• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotodrljače, freze, tanjuraće...

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Mislim da nema potrebe dati toliko više za stroj koji će napraviti isti posao kao i onaj upola jeftiniji!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

moze li mi neko objasniti jeli sve jedno kako se okrene kardan s lamelom, mislim na smjer.....dali lamela ide do traktora ili do prikljucka? prema izvedbi tog mehanizma mislim da je sve jedno, ali ipak bih zelio misljenje iskusnih traktorista
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

edosoko kaže:
moze li mi neko objasniti jeli sve jedno kako se okrene kardan s lamelom, mislim na smjer.....dali lamela ide do traktora ili do prikljucka? prema izvedbi tog mehanizma mislim da je sve jedno, ali ipak bih zelio misljenje iskusnih traktorista
ako si kupio novi kardan na njemu ti pise kako ga moras okrenut...
imas razne kardane,neki idu na traktor a neki na priključak...
slika bi pomogla ;)
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

marko hurlimann xa86 kaže:
edosoko kaže:
moze li mi neko objasniti jeli sve jedno kako se okrene kardan s lamelom, mislim na smjer.....dali lamela ide do traktora ili do prikljucka? prema izvedbi tog mehanizma mislim da je sve jedno, ali ipak bih zelio misljenje iskusnih traktorista
ako si kupio novi kardan na njemu ti pise kako ga moras okrenut...
imas razne kardane,neki idu na traktor a neki na priključak...
slika bi pomogla ;)
nemam ni kardan ni sliku, nego su covjeku prosuli pricu da je zdrobio mjenjac na traktoru (koji je pod garancijom) da je pogresno okrenuo kardan te zdrobio mjenjac
a kako je obiljezeno na kardanu? ima strelica ili...?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

imas nacrtano mali traktor na plastiki i strelica ti pokazuje na traktor tako da ta strana mora ič na traktor..
ali nema nikakave logike ako je krivo okrenuo kardan da mu otišao mjenjač-- :roll:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

ahha znaci moras biti toliko nemaran pa da ne gledas gdje hodas a kamoli gdje je strelica na kardanu ili da imas kardan koji je sve jedno okrenuti i uz to trgovca koji ti prodaje maglu o smjeru kako nebi snosio stetu
a sto se tice kardana jednom sam imao priliku da rasturim jedan kardan koji ima kvacilo.....nista posebno obicna frikciona spojka :? tad nisam obracao paznju na smjer niti me toliko interesovalo ali koliko sam zapazio da nema bas neke veze smjer okretanja....ali eto ako proizvodjac odredjuje kako da se vrti nista ne smeta stavljati tako

traktor je Agromehanika, i izlazno vratilo ima pogon preko glavnog pogonskog vratila zato je okrunio nekoliko zupcanika
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Koliko ja znam svejedno kako okreneš!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

:scratch koliko i ja znam svejedno je sto se tice funkcije

samo je mala razlika skoro zanemaiva, osa tj. kugle poluga i centar motanja krsta kardana da su sto blize u ravni
posto ona strana na kojoj je lamela ili cegrtaljka su pretezno duza u odnosu na one stranu na kojoj nema nista
nadam se da sam razumljivio rekao :roll:
ali to su jako male sitnice
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Markolino neznam dali si kupio do sada rotodrljaču ?
Istini za volju ja sam kupio Kunovu 302 ima još neko slovo ali nebitno i nisam baš zadovoljan nije to ono što sam ja očekivao.
A i nesmijem je u radu dići više od 20-30 cantimetara jer se odmah kardani čuju i lupa gadno za slušati. Zvao sam servis ali oni tvrde da je to normalno kod svih rotodrljača pa da čujem i vas koji imate rotodrljače dali se i kod vas to čuje i smijete li je kad okrećete na uvratinama dići na pristojnu visinu.
Platio sam je oko 68000 kn sa PDV u Novokomercu.
Možda bih onu gredu trebao staviti iza noževa mislim gredu za ravnanje a sada je ispred noževa ,a odostrag je paker valjak.
Markolino dobro se zamisli što ćeš kupiti neznam za ostale marke ali sam svojevremeno pitao na forumu za neka iskustva ali forumaši nerado hoće odgovoriti koliko ja mislim. :lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

za dizanje i kod mene klepaju kada visoko dignem
a ja ne vidim potrebu dizanja na uvratinama je se okrecem sa spustanom bez problema
kombinacija RUS i LELY 2.5 radi bez problema

a daska za ravnanje
ja ne vidim potrebu da ide iza , to obavlja valjak
ispred je potrebnija jer kada naidjes na sklad ili neko uzvisenje ona ce da je pokupi pre onih pesnica ko je se skidaju i trose mnogo u toj situaciji

a forumasi odgovaraju na sva pitanja samo treba da pravilno postavis pitanje
 
B

Bobo

Guest
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Koliko znam da je normalno da rotodrljaca lupa kad se podigne, a kardan ukljucen. A cim se nozevi opterete, lupanje prestaje.

Smijes prikljucak dizati, koliko ti to zglobovi na kardanu dozvoljavaju...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

meni isto kardan lupa kad ju podignem ali kad ju pustim više ne lupa...
ja imam gredu iza znači ispred valjka,zato jer onda dođe ravnije ored valjak zemlje i ravnije izgleda...
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Hvala forumaši sada mi je puno lakše što se tiče onog lupanja.Tako mi je i serviser rekao a ja sam mislio da samo hoće da me otkači.
Neradim puno s njom možda 50 hektara za cijelu godinu pa ćemo vidjeti. Inače sviđa mi se da izanje ostane skoro idealno ravno.
Imao sam problem nisu mi na paker valjku odmah isporučili čistače pa sam u pripremi za sjetvu Talijanskog ljulja muku mučio jer se zemlja znala nalijepiti pa je samo valjak skakao a ujedno i dizao rotodrljaču. Sada su mi to isporučili i namjestili ali nisam još s njom tako kompletnom radio.
A greda iza ili ispred noževa to ćemo probati u proljeće pa ćemo vidjeti što je bolje.
Još jednom hvala na odgovorima.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Ero kaže:
Hvala forumaši sada mi je puno lakše što se tiče onog lupanja.Tako mi je i serviser rekao a ja sam mislio da samo hoće da me otkači.
Neradim puno s njom možda 50 hektara za cijelu godinu pa ćemo vidjeti. Inače sviđa mi se da izanje ostane skoro idealno ravno.
Imao sam problem nisu mi na paker valjku odmah isporučili čistače pa sam u pripremi za sjetvu Talijanskog ljulja muku mučio jer se zemlja znala nalijepiti pa je samo valjak skakao a ujedno i dizao rotodrljaču. Sada su mi to isporučili i namjestili ali nisam još s njom tako kompletnom radio.
A greda iza ili ispred noževa to ćemo probati u proljeće pa ćemo vidjeti što je bolje.
Još jednom hvala na odgovorima.
mogao bi ti malo da slikas te cistace posto sam imao isti problem
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

Savoris-- Bih drage volje slike poslao na forum i imao bih toga dosta ali nisam baš vičan tome nemogu se snaći.Probao sam slijediti ona uputstva o slanju slika ali mi neide nikako pa sam odustao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

e moj prijatelju nisam ni ja bio vican ali sam savladao nekako

pokusaj jos koji put napravis jedan post negdje i isprobas sve moguce kombinacije
tako sam ja savladao :!:
 
M

Markolino

Guest
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

ERO
kupio sam VN Terramat sa hidroliftom 3m packer 75.000
Baš su cijene ošle gore prije nego sam naručil za 10%
Vučem ju sa Claasom 150 ks i iza je Amazone d7
Kad ju dignem do kraja i moja lupa ali to je normalno
dok se okrečem ju iskopčam
A što se tiće kardana ak ima one velike lamele na opruge ta strana ide na rotodrljaču jer ima umjesto "štifta"
2 šarafa koja se stegnu i više se ne skida sa nje a na traktorskoj strani je štift.
jer bi bilo malo nezgodno prikapčavati sa šarafima na trak ,ne?
nemam uteg napred na pr polugama ,malo ga diže dok je natovareni,trebal bi izbetonirati nekakav uteg
:x
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: Rotodrljaèe, freze, tanjuraèe ...

ma sto da se patis teg da pravis

zakaci neku manju kucicu ako imas :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
A

Alen

Guest
Freza ili rotodrljača?

Dvoumim se oko kupnje freze ili rotodrljače. Razmišljam o veličini 1.80 do 2 m..... Kopčao bi na Vladimirca t 25 a i ponekad na IMT 533. Što odabrati i kako bi se ti traktori ponašali u radu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Freza ili rotodrljača?

Ako imaš ovakvu zemlju može i 2.40 :lol: Kod mene je idealna freza od 90 max 120 za 539

Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh