• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Pitanje

Da li ima negdje nekakav link gdje se mog pogledati kretanja cijena na svijetskim burzama, kako bismo mogli znati kako se kreće cijena lješnjka.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Trebali bi formirati neku okvirnu cijenu od - do za ovogodišnji urod. Iznesite svoje viđenje, pa da prodiskutiramo. Trebali bi se bar okvirno složiti oko toga. Berba se polako zahuktava, i kroz nekih 10-tak dana ćemo je privesti kraju. Kakvi će razultati biti još se nezna, ali bit će nešto...
Mučimo se sa cijevima od kombajna, za popizditi... nešto je tu nedorečeno, nedovršeno za rad od recimo efektivno 8 sati dnevno. Stroj je novi i radi dobro, ali ove cijevi ima da ubiju i najvećeg luđaka koji voli raditi.
Ne mogu da vjerujem da netko izdrži tri dana za redom po 8 sati, e sada bi trebalo tu nešto doraditi, uraditi, izraditi, prihvate - ručke -drške-štapove-mislim da nije u redu za takav stroj i za toliko novaca, nek se nitko ne ljuti, ali raditi s ovim cijevima 8 sati dnevno i u kojem položaju tijela, čista robija, ubili smo se dva dana, dobro da je padala kiša i da smo danas doma.
 

JAROMIR

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
98
Trebali bi formirati neku okvirnu cijenu od - do za ovogodišnji urod. Iznesite svoje viđenje, pa da prodiskutiramo. Trebali bi se bar okvirno složiti oko toga. Berba se polako zahuktava, i kroz nekih 10-tak dana ćemo je privesti kraju. Kakvi će razultati biti još se nezna, ali bit će nešto...
Mučimo se sa cijevima od kombajna, za popizditi... nešto je tu nedorečeno, nedovršeno za rad od recimo efektivno 8 sati dnevno. Stroj je novi i radi dobro, ali ove cijevi ima da ubiju i najvećeg luđaka koji voli raditi.
Ne mogu da vjerujem da netko izdrži tri dana za redom po 8 sati, e sada bi trebalo tu nešto doraditi, uraditi, izraditi, prihvate - ručke -drške-štapove-mislim da nije u redu za takav stroj i za toliko novaca, nek se nitko ne ljuti, ali raditi s ovim cijevima 8 sati dnevno i u kojem položaju tijela, čista robija, ubili smo se dva dana, dobro da je padala kiša i da smo danas doma.

Slažem se da bismo trebali dogovoriti neke okvirne cijene iako ih kod mene nema puno. Koliko gledam cijena na Njuškalu neočišćeni od 15,oo do 26,00 kuna, a očišćeni od 48,00 do 70,00 kuna. Karla što se tiče cijevi ja sam na cijevi stavio drvene drške od lopate, iste oblijebio trakom, te je rad dosta lagan jer su dugačke pa se nemoraš sagibati
 

dblaz

Član
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
107
Karla! na krajeve stavi plastičnu kanalizacijsku cijev,njihovu dužinu sama odredi jer ona ti diktira položaj tijela dok radiš i nanju montiraš rukohvat a kraj cijevi odreži približno pod kutem od 35-40*.Meni se takva izvedba pokazala dosta dobro dok ne izmudrujemo nešto bolje!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Što sve nismo isprobavali, to sa cijevi još nismo, bit će danas. Uvjeti berbe, na radu s kombajnom su veoma teški, sve odlično radi, međutim to je toliko prašine da ne možete zamisliti. Bez maske i zaštitnih naočala nema šanse, a 10 sati dnevno pod takvim uvjetima sačuvaj Bože. Ubili smo se do iznemoglosti i tako iz dana u dan.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Molim Bobostara da nam da savjet vezano uz lijesku i folijarnu prihranu sada nakon berbe....
Prskanje bi obavili na početku idućeg tjedna.
Koju kombinaciju po cijeni i kvaliteti da bude najisplativije upotrijebiti u prskanju lješnjaka? (naziv sredstva)
Idemo redom.
Što se tiče ljeske 4 su elemeneta sada ključna u (ranoj) jesenskoj gnojidbi: mikroelementi - bor (cvatnja i pravilan razvoj ploda) i cink (sinteza auxina i poečtni porast u proljeće); makroelement - fosfor (element energije, i obavezno ga primjeniti u tlo prije pada temperature, jer kasnije nema efekta) i mezoelement - kalcij (ljeska troši puno kalcija).

Što se tiče folijarne gnojidbe, ljeska je ipak malo drugačija priča nego koštićavo voćke. Kasno se bere, i pogotovo kao ove godine, kada je bilo suho, aktivnost listova završava neposredno nakon berbe. Tehnološki, se folijarno može ići ako ima dovoljno zelene zdrave mase (ali zbog suše to je sada vrlo reducirano). Drugi momenat je odvajanje peteljke od grančice. Ukoliko se najstariji listovi mogu lagano odlomiti od grančice (stvara se plutasto tkivo koje zatvara ranu da list može otpasti) onda više nema protoka list-stablo i načelno gotovo je sa folijarnom gnojidbom. Tako da je mogućnost folijarne gnojidbe nakon berbe gotovo na knap (ovisi o stanju svake lokacije posebno).

Stoga je moja preporuka ići u gnojidbu putem tla, a folijarno ići u vegetaciji. Kombinacija i puno (ovisi o stanju nasada) ali prva generalna preporuka bi bila:

1. NPK 5-20-30/NPK 8-26-26 + mikroelementi bor (natrijev perborat, borax, u količini od 5-10 kg/ha) i cink (cink-sulfat u količini od 20-50 kg/ha). Budući da su navedeni mikroelementi u praškastom obliku vrlo se dobro mješaju sa granulranim NPK gnojivima (u običnoj građevinskoj mješalici) i lako se apliciraju. Primjena helatnih oblika je preskupa.

2. Na kraju listopada ići sa Ferdolomitom ili nekim drugim granuliranim vapnenim materijalom (jer je ljeska velik potrošač kalcija).

Manje od toga ne bi išlo.

Naravno tu ima mjesta i za organsku gnojidbu (organo-mineralna gnojiva NPK + mikroelementi, ili čista organska gnojidba). Zatim, tu bi trebalo spomenuti i kalcij-cijanamid (vrhunsko gnojivo za jesensku gnojidbu ljeske, ali ne znam da li je uopće dobavljiv u HRV; gnojidba dušikom i kalcijem uz insekticidno djelovanje). Može se primjeniti i superfosfat (16%, jednostruki) + mikroelementi... ali to ovisi o svakom nasadu posebno.

Što se tiče nabave gnojiva; ovisi o tome što se nađe kod lokalnog prodavača. Druga opcija je grupna nabava (a vidim da ima dosta nasada ljeske) gdje bi onda cijena išla značajno dolje, ali samo uz ozbiljnu igru.... :scratch
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Idemo gnojidbom putem tla, ali sad ima drugi problem, a to je da više nismo u mogućnosti ukopavati umjetno jer su krošnje prevelike, pa pitam sve koji mogu preporučiti, neki funkcionalni rabljeni priključak na traktor za tu namjenu, obrada ispod krošnje do sadnice,da nije skupo... naravno recesija je.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
stari diferencijal od lade mercedesa malo zeljeza s otpada i majstor ti napravi bocnu frezu

jedino kupis nozeve orginal od neke freze ili onaj s nuskala kaj prodaje na ticalo obrt nino
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Lješnjak u ljusci

Ima li tko veće količine istarskog 500kg na dalje u ljusci ili očišćenog na potezu Koprivnica-Osijek nek se javi na PM
 
Posljednje uređivanje:

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ako nekome treba znam covjeka koji trzi tonu u ljusci po 17 kn/kg
 
C

centor

Guest
Što sve nismo isprobavali, to sa cijevi još nismo, bit će danas. Uvjeti berbe, na radu s kombajnom su veoma teški, sve odlično radi, međutim to je toliko prašine da ne možete zamisliti. Bez maske i zaštitnih naočala nema šanse, a 10 sati dnevno pod takvim uvjetima sačuvaj Bože. Ubili smo se do iznemoglosti i tako iz dana u dan.

Karla koliku povrsinu imate? Ova vasa iskustva (patnja) s kombajnom me bas razocaravaju. Taman se lomimo da nesto kupimo sa idejom da malo radimo i usluzno jer imamo svega 2ha.
Ja sam sa 129 radnika (placenih dnevnica) obrao oko 5,5t - dakle oko 1300eur ukupno troskovi berbe za ovu godinu.

Kakva je berba kod vas?

Pozdrav iz Panceva. Dragan
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Za Centora:
Imamo površinu od 7 ha. I ove godine smo prvi puta brali sa kombajnom. Koliki je urod vidjet ćemo nakon dodatnog čišćenja ovih dana. Kako je povoljno vrijeme odrađujemo jesensko-zimske poslove u nasadu, a glavno je da je urod pod krovom.
Berba sa kombajnom ima POZITIVNE strane:
- brzina skupljanja - manji troškovi i brže se odradi
-mali broj potrebnih ljudi (troje),
-uvid u kvalitetu ploda: (skupljanje u vreće) točno za određeni dio nasada - krupnoća ploda; ljeskotoč; zdravstveno stanje ploda
-čišćenje istarskog iz komušine-brže sušenje i potrebno manje prostora
-stroj radi i čovjek se mora prilagoditi - nama stajanja i zabušavanja
NEGATIVNE strane su:
- rad u uvjetima prašine, buke 10 sati dnevno
- položaj tijela naspram usisnih cijevi nije zadovoljavači za 10 sati dnevno
- stroj radi i čovjek se mora prilagoditi - nema stajanja i zabušavanja
- kvalitetno se odradi samo po suhom vremenu
- trebala bi savršena priprema terena prije berbe da se berba olakša
Da nije stroja još sada bi skupljali i troškovi bi bili veliki, ali i stroj ima svoju amortizaciju i nabavnu cijenu pa kad se sve izračuna mislim da nije isplativ na malim površinama naročito kad ga koristimo 1x godišnje, tu bi sistem udruživanja i nabave zajedničkog stroja imao najveću ulogu.
Ako ste nabrali 5,5 t na 2 ha to je odlično i ručno to skupiti, svaka vam čas.
Računicu moraš sam izvesti a kad ga nabaviš taman se privikneš na svakodnevno rondanje i onda je berba gotova, osobno bi mi odgovaralo da smo do Božića u berbi.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
E još nešto: da bi bio što isplativiji možda sistem iznajmljivanja nije loša opcija, a kako to funkcionira u praksi neznam.
Ovo nam je bila godina uhodavanja pa dogodine možda uključimo i druge opcije, ako bude interesa od drugih da riješe berbu.
 
C

centor

Guest
Za Centora:
Ako ste nabrali 5,5 t na 2 ha to je odlično i ručno to skupiti, svaka vam čas.
Računicu moraš sam izvesti a kad ga nabaviš taman se privikneš na svakodnevno rondanje i onda je berba gotova, osobno bi mi odgovaralo da smo do Božića u berbi.

Hvala Karla, sve jasno ko dan !
5,5 t sa dva hektara nije lose, ali mi imamo onu cudnu sadnju sa skoro 2000kom na toj povrsini (stavio sam slike nekad) pa smo ocekivali vise, no nemamo zalivni sistem pa je susa obrala sigurno 30tak %.
Dakle kombajn - ili da sirimo plantazu ili zadrugarski - al znas onu: zadruznoj kobili grbava ledja.
Svaka cast ne nama vec radnicima i novcaniku (130 radnika x 10 eur) ;), a bilo bi sjajno imati sortu koja bi se brala do bozica kombajnom :rolleyess: - ako je selekcionises rezervisi mi sadnice odmah.
Kod nas randman 42%, cena (za male kolicine) 2-2,5 eur u ljusci, a oko 6 ocisceno. Na pijaci 800 din (1 eur=115 din).
Pozdrav.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Centor, baš bi bilo zanimljivo da nam staviš slike svog nasada kako danas izgleda s obzirom da imaš nešto drugačije nego večina nas. Ipak 2000 kom / ha je nešto sasvim drugo nego recimo naših 500 kom/ha.
I kolika je starost tvog nasada? Sjećam se tvojih slika od prije, ne baš ono 100% ali ostalo mi je nešto.
Ispraznio si novčanik za berbu, ali kad sve prodaš lijepo će se napuniti. Tako i treba da čovjek zna zašto radi.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=VfQENSY9y8o&feature=[/YT]

berba 2012
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh