• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Atomizeri

A

Ado

Guest
Re: Atomizeri Taral Turbo 230 litara.

Interesuje me koja je funkcija oznake turbo za atomizer .-Jel do pumpe da brze goni preko dizni da prepeler puse .-Koja je svrha recimo na prepeleru ako recimo ima devet lopatica na prepeleru a nekim pet ili sest.-Moze li ko objasniti vezano za Turbo atomizer.-Hvala unaprijed.-Ado_
 
A

Ado

Guest
Re: Taral Turbo 230l.

Koristim Taral turbo 230l,kojeg koristim za vocnjake i viniograde .-Pumpa je talijanska bertolini ,kazan turski ,keramicke dizne,ventilator sa devet lopatica,.-Interesuje me vezano za oznaku turbo koja je funkcija .Moze li ko pojasniti jel dobar izbor .-Ado_
 
A

Ado

Guest
Ima li ko odgovor za moje pitanje vezano za Atomizer Taral turbo ?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Ado kaže:
Ima li ko odgovor za moje pitanje vezano za Atomizer Taral turbo ?

Turbo oznaka se većinom koristi za difuzore (stražnji dio sa ventilatorom) koji imaju dvostruki ventilator ili usmjerivače unutar difuzora (ne usmjerivači koji su namijenjeni za dizne!). Glavna svrha takvog modela je da ima povećanu količinu zraka (od 55-75 kubika na sat) i da može prskati u vrlo teškim uvjetima (ekstremne visine, krošnje koje su isprepletene jedne u drugu i sl.).

Još jednom naglašavam, većinom... ne mora značiti da je tako u tvom slučaju.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
zvonis01 kaže:
kolege,ovh dana sam špricao sa stihl leđnim atomizerom ,jer mi je traktorski van funkcije i došao do čudnih rezultata,po hektaru sam trošio oko 300 l tekućine što je tri puta manje od traktorskog ako idemo na računicu 1000l-ha.razlika je 700 l u kojem ima 21 l crvenog ulja x 40 kn=840 kn,to je jebačka dnevnica,bar za mene :shock: zanima me dali ostali koriste traktorske atomizere za zimsko prskanje jer ne vidim svrhu ga koristiti dok nema zelene mase :scratch
mislim da si nešto malo pobrkao.....1000 litara ide po hektaru ali na sve mlaznice kad ima puno zelene mase znaći konkretno na mom atomizeru na 5 sa svake strane a zimsko špricanje radim sa jednom odnosno dvije mlaznice i nema šanse da potrošiš 1000 l na hektar kao kad špricaš 1 metar zelene mase.......
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
to mi je jasno,ali dali uspiješ "okupati" sve grane sa dvije mlaznice? :scratch :scratch
 
A

Ado

Guest
Hvala na odgovoru .-Sto se tice mog atomizera ja sam prezadovoljan .-Boze nek samo posluzi sto bolje i duze a imam namjeru uzimati veci od 400L.
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
zvonis01 kaže:
to mi je jasno,ali dali uspiješ "okupati" sve grane sa dvije mlaznice? :scratch :scratch
ja sa svojim uspijem imam Agromehanikin 400 l i mlaznicama se može štelati smjer kuda da špricaju i mogu se okretat ovisi dali hočeš da jako špricaju ili slabo.....i da ne zaboravim špricam bez ventilatora...
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
vinogradar kaže:
zvonis01 kaže:
to mi je jasno,ali dali uspiješ "okupati" sve grane sa dvije mlaznice? :scratch :scratch
ja sa svojim uspijem imam Agromehanikin 400 l i mlaznicama se može štelati smjer kuda da špricaju i mogu se okretat ovisi dali hočeš da jako špricaju ili slabo.....i da ne zaboravim špricam bez ventilatora...

e ovo nisam znao :oops:
 
A

Ado

Guest
Kako prskas bez ventilatora u kojem smislu pojasni ?-Koliko imas brzina na atomizeru ?-Po meni jedino ako iskljucis dizne a prskas preko marpica rucno .-
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
svaki atomizer je u stvari visokotlačna prskalica,ventilator isključiš i to je onda to,a isklljučiš ga polugom kojom španuješ remen,isto radiš i kada ispireš rezervoar i dizne sa vodom
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Potpisujem gornji post još bi dodao samo da ventilator služi samo za okretanje lišća loze ili vočaka da bi sredstvo što bolje prekrilo lišće .... i što dublje u masu prodrlo
 
A

Ado

Guest
-Moram da dopunim na ovu temu malo tije odgovor ostao pretanak.-Mislio sa da posjedujes posebnu sklopku da iskljucis ventilator ali ustvari ne .-Koliko sam upoznat imaju atomizeri koji imaju posebno ukljucenje ventilatora preko sklopke i imaju dvije brzine .-Ovi sto mi koristimo pretezno su standardni sa jednom brzinom .-Uglavnom sluze i zadovoljni smo .-
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
Nemam ja nikakvu sklopku samo tu polugu sa kojom olabavim remene i to je to.....
 
C

chrvoje

Guest
pozdrav svima!

evo da se malo predstavim, novi sam ovdje pa malo čitam o atomizerima da vidim što se piše.... Inače imam 11 hektara jabuke, i hektar breskve od 2006 godine, kada smo se počeli baviti vočarstvom.

osobno, imam agromehanikin atomizer AGP1500, 1500 litara. Buduči da sam naknadno uvidio nedostatke, a i za bolje nije bilo novaca, pristupio sam temeljitoj preradi atomizera, tako da asam u njega uložio oko 1500 eura, tj. toliko je došla dodatna oprema. rezultat te prerade je taj da od prošle godine prskam sa 200 litara vode po hektaru i da nikada nisam imamo ikakvih problema sa bolestima ili štetnicima. za one iskusnije informacija, crveni pauk se bez problema uništi sa 200 litara vode po hektaru gdje je sklop sadnje 3 metra između redova, a sadnica od sadnice 80 cm. naravno da bi se ovako moglo prskat, moraju biti zadovoljeni odrđeni uvjeti, a to je da atomizer mora imati rješeno izvrsno mješanje, dizne moraju biti adekvatne veličine, i brzina mora biti dobra, ali o tome ne bi sada.... Uglavnom bez problema se prska sa 200 litara po hektaru, lai iza toga mora stajati prvenstveno znanje, zapravo jako puno znanja....

Pzdrav svima!

P.S. ako netko ima kakvih pitanja, neka mi se slobodno obrati.....
 
A

Ado

Guest
Dobro si sve obrazlozio slazem se.-Svaka cast sto vise kazes na ovu temu to bolje .-Ado_
 
T

Tomyslav

Guest
Koliko trošite špriciva po hektaru i kako podešavate količinu??Kupio sam novi atomizer Leško i sada se trebam ušemiti u to...
 
C

chrvoje

Guest
Tomyslav kaže:
Koliko trošite špriciva po hektaru i kako podešavate količinu??Kupio sam novi atomizer Leško i sada se trebam ušemiti u to...


da bi odredio koliko cega ces potrositi i koliko ces brzo ici moras krenui od poznatih stvari...

prvo moras odrediti volumen svoga vocnjaka, zatim kada to odredis, moras odrediti koliko ti je vocnjak dugacak, tj. kolika ti je duzina reda po hektaru. kada odredis duzinu reda po hektaru, moras se odluciti koliko ces vode potrositi na hektar. takoder moras znati koliko ti pojedina dizna baca tekucine na minutu, te zatim izracunas koliko ti bacaju sve dizne na minutu. prije toga moras vidjeti koji model dizni imas i koji je preporuceni tlak za pojedinu diznu. dakle kada si izracunao koliko ces trositi na minutu skropiva, onda kolicinu vode koju si odlucio potrositi na jedan hektar podjelis sa potrosnjom skropiva na jednu minutu, i dobiti ces koliko ti vremena treba da poprskas 1 hektar vocnjaka. Kada si dobio vrijeme potrerbno za spricanje 1 hektara(to vrijeme ne ukljucuje okrete), onda uzmes duzinu redova na jednom hektaru i podjelis ga sa vremenom koje si izracunao da ces dugo prskati. pod uvjetom da ti traktor pokazuje tocno brzinu, da ti je tlak tocan, i da si sve dobro izracunao, na kraju prskanja vocnjaka trebala bi ti ostati zanemariva kolicina skropiva u atomizeru.

Drugi dio, se odnosi na kolicinu spriciva. ne znam kakav ti je tip nasada, ako je M9 vezan na zicu, preporucam ti da izmjeris volumen krosnje i prema njemu odredis dozu za prskanje. Sve preporuke koje ti se daju, daju se na bazi rodnog volumena od 10.000 metara kubnih sto ce vocnjak postici u 3 do 4. godini nakon sadnje ako ga se pravilno tretira. ako ti je volumen vocnjaka manji, toliko ces i manje sredstva staviti. dakle, ako je volumen samo 5.000 metara kubnih, stavit ces samo 50% sredstva, ako ti je vocnjak 15.000 metara stavit ces 150% od onoga sto ti pise na ambalazi.

E kada si sve to izracunao, lijepo nalijes vode u atomizer koliko si si prije odredio, i stavis unutra sredstva koliko si izracuno na temelju volumena krosnje.

Jos jedan problem kod ovoga nacina je taj sto je ponekad dosta tesko odrediti brzinu kretanja, cak i onda kada postoji tocan indikator brzine jer on cesto nije tocan (na mome New Hollandu indikator mi pokazuje oko 72% prave brzine). naci cete neke teorije koje drze vodu kako izmejeriti brzinu, ali najjednostavniji i najtocniji nacin je da uzmete GPS uredaj, dobar je i onaj integriran umobitel, te vozite konstantnom brzinom i usporedite brzine te tu gresku kasnije imate u vidu kada vozite po vocnjaku. bitno je znati da i mala promjena brzine moze rezultirati time da ce vam ostati vise ili manje skropiva u tanku.

Naravno ovo sto sam do sada napisao moze se napraviti i na nacin da se pokusava metodom uzastopinih pogodaka i promasaja, iako i za ovo treba prije probati prije pravog prskanja, ali eto, to je nacin na koji ja radim.

Jos jedna stvar na koju treba paziti je vjetar. Sto se tice vjetra vjerojatno ima onih koji kazu da vjetra niakda dovoljno, no prava je istina da je vjetra gotovo uvijek previse, kada se radi o M9 nasadima, i kada se radi sa vrlo lakim kapljicama i vrlo malim kolicinama vode. vjtar ti nikada ne smije probijati, tj. dalje od sredine drugog prohoda, ili da to jednostavnije kazem, kada krenes prskati, stavi nekoga da stoji na drugom prohodu odnosno na sredini prohoda do reda koji prskas, i ako on ostane suh, tj. da nista sredstva ne padne na njega, onda ti je vjetar atomizera dobro podesesn.

To su neke kratke odrednice, o prskanju i prilagodbi atomizera za prskanje bi ti mogao pricati cjeli dan, tako da sam vjerojatno neke stvari i zaboravio napomenuti, ako budes imao kakvih pitanja slobodno mi se javi, cim budem mogo, budem ti odgovorio, a istini za volju, trenutno ne mogu vise pisati posao ceka :)....

Puno pozdrava, Hrvoje
 

Najnoviji postovi

Na vrh