• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi sa el. instalacijom na TV traktorima

  • Temu pokrenuo smandili
  • Datum prvog posta

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Ja sam danas upalil svog TV 419 nakon 4 dana i nije upalil od prve, trebalo mu jedno vrijeme, izmjeril sam napon na akumulatoru 12.8V, kad sam upalil traktor uz dodavanje malo gasa naraste na 14.1V. Nakon što je radil par minuta, ugasil sam ga i napon na akumulatoru je bil 13.3V i ponovno upalim uz malo gasa naraste na 14.1V. Moje je pitanje sad dal napon mora narasti do cca 14V kad traktor radi u rel gasu ili uz dodavanje gasa, jer očito je da regler radi kad učitanje kaže da puni. I nakon toga traktor upali iz prve, ko mina, al sad recimo nakon par dana napon na akumulatoru padne i opet bude verglao jedno vrijeme, zbog ćega se to dešava i da li netko zna zašto opada snaga akumulatora nakon određenog vremena?

Jer kolko ja znam dobar akumulator odnosno pun mora imati od 12,75-12,85V što je i mjerenje pokazalo i ako se ne varam sa padom temperature pada i kapacitet, negdje oko 10% na svakih 10 °C, no to je samo moje razmišljanje, možda sam u krivu, samo čudno mi je da mu sad treba jedno vrijeme da upali, pošto temperature još nisu tako niske, po takvom zimi na -10° nema šanse da ga pokrene.

Dal je netko od Vas imao sličan problem? Zahvaljujem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Jel vergla ali motor neće zapaliti ili lijeno vrti?
Prvo provjeri stanje klema na akumulatoru, kabela i spoja na masu.
Probaj akumulator napuniti punjačem do 16,2V i onda probaj nakon par dana.
Mjeri i napon pri startanju. Tada bi trebal biti ~ 8,5...10V, Ako padne niže ili je akumulator prazan ili je loš.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Tako je ZJ, on vergla, ali neće zapaliti, odnosno zapali nakon nekoliko trenutaka. I ja sam pomislil da bi mogle biti kleme akumulatora, ali nisam njih ispitival, evo sutra ujutro budem odmah to provjeril. Budem i izmjerio napon kod startanja, hvala ti na informaciji koliko mora biti, to nisam dosad znao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Ako vergla, a neće zapaliti nakon par dana, onda je problem u dobavi goriva, a ne u električnoj instalaciji niti akumulatoru.
Izgleda kao da bosch pumpa ostane bez goriva dok se ne okrene par put.

Provjeri filter goriva, curenja na cijevima, AC pumpu (ako postoji)...
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Teško je to sad objasniti, nije da on sad vergla punom snagom, kao da se muči, bio mi slučaj prije par mjeseci, kupio sam novi akumulator nakon par tjedana prazan (otišo je regler), sad je gore novi regler i napunio sam akumulator kako si i rekao do 16.2V i sad je radil dobro par tjedana, normalno je palil iz prve i sad je opet zaštekal, danas probam i opet se muči, doduše pali on, ali kako velim teže nego to treba biti. Mogu jedino još provjeriti filter goriva.

I onda prije par mjeseci je bil akumulator prazan i isto je traktor stajal par dana, i kad sam ga napunil palil iz prve, ko mina, po takvom isključujem problem dobave goriva, bar po meni nije u tome problem, mogu i to provjeriti pa budemo vidjeli, uglavnom, hvala ti na pomoći i savjetima.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,895
Ako vergla, a neće zapaliti nakon par dana, onda je problem u dobavi goriva, a ne u električnoj instalaciji niti akumulatoru.
Izgleda kao da bosch pumpa ostane bez goriva dok se ne okrene par put.

Provjeri filter goriva, curenja na cijevima, AC pumpu (ako postoji)...
Krivo sam napisal prije, moja isprika, da on vergla punom snagom bi to bilo drugačije, ja sam krivo se izrazil, točno je da lijeno vrti, tako da sutra ujutro budem provjeril kleme na akumulatoru i koliko daje V kad se pali traktor.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Spoji paralelno još jedan akumulator pa probaj. Izgleda ga taj sadašnji "nema sape"!
...............
Imam Tocu 319 koji ima dinamo integriran u zamašnjaku. Izlazni, izmjenični napon je oko 16 V. Zavojnica na sredini ima izlaz na masu a krajevi preko dvije diode pune akumulator sa oko 14V.
 
Posljednje uređivanje:

Eniz826

Član
Tu od
6 Ožu 2018
Poruka
54
Moze pomoc
Na tv 826 kada hocu da upalim alnaser samo pucka nece da okrene zamajac, akumulator sam punio
I kada drzim dugme na klemi + se zadimi a sve sam ih stegao
Kada orikopcam punjac na akumulator on upali
Danas je zamijenjen i regler na alternatoru jer nije punio(i prije toga je poceo da puckara alnaser)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,880
Spoji voltmetar na akumulator. Kad kresneš napon ne bi smio pasti ispod 10 V.
Izgleda da akumulator nema kapacitet za palenje dok mu moraš dodati punjać!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
kada drzim dugme na klemi + se zadimi a sve sam ih stegao
Meni ovo vuče na loš kontakt čim se dimi, što znači da se i grije pa je to gubitak struje koji anlaser osjeti.
Provjeri i očisti stupiče, kleme, spoj kabla i kleme pa onda probaj. Možda je i sam kabel loš.
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
Dali netko onda zna kamo se spaja koja žica iz reglera pod oznakom b+ i ac.. Motor je taj španjolski mwm ditter.. Bio bi zahvalan na odgovoru
 

Prilozi

  • IMG_20210608_171704.jpg
    IMG_20210608_171704.jpg
    39.6 KB · Pregleda: 22
Posljednje uređivanje od moderatora:

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ajde malo prolistaj forum, imaš na desetke tekstova o spajanju reglera i sve su šeme već postavljene.
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
Jesam i to ne jednom, i nemogu nać nigdje kako se spaja ovaj regler s mwm motora znam da b+ ide na akumulator + ali neznam kamo ide ac žica
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Stavio si slike iz kojih se ništa ne vidi, osim da u ruci držiš neku žicu.
Zašto ne poslikaš dobro taj regler, očišćen da se vide oznake proizvođača i oznake svih kontakata.
Ako su oznake na engleskom, B+ znači "battery+"
AC bi moralo značiti "Alternating current" i onda bi trebale postojati minimalno dvije takve priključnice
na regleru, dok na lombardinijevom alternatoru ima tri jer namot ima središnji izvod.
Niko nije nostradamus da zna kuda vodi ta žica koju držiš u ruci,
valjda možeš popratiti kuda vode žice koje su već spojene na regler.
Nije mi jasno kamo bi uopće uštekao te žice kad na tvojoj slici sva mjesta na regleru su već
priključena sa nekakvim žicama i nemaš niti jedno slobodno mjesto?
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
Nismo se razumjeli, žice koje idu iz reglera su b+ i ac, znam da žica b+ ide na bateriju, ali neznam kamo žica iz reglera oznake ac ide, dali ide na bravu, žarulju ili kamo drugamo neznam, oznake na regleru nema nikakve, meni samo treba netko ko zna kamo IDE ŽICA "IZ" REGLERA oznake ac, dali je netko imao s tim manevara i dali mi može reć.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pišemo istim pismom ali se ne razumijemo.
Kako možeš u istoj rečenici napistati - iz reglera idu žice b+ i AC,
a u nastavku rečenice napišeš - oznake na regleru nema nikakve?
Gdje čitaš onda te oznake b+ i AC ???

Isto tako napišeš da ne znaš kamo ide žica iz reglera, a na slici se vidi
da su sve žice priključene,
nije mi jasno zašto ne popratiš kamo te žice onda vode ?
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
Govorim za oznake da bi po njima našo regler drugi da vidim šemu spajanja ali nema,oznake koje su na regleru na stopicama su po redu "ac" "b+" "ac"
 

Najnoviji postovi

Na vrh