• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam problem na TV 731 koji mi majstor ne može sredit (solidan majstor). Kaže da je cijeli traktor dobio lufta i zato pod opterećenjem cuka. Naime, cijeli traktor mi cuka dok frezam, sada kada sam frezao je bilo katastrofa, zemlja je bila užasna jer je bilo prvo frezanje voćnjaka ove godine. Kada prolazim sa frezom po već isfrezanom to cukanje se dešava puno rjeđe i slabije. On kaže da me freza malo gura, malo vuče, i kako cijeli traktor ima lufta da me zato cuka.
Slično mi se dešava ako mi kotači ulaze u neku rupu ili manju grabu... prvo kad kotači dođu na "nizbrdicu" onda traktor krene (povuče ga), odmah motor zaustavi i onda motor povuče. Dok frezam osjećaj je kao da cijelo vrijeme naglo stišćem i puštam kvačilo. Kada se vozim sa traktorom sa podignutom frezom cukanja nema, osim kad su kao šta sam napisao manje grabe, rupe, onda cukne kada se spušta.
Getriba je bila skinuta i sve je u redu, ključ je promijenjen (bili su malo čoškovi zglodani).
Kakva su vaša mišljenja, što bi moglo biti?
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Kako može cijeli traktor dobit lufta?? Da nije možda mislio samo na sredinu traktora?
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
U kakvom stanju su ti oba kardana na sredini i prihvati kardana.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kako može cijeli traktor dobit lufta?? Da nije možda mislio samo na sredinu traktora?

Sredina nije tako loša, ja sam ju doduše sad htio reparirat jer meni sve mora bit ispravno 100%, ali mi je složio nešto drugo. Našerafio je na zglobu pločicu između prednjeg i zadnjeg kraja tako da zglob ne može klackat. Inače čovjek radi dosta TV-a i rekao je da to svima napravi, ako ne budem zadovoljan da uvijek mogu reparirat zglob. Inače se zglob na ničemu nije osjetio osim na frezi na ticalo kod transporta i veće brzine, teška je cca 250kg ( samo više) i dugačka 2m a možda i malo više.

U kakvom stanju su ti oba kardana na sredini i prihvati kardana.

Kardan vratila je nov tj. tu je sve mijenjano skroz do izlaza. Pogonski nisam ni probao, rekao je majstor da sigurno ima malo lufta tj. da se može malo pomaknut lijevo-desno čim tako cuka. Rekao je da je u tom pogonskom dijelu vjerojatno sve malo pohabano (sve je raskapao, ali da ništa nije za mijenjat) i ako mi sve zamijeni da garantira da će i dalje vjerojatno cukat, samo manje.
Da je u pitanju pogonski kardan zar ne bi onda trebali barem prednji kotači vrtit kako treba pa kad zadnji zađu u rupu ili grabu pa da oni cuknu preko kardana?
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Čovek nije pametan!? Skupi se tu dosta stvari, jesi zamenuo ključ, al nosač ključa igra veliku ulogu u celom sklopu, pa poslije i utori u zupčanicima brzina, i oni se vremenom habaju, i stvara se blagi konus (težnja ka izbacivanju ključa iz utora pogotovo ak' je slab nosač ključa!) Ima tu još mnogo stvari, i gume u kakvom su stanju? Mislim po obimu, prednje stare, zadnje nove, itd...? Tu već sam uništavaš traktor ako voziš po asfaltu!!Sve se to nakupi od raznih sitnica! I onda se javlja cukanje...:icon_scratch:

Pozzz joe :icon_weed:

Sad kad reče malo "cuka" traktor, to možemo smisliti na razne načine, i pomisliti na razne kvarove...al taj tvoj majstor može biti vrh u struci, al poenta je...kad bi neki matori forumaš provozao tomeka, i veroatno bi dao bolju dijagnostiku od tvog majstora!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kad sam mu opisao kvar kad ga je išao radit je posumnjao na ključ, ključ je bio malo pohaban makar je on rekao da je po njemu taj ključ još mogao trajat. Nakon toga kada sam išao radit sa traktorom sam vidio da nismo riješili problem i onda je on došao na njivu probat frzat. Kada je vidio o čemu se radi je rekao da tu pomoći nema. Godine su napravile svoje i freza ga jednostavno cuka napred-nazad.
Nakon voćnjaka gdje je stvarno bilo tvrdo i zbijeno sam išao frezat livadu i tu je išlo puno lakše sa frezom i nije cukalo niti približno kao u voćnjaku, možda je cuknulo par puta.
Zanima me da li još netko ima takav problem?

Kaže da je sve oko zupčanika i ključa u redu. Također je rekao da je do zupčanika i ključa da bi se čulo iz getribe kad preskače...
Gume su gore njegove prve iz 82.g. , tako da se traktor nije naradio.
Također mi je taj majstor rekao da ću sjebat traktor sa putom do voćnjaka, da to nije traktor za asfalt i da nađem gdje ću blizu ostavit traktor, a ja imam do voćnjaka 4km po asfaltu.
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Prije par godina imao sam sličan problem na 523.
Pomoglo je podešavanje pločica komandnih ručica mjenjača i reduktora. Ne tvrdim da će isto biti i kod tebe.

U radioničkom priručniku za 523 piše:

"PLOČICE KOMANDNIH RUČICA
PODESAVANJE
Bitno za ručicu mjenjača i ručicu reduktora
Otpustiti vijke kojima je pločica pričvrščena za kučište.
Polaganim pomicanjem ručice, u srednjem položaju, iznaći
srednji položaj ukljućenosti prijenosa.
Zadržavajući ručicu u tom položaju namjestiti ploćicu tako da
kuglica rućice potpuno sjedne u srednju rupu.
Pritegnuti vijcima plodicu za kučište.
Prekontrolirati, i ako nije u redu ponoviti postupak."

Ako sam dobro shvatio bit ovog podešavanja je podesiti pločice tako da ključ mjenjača cijelom površinom leži na zupčanicima.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Probaj ugaseni tv na ravnoj tvrdoj povrsini ubaciti u brzinu kojom frezas pa i u ostalima i promatraj kardane i osluskuj zvukove. Mozda je lamela kvacila dobila lufta?
 

bodul20

Član
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
188
Sad kada ste spomenuli lamelu... Na mojem.je bilo prije kakvih 10-tak godina možda i više stvar da voziš odjednom kao da izbaci i ubaci u brzinu. Ono ide ide- tk- nastavi
Ja sad više nisam siguran jer sam imao oko 10 godina ali znam da smo ja i djed bili kod kuplunga stavili novu..ne znam.kako da to.objasnim. Potisni ležaj se gura a to što ga gura ima rupu i u toj rupici je osovina/šipkica koja to drži kako treba i ona je bila napuknjena i to smo promijenili.
Sad napominjem klinjo sam bio, škola, možda je on nešto napravio a da ja ne znam jer nisam bio doma ali se sjećam da smo to radili i čini mi se da poslije toga je bilo sve ok.
Molim vas zanemarite pravopisne greške jer sam na mobitelu pa pola toga ne vidim što pišem.ni što radim
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Prije par godina imao sam sličan problem na 523.
Pomoglo je podešavanje pločica komandnih ručica mjenjača i reduktora. Ne tvrdim da će isto biti i kod tebe.

U radioničkom priručniku za 523 piše:

"PLOČICE KOMANDNIH RUČICA
PODESAVANJE
Bitno za ručicu mjenjača i ručicu reduktora
Otpustiti vijke kojima je pločica pričvrščena za kučište.
Polaganim pomicanjem ručice, u srednjem položaju, iznaći
srednji položaj ukljućenosti prijenosa.
Zadržavajući ručicu u tom položaju namjestiti ploćicu tako da
kuglica rućice potpuno sjedne u srednju rupu.
Pritegnuti vijcima plodicu za kučište.
Prekontrolirati, i ako nije u redu ponoviti postupak."

Ako sam dobro shvatio bit ovog podešavanja je podesiti pločice tako da ključ mjenjača cijelom površinom leži na zupčanicima.

To je bilo prvo što mi je pogledao još prije nego smo ga rastavljali.

Probaj ugaseni tv na ravnoj tvrdoj povrsini ubaciti u brzinu kojom frezas pa i u ostalima i promatraj kardane i osluskuj zvukove. Mozda je lamela kvacila dobila lufta?

Zvukova nema nikakvih čudnih. Kako ću gledat kardane dok vozim?
Probat ću pogonski kardan sa rukom pomaknut dok je u brzini, da vidim koliko ima lufta. Makar mi je rekao mehaničar da sigurno ima lufta.

Sad kada ste spomenuli lamelu... Na mojem.je bilo prije kakvih 10-tak godina možda i više stvar da voziš odjednom kao da izbaci i ubaci u brzinu. Ono ide ide- tk- nastavi
Ja sad više nisam siguran jer sam imao oko 10 godina ali znam da smo ja i djed bili kod kuplunga stavili novu..ne znam.kako da to.objasnim. Potisni ležaj se gura a to što ga gura ima rupu i u toj rupici je osovina/šipkica koja to drži kako treba i ona je bila napuknjena i to smo promijenili.
Sad napominjem klinjo sam bio, škola, možda je on nešto napravio a da ja ne znam jer nisam bio doma ali se sjećam da smo to radili i čini mi se da poslije toga je bilo sve ok.

Kako isprobat da nije lamela u pitanju? Jedini test za lamelu znam stisnut kočnicu i puštat kvačilo da motor crkne, to mi je u redu, mislim, kvačilo ne proklizava.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam rekao da probaš ugašeni tv staviti u brzinu pa poguravati naprijed natrag tek toliko koliko dozvoljava luft prenosa.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Kod mene se tako ponaša, prije dan-dva u frezanju sam osjetio.....ma osjetio sam i prije. Kad natovarim prikolicu i krenem, primijetim da prvo prdnji točak malo prokliže dok moment ne stigne do zadnjih.
Kod mene se nakupilo mnoštvo toga za zamijenit: prednje pogonsko vratilo na izlazu iz mjenjača žlijebovi su istrošeni, spojnica koja tu uklapa zakođe, vratilo prema kardanu, žlijebovi na kardanu.......

Podigni jedan prednji točak, samo jedan, mjenjači u ler, podignuti točak nebi trebao imati više od desetak cm slobodnog hoda
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
O tome onda pričamo vjerojatno. Rekao mi je majstor ako ću imat vremena kad pofrezam da dođem do njega, i da će dignut zadnji kraj na dizalicu i pokazat mi luft al da se tu nema šta popravljat.

@ edo: O kolikom trošku u materijalu pričamo kod ovoga što si nabrojao?
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
kod mene znam.....sve do zadnjeg trapa, jedno dobro tele recimo, meni treba i blok mjenjaca........tanjirasti, pogonsko vratilo, spojnica, vratilo, vidjet cu sta je s kardanom kad stavim novo vratilo kardana, svi ležaji mjenjača, semerinzi......gume su iskirijane (gume ne racunam u ono tele)
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
kod mene znam.....sve do zadnjeg trapa, jedno dobro tele recimo, meni treba i blok mjenjaca........tanjirasti, pogonsko vratilo, spojnica, vratilo, vidjet cu sta je s kardanom kad stavim novo vratilo kardana, svi ležaji mjenjača, semerinzi......gume su iskirijane (gume ne racunam u ono tele)

Dobro si rekao, trebat će tu dobro ugojeno tele. Samo klučište mjenjača je pola teleta i to ako ga nađeš. Imam ponešto od toga, pa oko ti šta zatreba pošalji poruku, ljudi smo valjda ćemo se dogovoriti. Pozzz.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam rekao da probaš ugašeni tv staviti u brzinu pa poguravati naprijed natrag tek toliko koliko dozvoljava luft prenosa.

Evo isprobavao malo za vikend. Lufta ima skroz malo ako ga pogurnem par milimetara naprijed nazad, vjerojatno tu i zglob ima malo lufta. Kardan pogonski uopće ne mrda dok ga guram naprijed nazad.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Dok frezam dosta trza, znači radim u prvoj sporoj sa dosta gasa, traktor čak skroz stane i onda krene. Kao da bi stisnuo kvačilo i kočnicu i onda pustio oboje, kao da krećem sa dosta gasa i naglo pustim kvačilo.
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
A kakvo je oranje.Ako je zapeklo onda je moguće da ga freza gura i tu se pojavljuje cukanje.Ja sam nedavno frezao takvo zemljište i bilo jako zeznuto dok nisam prešao prvi trag i poravnao al drugi trag bilo puno lakše
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne orem sa njime. Za probu sam par puta prošao po već isfrezanom i bilo je dosta manje cukanja, zemlja je prije frezanja bila tvrda da nisi mogao štihaću zabit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh