• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotodrljače, freze, tanjuraće...

K

krx pozega

Guest
De neka meni zjocko kaže kako da ja njih najbolje naštelam ja več sutra derem sa njima cijeli dan..

Dečki meni sad duhan kreče te ja do oranja jesenskog ne stajem
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
@krx

Ne zavlači Rusa uopče, no ima jedna stvar oko toga, nemoj ni pomišljati sa njom u radu naglo skrenuti desno, 1000000% češ nešto polomiti ili svinuti. Å to se tiče tog dizanja ili zanošenja, ja ču stavit utege naprijed na hidrauliku, čisto radi toga da mi na uzvišenjima ne kližu prednji kotači kod skretanja (nije jako ali se primjeti). Bilo bi dobro da staviš nešto naprijed... Prilikom rada na parceli najbolje je okretati se obrnuto od kazaljke na satu. Å to se tiče štelanja kuta baterija pogledaj slijedeče slike, točno u tom položaju ja radim s njom.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Isprobavao sam i manji kut i veči, kod manjeg preslabo miče zemlju, a kod večeg če ti više zadnji desni disk pravit jarak. Treba biti neka sredina.
Princip rada je značajno drugačiji nego sa X tanjuračom. Prikazao sam ga na slijedečim slikama:

Obrisan neispravan link.

Ako hočeš da ti ne treba sjetvospremač nakon tanjuranja jednostavno slijedi upute. Važno je da kod zadnjeg prohoda (meni je to 3.) završavaš parcelu od sredine prema van, obrnuto od kazaljke na satu, kao što je nacrtano. Tada če ti uvijek jarak ostajati samo sa tvoje desne strane traktora, a na kraju če lijepo pokrit prostor do međe. Nije potrebno da lijevim kotačem voziš po prethodnom jarku več samo da diskovi pokrivaju jarak nekih 10-15 cm, tada če on potpuno nestati, a to se traži. Ako nešto na slikama nije jasno, pitaj.
Å to se tiče izrade voznog dijela Ratarko naravno da bi ga začas izmislio i u biti več imam ideju i lako je izvediva jer u principu njegova tanjurača ima (možda čak namjerno) ostavljeno mjesto za to.
krx ajd poslikaj tanjuraču odozgo, sa strane (ravno u jednolikoj visini) i od iza pa ču ti na te slike docrtat ideju i postat. Tako če biti najjasnije.

Evo, toliko, ako nešt nije jasno, pitaj. :D
 
P

paor

Guest
zjockoo

svaka čast na ovom uputstvu, ovake stvari spremam pod agrotips&tricks
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Drago mi je, eto to sam shvatio nakon rada na prve dvije parcele kad smo ih kupili. Jednostavno je drugačije nego kod X tanjurače. Drago mi je što mogu podijelit iskustvo. Takvim načinom rada uštediš vrijeme, gorivo i živce jer ne moraš opet iči doma po sjetvospremač, pa natrag pa s njime poravnat nego jednostavno na to siješ.
 
R

Ratarko

Guest
Danas .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
Q

quercus_robur

Guest
ratarko što to radiš?

Kakav je to stroj?

jel to ideš direktno na strnjak, ili si prvo preoro?
 
R

Ratarko

Guest
quercus_robur kaže:
ratarko što to radiš?

Kakav je to stroj?

jel to ideš direktno na strnjak, ili si prvo preoro?

Mislio sam da neče biti nepoznanica pa sam ostavio bez teksta .
Stroj bi se mogao nazvati gruber ili plitki podrivač ili tko zna kako ne u tvom kraju :?
Sa njim se ide direktno u strnjak ili u bilo koju drugu kulturu ( sojište , repište , kukuruzište ... ) bitno je da nije previše vlažno jer onda ne radi fino .
 
R

Ratarko

Guest
mario kaže:
Ovo kaže da je potrošnja 39 litara po satu?

Da , išla je do 42 litre po satu , misliš da je to puno ?
Stavio sam mu radni zahvat 4.3 metra , gruber je 4.5 m ali ima preklapanja . Sa takvim postavkama sam radio 3.5 ha po satu , zamisli samo da sam napravio 3 ha po satu a prosječno trošio tih 40 litara po satu , po meni je taj dio bitan za razumjevanje potrošnje .
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
mario kaže:
Ovo kaže da je potrošnja 39 litara po satu?

Da , išla je do 42 litre po satu , misliš da je to puno ?
Stavio sam mu radni zahvat 4.3 metra , gruber je 4.5 m ali ima preklapanja . Sa takvim postavkama sam radio 3.5 ha po satu , zamisli samo da sam napravio 3 ha po satu a prosječno trošio tih 40 litara po satu , po meni je taj dio bitan za razumjevanje potrošnje .

Daj da to pretvorimo u valutu oranja,koliko ti treba vremena za jedan hektar?Biti ce da je to motor jos u razradi,cak i pri najvecem opterecenju netrosi 40 litara,ili mozda daje snagu >200 konja.
http://www.dlg-test.de/pbdocs/traktoren/MF7495_2004.pdf

Ispada da rezervar moze izdrzati samo jednu smjenu,znam da ni drugima ne izdrzi vise,ali mi to nekako dodje malo mlogo potrosnje.
 
R

robert

Guest
i meni je to velika potrosnja.moj traktor pri 2000okr daje max 163ks i trosi pri tim okretajima oko 21-22lit na sat vremena,bez obzira sta radim,pri 2200okr-155ks i 23-24lit/sat,puno mi se cini da 200ks trosi oko 40 lit.28-33lit bi bilo ok.mozda ratarko ti tu nesto nisi dobro nastimao il nesto..? :?
 
K

krx pozega

Guest
Eto ja sam u tanjuranju potrošio pola rezervara na 6ha..znači 40litara na četiri radna sata za zahvatom od 3metra....što bi bilo približno isto kao i ratarko samo što on štedi vrijeme brže prijeđe a na kraju te izađe na isto

Mario tako da ti potrošnja nije baš toliko relativan pojam...svi novi traktori po mome mišljenju ne odstupaju od rekao bih neke norme potrošnje..samo je pitanje koliko če on taj stroj iskoristiti tj.što sve može i koliko ga opterečuje

Nego Ratarko htio sam te pitati kolika bi bila poželjna brzina kod tanjuranja a da motor ne trpi tj..ja sam tanjurao također na 2000okr. te 15km/h...brzina mu je dobra jedino mislim da su mu veliki okretaji...šta kažete ljudi?
Ejel ti ono kompjuter odma prepozna stroj kad ga zakvačiš pa piše gore Rabebluebird ;) :D
 
B

branko

Guest
krx pozega
Ejel ti ono kompjuter odma prepozna stroj kad ga zakvačiš pa piše gore Rabebluebird
ja mislim da je ratarko savladao pojedinosti oko postelavanja parametara za pojedini stroj pa si je spremio tako da drugi put ne mora ponovno sve upucavati. profač Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
@mario
Eto , potrošnja je takva kakva je . Pitao si jednom da li kompjuter laže o potrošnji , rekao bih ne ali noš ču istestirati narednih dana . Traktor uvijek zna koliko je potrošio i koliko litara ostaje u rezervoaru a kada sam došao kuči natočio sam upravo ono koliko je pisalo da sam potrošio .

@suljos
Hmm, nisam još orao , radio sam samo to plitko podrivanje što se vidi na slikama . Da ne bi bilo zabune , to podrivanje je teža operacija od oranja ! Ako mi netko ne vjeruje ne mogu mu pomoči , mogu mu samo poželjeti da i on to jednom proba pa da vidi sam .
Toga plitkog podrivanja sam radio 3,5 ha/h .
Motor ne daje veču snagu od 200 KS , ako i toliko ...
Svaki rezervoar na večem traktoru se cilja za 12 sati rada , neki izdrže 10 sati najtežeg rada , moj MF izgleda ne može niti toliko .

@robert
Ostaje mogučnost da nešto nisam dobro poštelao u kompjuteru ili hidrauliku . Meni je izgledalo da sam pogodio sve parametre iako več sada vidim neke stvari koje nisam znao da tako idu i ne sviđaju mi se niti malo . Nadam se da bi se to moglo riješiti novim softverom ili promjenom nekih parametara u trenutnom softveru ali o tome drugi puta .

@krx pozega
Meni se čini da ideš prebrzo dok tanjuraš , možda malo sporije ali 2000 okretaja je aman-taman za traktor te klase .
Rabe Bluebird sam sam napisao .

@branko
Bingo :D
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Å to konkretno postižeš tim plitkim podrivanjem? Da li to služi za prorahljivanje zemlje prije oranja da bi se dobila bolja propusnost ili za eliminaciju korova do trenutka oranja ili što točno?
 
B

Bobo

Guest
Isti klinac kao i plitko oranje (podorivanje, prasenje) podsjecanje zila i mijesanje gornjeg sloja zemlje, toliko da ne ide trava...

A i brze je raditi tako, nego da sad ide bespotrebno plitko orati. Tanjurace vjerovatno ne mogu ici na toliku dubinu, pa je ovakav prikljucak uparen s pravim strojem koji ce ga vuci najbolje rijesenje za prasenje strnjaka...


Jesam li bar djelomicno u pravu ;) ?
 
R

Ratarko

Guest
zjockoo kaže:
Å to konkretno postižeš tim plitkim podrivanjem? Da li to služi za prorahljivanje zemlje prije oranja da bi se dobila bolja propusnost ili za eliminaciju korova do trenutka oranja ili što točno?

Recimo da je to najbliže prašenju strnajaka , radna dubina je bila do 10 do 15 cm . Naravno da to radim kada se njiva zazeleni da mi ti korovi ne posiju novo sjeme a nakon obrade če se isprovocirati ogroman broj novih korova koji možda ne bi vidio sunce pa bi hibernirao godinu ili dvije . Onda opet sve iz početka ali 5 cm dublje .
Radim sa tim strojem jer je brz i učinkovit , moglo bi se i tanjurati teškom tanjuračom ili orati ili pak duboko podrivati a ima i cijela lepeza novih strojeva te namjene , evo jedan koji sam ugledao na Belju neki dan , Amazone Catros ...

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
A jesi li vidio njegov rad na njivi?

Da , izgleda kao da je pripremljeno za sijanje , dosta sitno , mislim da je i dosta plitko ali nisam bio u njivi . Onii gumeni valjci su dobri , zatvaraju vlagu .
 

Najnoviji postovi

Na vrh