• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

R

rkrajcic

Guest
Ma mislio sam samo nadopuniti tvoja saznanja za orahovicu jer mislim da te sitnice što ja dodajem valja uzeti u kalkulacije.
NIsam baš siguran da je izvedivo prodati 2,3,5,tona u komadu za 15kn no svi upravo tvrde baš to.
DA bih bio posve jasan ove sam godine imao dvije berbe,prva su bili rimski koji su imali oko 6%vlage i nisam ih sušio dok mi je druga berba kalirala nakon sušare 10%.Lani nisam mjerio ali mislim da je postotak vlge bio20-tak %
DAkle hoću reći da je organizirani otkup prava stvar ali da bi realna cijena lješnjaka standardne kvalitete trebala biti bar 12kn bez pdv-a.
što se stroja tiče nije moj pa nemogu staviti slike.Radi se o stroju 30-tak godina koji ostavlja dosta smeća ali to rješavam s komušačem za kukuruz(uz malu doradu)te sa neizbježnim ručnim prebiranjem.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
kako vam ide prodaja i kakove cijene postižete, imam 220 kg. očišćenog lješnjaka, pa ajmo reći nitko i ne pita, nekoliko nemoralnih ponuda dakle 40 kn sa PDV. Kakva je situacija sa prodajom na "kućnom pragu", mislim što se tiče zakonskih propisa, ako netko zna pobliže molim komentar.
 
Posljednje uređivanje:

tekic1

Novi član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
5
Pozdrav,netko je prije spomenuo da je bolje špricati crvenim uljem ili Nordoxom
sada u 11 mjesecu nego kad se već pojave ženski cvjetovi.Zanima me kakva su Vaša iskustva dali prskate sada ili koji je Vaš termin.Ja sam u razmišljanju da to sad obavim.Mislim da je to "Karla" nekad davno isto konstatirala.
 

Žarko

Član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
50
Što se tiče prodaje na kućnom pragu legalno je ako je registriran OPG. Također preko OPG-a možeš prodavati lješnjak i u trgovine ali moraš imati žig koji možeš napraviti na temelju Rješenja o registraciji OPG-a.
Kada se prodaje lješnjak na tržnici ili kod kuće potrebno je izdati račun ( paragom blok koji je ovjeren žigom ) i tada je sve legalno.
Da li netko ima za prodati lješnjak u ljusci ili sadnica istarskog ili rimskog, može ponuda na PP.

znači Vi ste već u prvim godinama iza sadnje formirali skeletne grane na visini 1-1.3m....to me zanimalo...hvala, pozdravljam, živili

moje mišljenje je da su prve grane na 1-1,30 m previsoko. Ja sam prve grane puštao na 60-70 cm i dobro se pokazalo pogotovo kasnije prilikom ručnog prskanja ( kada su mlađe ) a i u berbi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
A jel valja posadit lješnjak koji izraste kao izboj sa strane, imam par lješnjaka koje bi trebalo prorijediti pa da iskoristim višak, ne znam koja je sorta jer sam dobio te sadnice, plod je onako osrednji, veći od divljeg ali nije krupan kao neke cijepljene vrste.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A jel valja posadit lješnjak koji izraste kao izboj sa strane, imam par lješnjaka koje bi trebalo prorijediti pa da iskoristim višak, ne znam koja je sorta jer sam dobio te sadnice, plod je onako osrednji, veći od divljeg ali nije krupan kao neke cijepljene vrste.

Slobodno sadi.
Jedino ako je matično stablo bilo nacijepljeno, onda neće biti isto. Ako nije cijepljeno onda je 100% identično starom stablu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Slobodno sadi.
Jedino ako je matično stablo bilo nacijepljeno, onda neće biti isto. Ako nije cijepljeno onda je 100% identično starom stablu.

Nije nacijepljeno, počupat ću taj višak s korjenčićima s strane i zasadit.
 

Nikola114

Novi član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
11
Jesam. 100 kom. Za prvu godinu dosta. Moram vidjeti kako se lijeska tamo ponaša tokom ljeta. Zemlja je kod sadnje bila nevjerojatno rahla, iako je nisam ni taknuo 3 g skoro.
Gdje bi se mogla kupiti koja sadnica Ist. okruglog? Kažu da je super oprašivač Ist. duguljastog.
Koje sorte su kod vas u nasadu?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Gdje bi se mogla kupiti koja sadnica Ist. okruglog? Kažu da je super oprašivač Ist. duguljastog.
Koje sorte su kod vas u nasadu?

stavi slobodno ist. okrugli kao baznu sortu, a dugi kao oprašivač.

sorta je bar duplo bolja od istarskog dugog. ne znam zašto ga zovu okrugli kad nije, i kad se polupa mala je razlika od ist.dugog. nije mi jasno zašto je zapostavljena u odnosu na ist. duguljasti. u biti to su vjerojatno podsorte istarskog kojeg kažu da ima čak 7-8 podvrsta
( vrlo slični sa malim razlikama )

evo neke prednosti što sam ja primjetio:

- nije osjetljiv na sušu, prije sazori i skoro da ispada sam iz košuljice ( vrlo malo mu treba "češanja" da ispadne iz košuljice ). redovno rađa i vrlo brzo dolazi u rod ( već u 2-3g ima plodova na stabalcima ), plod je isto krupan kao i kod duguljastog što večina više cijeni kod kupovine

- puno se lakše formira stablo i ne objesi grane kad ga formirate ( plod je ravnomijerno raspoređen po krošnji ) kao duguljasti.

u biti nemam ama baš nikakve zamjerke. jedino je upitna autentičnost sorte ( da li pričamo o istoj sorti ) ali po slici plodova što je turopoljac nekad stavio na forum to bi bila ta sorta!

baš sam htio pohvaliti ovu sortu i sad mi se pružila prilika. čak mi je po kvaliteti uz bok gifoniju koji je također super. malo sam kontaktirao sa plantažerima koji imaju rimski, i oni su jako zadovoljni sa tom sortom. sve u svemu rimski, istarski, gifoni što smo uglavnom svi sadili , sve su redom dobre sorte. još nam je istarski "najlošiji", ali ne što je loš nego je dosta osjetljiv na sušu. tu su talijani u prednosti jer će nam, kako sada stvari stoje, suša biti najveći problem u budučnosti ( kod nas 5mj nije padala kiša ) i ostaje kod istarkog zaista veliki problem komušina.

treba vladu moulisa kontaktirati i on bi mogao imati sadnica.

u mom nasadu su uglavom te tri sorte ( s tim da imam istarskog i ovakvog i onakvog ). i ma tu još štoša, ali ove tri su uglavnom, s tim da je rimskog manje od gifonija.
 

robcemk

Novi član
Tu od
21 Velj 2011
Poruka
5
stavi slobodno ist. okrugli kao baznu sortu, a dugi kao oprašivač.

sorta je bar duplo bolja od istarskog dugog. ne znam zašto ga zovu okrugli kad nije, i kad se polupa mala je razlika od ist.dugog. nije mi jasno zašto je zapostavljena u odnosu na ist. duguljasti. u biti to su vjerojatno podsorte istarskog kojeg kažu da ima čak 7-8 podvrsta
( vrlo slični sa malim razlikama )

evo neke prednosti što sam ja primjetio:

- nije osjetljiv na sušu, prije sazori i skoro da ispada sam iz košuljice ( vrlo malo mu treba "češanja" da ispadne iz košuljice ). redovno rađa i vrlo brzo dolazi u rod ( već u 2-3g ima plodova na stabalcima ), plod je isto krupan kao i kod duguljastog što večina više cijeni kod kupovine

- puno se lakše formira stablo i ne objesi grane kad ga formirate ( plod je ravnomijerno raspoređen po krošnji ) kao duguljasti.

u biti nemam ama baš nikakve zamjerke. jedino je upitna autentičnost sorte ( da li pričamo o istoj sorti ) ali po slici plodova što je turopoljac nekad stavio na forum to bi bila ta sorta!

baš sam htio pohvaliti ovu sortu i sad mi se pružila prilika. čak mi je po kvaliteti uz bok gifoniju koji je također super. malo sam kontaktirao sa plantažerima koji imaju rimski, i oni su jako zadovoljni sa tom sortom. sve u svemu rimski, istarski, gifoni što smo uglavnom svi sadili , sve su redom dobre sorte. još nam je istarski "najlošiji", ali ne što je loš nego je dosta osjetljiv na sušu. tu su talijani u prednosti jer će nam, kako sada stvari stoje, suša biti najveći problem u budučnosti ( kod nas 5mj nije padala kiša ) i ostaje kod istarkog zaista veliki problem komušina.

treba vladu moulisa kontaktirati i on bi mogao imati sadnica.

u mom nasadu su uglavom te tri sorte ( s tim da imam istarskog i ovakvog i onakvog ). i ma tu još štoša, ali ove tri su uglavnom, s tim da je rimskog manje od gifonija.
Ja sam iz Makedonije i konecno ove nedelje treba zasaditi 2000 sadnica na 3.5ha povrsine.
Porucio sam sledece sorte iz Krusevca: Tonda romana 830; Istarski okrugao 600; Istarski dug 280; Rimski 140; Ludolf 50; Cosford 50; Halski 50.
Sta mislite za sorte i dali su srazmerne brojke za sadnju.rekli su mi da je dobro imati vise sorti zbog oprasivanje.(kod mene oprasivaci su Rimski,Ludolf,Cosford i Halski i moj plan za zasadjivanje da budu jedno do drugi u isti red i rasporedeni proporcijalno na celu parcelu)
Puno pozdrav. I cekam vase sugestije.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Molim Vas za mišljenje prošli tjedan sam pripremio prskanje, otopio Plavo ulje i zbog vremenskih uvijata (mraz i smrzavica) nisam mogao isto potrošio, (stoji u šprici) pa me zanima hoće li se isto moći utrošiti ili ću ga morati prosuti.
 
Posljednje uređivanje:

sliovic

Novi član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
15
Jesam. 100 kom. Za prvu godinu dosta. Moram vidjeti kako se lijeska tamo ponaša tokom ljeta. Zemlja je kod sadnje bila nevjerojatno rahla, iako je nisam ni taknuo 3 g skoro.
Gdje bi se mogla kupiti koja sadnica Ist. okruglog? Kažu da je super oprašivač Ist. duguljastog.
Koje sorte su kod vas u nasadu?

pozdrav nikola ..

kod mene su istarski dugi i kao oprašivač rimski .. a sadnice ja sam kupio od karle i nemam se šta požaliti na njih , pa pokušaj je kontaktirati ...

sliovic
 
B

bogi023

Guest
http://www.youtube.com/watch?v=2fNVAkG9YHM


evo kak se skidaju izboji 2020-te


http://www.agriaffaires.it/usato/co...ltro/1813204/macchina-raccogli-nocciole.html#

jel bi se ovak nest moglo doma sklepat sam ne kuzim sistem kak ventilator izgleda puse u onu cjev pa se valda stvara potlak ak je neko strucniji da objasni princip

na otpadima se da naci vent za 120 kn a ostalo je limarija i zeljezo

Napravio sam od kartona na ovaj princip samo vece 200x250x450 i probao sam sa usisivacem jos sam i dodao prikljucak na cev da rasiri strujanje vazduha. Sistem funkcionise samo treba jaci ventilator tj. sa vise protoka vazduha. Sve je oduvao osim kad naidje idealna polovina ljuske to ne moze da oduva. Trenutno tragam za radijalnim ventilatorom pa ako neko ima ideju od cega bi mogao da uzmem(nasao sam jeftine od auta na netu ali mislim da su mali trebali bi veci pa ako je jaci lako moze da se napravi da falsira)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=r4y7ZcNywKA&feature=related[/YT]
 

milanv85

Novi član
Tu od
22 Stu 2011
Poruka
2
Pozdrav

Veliki pozdrav svima! Nov sam na forumu i uopste u svijetu uzgoja ljesnjaka. Prije nekoliko dana zasadio sam 460 sadnica (250 istarski okrugli, 150 ludolf i 60 rimski) u blizini Banja Luke. Pravio sam razmak 4x3m, obzirom da sam mislio obradjivati manjim masinama. Toliko od mene za pocetak!
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Napravio sam od kartona na ovaj princip samo vece 200x250x450 i probao sam sa usisivacem jos sam i dodao prikljucak na cev da rasiri strujanje vazduha. Sistem funkcionise samo treba jaci ventilator tj. sa vise protoka vazduha. Sve je oduvao osim kad naidje idealna polovina ljuske to ne moze da oduva. Trenutno tragam za radijalnim ventilatorom pa ako neko ima ideju od cega bi mogao da uzmem(nasao sam jeftine od auta na netu ali mislim da su mali trebali bi veci pa ako je jaci lako moze da se napravi da falsira)

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=r4y7ZcNywKA&feature=related[/YT]

ne razumijem o cem ti pises ja sam mislio na usisivac ljesnjaka sa zemlje a odvajac ljuske cu ti pokazat strpi se jos malo pa gotovo jos je u djelovima
 
B

bogi023

Guest
Pogresan citat :oops:
Napravio sam odvajac(cisto proba od kartona) ljuske na tom principu i funkcionise samo treba veci protok vazduha.

Sto se tice sakupljaca poslao sam mail firmi iz Osjeka ali jos nema odgovora za onaj rucni sakupljac. Trenutno bi taj zadovoljio moje potrebe.
Masina sa slike verovatno ima usmerivac u toj cevi i veliki kapacitet ventilatora pa strujanje vazduha pravi iza sebe vakum,a tu gde je zastitni zuti lim predpodstavljam da izbacuje vazduh,a grumenje zemlje se razbije i izleti.Moja neka teorija. Video sam slicnu masinu u Sapcu,samo kod nje sve to ide u valjak sa rupama koji se stalno vrti i odatle ispadaju necistoce,a lesnik ostaje. Malo je komplikovanija,ali kod svake treba samo ventilator velikog kapaciteta.
 
Na vrh