Molim Bobostara da nam da savjet vezano uz lijesku i folijarnu prihranu sada nakon berbe....
Prskanje bi obavili na početku idućeg tjedna.
Koju kombinaciju po cijeni i kvaliteti da bude najisplativije upotrijebiti u prskanju lješnjaka? (naziv sredstva)
Idemo redom.
Što se tiče ljeske 4 su elemeneta sada ključna u (ranoj) jesenskoj gnojidbi: mikroelementi - bor (cvatnja i pravilan razvoj ploda) i cink (sinteza auxina i poečtni porast u proljeće); makroelement - fosfor (element energije, i obavezno ga primjeniti u tlo prije pada temperature, jer kasnije nema efekta) i mezoelement - kalcij (ljeska troši puno kalcija).
Što se tiče folijarne gnojidbe, ljeska je ipak malo drugačija priča nego koštićavo voćke. Kasno se bere, i pogotovo kao ove godine, kada je bilo suho, aktivnost listova završava neposredno nakon berbe. Tehnološki, se folijarno može ići ako ima dovoljno zelene zdrave mase (ali zbog suše to je sada vrlo reducirano). Drugi momenat je odvajanje peteljke od grančice. Ukoliko se najstariji listovi mogu lagano odlomiti od grančice (stvara se plutasto tkivo koje zatvara ranu da list može otpasti) onda više nema protoka list-stablo i načelno gotovo je sa folijarnom gnojidbom. Tako da je mogućnost folijarne gnojidbe nakon berbe gotovo na knap (ovisi o stanju svake lokacije posebno).
Stoga je moja preporuka ići u gnojidbu putem tla, a folijarno ići u vegetaciji. Kombinacija i puno (ovisi o stanju nasada) ali prva generalna preporuka bi bila:
1. NPK 5-20-30/NPK 8-26-26 + mikroelementi bor (natrijev perborat, borax, u količini od 5-10 kg/ha) i cink (cink-sulfat u količini od 20-50 kg/ha). Budući da su navedeni mikroelementi u praškastom obliku vrlo se dobro mješaju sa granulranim NPK gnojivima (u običnoj građevinskoj mješalici) i lako se apliciraju. Primjena helatnih oblika je preskupa.
2. Na kraju listopada ići sa Ferdolomitom ili nekim drugim granuliranim vapnenim materijalom (jer je ljeska velik potrošač kalcija).
Manje od toga ne bi išlo.
Naravno tu ima mjesta i za organsku gnojidbu (organo-mineralna gnojiva NPK + mikroelementi, ili čista organska gnojidba). Zatim, tu bi trebalo spomenuti i kalcij-cijanamid (vrhunsko gnojivo za jesensku gnojidbu ljeske, ali ne znam da li je uopće dobavljiv u HRV; gnojidba dušikom i kalcijem uz insekticidno djelovanje). Može se primjeniti i superfosfat (16%, jednostruki) + mikroelementi... ali to ovisi o svakom nasadu posebno.
Što se tiče nabave gnojiva; ovisi o tome što se nađe kod lokalnog prodavača. Druga opcija je grupna nabava (a vidim da ima dosta nasada ljeske) gdje bi onda cijena išla značajno dolje, ali samo uz ozbiljnu igru.... :scratch