jedino ak je neče kačit za veliki MF e onda bi mogla biti belaja dok negdje za nekaj zapne...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@tibor88 pojacaj jos samo cijevi ostalo si dobro pojacao jer po namijeni cijevi ti se budu spigale jer ja sam onu plavu sta sam uzimo od susjeda spigao pri tomo dijelu za zakretanje to ti je moj savijet ovak ralica super izgleda!!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@tibor88 pojacaj jos samo cijevi ostalo si dobro pojacao jer po namijeni cijevi ti se budu spigale jer ja sam onu plavu sta sam uzimo od susjeda spigao pri tomo dijelu za zakretanje to ti je moj savijet ovak ralica super izgleda!!
Za ovaj položaj u kojem je sad je OK ali ako je okreneš u suprotnom da ju traktor gura i spustiš na zemlju nečeš krenut s mjesta jer nagib napred nazad možeš regulirat samo na toplink poluzi a to je nedovoljno. Svaku neravninu terena češ ubosti ako je ispod zemlja, jedino možeš napravit montažne skije na lijevom i desnom kraju tako da će one uvijek držat ravninu terena, a za safalt ih skineš tako da može grebat do njega.
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Dobro da ona ruje jer kako je majstor napisao osnovna namjena je ravnanje terena, a ne ciscenje snijega.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dobro da ona ruje jer kako je majstor napisao osnovna namjena je ravnanje terena, a ne ciscenje snijega.

Daj malo bolje citajtaj ovu temu i prati!!!:icon_weed::(:
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,424
Drago mi je što vidim da ljudi počinju sami raditi svoje strojeve.
Kod ove ralice imam jednu malo veću primjedbu...U profil je potpuno pogrešnom mjestu...a ostalo će izdržat... Trebao je biti na polovici visine daske ili još i niže. Zamislite koji je krak sile od donjeg noža prema okretištu...na nekoj žešćoj krutoj prepreci ćeš svinuti okretište ili dasku, koliko god to pojačavao... Klin okretišta je trebao biti sve do preko pola visine daske.
Druga stvar; stavi joj iza daske 2 skije svaku s jedne strane tada ti neće propadat u šljunak ili zemlju kada budeš čistio snijeg po dvorištu; jer inače hoće.
Svaka čast na trudu; još malo brušenja i boje i eto novog stroja
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
ovo je konkretan savjet, samo je nazalost kasno dosao.
to sa visoko postavljenim profilom smo prekopirali sa jedne daske iz sela tako da nismo ni razmisljali o drugacijem postavljanju. ferko ju nece potrgati nikad a kad se za mf-a zakvaci onda cemo vidjet sta ce se desavat.

sto se snijega tice, on mi nije toliko bitan za dasku. skije smo u samom startu planirali stavljat ali nekako mi se cini da ipak nece ici gore.

sto se tice guranja kada se okrene naopako, gura ju ferko bez problema. barem po dobro ugazenoj zemlji. vidjet cu kako ce biti na polju ili necem takvom. jos bi trebao i neki noz ici gore pa mozda bude bolje isla u zemlju. za sad mi se ne cini previse "lakoma"..


sto se tice izrade svojih strojeva, evo jos jedan teaser :



ali to je materijal za jednu drugu temu :icon_smile:
 
Posljednje uređivanje:

Nede324

Član
Tu od
19 Sij 2012
Poruka
94
Bio sam vidio jednom na slici na forumu IMT 539 sa prednjim utovarivačem i ralicom naprijed pa me zanima kako je to izvedeno i imali jos ta slika :icon_axe:
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
evo kum napravio ralicu koju i prodaje da se zna jer mu je prevelika evo nekih slika cijena je tisucu kuna moze se jos nesto dogovorit
wug5.jpg

4cyr.jpg

vxb4.jpg

7uv4.jpg

q7cj.jpg

djg1.jpg

809m.jpg

vxb4.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh