• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,339
Može mi netko u kratkim crtama objasniti rad autospeed ventila? Pretpostavljam da on ide punom brzinom ko kod dvobrzinskog razvodnika i ovisno o opterećenju se prebacuje u manju brzinu? On se kombinira s običnim razvodnikom ili tu ima nekih posebnosti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Kad nema opterećenja (tlaka) u zadnjoj, većoj komori (presjeka A1), spojene su obje komore cilindra (prednje je A1-A2), pa se ulje iz prednje komore (one u kojoj je klipnjača) pretače u stražnju i na taj način prividno povećava protok pumpe.
Klipnjača (sjekira) se kreće brzinom kao da pumpa puni obični jednoradni (plunger) cilindar, odnosno aktivna površina klipa odgovara promjeru samo klipnjače (A1 - (A1-A2), odnosno samo A2). Kak je ta površina manja, brzina je veća, ali je i manji pritisak (sila) na sjekiru.
U trenutku kad sjekira nailazi na drvo, poraste tlak, te kad prekorači (oko 50...100 bara), ventil otvori prednju komoru u povrat, tak da tlak pumpe djeluje na puni promjer klipa (znači samo na površinu A1), pri tome sjekira uspori, tlak padne (ili padne pa poraste, ako je došlo do gljunte) i sve dok je veći od, recimo, 20...50 bara, radi punom površinom i silom.
Kad drvo počinje pucati i tlak padne ispod ovih 20...50bara, ventil opet zatvori prednju komoru tak da ona opet pretače ulje i ubrza hod.
To se može dogoditi nekoliko put tijekom jednog hoda kalanja i jako povećava efektivnu brzinu sjekire, jer se događa automatski.
Postoje i takvi ventili s ručni upravljanjem, ali za njih treba praksa i osjećaj. Svejedno su sporiji od autospeed-a, a često i jače opterećuju pumpu jer rukovaoci nemru biti toliko brzi u prebacivanju kao tlakom upravljana automatika.

Ovo je gruba skica principa rada samo u radnom smjeru: 20230612_003127.jpg
Skicira nije crtana kao hidraulička shema, da bude jednostavna za razumjeti i onima koji ne poznaju hidrauličke sheme.

Na razvodniku postoje samo tri položaja: rad - neutral - povrat.
Mehanički treba izvana ograničiti radni i povratni hod ručice razvodnika, baš kak i na najjednostavnijem kalaču (da se osigura isključivanje u povratu (ako ručica razvodnika stoji u tom položaju).
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
može neki link na takav ventil, ima to di kod nas?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A "nas"je gdje?


Ja bi ti dao link ali mudri budu sigurno našli jeftinije ..poslje kad bude ventil cvilil nemoj velečasni kaj sad
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
našao u rositechu....

60L 200eur
150L 300eur

Odvalili moji doma ručkus razvodnika pa gledam dal da malo unaprijedim sistem ili da opet stavim kineza od 30 usd kojeg imam doma u rezervi...

al opet kolko kužim brzina povratka je ista...
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Gledao sam i ja ovu kocku od 150L u Rosi tehu dali neko ima iskustva.
Dali je tko ugrađivao na cilindar 100/60x1000 kako odrađuje.
Dosta je novaca u odnosu na obični vijerovatno i vrijedi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Rosi prodaje HBS ventile, kakvi su na većini komercijalnih kalača.
Ima li negdje jeftinije nego kod njega, i sam bi štel znati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Nabavljaju se dijelovi za jedan vrlo ozbiljan cjepač. Motor lda820, biće dupla pumpa. 20230617_205230.jpg
Motor nije lak za paljenje, pa moram probati kompletirati anlaser i zubcanik. Sad tragamo za velikim zubčanikom
. 20230617_205244.jpg 20230617_205255.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Tako ide direktno. Bit će korekcije ovdje nije predviđen, kad se nađe ide obrada na mjeru zamajac.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Oprosti, fi je zubčanika a vanjski prečnik zamajac. Koliko poznajem treba narezati utor, odnosno napraviti mjesto ovako nemoze prevelika mjera. Al dobro vidjetćemo šta dobijam.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
što to neće bit previše okretaja za pumpu ak ide preko zubčanika ?

Kanđasta spojnica direktno na radilicu i pumpu i direkt okretaji 1:1 na pumpu, i to čak mislim da j epreviše za grupu 3 pumpu. Gr3 mislim da su do 2000rpm, Gr2 do 2800...
 

Najnoviji postovi

Na vrh